רפורמת טראמפ תמטיר גשם מזומנים על ארה"ב - מי באמת ירוויח - הסוחר מוול סטריט - הבלוג של הסוחר מוול סטריט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רפורמת טראמפ תמטיר גשם מזומנים על ארה"ב - מי באמת ירוויח

המחוקקים הרפובליקנים מקווים שהכסף הזה יושקע ויעודד את הצמיחה במשק האמריקאי; ציניקנים כמוני יעירו שבעידן הכסף הזול סביר יותר שהוא יישאר בקופות החברות או יחולק לבעלי המניות כדיווידנד

10תגובות
שטרות טראמפ
Trump Bucks מתוך ערוץ ה

הרפורמה במיסוי בדרכה ליהפך ל-The Law of The Land. בית הנבחרים אישר את הגרסה שלו ב-21 בנובמבר, הסנאט אישר את שלו ב-1 לדצמבר, עכשיו זו שאלה של זמן עד שה-Congressional Conference Committee תאויש ותמצא את נקודות ההסכמה בין שני החוקים, שממילא אינם שונים כל כך זה מזה. בנקודת הזמן הזו קשה לתאר תסריט שבו הרפורמה – אולי נכון יותר לקרוא לה קיצוץ בשיעורי המס ותו לא – תיהפך לחוק. ככלל, אני מעדיף לשמור את דעותי הפוליטיות בכלל ואת דעתי על הרפורמה הזו מחוץ לטור הזה, וכך אעשה גם הפעם; אתייחס אך ורק להשפעת האירועים על שוק ההון ועל ההזדמנויות ההשקעה שהם יוצרים.

הפעם אתייחס לשני צדדים חשובים של החקיקה ולנהנים העיקריים מהם. האחד הוא למעשה גולת הכותרת של החקיקה הזו מבחינת יוזמיה במפלגה הרפובליקנית: הורדת מס החברות מ-35% ל-20%. לכאורה, זוהי מתנה משמים לחברות אמריקאיות, שרווחיהן צריכים לעלות, ללא מאמץ כלשהו, ב-23% (כעת ישמרו 80 סנט מכל דולר של רווח, לעומת 65 סנט קודם). האם משמעות העניין ששווי המניות שלהן צריך לעלות בשיעור שכזה?

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

ודאי שלא. אחת הסיבות לכך, ורמז ראשון למה שאנחנו צפויים לראות בימים ובשבועות הקרובים, היא העובדה שמעטות החברות שמשלמות את שיעור המס המלא של 35% (או קרוב לכך) על רווחיהן - וזאת בגלל מבנה המס, הטבות מס שונות, ותרגילים חשבונאיים יצירתיים כמו השארת רווחים אצל חברות בנות הרשומות מחוץ לארה״ב כדי להימנע ממיסוי. נקודת הקיצון היא ללא ספק חברות כמו אקסון-מובייל (סימול: XOM) שב-2016 שילמה מה הכנסה שלילי של 400 מיליון דולר (למעשה, קיבלה בחזרה כסף מהאוצר) על רווחים חשבונאיים של 4.2 מיליארד דולר; עמיתתה בסקטור האנרגיה שברון (סימול: CVX) ששילמה ב-2016 מס הכנסה שלילי של 1.7 מיליארד דולר (!) על רווחים של 5.7 מיליארד דולר; או ג׳נרל אלקטריק (סימול: GE) שגם היא שילמה מס הכנסה שלילי של 400 מיליון דולר על רווחים לפני מס של 10.5 מיליארד דולר.

אבל גם בלי להזדקק למקרי קיצון, שיעור המס האפקטיבי של וולגרינז (סימול: WBA) היה ב-2016 18%, של אקספרס סקריפטס (סימול: ESRX) 20%; של בואינג (סימול: BA) 12%; אלפאבית (גוגל, סימול:  GOOG) 20%; של מיקרוסופט (סימול: MSFT) 16%, ושל פייסבוק (סימול: FB) כ-13%. בולטות ברשימה הזו חברות הנפט הגדולות, שניהנות מהקלות מס יוצאות דופן המיוחדות לתעשיית האנרגיה האמריקאית ונועדו, בין היתר, לעודד את הפקת הנפט בארה״ב כדי להביא את אמריקה ל"עצמאות אנרגטית"; וחברות הטכנולוגיה הגדולות שהצליחו להימנע ממיסוי רווחיהן שבחו״ל על ידי השארתם בחברות בנות הרשומות במדינה זרה.  הורדת מס החברות לא תסייע במיוחד לחברות אלה - והשינויים השונים בבסיס המס עלולים להזיק להן; מה שבא לידי ביטוי על פי רוב בתשואות מניותיהן בשבועות האחרונים.

לעומתן, חברות אחרות דווקא משלמות מס אפקטיבי גבוה מ-20%, ולהן דווקא תועיל משמעותית הורדת מס החברות. הנה, למשל, התחזית של ריג׳נרון, גיליעד, וביוג׳ן, שלוש חברות ביוטק גדולות (שווי שוק של 40 מיליארד דולר, 98 מיליארד דולר, ו-68 מיליארד דולר (בהתאמה) לגבי שיעור המס האפקטיבי שישלמו ב-2017. ריג׳נרון (סימול: REGN) חזתה תשלום של 32%-38%. גיליעד (סימול: GILD; הזכורה מרכישת קייט פארמה מוקדם יותר השנה) חזתה תשלום מס בשיעור של 25%-28%. וביוג׳ן (סימול: BIIB) חזתה תשלום מס בשיעור של 23%. השינוי בשיעור מס החברות אמור להשפיע משמעותית על הרווחים אחרי מס שיציגו חברות אלו בשנה הבאה.  

השינוי השני נוגע לפרצת מיסוי (Tax loophole) שכבר הוזכרה למעלה. חברות רב-לאומיות יכלו עד עתה להימנע מתשלום מס על רווחים שנוצרו מחוץ לארה"ב על ידי רישומם לזכות חברות בנות הרשומות במדינה זרה (נניח אירלנד, שבה שיעור מס החברות הוא 12.5%). הרווחים ימוסו כשהכסף יועבר מהחברה הבת לחברה האם ויחזור לארה״ב, אבל כל עוד זה לא מתבצע - אין צורך לשלם מס. התרגיל הזה הגיע אל קצו ברפורמה הנוכחית, כשהקונגרס מכריז מכאן ואילך על רווחים שרשומים לזכות חברות כאילו נזקפו לזכות חברות האם והובאו לארה״ב, ולכן הם חייבים בתשלום מס חברות; אבל הרווחים שכבר נוצרו בעבר יחויבו במס מופחת של 14% או 15% למזומן ו-7% או 7.5% לנכסים לא נזילים.

השינוי הזה צפוי להביא הרבה מאוד מזומן שעד עתה "שכב" באפס מעשה בחו״ל בחזרה לארה״ב. המחוקקים הרפובליקנים מקווים שהכסף הזה יושקע ויעודד את הצמיחה במשק האמריקאי; ציניקנים כמוני יעירו שבעידן הכסף הזול כל כך לא סביר שפרויקטים לא רווחיים לא יצאו לפועל עד עתה בשל מחסור במזומנים, ולכן סביר יותר שהכסף שיחזור לארה״ב יישאר בקופות החברות או יחולק לבעלי המניות כדיווידנד או באמצעות תוכנית רכישה מחדש של מניות (Share buy back).

ואולם, אם נישאר בתחום הביוטק שהוזכר לעיל, חלק מהכסף שיחזירו חברות ענק מחו״ל עשוי לשמש לרכישת חברות קטנות יותר (Midcaps, בשווי שוק של כמה מיליארדים) שלהן מוצרים מבטיחים בצנרת. נדמה כאילו התחום האונקולוגי זוכה כעת לתשומת לב רבה במיוחד, ולכן אציין כמה חברות כאלה המוזכרות בבורסת השמועות כמטרות פוטנציאליות לרכישה: ג׳ונו (סימול: JUNO), שמפתחת תרופה לסרטנים שונים בטכנולוגית CAR-T (הדומה לזו שפיתחה קייט פארמה, שכבר נרכשה על ידי גיליעד); פומה ביוטק (סימול: PBYI) שמפתחת תרופות לסרטן השד; בלובירד (סימול: BLUE) המפתחת תרופות לסרטנים שונים וכן למחלות גנטיות נדירות; קלוביס אונקולוג׳י (סימול: CLVS) המפתחת ומשווקת תרופה שמשפרת את יעילות הטיפולים המקובלים בסרטן השחלות באמצעות שימוש בטכנולוגית PARP Inhibitors; וטזארו (סימול: TSRO) המפתחת תרופות לסרטנים שונים וכן תרופה המונעת בחילה והקאות בעת שימוש בתרופות כימותרפיות; ואינסייט (סימול: INCY) שגם היא מפתחת תרופות לסרטנים שונים.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

כתבות שאולי פיספסתם

*#