על רכבות, מנכ"לים ואמירות מדאיגות

מניות הרכבות שרדו את הירידות של מאי ואת העליות של יוני ביציבות יחסית, בדיוק כמו שאפשר לצפות מחברות תשתית ותיקות ומבוססות. אבל כל זה הגיע לקצו לפני כשבועיים וחצי, כש-CSX דיווחה על התוצאות הרבעוניות שלה לרבעון השני

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
רכבת של חברת CSX
רכבת של חברת CSXצילום: Julie Jacobson/אי־פי

מניות חברות הרכבות נסחרו במה שאנחנו קוראים sideways, כלומר עמדו במקום במשך רוב האביב. מדובר ב-CSX, יוניון פאסיפיק (UNP), נורפוק סאת'רן (NSC) וקנזס סיטי סאת'רן (KSU), שבגדול נסחרו בין תחילת אפריל לאמצע יולי כמו אותה מניה ודי במנותק מהמתרחש בשוק.

הן שרדו את הירידות של מאי ואת העליות של יוני ביציבות יחסית, בדיוק כמו שאפשר לצפות מחברות תשתית ותיקות ומבוססות. אחרי הכל מדובר במי שמוביל חלק ניכר מהתחבורה היבשתית בארה"ב עם מודל עסקי בן עשרות אם לא מאות שנים, ובהינתן המצב היציב יחסית של הכלכלה האמריקאית אין מה לצפות להפתעות גדולות מהסקטור. וורן באפט, כזכור, היה זה שתיאר את רכישת ענק הרכבות BNSF כ"הימור על אמריקה".

כל זה הגיע לקצו לפני כשבועיים וחצי, כש-CSX דיווחה על התוצאות הרבעוניות שלה לרבעון השני. הרווח למניה היה 1.08 דולר, לכאורה צמיחה מכובדת של 7% אבל בפועל שיעור הצמיחה הנמוך מאז שהמנכ"ל ג'יימס פוט נכנס לתפקידו בסוף 2017.

גם ההכנסות איכזבו, 3.06 מיליארד דולר הם בפועל ירידה של 1% יחסית לרבעון המקביל בשנה הקודמת. יש הסברים תמימים – כמו שריפה שגררה סגירה של מתקן זיקוק נפט, שהיה לבדו אחראי ל-1% מנפח ההובלה השנתי של CSX בשנה הקודמת, וכמו העובדה ש-2018 היתה שנת שיא בהכנסות החברה – אבל בסופו של דבר מדובר במצב המקרו: ירידה של 10% בנפח ההובלות הבינלאומי (שבעיקרו מושפע מהיבוא והיצוא, ולכן ממלחמות הסחר); ובנוסף ירידות חדות בביקושים להובלת דשנים ומתכות. את התמונה הרעה מאזנים הכימיקלים והמוצרים החקלאיים, תחומים שבהם מדובר פחות בסחר בינלאומי ויותר בהעברת סחורות בארה"ב.

פוט אמר את זה בבהירות לא אופיינית למנכ"ל של חברה ציבורית גדולה: "המצב הכלכלי השנה – בעולם ובארה"ב – הוא מאוד לא שגרתי, מה שהשפיע מהותית על נפחי ההובלות שלנו. אנחנו רואים את זה בכל אחד מהדו"חות שלנו". וכאילו זה לא מספיק, הוא המשיך ואמר כי "המצב הנוכחי בשוק הוא אחד הממאתגרים ביותר שבו עמדתי בקריירה שלי". המממממ, זה משהו שמאוד לא נעים לשמוע ממישהו ששרד את המשבר הפיננסי של 2008/9, והמניה מגיבה בירידה מיידית של קצת יותר מ-10%, מכמעט 80 דולר אל מתחת ל-72 דולר.

מן העבר השני, אפילו ברבעון הזה אפשר היה לראות בביקור שמדובר בחברה מנוהלת היטב. שיעור התאונות (תאונות רכבת ותאונות אישיות) ממשיך לרדת בעקביות, ומדדי היעילות (למשל: יחס ההוצאות התפעוליות להכנסות החברה) ממשיכים לשבור שיאים מאז שפוט נכנס לתפקידו אחרי כהונה קצרה של האנטר האריסון, אגדת רכבות בפני עצמו.

מניות הרכבות

בשבועות האחרונים, אחרי הירידה החדה של ה-17 בחודש, המשיכה המניה להיסחר בירידות קלות, אבל אלה החמירו לקראת סוף השבוע שעבר כשהתגברו החששות ממיתון על רקע סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין. כעת מדובר כבר ב-16% יחסית למחיר שלפני פרסום הדו"ח.

בד בבד עם ההתפתחויות הללו, נדמה ששאר הסקטור לא נפגע מסביבת המקרו הזו. יחסית לתחילת אפריל, CSX נסחרת בירידה של כמעט 15% בעוד ש-NSC ירדה בכ-5%, ו-UNP ו-KSU נסחרות בעליות קלות. כולן דיווחו לאחרונה לשוק כיצד סביבת המאקרו משפיעה על עסקיהן ושרדו כדי לספר על זה; כלומר, כולן למעט CSX. כמובן שהמאקרו משפיע באופן דומה על כולן, אבל מכפיל הרווח של שלושת המוסקטרים עומד על כ-20 בעוד ש-CSX נסחרת בתמחור זול משמעותית של 16. שוב הממממממ.

בשורה התחתונה, סביר בעיני שמניית CSX הגיבה מעט יותר מדי למתרחש בשוק אחרי חודשים שבהן נסחרה ביחד עם הסקטור שהתעלם ממצב המקרו. שאר החברות בסקטור עדיין לא הגיבו לאותן התרחשויות, אולי משום שהמנכ"לים שלהן לא דיברו באותו גילוי לב, אבל לא משום שהן חסינות לסביבת המקרו.

בשורה התחתונה, CSX היא כנראה השקעה טובה למי שמשוכנע שמצב הכלכלה העולמית עומד להשתפר. (אני לא נמנה על אלה) לאחרים שחוששים מן הסיכון של מיתון, כדאי להסתכל על צמד רכבות שבו CSX נמצאת בלונג מול חברת רכבת אחרת בשורט על מנת לגדר את הסיכון.

מילה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker