הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט

מובטחני שקראתם אלפי מלים בשבוע האחרון על פייסבוק (סימול: FB), החל משערוריית המידע של קיימברידג' אנליטיקה וכלה בירידת מחיר המניה (13.7% בשבוע לחברת ענק ששווי השוק שלה לפני 10 ימים עלה בהרבה על חצי טריליון דולר). תקוותי היא שפייסבוק ומארק צוקרברג עוד לא יצאו לכם מכל החורים, ואתם בעניין של לקרוא עוד טור על המניה של חברת המדיה החברתית הגדולה בעולם (לפי שווי שוק). נתחיל כדרכנו בניסיון להסביר את שווי השוק העצום של פייסבוק ואת הייחודיות שלה.

מדובר כמובן במודל העסקי שלפיו החברה מוכרת פרסומות באתר Facebook.com, מבלי לשלם על התוכן שמושך את המפרסמים אליה (בניגוד, למשל, לעיתונים שמתחרים אתה על עוגת הפרסום ומשלמים על התוכן). במלים אחרות, פייסבוק מייצרת לעצמה הכנסות אדירות כשמרכיב ההוצאות שלה שונה מאוד (ונמוך) מזה של המתחרות שלה. אם זה לא מספיק, האתר יודע הרבה יותר על הגולשים שלה מאשר רוב האתרים המקבילים האחרים – למשל בזכות שימוש מושכל בביגדאטה - ולכן פייסבוק מקבלת תגמול גבוה יחסית מהמפרסמים.

עד לפני שבוע, אפשרויות הצמיחה של פייסבוק נראו מרשימות. ההכנסה פר משתמש מחוץ לארה"ב היתה נמוכה יחסית לזו שבארה"ב בגלל נדיבות פחותה של המפרסמים. אבל הפער נסגר והלך, גם אם באטיות. פייסבוק עוד לא התחילה להפיק מזומנים מרכישת הענק של וואטסאפ (19 מיליארד דולר), ואינסטגרם (נרכשה תמורת מיליארד דולר, מה שהיום נראה כבדיחה) היא כבר הרשת החברתית הפופולרית ביותר אצל הצעירים, אלה שעומדים בשנים הקרובות להיכנס לקטיגוריה של "הכי מעניינים את המפרסמים". לקהל העסקי פייסבוק מציעה את gotomeeting.com, שירות של שיחות ועידה וירטואליות שבהן אפשר לחלוק מצגת בין המשתתפים.

עם רוח גבית שכזו, רשמה מניית פייסבוק תשואה של 34% ב-2015, 10% ב-2016, 53% ב-2017, ועוד כמעט 5% עד לאמצע מארס 2018 (תוך שמדדי המניות המובילים רושמים תשואות לא משהו, טו סיי דה ליסט, בפברואר); בנוסף, היא פייסבוק נהפכה לחברה מייסדת של מועדון ה-FANG, המכיל את מניות הטכנולוגיה המובילות.

אבל אז הגיע החצי השני של מארס. ב-16 בחודש סגרה המניה בשער של 185 דולר, קרוב מאוד לשיא של כל הזמנים, אבל בסוף השבוע התרבו הכותרות שקשרו את שערוריית קיימברידג' אנליטיקה - חברת ייעוץ פוליטי בריטית שכרתה מידע על גולשי פייסבוק (50 מיליון מהם בארה"ב) ומכרה אותו ללקוחותיה, מה שבין היתר נוצל לצורך השפעה על הבחירות לנשיאות ארה״ב ב-2016 – לפייסבוק עצמה, וב-19 במארס כבר ירדה המניה ב-6.7%, מוחקת עשרות מיליארדים משווי השוק שלה, ועוברת להפסד שנתי. פייסבוק הגיבה באמצעות עורכי דינה, כשהיא מאיימת בתביעות כלפי עיתונים שדיברו על Data Breach מצדה.

‏ביום רביעי האחרון (21 במארס) שבר מארק צוקרברג חמישה ימים של דממת אלחוט, והשמיע טון מתנצל. אל מול זעם גלובלי וקריאות לשים את פייסבוק תחת רגולציה, הביע צוקרברג "חרטה" ונכונות לרגולציה, בתנאי שהיא הרגולציה ה"נכונה" (הבנקאים של טרום המשבר הפיננסי הגלובלי צוחקים בהזדהות ומוסרים דרישת שלום חמה מהאיים הקריביים). החברה פירסמה מודעות על פני עמודים שלמים בעיתוני סוף השבוע בארה"ב ובבריטניה, שבהן הודיעה לגולשים כי "אם אנחנו לא יכולים לשמור על הנתונים שלכם, איננו ראויים להם". בוקר טוב אליהו באמת.

החשש של פייסבוק הוא כפול: מסנטימנט ומרגולציה. הסנטימנט מתבטא בקריאות של אנשים בולטים לסגור את חשבונות הפייסבוק שלהם, כחלק ממחאת #deletefacebook (כלומר לסגור את חשבונות הפייסבוק) שמוביל בראיין אקטון (שמכר לפייסבוק את וואטסאפ שהקים). קחו כדוגמה את אילון מאסק, היזם הסדרתי שעומד מאחורי טסלה, SpaceX, SolarCity, ועוד, שהגיב לציוץ של אקטון שקרא לסגור את חשבונות הפייסבוק באמירה ״What’s Facebook?״. כשגולשים ציינו בפניו שהחברות שלו פעילות בפייסבוק, ענה מאסק שהוא לא היה מודע לכך ושהעמודים הללו יימחקו בקרוב, מה שאכן קרה בתןך כמה שעות.

מארק צוקרברג ועובדי פייסבוק אחרי ההנפקה בבורסה
מארק צוקרברג ועובדי פייסבוק אחרי ההנפקה בבורסהצילום: AP

אם התנועה הזו תיהפך להמונית, מדובר בנזק מדיד לפייסבוק שמקפידה לדווח על מספר המשתמשים הרשומים שלה. במקביל, המפרסמים אינם עיוורים למתרחש, וירידה במספר המשתמשים צריכה להיתרגם לירידה בהכנסות מפרסום.

החשש השני הוא כמובן מרגולציה, בעקבות הפרסום השלילי שלו זוכה פייסבוק בעשרת הימים האחרונים. רגולציה יכולה לפגוע בפייסבוק בשני מישורים. ראשית, הרגולטור יכול לאסור על פייסבוק לכרות מידע על המשתמשים שלה, לחבר בין מידע שהיא צוברת בפלטפורמות השונות, למכור את המידע שברשותה, או להשתמש בו לצורך טירגוט של משתמשים ספציפיים (להבדיל מקטגוריות של משתמשים). כל אלה, או חלק מהם, הם נזק פוטנציאלי עצום לפייסבוק ולהכנסותיה מפרסום.

אבל המישור השני עלול להיות חמור עוד יותר: לאסור על פייסבוק לעשות את מה שעשתה מאז 2007, כלומר להפעיל את האתר Facebook.com כפלטפורמה של אפליקציות. ב-2007 הפכה עצמה פייסבוק לפלטפורמה שעליה פועלות אפליקציות – כדוגמת משחק ה-Candy Crush – שפועלות עליה ואוספות מידע על המשתמשים בה. עד עכשיו לפייסבוק זה לא איכפת, משתי סיבות: קודם כל כי המשתמשים אישרו את זה בין דפי ה-Terms & Conditions, שאיש אינו קורא באמת, ושנית כי האפליקציות הללו הביאו לגידול עצום בהכנסות פייסבוק מפרסום, מבלי שפייסבוק עצמה נאלצה לנקוף אצבע לקידום משחק כזה או אחר.

עתה, כשמתברר שהאפליקציה של קיימברידג' אנליטיקה השתמשה בפייסבוק ברשות ובסמכות, בדיוק כמו Candy Crush, וגרמה לנזק עצום למשתמשי פייסבוק (ואולי לדמוקרטיה האמריקאית בכללה), ייתכן שהרגולציה תאסור על פייסבוק להמשיך ולהתנהל כך, מה שיביא לפגיעה גדולה עוד יותר בהכנסותיה. חשוב להדגיש שאף שפייסבוק פועלת במדינות רבות ותחת רגולטורים רבים, סביר להניח שהאווירה הציבורית היא כזו שהרגולטורים יתיישרו לימין הרגולטור הקשוח ביותר. כלומר, מספיק שרגולטור מערבי אחד יחליט על צעדים שיפגעו בפייסבוק משמעותית, והאחרים יחרו יחזיקו אחריו.

מה יעשה הרגולטור בפועל? מוקדם לומר, כי כעת נשמעים בעיקר דיבורים, ועוד לא ברור איזה מעשים יבואו אחריהם. מה שכן, הדיבורים מצטברים לכדי תמונה ברורה. אפילו בישראל הרגולטור מתערב, ואתמול נודע שוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת תכונס לאחר הפסח כדי לדון בפרטיות המשתמשים בפייסבוק. יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר ש"אנחנו צריכים יותר כלים משפטיים כנגד מי שמבקש לפגוע בפרטיות שלנו".

בסך כל הדברים, אחרי שבוע שבו ירד מדד S&P 500 בכ-6.5%, הסתכמה הירידה בשער מניית פייסבוק נכון ליום שישי האחרון בכ-14%. זוהי קריסה של ממש למניה שבשנים קודמות הרגילה את המשקיעים בה לתשואת יתר ביחס למדד. אני מעריך שהשאלה היא לא מה יעשו המשקיעים אלא מה יעשו הרגולטורים. אם יתברר שהרגולטורים ידברו מבלי ליצוק תוכן של ממש לדבריהם, אני מעריך שמחיר המניה יחזור לאיתנו בתוך תקופה לא ארוכה (במיוחד לאור העובדה שהיא זולה יחסית לקטגוריה, עם מכפיל רווח של 17.6 על בסיס 12 החודשים הבאים). לעומת זאת. אם הרגולטורים יבחרו להשתמש אפילו בחלק מהכלים העומדים לרשותם, המניה תיפגע משמעותית, גם אחרי הירידות של השבוע האחרון.

נקודה אחרונה: בשבוע האחרון מכר צוקרברג יותר מ-1.2 מיליון מניות פייסבוק בשווי של כ-215 מיליון דולר. קל לקפוץ למסקנות על העכברים שקופצים מהספינה, אבל כמעט כל insider, בעל מניות בתוך החברה, מוכר אחזקות, ולו על מנת לבזר את ההשקעות שלו (שבאופן טבעי מרוכזות בחברה שאותה הוא מנהל) או משום שהוא מקבל מניות נוספות דרך קבע, כחלק מתוכנית התגמולים שלו עבור עבודתו בחברה. המכירה הזו נעשתה כחלק מתוכנית שהופקדה מראש אצל ה-SEC תחת Rule 10b5-1, ואינה קשורה לאירועים האחרונים. עם זאת, לו בחר צוקרברג לחדול ממכירת המניות בשבוע האחרון, ייתכן שהיה משדר מסר אחר למשקיעים מאשר זה ששידר בסופו של דבר.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker