המניה שיכולה לבשר על חזרתו של המיתון

אנליסטים שמים לב לחברת טכנולוגיה כמו לאם ריסרץ' לא רק בגלל העניין שיש להם במניה, אלא בגלל מה שהם יכולים ללמוד ממנה על מצב הכלכלה באופן כללי

הסוחר מוול סטריט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טכנולוגיה בכף יד
טכנולוגיהצילום: Shutter999 | Dreamstime.com

בצעירותי טבע המאמן ושחקן העבר, מרדכי שפיגלר, את מטבע הלשון "נתניה ועוד 15" בהתייחסו למכבי נתניה של ה"פטרון" יצחק תשובה שצעדה בראש הטבלה, במרחק בטוח מהשאר, והבטיחה לעצמה את אליפות ישראל בכדורגל הרבה לפני תום העונה. אחד השחקנים בקבוצה, והחביב עלי מביניהם, היה הקשר בני לם, היום מאמן נבחרת ישראל בכדורגל חופים. עליו אני חושב כשאני מתייחס לחברה של היום, לאם ריסרץ׳ (סימול: LRCX).

לאם היא חברת טכנולוגיה שמייצרת מוליכים למחצה (semiconductors) שמשמשים לבניית מעגלים מודפסים. אלה אינם מוצרי צריכה ואני אמנע מלהכנס לפרטים טכניים, אבל הפעילות של החברה נמצאת בבסיס ה-supply chain של רוב המוצרים האלקטרוניים שאנחנו משתמשים בהם דבר יום ביומו, כמו אלה המיוצרים על ידי אפל (סימול: AAPL). לכן החשיפה של החברה היא למחזור העסקים הכללי; האטה בפעילות הכלכלית תגרום, בעקיפין, לירידה בביקוש למוצרי החברה. אנליסטים שמים לב לחברה כמו לאם לא רק בגלל העניין שיש להם במניה, אלא בגלל מה שהם יכולים ללמוד ממנה על מצב הכלכלה באופן כללי. האטה בביקושים למוצרים של לאם יכולה להיות הסנונית הראשונה שמבשרת האטה בצמיחה או אפילו מיתון.

לכן היה מאוד מעניין כשלאם דיווחה על התוצאות העסקיות שלה ביום רביעי האחרון (יום הזיכרון). על פניו, התוצאות היו מעולות: ההכנסות היו 2.89 מיליארד דולר לעומת תחזית ל-2.85 מיליארד דולר, כשזוהי עלייה של 34% מנתוני השנה שעברה. הרווח (המתואם) היה 4.79 דולרים למניה, לעומת תחזיות ל-4.36 דולר, עלייה של 71% (!) מנתוני השנה שעברה.

התחזית לשנה הבאה עומדת על הכנסות של 3.1 מיליארד דולר ורווח של 5 דולר למניה, לעומת תחזיות ל-2.91 מיליארד דולר ורווח של 4.59 דולרים למניה. לכאורה, תוצאות עסקיות מעולות, הרבה מעל לתחזיות בכל התחומים, המניה אמורה לעלות, לא? אז זהו, היא ירדה - 4% ביום רביעי ועוד 6.5% ביום חמישי, לפני שהתייצבה בעלייה של פחות מאחוז ביום שישי. מה קורה פה אתם שואלים? גם אני.

הסיבה המיידית לירידה היא פריט אחד בתחזית של לאם, שדיבר על ירידה במכירות בסגמנט שבבי הזיכרון (memory chips) בשלושת הרבעונים הקרובים, כלומר עד לסוף שנת 2018. למען האמת, לא רק שזה הספיק להוריד את מניית לאם אלא גם מניות של חברות דומות בסקטור הסמיקונדקטורים, כמו אפלייד מטיריאלס (סימול: AMAT) שירדה ב-11.5% ברביעי וחמישי, ו-ASML Holdings (סימול: ASML) שירדה באותם יומיים בכ-8.5%.

מה שמביא אותנו לשאלה האמיתית: האם הירידה הזו היא חלק ממחזור העסקים שפונה כלפי מטה, או שזה סתם רעש והחברה תמשיך לצמוח גם אם הכלכלה תאט או תיכנס למיתון בשנה שנתיים הקרובות? החברה טוענת שהיא נמצאת ב-Long term secular trend up, כלומר צמיחה ארוכת טווח במנותק ממחזור העסקים הכללי, ואני נוטה להסכים איתה. היא מייצרת מוצרים בסגמנטים שצפויים לראות צמיחה אקספוננציאלית בשנים הקרובות, כמו LED (יחידות התאורה המודרניות), MEM (micro electromechanical systems) ועוד.

רק כדי לסבר את האוזן, שיעור החדירה של תאורת LED בשוק התאורה הגלובלי עומד כעת על 44% (אחרי שעמד על 0% ב-2010), וצפוי להגיע ב-2020 ל-61%. מנכ"ל החברה, מרטין אנטיס, אמר זאת בפירוש: "אנחנו חושבים שמגמת הביקוש הכללית למוצרים שלנו חזקה יותר ממגמות הביקוש במסגרת מחזור העסקים הכללי, ולכן זוהי תקופה יוצאת דופן לתעשייה שלנו".

בשנים הקרובות אנחנו רואים מגמה שבה העולם נוטה לפתור את הבעיות שלו - בתחומים סוציואקונומיים כמו ביטחון, תחבורה, בריאות – באמצעות עיבוד נתונים ובינה מלאכותית, וההשפעות של זה הן ביקוש הולך וגובר למוצרים שלנו.

בשורה התחתונה, אני חושב שבמחיר של היום, אחרי הירידה, לאם היא הזדמנות קניה במכפיל סולידי (לסקטור הטכנולוגיה) של x18.5 לערך. יש למניה עוד לאן לרדת, אם הסנטימנט הכללי בשוק ילך וירע, אבל לטווח ארוך אני סבור שהיא תציג תוצאות מצויינות שישקפו את המקום הקריטי שלה בקרביים של עולם הטכנולוגיה. 

תגיות:

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker