פייפאל - העסקים מעולים, אז למה המניה לא זזה?

מתברר שפייפאל עברה לאחד השלבים המרגיזים ביותר בחיי מניה, השלב שבו משקיעים מחכים לכך שיקרה ״משהו״ כי ״משהו״ חייב לקרות. מהו ה״משהו״ הזה? אין לדעת

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייפאל
פייפאלצילום: בלומברג

אתמול הצגתי את עצמי בפניכם, והיום הגיע הזמן להתחיל עם ה״בשר ותפוחי אדמה״ כמו שאומרים האמריקאים, פוסט בנושא פיננסי ולא סיפור פסאודו-סנטימנטלי על גבר שנזכר בעצמו כשהיה ילד ששמע מהמורה שלו על סרט.

היום נדבר על פייפאל (PYPL), חברת השירותים הפיננסיים שמאפשרת העברה מקוונת של מזומן ברחבי העולם ובכך מציעה תחליף לשיטות מבוססות-נייר כמו צ׳קים, המחאות נוסעים וכו׳. פייפאל נסחרת בשווי שוק של כ-45 מיליארד דולר.

פייפאל היתה חטיבה של איביי עד לספין-אוף ממנה (שהושלם ביולי 2015) ומאז היא נסחרת כחברה עצמאית. בשנים האחרונות הציגה פייפאל תוצאות לא רעות בכלל, למשל הרווח למניה (השורה התחתונה) שעלה ב-24% בשנת 2015 וצפוי להמשיך ולצמוח, לפחות לפי תחזיות האנליסטים, ב-17% השנה.  גם השורה העליונה, זו של המכירות, צמחה ב-16% ב-2015 ועתידה לצמוח ב-17% השנה. אלה מספרים לא רעים בכלל. נתח השוק של פייפאל הולך וצומח, ושירותי התשלום שלה זמינים ב-82% מאתרי האינטרנט שבנויים לקבל תשלומים מלקוחות.

אבל למרות כל זאת ולמרות שהתוצאות הרבעוניות בפעמיים האחרונות התעלו על תחזיות האנליסטים, המניה לא מתרוממת. אחרי שקודם לכן נסחרה המניה בין $31-37, בחצי השנה האחרונה היא מתנדנדת בין $36 ל-$40, למעט ביקור קצר ב-34 בשבוע שלאחר הברקזיט. יותר מזה, לאחר פרסום התוצאות של הרבעון הראשון (במאי) המניה נסקה ל-$42.50 במסחר המאוחר רק כדי להתרסק בחזרה אל מתחת ל-$40 במסחר הרגיל למחרת בבוקר. מה קורה פה?

מתברר שפייפאל עברה לאחד השלבים המרגיזים ביותר בחיי מניה, השלב שבו משקיעים מחכים לכך שיקרה ״משהו״ כי ״משהו״ חייב לקרות.  מהו ה״משהו״ הזה? אין לדעת. בתקופה האחרונה הסתובבו בשוק שמועות על עניין בקניית פייפאל (ואפילו הוזכר מחיר פוטנציאלי לעסקה: $47) מצד אמריקן אקספרס. גם השמות של מאסטר קארד, ויזה, ואפילו גוגל ו-וולמארט הופרחו לאוויר בבורסת השמועות הלא-ממש-רציניות. מה ההיגיון ברכישה כזו? לדוגמה, עבור חברות כרטיסי האשראי פייפאל היא תחרות משמעותית מצד שחקן בעל נתח שוק גדול, וקנייה שלו תיצור לרוכש יתרון משמעותי. בשלב הזה – המתסכל לעתים - השוק מחפש סימנים ורמזים ל״משהו״ שעומד לקרות, ולעתים מתעלם ממה שקורה בחברה עצמה במציאות.

האירוע האחרון היה בעת הצגת הדוחות הרבעוניים של הרבעון השני. פייפאל היתה אמורה לפרסם אותם בתאריך אחר, אולם שבוע קודם לכן שונה המועד כדי שיחפוף למועד הצגת הדו״חות הרבעוניים של ויזה (V). זהו צעד בלתי שגרתי ומשקיעים רבים פירשו אותו כסימן פוטנציאלי לעסקה שבה תרכוש ויזה  את פייפאל. בורסת השמועות, כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, חגגה. בסופו של דבר הוכרז משהו, אולם ההכרזה איכזבה את רוב שומעיה: לא קנייה של פייפאל על ידי ויזה, אלא הסכם לשותפות בין שתי החברות שבמסגרתו משתלם לכל אחת משתי החברות לקדם את עסקי השנייה. מוקדם עדיין להעריך את התועלת שפייפאל תפיק מהסיכום עם ויזה, אבל החדשות הללו בהחלט איכזבו את רוב המשקיעים, ומחיר המניה צנח.

מה יקרה הלאה? אפשר להעריך שציפיית השוק ל״משהו״ שיקרה לא תיעלם ביום אחד. עם זאת, אם פייפאל תמשיך להציג ביצועים טובים, מצב הכלכלה האמריקאית (והעולמית) ימשיך בשלו, והעסקה עם ויזה תישא פירות, יש לצפות שהמשקיעים יפסיקו לראות צל הרים כהרים ויעברו להתרכז בביצועי החברה עצמה, ואלה כאמור אינם רעים בכלל. מצד שני, לך תדע, אולי יום אחד נקום בבוקר ונשמע ש״משהו״ אכן קרה. ואם זה אכן יקרה, תדעו שפייפאל היא חברה מיוחדת.

בפוסט הבא: דו״ח התעסוקה של חודש אוגוסט: למה בכלל מפרסמים אותו ומה החשיבות שלו

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker