הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט

לא כתבתי על ביטקוין מאז שבתחילת דצמבר 2017 הסברתי מדוע לא מדובר במטבע (אגב, אני עדיין חושב כך). מאז זרמו הרבה מאוד מים בכל מיני נהרות; הייתי מזכיר נהר ספציפי – נגיד זה שקרוב לביתו של סאטושי נאקאמוטו, לו הייתי יודע איפה זה – אבל אסתפק בהערה על כך שכשכתבתי את הפוסט ההוא הביטקוין נסחר תמורת כ-15 אלף דולר, ומאז הספיק לנסוק שיא של 19 אלף דולר - לקראת סוף דצמבר 2017 - ומשם לקרוס לשפל של כ-6,750 דולר מוקדם יותר החודש - נפילה של 65% מהפסגה.

השבוע התפרסמה כאן כתבה מנומקת היטב שהצביעה על התפוצצותה של הבועה. בנק אוף אמריקה (סימול: BAC) שצוטט בכתבה, השווה את נפילת הביטקוין לבועות היסטוריות כמו הטוליפ מאניה (1637), חברת מיסיסיפי (1720),  חברת הים הדרומי (גם כן ב-1720) ועוד, והסיק שמדובר בבועה הגדולה בהיסטוריה מבחינת שיעור העלייה (הביטקוין עלה פי 20 במהלך 2017 ופי 60 במהלך 2017-2015). מבחינת היקף הנפילה (65% מהשיא, עד כה) יש לביטקוין עוד לאן לרדת בהשוואה לבועות שאוזכרו - שחלקן סיימו בהתרסקות של 100%.

כסיבות לנפילת מחיר הביטקוין מוזכרות במאמר הרגולציה המוגברת במדינות רבות, כדוגמת סין, דרום קוריאה וארה"ב - שבה הודיעה SEC שתפקח על הנפקות במטבעות הדיגיטליים (ICO). במקביל תרמו להתקרות השוק החששות מפני מתקפות סייבר על הבורסות שבהן נסחרים המטבעות עצמם ומהונאות (שאף הביאו פלטפורמות כמו גוגל ופייסבוק להסיר מודעות פרסומת למסחר במטבעות דיגיטליים). בינואר נגנבו ביטקוין בשווי 530 מיליון דולר מבורסת ביטקוין יפנית בשם קוינצ'ק (CoinCheck), מה שלא תרם לאמון המשקיעים גם אחרי שהבורסה הודיעה שתחזיר ללקוחות את מטבעותיהם. נפח המסחר בביטקוין ירד משמעותית אף הוא, מכמעט 500 אלף עסקות ליום בדצמבר לפחות מ-200 אלף בחודש האחרון.

מה שמביא אותנו לימים האחרונים. במזל של פרשנים, הדו"ח של הבנק אוף אמריקה התפרסם כמעט במקביל לשפל במחיר הביטקוין, שמאז עלה קמעה ל- 7,000 דולר, והבוקר (בסביבות 11:30) רשם קפיצה נחשונית של כ-1,000 דולר - לשער של 8,000 דולר - לפני שנרגע והתייצב על כ-7,600 דולר. מדובר בעלייה של 12%, שמזכירה לנו את הימים הטובים של הקפיצות דו-ספרתיות במחיר המטבע הדיגיטאלי - אי אז בעבר הרחוק של שלהי 2017. אז באופן טבעי מתעוררת השאלה - האם הימים הטובים של הביטקוין חזרו?

תיאוריית הקונספירציה

הסיפור שמסתובב לגבי הקפיצה של הימים האחרונים הוא שמדובר באוליגרכים רוסיים שהמירו מקצת מאחזקותיהם ברובל לביטקוין, כדי להגן על עצמם מפני ירידה נוספת בשער המטבע הרוסי. הרובל צנח בכ-8% מול הדולר בשבוע האחרון - משער של כ-57.5 רובל לדולר ב-6 באפריל ל-61.88 רובל לדולר כעת. זאת על רקע המתיחות הגוברת בסוריה, החשש שמעצמות המערב יתקפו את שכנתנו הצפון-מזרחית למרות מטריית ההגנה שהדב הרוסי מבטיח לבן חסותו אסד, וההשלכות של כל זה על יחסי רוסיה-אירופה ורוסיה-ארה"ב. ככל שאני יודע, בינתיים לאיש אין תימוכין לתזה המעניינת הזו.

אבל תיאורית הקונספירציה הזו הזכירה לי את הראיון שהיעניק בספטמבר מנכ"ל בנק ההשקעות ג׳יי פי מורגן (סימול: JPM), ג'יימי דיימון, כשמחיר הביטקוין היה כ-5,000 דולר. דיימון אמר אז כי "אם אתה גר בוונצואלה, או אקוודור, או צפון קוריאה או אחד מהמקומות הללו; או אם אתה סוחר סמים, רוצח וכיוצא בזה, עדיף לך לעשות את זה בביטקוין מאשר בדולר אמריקאי". הוא כמובן התכוון לעובדה שהון שנקוב בדולרים (למעט שטרות מזומנים) נתון לפיקוח של ממשלת ארה"ב מעצם היותו במערכת בנקאית מפוקחת, שכפופה לרגולציה ולאכיפה של ממשלת ארה"ב (מערכת ה-SWIFT/Fed Wire). לכן, פושע נמלט או אזרח של מדינה עויינת מסתכן כשהוא מחזיק נכסים דולריים, וביטקוין הוא פתרון אידאלי משום שלממשלת ארה"ב אין גישה אליו או לרשומות לגביו.

התיאוריה של קפיצת הביטקוין בגלל רכישות של אוליגרכים רוסים, תומכת בתיאוריה של דיימון. האוליגרכים חוששים שהמערב יטיל סנקציות חדשות על רוסיה ועל המקורבים לצלחת השלטון שלה, ומעדיפים להעביר את הנכסים שלהם לביטקוין האנונימי. זאת, גם אם בכך הם מסתכנים בירידת ערך או בפגיעה מהונאה דיגיטלית. מה שמחזק את המסקנה של דיימון, לפיה ההצלחה של הביטקוין תעודד את הממשלות לשלוט בו באמצעות חקיקה או רגולציה. לכן, באופן אירוני, בטווח הקרוב ובמקביל למתיחות הבין גושית המתעצמת, ככל ששער הביטקוין יעלה כך תגבר המוטיבציה של ממשלת ארה"ב להקשות על גורמים עויינים לה, על ידי הידוק הפיקוח על המסחר בביטקוין. מהלך כזה יגרור – כפי שראינו בחודשים האחרונים - ירידה בשוויו של הביטקוין מול הדולר. 

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker