האם וול סטריט עומדת לעלות בלהבות?

הרבעון הראשון מאחורינו, עונת דו"חות מוצלחים לפנינו, והסוחר מוול סטריט במצב רוח אופטימי

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בובת דרקון בסין
בובת דרקון בסיןצילום: רויטרס

לפני כשבוע סתמנו את הגולל על הרבעון הראשון של 2018, רבעון שהתאפיין בתנודתיות קיצונית יחסית לשנים האחרונות. כל אחד משלושת החודשים של הרבעון הזה התאפיין בנושא אחד שעמד על סדר היום, ואחד בלבד.

בינואר התמקדו המשקיעים בשאלה האם לוח השנה התחלף מ-2017 ל-2018, כי מהתבוננות בשוק ההון שנסחר במגמת "more of the same" קשה היה להבחין בשינוי. מדד ה-SPX עלה בכ-7.5% בשלושת השבועות הראשונים של השנה, והתשואה על אג"ח מדינה אמריקאי ל-10 שנים עלתה מ-2.46% לאזור 2.8%, כל זאת על בסיס ההנחה שב-2018 נראה צמיחה כלכלית אצל כל חברות OECD (מה שנקרא בעגה Global synchronized growth) מה שיתרום לשוקי הון שייראו כהמשך של 2017 (כלומר תשואה של כ-20% בשוק המניות האמריקאי ויותר מכך ברחבי העולם, ותשואה חיובית בקושי לאג"חי מדינה, הכל במונחים דולריים), ולמרות הידיעה שהפד צפוי להעלות את הריבית הקצרה ב-0.75%-1% וששיפוע עקום התשואות של אג"ח מדינה אמריקאי משתטח והולך.

בתחילת פברואר קיבלנו את דו״ח התעסוקה של ינואר לשוק האמריקאי, וביחד עם כמה חדשות טובות (כמו הפתעה חיובית במספר המשרות החדשות) שמענו על עלייה חדה ולא צפויה בשכר הממוצע לשעה, בשיעור חודשי של 0.3% ובשיעור שנתי של 2.9%. החדשות הללו הזכירו למשקיעים את המציאות הכלכלית שלפיה עלייה בשכר עשויה להביא ללחצים אינפלציוניים, וכתוצאה מכך לגרום לפד להעלות את הריבית במשק עוד מעבר להעלאות הצפויות. יתרה מכך, המשקיעים נזכרו שהעלאות ריבית אינן טובות לשוק המניות ושקשה לתאר ש-2018 תהיה שידור חוזר של 2017 אם שיעור הריבית הממוצע בה יהיה כפול או יותר מהשיעור ב-2017, ושעקום תשואות כמעט שטוח (שעוד עלול ליהפך לשטוח יותר אם הבנק המרכזי יעלה את שיעור הריבית הקצרה) אינו מבשר טובות לעתיד הכלכלה.

כל זה הביא לירידה חדש במדדי המניות, כשמדד SPX רשם ירידה של 2.1%- ו-4.1%- ביומיים שמיד לאחר פרסום דו״ח התעסוקה, ובסך הכל ירידה של 3.9% בפברואר תוך שמדד ה-VIX רושם עלייה לגבהים שלא ראינו מאז הורדת דירוג האשראי של ממשלת ארה"ב, ומיד לאחריה משבר חוב הממשלתי האירופאי בקיץ של 2011.

ואז הגיע מארס, אבל השנה במקום שנקבל את ה-Ades of March (תקופה גורלית בלוח השנה הרומי, עם מספר מקבילות לשלושת השבועות שלנו) באמצע החודש - קיבלנו את ה-Tariffs of March (המכסים של מארס בתחילת החודש. הנשיא דונלד טראמפ הודיע על הטלת מכסי מגן על יבוא אלומיניום ופלדה (למעט מקנדה, מקסיקו, ואוסטרליה). יועצו הכלכלי הראשי, גארי קוהן, הודיע בתוך כמה ימים על התפטרות בגלל הטלת המכסים שלה התנגד, והוחלף על ידי לארי קאדלאו - בצעד שאפשר לתאר אותו רק כשנמוך משמעותי של איכות הייעוץ שהוא מקבל, פחות או יותר מליגת העל לליגה ב׳.

במהלך מארס שמענו עד הטלת מכסים נוספים. כולל שתי סדרות של מכסים על יבוא מסין (3 מיליארד דולר ו-50 מיליארד דולר), שהודיעה מיד על כוונתה להגיב עם מכסים משלה ואכן עשתה זאת - מה שהגביר את החששות ממלחמת סחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם כשבראש אחת מהן עומד דונאלד טראמפ, האיש שצייץ בתחילת החודש"trade , wars are easy to win" השבוע דיבר על הפסד שנתי של 500 מיליארד למשק האמריקאי כתוצאה מהסחר עם סין, בעוד שבפועל מדובר בגירעון מסחרי ולא בהפסד. בהיעדר חדשות משמעותיות אחרות, החששות ממלחמת סחר בין ארה"ב לסין שלטו בכיפה לכל אורך החודש, ותרמו את תרומתם לעצבנות בשווקים ולירידה נוספת של 2.7% במדד ה-SPX.

נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: בלומברג

השבוע הראשון של אפריל החל גם הוא בסימן מכסים, ומדד ה-SPX ירד בכ-2% נוספים (אף שבתחילת השבוע נרשמו דווקא עליות), וזאת על רקע אסקלציה בהכרזות מצד שני הצדדים והחשש הגובר ממלחמת סחר, ובנוסף נתוני תעסוקה מאכזבים שהתפרסמו ביום שישי. כך, למשל, איים הנשיא טראמפ ביום חמישי האחרון שהוא עלול להטיל מכסים על עוד כ-100 מיליארד דולר של סחורות סיניות המיובאות לארה"ב; וביום שישי ענה לו שר הסחר הסיני שארצו לא תהסס "להגיב באופן משמעותי".

מה שמביא אותנו לשבוע הקרוב ולחודש הקרוב. נשיא סין, שי, צפוי לנאום ביום שלישי. המשקיעים בשוק יחפשו את החלק בנאומו שיתייחס לסחר עם ארה"ב כדי להבין אם פניו  להסכם סחר או למלחמת סחר מול טראמפ (שמעבר לכל הביקורת כלפיו על התנהלות של פיל בחנות חרסינה, צודק בטענותיו כי גירעון סחר של כ-500 מיליארד דולר עם הסינים אינו מועיל – בטווח הארוך – לכלכלת אמריקה). ללא כל קשר להצהרות שנשמע השבוע ובתקופה הקרובה משני הצדדים, אני מעריך שלא תהיה מלחמת סחר משמעותית בין ארה״ב לסין.

מאוחר יותר השבוע ייפגשו הנשיא טראמפ, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ונשיא מקסיקו אנריקו פנה בפסגת מנהיגי אמריקה בפרו. יש יסוד להניח שהם יודיעו על התקדמות במו"מ על עדכון NAFTA, הסכם הסחר הצפון-אמריקאי.

בחזית הכלכלה האמריקאית עצמה תיפתח השבוע עונת הדו"חות הרבעוניים, כשחברות ענק כמו ג׳יי.פי. מורגן, (סימול: JPM), סיטיגרופ (סימול: C), ו-וולס פארגו (סימול: WFC) ידווחו על התוצאות העסקיות שלהן ברבעון הקודם. הציפיות הן לצמיחה של יותר מ-18% ברווחיות. זאת, תודות – בין היתר – להורדת המסים של דצמבר 2017. התוצאות של הרבעון האחרון (שהתפרסמו בינואר ובפברואר) עלו על המצופה ולמרות זאת, לא מנעו את ירידות השערים (כתוצאה במהלך האינפלציה). אני מעריך שתוצאות טובות מהמצופה הפעם עשויות לתרום לעליות שערים - גם אם ברקע ממשיכות החששות ממלחמת סחר.

לסיכום, עם שוק מניות שנסחר כעת במכפיל של בערך 16X ולקראת תחילת פרסום הדו"חות הרבעוניים במשק האמריקאי, אני אופטימי לגבי הטווח הבינוני. עם זאת, אני זהיר מאוד בגלל התחממות הכותרות המתלהמות שברקע, והעובדה שעוד לא ברור מי יהיה המבוגר האחראי שייקח על עצמו לכבות את הלהבות.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker