תשתיות, בגדים ומטוסים: באלו חברות כדאי להשקיע?

שוק האג"ח מאותת סימני אזהרה כבר כמה חודשים, ומנגד שוק המניות חוגג כמעט כל שבוע שיא של כל הזמנים. במצב כזה קשה לדעת במה כדאי להשקיע

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
מכלית נפט
מכלית נפטצילום: Mumen KHATIB / AFP

שוק המניות חוגג השבוע (כמו בכמעט כל שבוע) שיא של כל הזמנים פלוס מספר עגול, ומזכיר יותר מכל את שירו של האמן שלפנים נודע בשם פרינס על Party like it’s 1999. בניגוד לו, שוק האג"ח מאותת סימני אזהרה כבר כמה חודשים, עם עקום תשואות הפוך. אם נאמין למדד SPX אנחנו עומדים בפני צמיחה מחודשת (אולי בזכות הורדות ריבית באדיבות הפד), ואם נאמין לעקום התשואות מיתון קל בפתח. אז למי להאמין? ואיך להשקיע?

אם השאלה הזו מטרידה אתכם אבל בכל זאת אתם רוצים להשאר בשוק, הגעתם למקום הנכון, כיוון שבטור הנוכחי אני סוקר בקצרה רעיונות השקעה במניות שמתאימים לשתי ההשקפות. איזה מניות יצליחו לשרוד מיתון ומפולת בשוק המניות? לחילופין, מי ישיא תשואה עודפת בסביבה של ריבית נמוכה וצמיחה של 3%?

נתחיל עם מה לעשות אם אתם מחזיקים בתחזית הקודרת. התשובה הקלה היא חברות תשתית: גז, חשמל, מים, וכו׳. אחרי הכל גם כשיש מיתון אנשים צריכים לחמם את הבית, להאיר אותו, ולשתות מים. אבל אפשר ללכת צעד אחד קדימה ולחשוב על חברות ספציפיות, כמו קוואנטה סרביסז שמספקת שירותים כמו תכנון, ייצור ותיקון של מערכות תשתית בארה"ב. עם מכפיל רווח נוכחי של כ-15 (לעומת כ-18 בממוצע השנתיים האחרונות) מדובר אפילו בחברה זולה יחסית.

נעזוב את תחום התשתית, אבל נישאר עם חברה שמוכרת דברים שקשה מאוד לוותר עליהם גם בעתות של מיתון: אוונס-אילינוי מייצרת בעיקר בקבוקי זכוכית למוצרי מזון ותרופות. המניה דרכה במקום ואף ירדה במעט בשנים האחרונות, ומכפיל הרווח הנוכחי הוא כ-11; שוב, לא חברה יקרה.

בקבוקי זכוכית
בקבוקי זכוכיתצילום: אייל טואג

גם קראון הולדינגז מייצרת אריזות, למשל פחיות למשקאות קלים, ואריזות פלסטיק ומתכת למגוון רחב של סגמנטים בתעשיית המזון. יש להם גם חטיבה שמייצרת מוצרים תעשייתיים כמו מוצרי אריזה, כריות אוויר לרכב ועוד. בניגוד לקודמתה, זוהי חברה מעט יותר יקרה, עם מכפיל רווח סביר של 18.

היינסבראנדז מייצרת הלבשה תחתונה בסיסית (תחתונים, גופיות, חזיות, גרביים) לנשים, גברים, וילדים תחת רשימה ארוכה של מותגים. לא יודע מה אתכם, אבל כשהגופיה שלי מתרפטת אני מחליף אותה, גם אם הכלכלה בדיוק מתפרקת.

הרעיון האחרון הוא בעצם לסגמנט שלם, חברות הליסינג למטוסים כמו איירקאפ הולדינג ו-אייר ליס קורפוריישן. בסקטור הזה מקובל לחתום על חוזים לטווח של כ-10 שנים, וכעת המצאי הזמין לחכירה אצל שתיהן נמוך במיוחד, מה שאומר שגם האטה כלכלית לא תשפיע בטווח הקצר והבינוני על הרווחים שלהם באופן קטסטרופלי. הסיכון בכל אלה הוא כמובן העלות האלטרנטיבית של השקעה בחברה שלא תרקיע שחקים אם הכלכלה תמשיך לצמוח.

אחרי שלל הרעיונות המדכאים הללו, נעבור לכמה חברות שדווקא יפרחו אם הצמיחה במשק הגלובלי תמשיך במסלול הנוכחי. גם כאן יש סקטור שלם שרק מחכה לזה: חברות הפקת הנפט הקטנות והבינוניות, אלה שמתעסקות רק בהפקת נפט וגז (upstream) ולא בהובלתם (midstream) או בזיקוקם (downstream).

מטוס מעל מושב מזור הסמוך לנתב"ג
מטוס מעל מושב מזור הסמוך לנתב"גצילום: עופר וקנין

בעיני החברה המוצלחת ביותר בסקטור הזה היא EOG, בעיקר בגלל ההנהלה המשובחת שמצליחה כבר שנים רבות לדעת מראש בדיוק איזה סיכונים ראוי לקחת. כאנקדוטה, EOG זה ראשי תיבות של Enron Oil and Gas, וכנראה שכבר ב-1999 - כשהשוק כולו חשב שקן ליי וג'ף סקילינג הם גאונים - ההנהלה ידעה שכדאי להתנתק (כספין-אוף) מהקטסטרופה של אנרון.

חברה דומה היא סונקור אנרג'י עם מרבצי נפט וגז בחולות של אלברטה, קנדה. התמחור של שתיהן דומה – מכפיל רווח של x14 או x15 – ועלייה בביקוש לנפט בצפון אמריקה תשפר מאוד את מצב בעלי המניות שלהן.

נשיונל אוילוול-וארקו מספקת שירותים כמו צינורות וציוד קידוח לשימוש יבשתי וימי עבור חברות הפקת נפט. מצבה הפיננסי לא משהו – ומחיר המניה בהתאם - אבל כבר שנתיים שהוא בתהליך של שיפור והמשך הצמיחה במשק הוא בדיוק מה שבעלי המניות צריכים כדי לראות ישועות.

שתי חברות השכרת הרכב הגדולות, הרץ ו-אוויס-באדג'ט מציעות, מסיבות מובנות, הימור על הכלכלה האמריקאית: אנשים לא שוכרים רכבים במיתון, הם פשוט נשארים בבית ולא יוצאים לטיולים או לנסיעות עסקים. שתי החברות איבדו כחצי משוויין בחמש השנים האחרונות, בעיקר בגלל שינויים בהרגלי הצריכה וחשש מהתרסקות המודל העסקי שלהן, אבל נסחרות ביציבות יחסית בשנה האחרונה מה שעשוי למשוך משקיעים במידה שתחזיות הצמיחה יתממשו.

יונייטד רנטאלס מספרת סיפור דומה, אבל עבור כלי רכב תעשייתיים כמו משאיות ייעודיות, בולדוזרים, באגרים, מלגזות ועוד. מכפיל הרווח של החברה הוא x10 כך שגם כאן שינוי במצב הרוח של המשקיעים עשוי להביא לתמחור נדיב יותר.

הדעות חלוקות באשר לכיוון העתידי של כלכלת ארה"ב ושל שוק המניות, אבל אין חולק שברשימה שלעיל יש something for everyone. בהצלחה!

מילה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker