כשעושים דברים משעממים אבל ממש טוב

FactSet היא חברה משעממת, ממש. היא חברת טכנולוגיה ומידע שמתמחה באיסוף מידע פיננסי, איגומו והנגשתו לציבור הבנקאים, האנליסטים והסוחרים. ובכל זאת, ההצלחה שלה מרשימה במיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוחרים בוול סטריט
סוחרים בוול סטריטצילום: בלומברג

בדרך כלל כשרוצים לומר שמניה מסוימת רשמה עלייה מרשימה אומרים שהיא "עלתה בקו ישר" ומתכוונים לכך שלמרות שבמהלך התקופה הרלוונטית היא רשמה גם ירידות, בסך הדברים היא עלתה ב-%X במשך y חודשים, או משהו בסגנון. לא כך במקרה של FactSet, שאשכרה עלתה 50% בקו ישר, בלי ירידות (למעט כמעט 3% אי אז בסוף מארס) מאז דצמבר 2019; ומה שעוד יותר מעניין הוא שלמרות העלייה הבאמת מרשימה הזו, שווה להסתכל עליה כהשקעה, גם בתמחור הנוכחי, ובמיוחד לפני פרסום הדו"חות הרבעוניים שלה ביום רביעי הקרוב.

FactSet היא חברה משעממת, ממש. היא אמנם מסווגת בסקטור הפיננסי הקרוב ללבי אבל היא אינה בנק, חברת ביטוח או אפילו חברת ניהול השקעות, אלא חברת טכנולוגיה ומידע שמתמחה באיסוף מידע פיננסי, איגומו והנגשתו לציבור הבנקאים, האנליסטים והסוחרים. אין לה בכך הרבה מתחרים, אבל אתם ככל הנראה מכירים את אלו שיש לה: בלומברג (הפרטית), תומסון-רויטרס הקנדית ו-S&P Global האמריקאית.

נחריג רגע את בלומברג הפרטית, שגם מצויה רמה אחת מעל כולם בסוג השירות ובתמחורו, ונתרכז במחתרות האחרות. FactSet היא הקטנה ביותר מבחינת שווי שוק (11.5 מיליארד דולר, אל מול 55.6 מיליארדדוחר של S&P ו-32.6 מיליארד דולר של תומסון-רויטרס) והיקרה ביותר מבחינת מכפיל הרווח (37, אל מול 30 ל-S&P ורק 10 לתומסון-רויטרס). אז מה בעצם מצאנו בה?

ובכן, FactSet היא אמנם חברה משועממת מאוד, אבל את מה שהיא עושה היא עושה מצוין, והקוטן שלה יחסית למתחרות הוא בסך הכל מה שמאפשר לה למשוך מהן לקוחות ולגדול יחסית אליהן. ברבעון האחרון היא הגדילה את מספר הלקוחות שמשלמים בשנה 10 אלף דולר או יותר ב-2% ל-5,405 ואת מספר היוזרים ב-6% ל-122,063, שני המספרים ביחס לרבעון הקודם. נכון שאנחנו נמצאים כבר עשר שנים בתוך שוק שורי והלקוחות של חברת מידע פיננסי יושבים כנראה על לא קצת מזומנים, אבל צמיחה כזו היא מרשימה לכל הדעות.

ברבעון הקודם רשמה FactSet רווח של 2.42 דולר למניה, תשעה סנטים מעל תחזיות האנליסטים. ביחס לרבעון הזהה ב-2018, ההכנסה עלתה בכמעט 7% ושיעור שימור הלקוחות עלה על 95% במונחי הכנסה. הנהלת החברה עידכנה את התחזיות להכנסות, רווח ושולי הרווח לכלל השנה וכל העדכונים היו כלפי מעלה.

כל זה טוב ויפה, אבל המדד החשוב בהקשר של שירותים מקצועיים בתשלום כמו אלה ש-FactSet מספקת ללקוחותיה הוא Annual Subscription Value או ASV. זהו השווי השנתי של המינויים לשירותי החברה והוא עלה (בחישוב שנתי) בקצת יותר מ-5% ברבעון שהסתיים בפברואר 2019; העלייה הזו היא עקבית כיון שגם בשנה הקודמת נרשם שיפור כזה ב-ASV.

במקביל לתוצאות המצוינות הללו, החברה העלתה את שיעור הדיווידנד שהיא משלמת ב-12.5%, מ-64 סנט ל-72 סנט ברבעון (הדיווידנד נמוך יחסית ועומד על כ-1% בחישוב שנתי, אבל בנוסף החברה קנתה בשנה שעברה 2% משווי השוק שלה ברכישה עצמית של מניותיה). על רקע כל זה עלתה מניית החברה בכ-22% מאז פרסום הדו"חות הרבעוניים ב-26 במארס, הרבה מעבר ל-4.5% שרשם מדד S&P 500 באותה תקופה, או ל-11.5% של מניית S&P Global ול-15% של תומסון-רויטרס.

מה שמביא אותנו לדו"ח הרבעוני של יום רביעי: הקונצנזוס של האנליסטים בוול סטריט הוא לרווח של 2.37 דולר, ירידה קטנה מהרווח של הרבעון הקודם (2.42 דולר). מהכרותי עם וול סטריט לא אופתע אם נגלה ירידה קטנה משום שחברות נוטות לבצע שינויים (כמו החלפת ספק נתונים פיננסיים, שכירת אנליסטים חדשים וכו') בתחילת השנה, מה שהופך את הרבעון שכולל את ינואר לחזק במיוחד (בלוח השנה של FactSet, הרבעון הנוכחי כולל את מארס-מאי והקודם את דצמבר-פברואר). עם זאת, לא אתפלא אם החברה תפתיע את האנליסטים שיצרו את הציפיות הללו ותכה את תחזיתם; במקרה כזה היא עשויה לנפץ את מחסום 300 דולר למניה שלידו בילתה מאז 10 ביוני ולעלות מעלה.

מילה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב