המהפכה העתידית בתחום הרכב מחכה לאינטל

אינטל חיפשה – בדיוק כמו מיקרוסופט – את ההזדמנות להמציא את עצמה בתחום חדש ■ המכונית האוטנומית היא חלק מהפתרון

הסוחר מוול סטריט
 מנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ' ומייסד מובילאיי, אמנון שעשוע בנאום הפתיחה של תערוכת ה-CES בווגאס
מנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ' ומייסד מובילאיי, אמנון שעשוע בנאום הפתיחה של תערוכת ה-CES בווגאס

ייתכן שכמו יוגי ברה, קוראי ייתקפו בתחושה של דז'ה וו בקריאת הטור של היום, כיון שבמובן מסוים הוא דומה לפוסט שדן במיקרוסופט, וביכולת שלה לנצל את המזומנים שהביזנס הקודם (ווינדוז ואופיס לשוק המחשבים הביתיים) שלה מייצרים על מנת ליצור את הביזנס הבא (מחשוב בענן). כל זאת משום שגם אינטל, שעליה אכתוב היום, נמצאת במצב דומה לשל מיקרוסופט, אם גם שלוש-ארבע שנים מאחוריה מבחינת הבשלות של השינוי שהיא עוברת ולכן במקום אחר לגמרי מבחינת הסיכון שהיא מציגה למשקיעים.

כמו מיקרוסופט, גם לאינטל יש פרת מזומנים שקשורה לשוק המחשבים האישיים. מדובר, כמובן, בשליטה שלה בתחום המעבדים, שבה היא מחזיקה אפקטיבית במונופול למרות הניסיונות של AMD להציע תחרות (בעיקר זולה יותר) למעבדים של אינטל ולמרות שאפל מייצרת בעצמה חלק ניכר מן המעבדים שבמוצריה.

כאמור, שוק המחשבים האישיים כבר לא צומח במהירות, אם בכלל. הימים הטובים של שנות השמונים והתשעים חלפו להם (בדיוק כמו השיערות שלי) וכיום אנחנו בעולם שבו יש תחליפים כמו טאבלטים וסמארטפונים שמאפשרים כמעט את כל הפונקציונליות של המחשב האישי, אבל נגישים וניידים הרבה יותר. אינטל הבינה את זה די מזמן, וחיפשה – בדיוק כמו מיקרוסופט – את ההזדמנות להמציא את עצמה בתחום חדש, וגם כאן זה קרה תחת שרביטו של מנכ״ל חדש, בראיין קראזניץ׳. במקרה של אינטל, מדובר בעצם במספר תחומים חדשים: בינה מלאכותית, data centers, אבל אולי יותר משני אלה תחום הנהיגה האוטונומית (autonomous driving), אליו נכנסה בסערה עם רכישת מובילאיי הישראלית לפני כשנה.

אם להאמין לתחזיות של וול סטריט, הנהיגה האוטונומית היא הטרנד של העתיד. כמעט כולם – החל מהבנקים וחברות הביטוח, עבור בחברות הרכב, וכלה בסטארטאפים וקרנות הפרייבט אקוויטי – סבורים שבעתיד ייעלם כליל מקצוע הנהג (כדוגמת נהג משאית, נהג אוטובוס, נהג מונית/אובר/ליפט) וגם הנהיגה הפרטית (הכנס לרכב, סע לעבודה או לסופר) תיעלם כליל; במקום כלי הרכב שאנו מכירים ישתלטו בהדרגה על הכבישים מכוניות אוטונומיות, שידעו להגיע ממקום למקום בבטחה ובזהירות.

המכוניות הללו יהיו בעצם מכונית כמו שאנחנו מכירים אצה היום, עם תוספת של מחשב ייעודי לנהיגה ושל חיישנים שיידעו ל״ספר״ למחשב מה קורה סביב לרכב. את כל הרכיבים הללו מתכוונת אינטל לייצר, בעזרת חטיבת מובילאיי שלה; היא בדרכה להיות המובילה העולמית בתחום הזה. בהנחה שהתחזיות הללו אכן יתממשו, אינטל תשלים מהלך של שימוש במוצרי ה-legacy ששיעור הצמיחה שלהם אפסי כדי להתבסס כמובילה גלובלית בתחום חדש וצומח במהרה.

אינטל שרדה את הברדק היחסי של פברואר/מארס בשווקים בלי מאמץ מיוחד כשהיא שומרת על רמת המחירים אליו הגיעה בינואר ואף מוסיפה לעלות. המניה שמרה על יציבות דומה גם לקראת פרסום הדוחות הרבעוניים שלה לפני כשבוע, למרות שחלק מעמיתותיה בשוק השבבים – כדוגמת מיודעתנו לם ריסרץ׳ (סימול: LRCX) וטייוואן סמיקונדקטור (סימול: TSM) - הנמיכו את תחזיות המכירות לתקופה הקרובה בשל צפי לירידה במכירות, בעיקר לשוק המובייל.

ביום פרסום הדו"חות הרבעוניים ב-26 באפריל הגיעה לתשואה של 15.7% ב-2018, בעקבות 2017 שבה עלתה המניה ב-30.8%; אבל מאז פרסום הדו״חות לפני כשבוע עלתה המניה בשיעור של כמעט 4% נוספים. אינטל רשמה גידול ברווח הרבעוני של 8.6% יחסית לרווח המקביל בשנה שעברה, כשהיא מציגה הכנסות של 16.07 מיליארד דולר אל מול ציפיות האנליסטים ל-15.08 מיליארד דולר, והתחזיות שלה עצמה ל-15 מיליארד דולר.

גם שורת הרווח היתה מרשימה, 0.87 דולרים למניה לעומת ציפיות אנליסטים ל-0.72 דולרים למניה ותחזית עצמית ל-0.7 דולרים למניה. אינטל גם העלתה את התחזיות שלה להכנסות ולרווח ב-2018 (ל-67.5 מיליארד דולר ול-3.85 דולרים למניה, בהתאמה). כל זאת, כאשר הנהלת החברה מתייחסת בעיקר לפעילותה בתחום המעבדים (לא משהו) וה-data centers (הכנסות של 5.2 מיליארד דולר, צמיחה שנתית של 24%) ומבלי שתחום המכוניות האוטונומיות מגיע עדיין לידי ביטוי משמעותי.

כאמור, השינוי שאינטל נמצאת בעיצומו עדיין מצוי בשלבים המוקדמים שלו. הצמאון של העולם ליכולת מחשוב, לשמירת נתונים רק הולך וגדל, ועוד לא התחלנו לגרד את השכבה העליונה של מה שיקרה כשהמהפכה העתידית בתחום הרכב תתחולל. ברפרנס ליוגי ברה איתו פתחתי, הייתי משתמש באלגוריית בייסבול ואומר שאנו נמצאים באינינג השני או השלישי, בניגוד למיקרוסופט שכבר נמצאת באינינג החמישי או השישי מבחינת השינוי שלה. אני חושב שבתנאי שוק סבירים מניית אינטל יכולה להגיע ל-65 דולר בחודשים הקרובים, ולעוד הרבה יותר מזה בטווח הארוך אם היא תצליח לצעוד בתוואי של חברתה הגדולה מרדמונד, וושינגטון.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker