השנה שבה למדתי המון על השוק וגיליתי שזה מיותר - הסוחר מוול סטריט - הבלוג של הסוחר מוול סטריט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השנה שבה למדתי המון על השוק וגיליתי שזה מיותר

הסוחר מוול סטריט אסף תובנות לאורך 2017 רק כדי להגיע למסקנה שהן לא שוות הרבה

5תגובות
פיל במאלי, ב-2012
Baba Ahmed / AP

2017 כבר מגיעה לסיומה, ואפילו כבר פירסמתי פוסט על התחזיות שלי לשנה הבאה. בשבילי זו היתה שנה טובה, אני מקווה שגם בשבילכם; והגיע הזמן לפוסט על כמה שיחות שניהלתי השנה והלקחים שאפשר ללמוד מהן.

ראשית, כדאי להזכיר את המעשייה על חמשת העיוורים והפיל. מעשה שהיה כך היה: חמישה תלמידים בבית הספר לחינוך עיוורים הלכו לביקור בגן החיות הסמוך. מנהל גן החיות הציע להם ביקור מיוחד בכלוב של הפיל. נכנסו, יחד עם המטפל, והתקרבו לפיל. צילומים והחוצה. כשיצאו, שאל המארח "נו רבותי, איך התרשמתם מהפיל?" העיוור הראשון, שנגע בחטים של הפיל, ענה "הואל קצר ומעוגל, חלק מאוד וחד". השני, שנגע באוזנו של הפיל, חלק עליו: "הפיל הוא כמו עלה ענק". השלישי מישש את החדק וחשב שהפיל דומה לנחש ענקי, והרביעי, שנגע באחת מרגלי הפיל, טען שהוא דומה לגזע של עץ. מנהל גן החיות לא הצליח לשאול את העיוור החמישי לדעתו, כי לרוע המזל זה האחרון בדיוק עמד מאחורי הפיל כשזה בחר לחרבן.

הפיל במעשייה הזו הוא מטאפורה לא רעה לשוק ההון. כשהעיוורים הם אלה מאתנו שמתפקידם להבין מה קורה לפיל באמצעות המידע שברשותנו, שבהגדרה הוא חלקי בלבד. אספר לכם על שלושה עיוורים כאלה באמצעות אנקדוטות.

ניהלתי השנה הרבה שיחות עם מנהלי חברות. זכורה לי במיוחד שיחה עם מנכ״ל חברת מדיה גדולה, שהיה משוכנע שהפצת הסרט החדש של החברה שלו, שצפוי להיות בלוקבאסטר רציני, תהווה קטליסט רציני למחיר מניית החברה. הסרט יצא לאקרנים, ואכן זכה להצלחה קופתית; אבל המניה לא זזה באופן משמעותי. למה? כי השוק לא חיכה שהסרט יצא לאקרנים, וכבר תימחר את הצלחתו בתוך מחיר המניה בזמן השיחה שלי עם המנהל.

ודאי שהמנהל הכיר את החברה שניהל ואת ביצועיה הצפויים טוב ממני, אבל הוא הכיר רק מרכיב אחד של מחיר המניה משום שלא היו לו כלים להעריך מה חושב עליה השוק ומה מתומחר בתוך מחיר המניה הנוכחי. בפועל הוא היה כאחד העיוורים בכלוב של הפיל.

שיחה אחרת ניהלתי  עם עמית לעבודה, שעקב אחרי מכירות מניות מצד אינסיידרים, מנהלים ודירקטורים של חברות ציבוריות. כידוע, חברות ציבוריות נוהגות לתגמל את בכיריהן - הן במזומן והן בצורה של מניות בחברה - לכאורה על מנת שהאינטרסים של המנהלים והדירקטורים יעלו בקנה אחד עם האינטרסים של בעלי המניות.

נניח לרגע לביקורת המוצדקת על צורת התגמול הזו ועל ההעדפה של הביצועים קצרי הטווח של החברה על פני אלה לטווח ארוך (שהרי עד אז המנהל כבר ימכור את מניותיו בחברה) ונתמקד בחברת הביוטק הקטנה שסמנכ״לית הכספים שלה מכרה כ-50% מהמניות שלה, כחודשיים לאחר שאלה השתחררו (Vested). עמיתי לעבודה ראה בזה סימן רע לגבי המניה; אם הסמנכ"לית מוכרת, חזקה עליה שהיא יודעת משהו רע על החברה ולכן כדאי לנו גם למכור. אמרתי לו שמנהלים תמיד מוכרים את המניות שלהם, גם כי הם צריכים מזומן - וגם כי הם יודעים שבשנה הבאה יקבלו עוד ושהתזמון שלהם נוטה להיות רע. ביקשתי ממנו לבדוק מה הסמנכ"לית עשתה עם הכסף שקיבלה עבור המניות - כשני מיליון דולר. מפה לשם, עד שהוא חזר אלי, החברה הודיעה על תוצאות חיוביות בניסוי קליני והמניה עלתה ב-35%. יותר מאוחר התברר שהסמנכ״לית מכרה את המניות שלה על מנת לקנות בית חדש. גם היא, שהכירה היטב את החברה שלה, היתה כאחד העיוורים בכלוב של הפיל.

שיחה שלישית היתה עם עמית אחר, בליל הבחירות לנשיאות ארה"ב. השעה היתה בערך חצות זמן ניו יורק, טראמפ כבר היה, אפקטיבית, הנשיא הנבחר, בניגוד מוחלט להערכות של מיטב הפרשנים ולציפיות של שוק ההון שקיווה לניצחון יריבתו הילארי קלינטון. החוזים העתידיים על מדד ה-SPX כבר הגיבו לנשיא-הנבחר טראמפ בירידה חדה של כ-4% (ועמדו לרדת עוד במהלך שיחתנו), בהתאם לציפיות המוקדמות של שוק ההון לרגע ברקסיט (Brexit Moment) עם בחירתו האפשרית של טראמפ.

לפי הציפיות היה אמור שוק ההון לרדת בחוזקה בגלל אי-הוודאות שיביא אתו נשיא לא צפוי כמו טראמפ. בשיחתנו דיברנו, עמיתי ואני, על ירידה אפשרית של מדד ה-SPX משער של כ-2,130 לפני הבחירות לכ-1,500 אחריהן; יצוין כי הדעה הזו לא היתה יוצאת דופן, זה היה פחות או יותר הנאראטיב של הקונצנזוס בשוק ההון.

המציאות, כהרגלה, לא צייתה לתחזיות. אמנם היה רגע ברקסיט, אבל הוא היה קצר במיוחד והסתיים עוד באותו הלילה, לא הרבה אחרי שהלכתי לישון. עד לבוקר עלו החוזים על מדד ה-SPX לרמה שבה נסגרו ביום הקודם, ואת היום שלמחרת הבחירות סיים המדד בעלייה יחסית ליום הקודם. הנאראטיב התחלף באחת לכזה שלפיו הנשיא הנבחר יקדם מדיניות פרו-ביזנס, יוריד מסים, יקצץ ברגולציה ויקדם תוכנית של הרחבה פיסקאלית - מה שיביא לצמיחה מהירה ולשאר תופינים.

בפועל, לא קרה כמעט דבר מאלה במהלך השנה שחלפה (אף שאנחנו על סף הורדת מסים, אולי), אבל טראמפ הביא לשינוי מהותי בסנטימנט של המשקיעים, וביחד עם היחלשות הדולר (שגם לחלקה אחראי טראמפ) עלה מדד ה-SPX ביותר מ-20% מאז אותו לילה שבו הכנתי את עצמי לירידה בגודל דומה. בפועל, גם אני ועמיתי היינו כעיוורים בכלוב של הפיל.

ואחרי כל זה, לא כדאי לאבד תקווה. אין חובה (וגם אין אפשרות) להיות צודק תמיד בביזנס הזה. מספיק להיות צודק יותר מאשר טועה, ורצוי להפיק מהמקרים שבהם אתם צודקים יותר מאשר אתם מפסידים במקרים שבהם אתם טועים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#