למה הביטקוין חסר ערך או: בכלל אפשר לקרוא לו מטבע?

הסוחר מוול סטריט חורג מגבולות הז'אנר ומתייחס לשגעון דה-ז'ור, הביטקוין

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
ביטקויןצילום: בלומברג

אתמול בבוקר ישבתי במשרד ועסקתי לי בענייני. באותו הרגע ענייני היו, בפועל, להפסיד קצת כסף, אבל זה לא הסיפור. הפלאפון שלי צילצל (לכשעצמו זה אירוע נדיר) ועל הקו חבר טוב, רופא.

-"שמע, אתה יכול לעשות לי טובה?"

-"בוודאי".

-"אני יכול להעלות לשיחה את אבא שלי? הוא ביקש לשאול אותך כמה דברים על ביטקוין".

הממממממ. זה לא זמן טוב כל כך, אבל לא נעים לומר לא. נו שוין. האב, רופא בעצמו, עולה על הקו: "יש לי בעיה. קניתי ביטקוין לפני כמה ימים, ומאז ערכם עלה פי שניים. עכשיו אני רוצה לקנות עוד בחשבון ה-IRA (סוג של חשבון פנסיה שבו החוסך מנהל את התיק בעצמו) שלי, אבל הברוקר אומר שאי אפשר כי ביטקוין אינו IRA eligible. הוא אמר לי לבדוק משהו בשם GBTC. אתה יודע אולי מה זה?"

אחרי שסגרתי את הפה שנפער מרוב תדהמה, אמרתי לו שאבדוק ברגע שיהיה לי זמן ואחזור אליו. הוא שאל כמה זמן זה ייקח וביקש שאזדרז כי ביטקוין עולה היום בקצב של שני אחוז בשעה. באותו הרגע הבנתי שאולי כדאי לכתוב פוסט על ביטקוין, והנה התוצאה לפניכם.

נתחיל עם השאלה הרגילה, מהו ביטקוין. המונח באנגלית הוא crypto-currency, מטבע קריפטו. קריפטו אינדיד, אבל האם מדובר במטבע? פשפשתי בזכרוני (פעם ידעתי דברים כאלה) וגיליתי שמקובל לומר שמטבע צריך לקיים שלוש דרישות: להיות עובר לסוחר (medium of exchange), לאצור ערך (store of value), ולהיות אמין (trust).

האם ביטקוין הוא מטבע עובר לסוחר? לא ממש. אין אף מדינה שדורשת בחקיקה שביטקוין יהיה הילך חוקי לרכישת טובין ושירותים בתחומה, כמו מדינת ישראל לגבי השקל החדש וארצות הברית לגבי הדולר (וכל מדינה אחרת לגבי המטבע שלה). כן, פה ושם יש בית קפה וחנויות פיצה שמוכנות לקבל תשלום בביטקוין, אבל מדובר בעיקר בקוריוז (כמו לאסלו האנייץ' שב-22 במאי 2010 ביצע את הרכישה הראשונה בעולם של טובין בביטקוין, כשרכש שני מגשי פיצה ושילם תמורתם 10,000 ביטקוין, שהיו שווים אז כ-$44 והיום כ-$141 מיליון).

יתר על כן, בטכנולוגיה הנוכחית אין אפשרות להשתמש בביטקוין לצורך רכישת טובין באופן המוני, כיון שמערכת הביטקוין הגלובלית מסוגלת לעבד בין 3 ל-7 עסקות ביטקוין בשנייה בגלל הצורך לעדכן את הבלוקצ'יין כולו בפרטי העסקה. השוו זאת למחשבי ויזה, שמעבדת יותר מ-60,000 (!) עסקות בשנייה.

הלאה. נעבור לאצירת ערך. ביטקוין אכן אוצר ערך, יותר מדויק צובר אותו לאחרונה בקצב של 20% ביום. אבל זוהי תולדה של עודף ביקוש על ההיצע, כמו הביקוש של אבא של החבר שלי מהפסקה הראשונה (אל תדאגו, עוד נחזור אליו) שלא מבין יותר מדי בבלוקצ'יין ולא ידע להבדיל בין קוינבייס למאונט גוקס (בורסת ביטקוין ובורסת ביטקוין ז"ל, למי שלא מזהה). מה הערך האמיתי של ביטקוין? מה שיעור הריבית שביטקוין משלם? אם אלווה קצת ביטקוין לחברים, מה שיעור הריבית שאקבל מהם? מה הרווח הרבעוני של ביטקוין? אין תשובה לכל השאלות הללו.

מה שכן, יש אמון בביטקוין. לפחות בקרב חסידיו הנלהבים. אלה מסבירים שמשום שאין בנק מרכזי ששולט בביטקוין ובידיו להדפיס עוד ביטקוין כראות עיניו (כמו במטבעות fiat currency כמו הדולר והשקל) אין חשש מאינפלציה. יכול מאוד להיות, אבל גם יציבות מחירים אין, שהרי מחירי המוצרים הנקובים בביטקוין נופלים כל יום במקביל לעליית שער הביטקוין עצמו. האירוניה היא שבעולם של פייק ניוז שבו האמון בכל דבר אחר הולך ונעלם, צומח לו יש מאין אמון בדבר כל כך אבסטרקטי כמו ביטקוין, צירוף של אפסים ואחדים שמעטים אלו שמסוגלים באמת לרדת לעומקו.

מכל הסיבות האלו אני רואה לאחרונה פחות פחות רפרנסים לביטקוין כ-currency ויותר כ-Store of value. זה יפה, אבל נראה איך יקראו לו כששערו ירד ב1,000 דולר ביום, במקום לעלות בשיעור כזה. האם יקראו לו עדיין Store of value? מסופקני.

כן, אני מכיר את הטענות לגבי שיעור החדירה של הביטקוין באוכלוסייה, שעומד כנראה על אחוזים בודדים. מה יהיה שער הביטקוין ביום ש-15% מהאוכלוסייה יזרימו ביקושים לביטקוין? 20%? אין לדעת, גם משום שלגמרי לא בטוח שנגיע לשם. מה יקרה אם הממשלות יתערבו בדרך? אם יהיה ניסיון אמיתי למסות את רווחי ביטקוין? אם יהיה נסיון אמיתי להגביל את תנועת הביטקוין מתוך הבנה שבין היתר זהו מכשיר פיננסי ביד עבריינים שמנסים להזיז כספים "מתחת לרדאר"? אם יקום לביטקוין מתחרה מוצלח יותר?

נחזור רגע לאבא של החבר שלי ול-GBTC (שפירושו The Bitcoin Trust). חבר טוב והכל, אז במקום לשתות קפה הלכתי לבדוק במה מדובר. ובכן, זוהי תעודת סל שכל יחידה ממנה שקולה ל-0.092 ביטקוין, אבל משום שהיא תעודת סל היא סחירה (יחסית) בבורסות רגילות ואפשר לרכוש אותה בחשבונות IRA. שווי השוק של תעודת הסל הזה הוא כ-2 מיליארד דולר, לא רע בכלל. אליה וקוץ בה, שהיום בבוקר עמד מחירה על  1,828 דולר בשעה שביטקוין נסחר ב-15,000 דולר, ולכן 0.092 ביטקוין היו שווים כ-1,380 דולר, כלומר אבא של החבר היה משלם פרמיה של כ-32.5% עבור העונג שברכישת ביטקוין בחשבון החסכון הפנסיוני שלו. כתבתי לו את כל זה במייל, שלחתי, והוא מיד ענה לי: "עכשיו ביטקוין כבר שווה 15,500 דולר".

וזו בדיוק הנקודה. אין לביטקוין ערך, המחיר שאנחנו רואים בבורסאות הביטקוין הוא נגזרת של ביקוש והיצע שאין לנו מושג מה מקורם ואין לנו שליטה עליהם או דרך לחזות אותם. במילותיו של אביו של חברי, כשדיברנו לקראת הערב: "I get that it’s all hype and a bubble…". זוהי בועה שיכולה עוד להתנפח למימדים אדירים, אבל בועה.

האסטרונום והפיזיקאי סר אייזק ניוטון, אחד הפיזיקאים המזהירים מאז ומעולם והאיש שניסח את חוקי התנועה ואת כח הכבידה, איבד ב-1720 כמעט את כל הונו (20,000 לירות סטרלינג) בבועה פיננסית אחרת, The South Sea Company. מספרים שלאחר שהנזק נגרם, ניוטון אמר לחבריו "I can calculate the movement of the stars in the heavens, but not the madness of man".

כרגיל אני ממליץ לקוראי שלא להשקיע את כספם במה שאינם מבינים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker