הטילים של טראמפ: נחמדים, חדשים ומשגרים דיווידנדים - הסוחר מוול סטריט - הבלוג של הסוחר מוול סטריט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטילים של טראמפ: נחמדים, חדשים ומשגרים דיווידנדים

הסוחר מוול סטריט עובר לנוהל קרב ומכניס בין כוונות את תעשיית הנשק האמריקאית

3תגובות
התקיפה האמריקאית בסוריה, בשבוע שעבר
HO/אי־אף־פי

התקיפה האמריקאית בסוריה בשישי בלילה היתה גם טבילת האש הראשונה של טיל חמקן חדש של חברת לוקהיד מרטין (סימול: LMT). מפציצי B-1B לא חמקניים (שטסו מחוץ למרחב האווירי הסורי) שיגרו 19 טילי JASSM אל מרכז מחקר ופיתוח של נשק כימי בפאתי דמשק, בנוסף ל-57 טילי טומאהוק לא חמקניים ששוגרו ממשחתות של הצי האמריקאי ששטו בים התיכון.

רק לפני שבוע איים שר החוץ הרוסי, שארצו תיירט את כל הטילים שיתקפו את סוריה, והנשיא טראמפ השיב לו בציוץ ש"הטילים יגיעו, והם יהיו נחמדים וחדשים וחכמים!" נראה שהחמקנות של הטילים היתה חשובה במיוחד לאמריקאים, כדי להבטיח שמתוך שני דברי הרהב שציטטתי כאן, דווקא אלה של נשיא ארה"ב יוכחו כנכונים - בעת שבה יוקרתו של הנשיא והעליונות הטכנולוגית של ארצות הברית עומדות שתיהן על הכף.

התקיפה בדמשק היא הזדמנות לשוב ולהזכיר את תעשיית הנשק האמריקאית ואת הדרכים שמאפשרות חשיפה לביצועים העסקיים שלה. (לביצועים הצבאיים שלה תוכלו להיחשף אם תעברו למדינות פחות סימפטיות משלנו - כמו סוריה ואפגניסטן. אני מקווה בכנות שתסתפקו בהתרשמות מכלי שני.)

בפוסט שפירסמתי מיד לאחר בחירתו של טראמפ, באמצע נובמבר, כתבתי שתעשיית הנשק תהיה השקעה לא רעה תחת הממשל החדש, מכיון שקיצוצים בתקציב הביטחון לא ישמחו את קהל הבוחרים הרפובליקני, וכנראה שגם לא את הנשיא הטרי. בראיה לאחור, זו היתה תחזית לא רעה. מאז יום הבחירות עלה שער תעודת הסל שעוקבת אחרי סקטור התעופה וההגנה (סימול: ITA) בכ-55%, כמעט כפול מתשואת מדד ה-SPX שעלה ב-27.5%.

התקיפה בסוריה, בשבוע שעבר
Hassan Ammar/אי־פי

סכסוך עם הפנטגון

לוקהיד מרטין היא אחת המייצגות העיקריות של התעשייה הזו, עם שווי שוק של כמעט 100 מיליארד דולר, אבל מאז הבחירות בארה"ב עלתה מניית החברה בכ-18.5% בלבד - הרבה פחות מהתשואות שהוזכרו לעיל של סקטור ההגנה והתעופה ומדד ה-SPX. מתברר שהמשך הצרות בפרוייקט הדגל של החברה - רק בשבוע שעבר השעה הפנטגון את קבלת מטוסי ה-F-35 החדשים שלה, בשל סכסוך על אחריות הנשיאה בעלות התיקון של ליקויים במטוס - מטריד את המשקיעים. לעת עתה, השוק לא מתרשם מההסברים מסוג "זה קורה בכל פרוייקט פיתוח של מטוס חדש".

עם כל תשומת הלב שתינתן בימים הבאים - עד שנושא חדש ישתלט על סדר היום הציבורי - לפרטי התקיפה, אני לא מעריך שלוקהיד תפתור את הסכסוך עם הפנטגון בנוגע ל-F-35 בקרוב. עם זאת, חדשות חיוביות דוגמת הודעה על זכייה אפשרית של ה-F-16 של החברה במכרז של חיל האוויר ההודי (110 מטוסי קרב במחיר כולל של כ-15 מיליארד דולר), עשויות לספק רוח גבית למניה.

נוכחות מרשימה בשוק הטילים

ואם כבר הזכרנו את טילי הטומאהוק, אלה מיוצרים על ידי חברת ריית׳יאון (סימול: RTN). נראה שבעתיד הנראה לעין, כל תקיפה של ארצות הברית - שחרדה מאוד לסיכון מטוסים וטייסים במשימות קרביות - תכלול מספר מכובד של הטילים הללו, שמותאמים לשיגור מצוללות, ספינות שטח ואפילו ממטוסים.

לריית׳יאון גם יש נוכחות מרשימה בשוק הטילים נגד טילים על בסיס מערכת הפטריוט לדורותיה; רק בחודש האחרון פורסמה חתימה של עסקה ב-4.75 מיליארד דולר של מכירת שתי מערכות פטריוט (שבכל אחת מהן שתי יחידות אש) לפולין - המוטרדת משאיפות ההתרחבות של שכנתה הגדולה ממזרח. ריית׳יאון היא גם מובילה בתחום השליטה מרחוק על מל"טים, עוד ענף פופולרי בעידן המלחמות ה"קטנות" והמבצעים ה"מוגבלים".

לסיכום, אף שלריית'יאון אין מערכת נשק מרכזית (כדוגמת ה-F-35 או ה-F-16) כמו ליריבתה לוקהיד, יש לה מספר מוצרים חשובים, שהופכים אותה לפופולרית מאוד בקרב מנהלי הרכש של הפנטגון ושל בעלות בריתה של ארצות הברית. לא תופתעו אם כך לשמוע, שמניית ריית'יאון – שהכריזה באחרונה על העלאת הדיווידנד שהיא מחלקת לבעלי המניות - עלתה בכ-67% מאז הבחירות בארה"ב, ולהערכתי היא יכולה עוד להמשיך ולטפס.

התקיפה של ארה"ב, צרפת ובריטניה בסוריה
Lt. j.g. Matthew Daniels/אי־�

מגדילה דיווידנדים

חברה נוספת שהגדילה את הדיווידנד במארס, אחרי שתזרים המזומנים והרווחיות שלה השתפרו משמעותית באחרונה, היא ג׳נרל דיינמיקס (סימול: GD). החברה מייצרת, בין היתר, את טנק האייברהמס  - שאני לא משוכנע שהביקוש לו עומד לגדול - ואת צוללות התקיפה מסוג וירג׳יניה - שיכולות לשגר את טילי הטומאהוק. לגבי הביקוש לטנקים - אני סקפטי לגבי צמיחתו בקרוב לאור חוסר העניין של מדינות להלחם מלחמות "גדולות" ולשלוח כוחות קרקע מסיביים. עם זאת, באחרונה סגר צי ארה"ב חוזה מול GD בסכום של כ-700 מיליון דולר, לשיפוץ צוללות קיימות, ובנוסף הוא עתיד לרכוש ממנה צוללות נוספות כדי להחליף צוללות ישנות. מניית GD עלתה בכ-45% מאז הבחירות, וכמו שאמרתי גם לגבי ריית'יאון, אני חושב שבאווירה הנוכחית היא בהחלט עשויה להמשיך במגמה.

חשופה למלחמת הסחר

חברת הענק הרביעית בתחום היא בואינג (סימול: BA). יחסית לריית'יאון, GD ו-לוקהיד, בואינג היא פחות pure play על מערכות נשק. זאת מכיוון שחלק ניכר ממכירותיה (המרשימות) הן של מטוסי נוסעים לשוק האזרחי, שבו היא מתפעלת דואופול רווחי במיוחד עם איירבוס האירופית בשוק המטוסים בעלי ה-150 מושבים ומעלה. מניית בואינג עלתה בכ-135% מאז הבחירות לנשיאות ארה"ב, הרבה בגלל קצב המכירות חסר התקדים של מטוסי הנוסעים שלה בתנאים של גאות כלכלית ברחבי העולם. סיבה נוספת היא ששלושת המוצרים הפופולריים שלה - מטוסי 737, 777 ו-787 - יוצרים לה רווחיות גדולה במיוחד בגלל השקעה עצומה במו"פ בשנים קודמות. מצד שני, התלות של בואינג בשוק התעופה האזרחי יוצרת לה חשיפה לא זניחה - וגבוהה משמעותית מזו של החברות האחרות שהוזכרו לעיל - לסיכון של מלחמת סחר עם סין.

אפשר כמובן גם לשקול את תעודות הסל, ITA של iShares או XAR של S&P. שימו לב רק שאצל ITA - הפופולרית יותר - יש לבואינג משקל של יותר מ-10%.

ואחרי כל זה, נותר רק לקוות שגם אם תעשיית הנשק האמריקאית תייצר כלי משחית רבים, כולם יחלידו במחסנים מכיון שלא יהיה בהם צורך. כן כן, לא נולדתי אתמול, אבל עדיין מותר לקוות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

משרדי חברת סימנטק בקליפורניה

מיזוגים ושאר רכישות: מגמת הקונסולידציה בתעשיית הסייבר העולמית

בחודשים האחרונים היינו עדים לכמה אקזיטים מרשימים בתעשייה המקומית, כשחברות בינלאומיות רכשו מיזמים מתחום הסייבר במאות מיליוני דולרים ■ זהו חלק מטרנד עולמי שבו חברות קטנות ובינוניות "נבלעות" בידי חברות גדולות שיוצרות פורטפוליו רחב יותר של מוצרי אבטחה

כתבות שאולי פיספסתם

*#