האחות הבכירה של טבע שמוכיחה שאפשר גם אחרת

התלות של אבווי בתרופה אחת גדולה אפילו יותר מהתלות של טבע בקופקסון - ובכל זאת המניה מספרת סיפור אחר לגמרי

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הקורא הישראלי מכיר בעת הזאת כמעט בעל פה את הסיפור של מניית טבע. טבע התמחתה בתרופות גנריות וצמחה באמצעות סדרה של רכישות מוצלחות במהלך השנים. במקביל, טבע רכשה את הזכויות למחקר שנערך במכון ויצמן על מערכת החיסון של עכברים שהוליד ברבות השנים את תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. ב-2015 הכניסו מכירות הקופקסון 4.2 מיליארד דולר, שהיו כ-21% ממכירות החברה. ההסתמכות על הקופקסון, שהתחילה לאבד את הגנת הפטנט ב-2016, היתה אחת הסיבות לקשיים שפקדו לאחרונה את מניית טבע (ואף הובילו להתפטרות המנכ"ל ארז ויגודמן).

קל לבקר את טבע על ההסתמכות על תרופה אחת, מוצלחת ככל שתהיה. ייתכן אפילו שהביקורת מוצדקת, אבל הפוסט של היום יעסוק לא בטבע כי אם באחותה הגדולה, ענקית התרופות האמריקאית AbbVie (סימול: ABBV) ששווי השוק שלה (98.5$ מיליארד) הוא כמעט פי שלושה מזה של טבע (33.75$ מיליארד). אבווי נוצרה כספין-אוף של אבוט לאבס (סימול: ABT), שפיצלה ב-2013 את חטיבת המחקר הפרמצבטי שלה לחברה נפרדת, אבווי, ושמרה לעצמה את הפעילות בתחום הציוד הרפואי.

הסיבה המוצהרת היתה לאפשר למשקיעים לתמחר בנפרד (דהיינו, עם מכפילי רווח שונים) את חטיבת הפרמצבטיקה ואת חטיבת הציוד הרפואי, אולם בין השיטין היו שחשדו ברצון להגן על חטיבת הציוד הרפואי מפני ההשפעה של פקיעת הפטנט האמריקאי של יומירה (Humira), תרופת הדגל לטיפול בדלקות מפרקים, ב-2016. זה גם עבד: יחס ה P/E (NTM - next 12m) של אבוט הוא 17.1, ושל אבבווי הוא 10.8, מה שמשקף בין היתר את האי ודאות הגדולה יותר בעולם של פרמצבטיקה בהשוואה לציוד רפואי.

יומירה היא תרופה לטיפול בדלקות מפרקים (סוגים שונים של arthritis) שעלותה כ-3,000$ לחודש. במשך שנים רבות היתה יומירה התרופה הנמכרת ביותר בעולם, עם מכירות של כ-13 מיליארד דולר(!) ב-2014, למשל. להשוואה, קופקסון של טבע, שאינה קוטלת קנים כלל וכלל, הסתפקה באותה שנה במכירות בהיקף של 4.2 מיליארד דולר.

אבל מה שיותר בעייתי מבחינת אבבווי הוא ההסתמכות הכמעט מוחלטת על תרופה אחת שהפטנט שלה פקע בארה״ב ועומד לפקוע בשאר העולם בשנים הקרובות. כ-35% ממכירות אבבווי מגיעות מיומירה, שזה יותר מאשר התלות שהיתה לטבע בקופקסון בשיא המכירות של התרופה.

אבבווי נמצאת כרגע במצב של הרבה חברות תרופות גדולות. יש לה הרבה מזומן (כמעט 8.5$ מיליארד בקופה), חוב סביר (29$ מיליארד, יחסית לשווי שוק של 98$ מיליארד), אבל שיעור הצמיחה שלה נמוך יחסית כי הבלוקבאסטר שלה נמצא בתהליך יציאה מהגנה פטנטית ואין לה בלוקבאסטר תחליפי בקנה (נשמע לכם מוכר? רק שהחובות של טבע גדולים הרבה יותר.)

לכאורה אפשר לפתור את הבעיה על ידי רכישת צמיחה, כלומר רכישת חברה עם תרופה מבטיחה או טכנולוגיה מבטיחה, ואני מצפה שכך תעשה אבבווי בשנה הקרובה. אבל גם כאן, הלקח של טבע הוא קריטי: אם תשלם יותר מדי על הנכסים שתקנה, קשה לתאר שהרכישה תצלח בידך, לפחות בטווח הקצר.

ועדיין, עם תשואה שלילית של 2.5% ב-2017 - למרות פרסום תוצאות לא רעות בכלל לפני כשבועיים - וכשהיא משלמת דיבידנד נאה של כ-4% (לאחר שהועלה על ידי הדירקטוריון ברבעון האחרון), אני מרגיש בנוח עם אחזקת מניית אבבווי כרגע. להערכתי הם יבצעו עסקת רכישה או שתיים ב-2017 של חברת תרופות קטנה עד בינונית (סדר גודל של עד כעשרה מיליארד דולר, מה שלא יעמיס יותר מדי על המאזן) ואם זו תצלח בידם – וההנהלה של אבבווי היא מנוסה ומוערכת – המניה עשויה להשיא תשואה נאה למשקיעים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker