הנדנדה של קוואלקום והדור הבא של רשתות הסלולר

חודש וחצי אחרי הפשרה שהשיגה קוואלקום עם אפל – מה שגרם למניית קוואלקום לזנק ב-40% ביום אחד – פסקה השבוע שופטת פדרלית לרעת החברה בתיק אנטי-טראסט גדול והמניה ירדה בתגובה ב-11% ■ אחרי כל התנודתיות הזו בחודש וחצי האחרון, מה עושים עם קוואלקום?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מודם של חברת קוואלקום
מודם של חברת קוואלקוםצילום: בלומברג

הפוסט הנוכחי חוזר למקורות של הסוחר (אחרי הפוסט הקודם שהתייחס למניית טבע), ומתייחס למניה אמריקאית, והפעם קוואלקום, שהיתה בכותרות בחודש האחרון לפחות בשני הקשרים שונים.

רק מילה נוספת על אינטראקציה איתכם הקוראים לפני שנתחיל: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן באתר TheMarker, ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מיד פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע את התגובות שלכם לפוסטים ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים. זהו, קוואלקום:

חודש וחצי אחרי הפשרה שהשיגה קוואלקום בסכסוך רב השנים שלה עם אפל – מה שגרם למניית קוואלקום לזנק ב-40% ביום אחד – פסקה השבוע שופטת פדרלית לרעת החברה בתיק אנטי-טראסט גדול והמניה ירדה בתגובה ב-11%. אל יקל הדבר בעיניכם: מדובר בחברה עם שווי שוק נוכחי של 80 מיליארד דולר.

בסך הכל, מאז 15 באפריל (סוף השבוע שלפני ההודעה על הפשרה עם אפל) עלתה המניה ב-16%, זאת אחרי שבין ה-31 בדצמבר ל-15 באפריל השיאה החברה בדיוק 0.0% למשקיעיה, בשעה שמדד S&P 500 עלה בכ-15%. ואחרי כל התנודתיות המרוכזת הזו בחודש וחצי האחרון, מה עושים עם קוואלקום? בואו נראה, ולשם כך ננסה להבין את שני האירועים הללו ובעיקר מה עומד מאחוריהם.

הפשרה עם אפל עזרה כל כך למניית קוואלקום משום שהיא לא רק הסירה את הסכסוך המשפטי מעל סדר היום, אלא גם הפכה חברת טכנולוגיה בשווי שוק של כמעט טריליון דולר ללקוח שבוי של שבבי הסלולר של קוואלקום, והסדירה את התשלומים עבור רישיון השימוש של אפל בפטנטים המרובים של קוואלקום. כבר באותו היום הודיעה אינטל שתפסיק לייצר ולמכור שבבי מודם לטלפונים סלולריים (שאותם סיפקה לאפל ושבהם התחרתה בקוואלקום) משום שאינה רואה יותר "נתיב ברור לרווחיות" בסגמנט זה. במלים אחרות: לא רק שקוואלקום נפטרה מסכסוך משפטי ארוך והפכה חברת ענק ללקוח חשוב ורווחי, אותו המהלך גם פטר אותה ממתחרה גדולה.

בצד השני של הנדנדה, שופטת פדרלית קבעה השבוע בתביעת אנטי-טראסט שקוואלקום עברה על החוק, והגבילה תחרות חופשית באופן שבו הרשתה לחברות להשתמש בפטנטים שבבעלותה, מה שהזיק למתחרים, יצרני OEM, וצרכני הקצה. משמעות הפסיקה לרעת קוואלקום היא שהיא תיאלץ בתקופה הקרובה לפתוח מחדש עת הסכמי השימוש בפטנטים שלה (כולל, כנראה, זה החדש עם אפל), ולהסיר מהם תנאים שלפי פסיקת השופטת נוסחו לטובתה ועברו על חוקי האנטי-טראסט.

ברקע כל הדברים נמצא הפיל שבחדר, והוא הדור הבא של רשתות הסלולר, 5G, שעומדות בפני פרישה בשטח בשנים הקרובות. השבוע ראיתי סרטון של בדיקת SpeedTest לחיבור סלולרי, שהראה על מהירות הורדה של 1,200 Mbps (לצורך ההשוואה: חיבור קווי מהיר בבית/משרד בישראל עומד על כ-85 Mbps ובסלולר על כ- 40 Mbps). יתרה מזאת, הציפיות מ-5G היא שהיא לא רק תהיה רשת תקשורת למכשירי סמארטפון, אלא תהווה זרז לחיבור מגוון רחב של מכשירים כמו מכוניות, מכשירי בית חכם ועוד לרשת האינטרנט.

במלים אחרות, חזון האינטרנט של הדברים יוכל לקרום עור וגידים לנגד עינינו במהירויות הגישה הפנטסטיות שרשת ה-5G תאפשר. כמובן שלצורך התחברות סלולרית לרשת 5G וניצול מיטבי של המהירות הפנטסטית הזו, נדרשים שבבים חדשים (לא רק לסלולר אלא לכל מגוון המכשירים שהזכרתי) ואלה נמצאים כעת בפיתוח אצל יצרניות השבבים. עבורן מדובר בבוננזה אמיתית: לא רק שיהיה צורך להחליף את השבבים הקיימים כדי לעמוד בתקן החדש, אלא שגם התקן החדש יוצר מאליו ביקושים עצומים לשבבים החדשים שייווצרו.

המטה של קוואלקום בסן דייגוצילום: Mike Blake/רויטרס

הנכונות של אפל להתפשר עם קוואלקום נתפשה (ועודנה נתפשת) כהכרה של אפל בעליונות הטכנולוגית של פיתוחי השבבים של קוואלקום, ובהבנה שבעידן ה-5G מי שלא יוכל לשבץ במכשיריו Modem chips של קוואלקום יישאר מאחור. 20 יצרני מכשירים סלולריים כבר הודיעו שיציעו ב-2019 מכשיר 5G שבקרבנו פועם מודם של קוואלקום, כולל אסוס, HTC, LG, Sony, ZTE, ונוקיה. אפל ועוד יצרנים גדולים מתכוונים להציע מכשירים כאלה ב-2020.

במובן מסוים, גם ההרשעה באשמת האנטי-טראסט מצביעה על הכוח של קוואלקום כתוצאה מהעליונות הטכנולוגית שלרשותה. נכון שהיא ניצלה אותו לרעה (ובואו נקווה שהיא תחדל מכך) אבל אי אפשר לנצל לרעה כוח שאין לך.

אז מה נשאר לנו? חברת ענק שמובילה בבירור בתחום שעומד בפני יישום פריצת דרך טכנולוגית, שצפויה ליצור ביקושים חדשים למוצרי החברה כמעט יש מאין. כבר ראיתי מניות עם סיפור רע מזה.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"