בואינג מציגה: מה קורה כשנאלצים להחנות מטוסים במגרש החניה

בואינג חזרה לייצר חדשות רעות: לאחר התקלה שגרמה לשתי התאונות, נמצאה תקלה נוספת שהחברה התבקשה לתקן. התוצאה היא ירידה של 4% במניית החברה ביומיים, ובסף הכל 17.5% מאז תחילת מארס. האם זה הזמן לקנות מניות של בואינג?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוס בואינג עומד בחניון
מטוס בואינג עומד בחניוןצילום: KING 5/YouTube

לפני שאפנה לדון בנושא הפוסט של היום, אני רוצה לחזור לפוסט של השבוע הקודם שעסק ב-FactSet. החברה דיווחה ביום רביעי על התוצאות העסקיות שלה; הרווח המדווח (2.62 דולר) עלה על תחזיות האנליסטים ב-26 סנט, וגם ההכנסות ושולי הרווח עלו בשיעור יפה. יתרה מזאת, הדירקטוריון אישר הגדלה בשיעור של 210 מיליון דולר לרכישה העצמית של המניות שהחברה מבצעת כבר תקופה ארוכה. אני מפרש את הירידה הקלה בשער המניה – שלא ציפיתי לה, בהינתן התוצאות - כמימוש רווחים מצד משקיעים שנהנו מן העלייה המטאורית מאז תחילת השנה, ומצפה להמשך מגמת העליות בתקופה הקרובה.

ועכשיו לחברת בואינג. לאחרונה אמנם שמענו חדשות מעודדות (הזמנת ענק של 200 מטוסי MAX737 על ידי חברת האם של בריטיש איירווייז, הראשונה מאז קרקוע המטוס במארס 2019 בעקבות התאונות באתיופיה ובאינדונזיה) אבל מאז נראה שהחברה חזרה לייצר חדשות רעות.

בשבוע האחרון שמענו שהחברה דנה עם לקוחות שקנו ממנה את ה-737MAX באשר לאפשרות של פיצוי כספי לנזקים שנגרמו להן בגלל השבתת המטוס מפעילות. מאוחר יותר באותו היום נודע שה-FAA ביקש מהחברה לתקן תקלה נוספת – בלתי קשורה לתקלות התוכנה במערכת השליטה MCAS שגרמה להתרסקות המטוסים באתיופיה ובאינדונזיה.

בואינג קיוותה לחזור לטיסות מבחן של ה-MAX737 כדי להדגים לרשויות הטיסה בעולם שהתקלה במערכת ה-MCAS תוקנה ואפשר לאשר למטוס לחזור לשחקים, ועכשיו תיאלץ לתקן קודם כל את התקלה החדשה. בעקבות כל זה ירדה מניית החברה בכמעט 4% ביומיים. הירידה הזו מצטברת לירידות שספגה המניה מאז השיא של תחילת מארס (440 דולר), ובסך הכל ירידה של כ-17.5%. האם הגיע הזמן לחזור למניית בואינג?

מטוסי בואינג MAX737 צילום: Lindsey Wasson / Reuters

בבסיס, השאלה היא בעצם אם וכיצד תתאושש מניית בואינג מן הנזק שגרמו לה התאונות שהרגו כ-350 נוסעים ואנשי צוות, וגרמו לקרקוע גלובלי של מאות מטוסים שכבר נמסרו ללקוחות כמו אמריקן איירליינס, יונייטד אירליינס וסאות'ווסט איירליינס, ולעיכוב במסירת מטוסים שיוצרו מאז הקרקוע. מגרשי המטוסים של קונצרן בואינג במפעל בוושינגטון כבר מלאים במטוסים שהושלמו ושנאסר עליהם לטוס לקראת מסירתם ללקוח, אבל הנזק האמיתי הוא בדחיית הזמנות מלקוחות חדשים למוצר שאמור היה להיות מוצר הדגל של החברה, בשנים שיעברו עד שתציג מחליף למטוס ה-777 המזדקן ודור חדש למטוסי ה-787 לסוגיהם.

מצד שני, בואינג היא חברת ענק (שווי שוק של כ-200 מיליארד דולר) המייצרת מערכות נשק עיקריות ומטוסים צבאיים לצד מטוסים אזרחיים. בשוק המטוסים האזרחיים היא חלק מדואופול (ביחד עם איירבוס), ובעוד ה-MAX737 הוא מוצר חשוב במיוחד שצבר הזמנות לכ-5,000 יחידות לפני התאונות הקטלניות שקירקעו אותו ועצרו את מכירותיו, הוא רחוק מלהיות המוצר היחידי של החברה.

יתר על כן, נראה שהבעיה במטוס היא בעיית תוכנה ולא בעיה מבנית בתכן המטוס, כך שלאחר שהבעיה תזוהה סופית, תבודד, ותתוקן, ייוותר רק לשכנע את רשויות התעופה שהבעיה נפתרה ומשם הזמן יעשה את שלו. למרות זאת, הצרות שספג קו ה-MAX737 מחקו כ-40 מיליארד דולר משווי השוק של החברה.

לכאורה, ירידות חדות במניה של חברת ענק בעלת קווי מוצר רבים בגלל צרות במוצר אחד של החברה שאמורות להיות פשוטות יחסת לתיקון, אמור להיות מספיק כדי להפוך את המניה לאטרקטיבית בטווח הבינוני. רוצה לומר, אין מה לצפות לעלייה חדה בטווח של שבוע-שבועיים, אבל לאורך זמן יש לצפות שהמניה תתאושש והירידות יהפכו להיות עניין של העבר. אפשר להתייחס לרווחיות של החברה, שתפרסם את הדו"חות הרבעוניים שלה רק בתחילת אוגוסט. אבל באמת שבמקרה של בואינג אין בזה כעת טעם. העניין העיקרי אצל בואינג, גם בהנחה שהחברה תצליח להתמודד עם הבעיות הנוכחית שלה ושל ה-MAX737 (ואני מאמין שהיא תצליח) הוא אחר. מדובר בסיכון מול סיכוי.

לו אתם מנהלי קרן השקעות גדולה ויכולים להרשות לעצמכם להניח חצי אחוז מהנכסים שתחת ניהולכם במניית בואינג, מתוך הנחה שבטווח הארוך זה יתברר כהימור שיישא פרי, אבל גם אם עוד מטוס יתרסק חס וחלילה וה-MAX737 יקורקע לתמיד, ההשפעה על התיק שלכם לא תהיה נוראה, הייתי אומר שמדובר בצעד נבון במיוחד אם הייתם משקיעים כמה גרושים בגישור הפוזיציה באמצעות אופצית פוט. אבל בהנחה הסבירה שזה לא המצב עבור רוב קוראי הבלוג של הסוחר, הייתי מציע לחפש רעיונות במקום אחר, כיוון שתמיד קיימת האפשרות שלא תמו צרותיו של ה-MAX737, וחמור יותר - שהן נבעו בעקיפין מניהול כושל, שעלול להשפיע גם על דגמים אחרים שנמצאים כעת בפיתוח.

מילה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב