החגיגה בשוק הנפט: שברון, אוקסידנטל, אנאדארקו וטוטאל

הסאגה של רכישת אנאדארקו, תחילה על ידי שברון ובהמשך על ידי אוקסידנטל, מסרבת להסתיים. בינתיים, שברון ממשיכה הלאה עם מיליארד דולר שקיבלה כפיצוי על ביטול העסקה, אוקסידנטל מתמודדת עם איום מבפנים, ומניית אנאדארקו נהנית מקרב הענקיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח נפט של אוקסידנטל באגן פרמיאן
קידוח נפט של אוקסידנטל באגן פרמיאןצילום: Bloomberg

ב-12 באפריל השנה הודיעו שברון ואנאדארקו על הסכם לרכישת אנאדארקו תמורת 65 דולר למניה, או 33 מיליארד דולר בסך הכל, בעסקה שבמסגרתה יקבלו בעלי המניות של אנאדארקו כרבע מהתמורה במזומן והיתר במניות של שברון.

שברון היא חברת ענק, אחת מה-supermajors של סקטור האנרגיה, עם שווי שוק של כ-240 מיליארד דולר ואינטרסים בכל פינה על הגלובוס, בעוד אנאדארקו - חברה גדולה לכל הדעות – קטנה בהרבה ונכסיה מתרכזים בארה"ב.

כבר באותו היום היו סימנים שהעסקה הזו תהיה מלאת דרמה; למשל: מחיר המניה זינק מיד אל 65 דולר (לרוב אחרי הכרזת העסקה נותר פער מסוים בין המחיר בשוק לבין מחיר העסקה המוכרז, מה שמשקף את אי הוודאות בהתממשות העסקה) והמסחר באופציות מסוג Call (שעשויות לשקף, בין היתר, ציפיות לעליית מחירים נוספת) היה ער במיוחד.

אנאדארקו היא חברה אטרקטיבית דווקא משום שנכסיה מרוכזים בארה"ב. ראשית, הסיכון הפוליטי בנכסיה כמעט שלא קיים, בוודאי יחסית לחברות שנכסיהן מרוכזים באזורים יציבים פחות של העולם (למשל: אפריקה, רוסיה, המזרח התיכון). ושנית, מחיר ההפקה של חבית נפט מנכסי אנאדארקו שבמערב טקסס נמוכים במיוחד, ובאזור 50 דולר ה-breakeven שלה הוא אחד הנמוכים בתעשייה.

רכישת אנאדארקו, עם הפקה של 135 אלף חביות ליום, מהפרמיאן שבמערב טקסס המרושת בצינורות הולכה והנטול כמעט סיכון של בורות יבשים, נחזית כאטרקטיבית מאוד עבור חברות נפט גדולות.

המציאות לא איחרה להתאים עצמה לציפיות (או אולי בעצם ההפך?) וכבר שבוע מאוחר יותר הודיעה אוקסידנטל - שבעבר כבר הציעה שלוש פעמים (!) לרכוש את אנאדארקו ובכל פעם נדחתה על הסף - על הצעה עוינת לרכישת אנאדארקו תמורת 38 מיליארד דולר, מתוכם כמחצית במזומן ומחצית במניות של אוקסידנטל.

קידוח של טוטאל בגינאהצילום: Waldo Swiegers / בלומברג

למרות ההצעה הגבוהה יותר של אוקסידנטל, העדיף דירקטוריון אנאדארקו את ההצעה של שברון, משום שכחברה גדולה בהרבה מאוקסידנטל, היא לא תזדקק למנף את עצמה כדי לממן את העסקה, ולכן מניות שברון שיקבלו בעלי המניות של אנאדארקו כחלק מהעסקה מסוכנות פחות מאלה של אוקסידנטל.

אוקסידנטל הגיבה בעדכון ההצעה לאטרקטיבית יותר לבעלי המניות של אנאדארקו, כך ש-78% מהתקבולים יגיעו במזומן והשאר במניות של אוקסידנטל. בנוסף היא ויתרה על התניית העסקה באישור בעלי המניות שלה. כדי לגייס את המזומן הדרוש לעסקה המשודרגת מכרה אוקסידנטל שדות נפט וגז טבעי באפריקה בשווי 8.8 מיליארד דולר לטוטאל הצרפתית, וגייסה עוד 10 מיליארד דולר מוורן באפט שקיבל מניות בכורה (קופון של 8%) וכתבי אופציה (warrants) לרכישת מניות בשווי של עוד 5 מיליארד דולר.

ב-15 במאי הודיעה שברון כי אין בכוונתה להשוות את ההצעה של אוקסידנטל ושהיא נסוגה מהצעת הרכש למניות אנאדארקו. כפיצוי תשלם אנאדארקו (שהעדיפה את ההצעה הגבוהה יותר של אוקסידנטל) לשברון מיליארד דולר. זה כמובן השאיר את העסקה של אוקסידנטל לרכישת אנאדארקו כאופציה היחידה והמועדפת: בעלי המניות יקבלו כ-59 דולר במזומן למניה ואת היתר במניות של אוקסידנטל.

כחברה שמצויה באמצעו של Bidding War בין שתי ענקיות, אנאדארקו לא הושפעה כמעט מהירידה החדה בשער חבית נפט בחודשים האחרונים או מהירידות הניכרות בשוק המניות במאי. ביום שישי נסגר שער המניה על כ-70.5 דולר, רק מעט פחות משער הסגירה ב-25 באפריל, זאת כשבתקופה זו ירד מחיר חבית נפט בכ-18%; לשם השוואה, מניית חברת נפט גדולה (ולא קשורה לעסקה) כמו EOG ירדה בכ-20% באותה תקופה.

ביום חמישי האחרון הסתבך העסק עוד קצת, כשהמיליארדר קארל אייקהן (שמחזיק בכ-5% ממניות אוקסידנטל שאותן רכש לאחר ההודעה על העסקה עם אנאדארקו) תבע את החברה בעקבות הצעת הרכש שהגישה לאנאדארקו. אייקהן טוען שההצעה גבוהה מדי, ומלבד זאת הוא תוקף את המימון שהשיגה החברה מוורן באפט בטענה שהוא נדיב מדי ואת העובדה שנמנעה מבעלי המניות הזכות להתנגד בהצבעה לעסקה. אייקהן מנסה במקביל לכנס אסיפה מיוחדת של בעלי המניות כדי לדון במתרחש, והסיכויים שלו לעצור את העסקה בדרך זו גבוהים כנראה מבנתיב שעובר בבית המשפט. עם המוניטין שלו כמשקיע אקטיביסט, נראה שזה הכיוון המועדף בלאו הכי.

אסדה של שברון במפרץ מקסיקוצילום: Bloomberg

ואחרי כל הסלט הזה, מה נותר לנו כמשקיעים לעשות? הנה דעתי:

1. מניית שברון נהפכה לאטרקטיבית מאוד אחרי ירידה של כ-10% מאז תחילת הסאגה, בין היתר בגלל הירידה במחיר חבית נפט. הנהלת שברון הפגינה כאן בגרות ואחריות, מצרכים נחוצים אצל הנהלות ובמיוחד בסקטור האנרגיה. גם הצק השמן (מיליארד דולר) שהתקבל במשרדי שברון צפונית ליוסטון לא יזיק. שברון תגדיל ככל הנראה את הרכישות העצמיות שלה (שכבר עכשיו עומדות על 20 מיליארד דולר מפלצתיים) או את הדיווידנד (ואולי את שניהם) ותחפש יעד אחר לרכישה אסטרטגית.

2. טוטאל זכתה כאן, כמעט מן ההפקר, בנכסי גז ונפט מוצלחים באיזור גיאוגרפי שבו היא ממילא חזקה (צפון אפריקה ומערב אפריקה) ובמחיר נוח (שנבע מהלחץ של הנהלת אוקסידנטל לגייס מזומן). אני מניח שההתנגדות שהעלתה ממשלת אלג'יר למימוש העסקה תוסר בקרוב (אולי לאחר שימון מתאים של אנשי מפתח כמקובל באזור). עם תשואת דיווידנד של יותר מ-5% ובטא נמוכה יחסית לשאר ה-supermajors מדובר ממילא במניית ערך במצב טוב.

3. מניית אנאדארקו נסחרת כעת בסביבות 71 דולר, עם עסקה על השולחן לרכישה בכ-76-74 דולר (תלוי בשער מניית אוקסידנטל בעת סגירת העסקה). אני מעריך שהעסקה תתממש ולכן מדובר פה ב-upside של כ-6% בחודשים הקרובים, אבל קיים הסיכוי שאייקהן יצליח במאבק או לפחות בחלק ממנו ובכך לעכב את העסקה. במלים אחרות: הזדמנות מעניינת ותו לא.

4. המהלך הנוכחי יעלה משמעותית את המינוף של אוקסידנטל ויהפוך אותה לרגישה יותר למחירי הנפט. הייתי מתלהב יותר לו עמדנו בתחילת מחזור העסקים ולא לקראת סופו, אבל אם – וזה "אם" גדול מאוד מאוד - איכשהו יצליחו אופ"ק ושאר יצואניות הנפט לשמור על מחיר חבית נפט מעל 60 דולר בממוצע בשנים הקרובות, ייתכן שעוד נסתכל בטווח הארוך על 50 דולר למניית אוקסידנטל כעל מחיר מגוחך, אם וכאשר יושגו הסינרגיות החזויות מהעסקה. בטווח הקצר, עם זאת, אני צופה למניה בעיקר תנודתיות, ומתחת ל-45 דולר לחבית נפט – הרבה צרות.

5. לסיום, נדמה לי שנותר עוד זמן במחזור העסקים הנוכחי לרכישה גדולה אחת לפחות בסקטור האנרגיה. את הכסף הגדול יעשה מי שינחש נכונה את החברה שתהיה יעד הרכישה הבא של אחת מענקיות הנפט.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב