החגים רק מתחילים: איך גם אתם תוכלו ליהנות מעסקת השנה בארה"ב? - הסוחר מוול סטריט - הבלוג של הסוחר מוול סטריט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החגים רק מתחילים: איך גם אתם תוכלו ליהנות מעסקת השנה בארה"ב?

עסקת AT&T וטיים וורנר היא חג עבור משקיעים המתמקדים במיזוגים ורכישות. הסוחר מוול סטריט ממפה את ההזדמנויות להרוויח בעקבות העסקה

7תגובות
נבו עם בת זוגו הקודמת, השחקנית הסינית ג'אנג דזה יי
Matthew Staver/Bloomberg

אוטוטו מסתיימים החגים ומתחילה השנה, אבל עבור חלק מהמשקיעים - אלו שמתמקדים במיזוגים ורכישות - החגים דווקא מתחילים  עם ההודעה על הצעת הרכש של טיים וורנר אינק. (סימול: TWX) על ידי AT&T (סימול: T) שהוכרזה בשיחת ועידה בשבת על ידי מנהלי שתי החברות.

העסקה היא לרכישת טיים וורנר בעבור כ-85$ מיליארד, או 107.50$ למניה של TWX שישולמו בקומבינציה של מזומן (53.75$) ומניות של T בשווי נוכחי של 53.75$. זוהי העסקה הגדולה ביותר של השנה, ואחת הגדולות בשנים האחרונות; והחברה שתיווצר - אם העסקה תתממש - תהיה ענקית בתחום המדיה והתקשורת, בהפרש גדול מהמתחרים.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

בפוסט של היום - ובפוסט נוסף מחר (ג') ננסה להסביר מי נגד מי כמה ולמה, ונראה מה אפשר להבין מהתגובה של השוק ואיך אפשר להשקיע בסיטואציה שהתפתחה כאן (בחמישי ושישי עלתה TWX בכ-16% במצטבר - לא כולל עוד 2.75% במסחר המאוחר של יום שישי - ו-T ירדה בכ-5% במצטבר).

ראשית, נעשה סדר בטיים וורנר. יש שתיים כאלו, טיים וורנר אינק. (TWX) וטיים וורנר קייבל (TWC), והן נוצרו מפיצול של טיים וורנר (סימול: TW). בפיצול הזה, TWC קיבלה את עסקי הכבלים בעוד ש-TWX היא וורנר בראד׳רס (הסטודיו לקולנוע וטלוויזיה), HBO, וחטיבת הטלוויזיה Turner Broadcasting System הכוללת את CNN, TNT ועוד. טיים וורנר עצמה פיצלה מעצמה קודם לכן את AOL, שנרכשה לאחרונה על ידי ורייזון (סימול: VZ), מתחרתה הגדולה של AT&T. עוד קודם, בשיא בועת הדוט-קום, התמזגו AOL וטיים וורנר במה שאז היתה העסקה הגדולה ביותר אי פעם.

מה ההיגיון העסקי בעסקה המוצעת? הנהלת AT&T מסבירה שברכישת טיים וורנר (TWX) היא מקבלת תוכן רב, שאותו תוכל להפיץ ללקוחותיה בערוצים השונים: בסלולר, באינטרנט הביתי, ובלוויין (AT&T רכשה לאחרונה את DirecTV), וזה שווה מבחינתה את מחיר העסקה. הנהלת טיים וורנר, כמובן, חושבת שהעסקה מציעה לבעלי המניות שלה שווי גבוה מכפי שהיא יכולה להשיג עבורם בנפרד; אני מניח שעוד תקראו מספיק ניתוחים על השילוב הזה ועל הסיבות לו.

אבל נניח לזה, כי נושא הפוסט של היום הוא מחיר מניית טיים וורנר בטווח הקצר, ומה הוא אומר לגבי העסקה. נתחיל עם השאלה הפשוטה: ביום שישי נסגר שער מניית TWX על שער של 89.48$, עליה של 7.8%, ובמסחר המאוחר הגיע השער האחרון ל-91.95$; מאז הודיעו מנכ״לי שתי החברות על העסקה, ועל כך שמחיר הרכישה המוצע הוא 107.5$, האם עלינו לצפות ששער הפתיחה יהיה 107.5$, או קרוב לכך?

התשובה היא לא, ומשלוש סיבות עיקריות:

1. האי ודאות הכרוכה בעסקה: כדי שעסקות רכישה כאלו ייצאו לפועל נדרש אישור רגולטורי ואישור של בעלי המניות. שני אלו אינם ברורים מאליהם, כך למשל הרגולטור עשוי לדרוש מכירת נכסים מסויימים כתנאי לאישור העסקה כדי למנוע מצב שבו הישות המאוחדת הופכת למונופוליסטית מדי בסגמנט כלשהו של השוק. הרגולטור האמריקאי כבר הביע צער מסוים על האישור שנתן ל-GE למכור את NBC לקומקאסט ב-2013, ויש להניח שזה יעמוד ברקע הדיונים הפנימיים בנוגע לאישור העסקה הנוכחית. בעלי המניות של החברה הנרכשת יכולים להחליט שהמחיר נמוך מדי, ובעלי המניות של החברה הרוכשת יכולים להחליט שהמחיר גבוה מדי, ולדחות את העסקה, למרות שהסיכויים שייצאו נגד עסקה שזכתה לאמון ההנהלה ומועצת המנהלים נמוכים יחסית. במקרים עוד יותר נדירים ייתכן שיתגלו עובדות חדשות לגבי החברה הנרכשת שיגרמו לרוכשת לסגת מהעסקה (כמו שאולי עוד יקרה בעסקת הרכישה של נכסי יאהו! על ידי ורייזון בעקבות הידיעות על בעיות של אבטחת מידע אצל יאהו!).

2. האי ודאות הכרוכה במחיר: חצי משווי העסקה ישולם במניית AT&T, ולכן ה-107.5$ למניה או 85$ מיליארד שבכותרות היום יכולים להיות נמוכים הרבה יותר אם מניית AT&T תאבד מערכה, או להפך.

3. הזמן שיחלוף עד לאישור העסקה: העסקה צפויה להיסגר עד סוף 2017, כלומר בעוד כשנה. גם אם אין ספק שהיא תיסגר, לא צפוי שאסכים לשלם היום 107.5$ כדי לקבל 107.5$ בעוד שנה, נכון?

נתעלם רגע משתי הסיבות הראשונות, ונניח (למשל, על סמך ניתוח איגרות חוב בעלות סדר קדימות דומה) שהריבית המתאימה להיוון התחייבויות של AT&T לתקופה של שנה היא 3.5%; בריבית כזו, 107.5$ בעוד שנה שווים היום בערך 103.86$.

לכן, אם מנית טיים וורנר תיסחר בשער כזה ביום שני, יהיה זה סימן שהשוק חושב שסיכויי העסקה להתממש במחיר ובזמן שנקבע הם קרובים לוודאות. אני מאוד אתפלא אם כך יקרה, ולו בגלל שהבחירות לנשיאות ארה״ב הן בעוד שבועיים וחצי ודונאלד טראמפ כבר יצא בהודעה שהוא מתנגד לעסקה ושממשלו לא יאשר אותה, אם ייבחר לנשיאות, כיון שהיא ״מרכזת כח רב מדי בידיים מועטות מדי״. לא אתפלא אם המנייה תיסחר ביום שני בבוקר באיזור 95$-90$.

מה אפשר לעשות עם כל האינפורמציה הזו? בגדול, חוץ מלשבת בצד בחוסר מעש יש למשקיע שלוש אפשרויות:

1. לקנות או למכור את מניית טיים וורנר, בהתאם לדעתכם על העסקה. אם אתם חושבים שהיא תיסגר בעוד כשנה, אז לקנות במחיר של פחות מ-103.86$ זה רעיון לא רע בכלל. לחילופין, אם אתה חושבים שהיא לא תיסגר, אז למכור באיזור ה-95$-90$ מתוך ציפיה שכשהעסקה תקרוס מחיר המניה יחזור לרמה של 80$ פלוס מינוס זה גם רעיון לא רע בכלל. (כמובן שאפשר גם לגדר את הסיכון באמצעות אופציות קול או פוט); בדומה לכך, ניתן לקנות או למכור את מניית AT&T מתוך ציפיה לשינוי בשערה.

2. לסחור בשתי המניות בו זמנית: למשל בטכניקה שנקראת מרג׳ר ארביטראז׳ (merger arbitrage) וכוללת קניית מניית החברה הנרכשת ומכירת מניית החברה הקונה מתוך ציפיה שהפער ביניהן ייסגר.

3. הפוסט הבא, שאני מצפה לפרסם מחר (ג'), יוקדש לפירוט של האופציה השלישית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

כתבות שאולי פיספסתם

*#