אל תרחמו על טבע, ואל תמהרו להשקיע בה

טבע הסתמכה במשך כמעט כעשור על מכירות הקופקסון, מבלי להשתמש ברווחים שהתרופה השיאה לה כדי לייצר תרופות פטנט נוספות. וזאת היתה רק ההתחלה של הידרדרות "המניה של המדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: עופר וקנין

יש להניח (לא ספרתי) שמאות אלפי מלים נכתבו בשבוע האחרון על האירועים שהובילו לקריסה האחרונה של מנית טבע. מה נשאר לחדש בנידון? אני לא יודע, אבל שלא יגידו שלא ניסיתי.

הפעם מדובר בצניחה של 20% בשבוע בעקבות החדשות בדבר הגשת תביעה בארה"ב, שבה מואשמת החברה (ביחד עם עוד כ-20 מתחרות) בתיאום מחיר תרופות גנריות. מדובר בירידה החדה ביותר במניית טבע מאז פרסום ההפסד העצום שנגרם לחברה בעסקת רכישת אקטאביס, אז ירדה ה"מניה של המדינה" בכ-45% בתוך שבעה ימי מסחר.

יש אפילו רגליים לסברה ההו-כה-לא-חשובה שטבע כבר אינה "המניה של המדינה", כיון שהצלילה השבוע הדיחה את טבע מן הבכורה מבחינת שווי השוק של החברות הרשומות למסחר בבורסה של תל אביב, לטובת חברת IFF (שרכשה בשנה שעברה את פרוטרום).

לקראת סוף הפוסט נחזור למה עושים עם טבע, אך קודם חשוב להזכיר איך הגענו עד הלום. הרכבת של טבע נמצאת כעת בתחנה של תביעה על תיאום מחירים, אבל בתחנות הקודמות פגשנו פיטורים נרחבים, סגירות מפעלים וצמצומים חדים בהוצאות, החלפת המנכ"ל ויגודמן לטובת קור שולץ (הלא-ישראלי הראשון בתפקיד) אחרי שהתבררה עוצמת הקטסטרופה שגרמה לטבע רכישת אקטאביס, בדיוק לפני שמחירי התרופות הגנריות נהפכו ל-Top issue של החלק הראשון של מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, סקנדל בנוגע לרכישת חברת גנריקה מקסיקנית, ורכישת אקטאביס ג׳נריקס (חטיבת הגנריקה של אלרגן) עבור 40 מיליארד דולר, מחיר שהתברר בדיעבד כגבוה מדי.

עוד לפני כל אלה (שירשמו באותיות שחורות ועצובות בספר שייכתב בעתיד על קורות חברת טבע) נמצא החטא הקדמון: הסתמכות כמעט בלעדית במשך כעשור על מכירות הקופקסון - תרופה שבשיא תקופת ההגנה הפטנטית הביאה לכ-21% ממכירות החברה ב-2015 – מבלי להשתמש ברווחי הקופקסון כדי לייצר ליין של תרופות פטנט שיתפסו את מקומה של הקופקסון כשהגנת הפטנט עליה תפקע.

במקום זה שקטה החברה על שמריה מבחינת מחקר ופיתוח והתמקדה במקום זאת ברכישות קטנות (שחלקן נכשלו) של תרופות פטנט. ב-2015 העסק הסתבך עוד יותר, כשטבע החליטה לזנוח את הניסיונות להתפתח בתחום תרופות הפטנט, להתמקד בתרופות גנריות (מתח רווחים נמוך הרבה יותר) וללכת "על גדול" עם רכישת מיילן תמורת 40 מיליארד דולר. מיילן סרבה להצעת הרכש הזו, ויו"ר מיילן, רוברט קורי, אף פירסם מכתב גלוי למנכ"ל טבע דאז, ארז ויגודמן, שבו הוא האשים את הנהלת טבע בניהול כושל מתמשך לאורך השנים, מה שהוביל לסירוב של הנהלת מיילן להירכש על ידי טבע, למרות הפרמיה הנדיבה שהציעה יחסית למחיר השוק של מנית מיילן דאז.

ויליאם טונג, התובע הכללי של קונטיקט, שמוביל את התביעה נגד טבע ו-19 יצרניות נוספות של תרופות גנריות

המכתב המקורי לויגודמן היה בוטה, ופרסומו בפומבי היה על גבול הפוגעני, אבל האירוניה היא שקורי צדק: בדיעבד אנחנו יודעים שרק ההצלחה הפנומנלית (והמקרית, יש לומר) של הקופקסון כיסתה במשך שנים ארוכות על הניהול הכושל של טבע. האירוניה הכפולה והמכופלת היא שלכאורה קורי יודע היטב על מה הוא מדבר, כיוון שגם מיילן שלו הואשמה השבוע - ביחד עם טבע - באותה תביעת תיאום מחירים שגרמה לנפילת מניית מיילן.

מניית מיילן ירדה "רק" ב-10% בעקבות פרסום התביעה, אבל שבוע קודם היא ירדה ב-30% (!) אחרי פרסום דו"ח רבעוני שאפשר רק לתאר אותו כשערורייתי, הן מבחינת התוצאות העסקיות והן מבחינת מצב החברה בשוק. למען האמת, אם אתם רוצים להביא קצת צבע ללחיים של משקיע טבע, שרטטו עבורו את הגרף של מניית מיילן ליד הגרף של מנית טבע.

אבל נניח למיילן ונשוב אל טבע. טבע, כאמור, היא חברת תרופות שבדנ"א שלה מוטבע הגן של התרופות הגנריות. הקופקסון שהשיא לה רווחים עצומים הוא כנראה אפיזודה חולפת, ולראיה רכישת אקטאביס ג׳נריקס שקשרה – כנראה לתמיד – את גורלה של טבע בגורל תעשיית התרופות הגנרית. מפתה לרגע לשחק ב"מה אם", ולדמיין מה היה קורה אילו טבע היתה משכילה למנף את הצלחת הקופקסון להצלחות נוספות בתחום תרופות הפטנט, ונמנעת מהסתבכות בקריסת המחירים בענף הגנריקה ובתביעות תיאום המחירים.

בעצם, לא צריך לדמיין. אפשר פשוט להסתכל על AbbVie (אבווי). בפברואר 2017 פירסמתי כאן פוסט על החברה שקראתי לה "האחות הבכירה של טבע" משום שלמרות שווי השוק הגדול (אז) פי שלושה מזה של טבע, מצאתי ביניהן הרבה דמיון. כמו הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, שתרם ב-2015 שיעור של 21% מהכנסות טבע ועמד על סף יציאה מהגנת הפטנט, גם אבווי הסתמכה בעיקר על תרופת היומירה לדלקות פרקים, שהביאה לכ-35% מהכנסותיה ועמדה על סף פקיעת הגנת הפטנט (ב-2016).

משרדי טבע בפנסילבניהצילום: GEORGE WIDMAN / ASSOCIATED PRESS

בניגוד לטבע, ובהנהגת הנהלה מנוסה ומוערכת, השכילה אבווי להתכונן מראש לעידן שאחרי הפטנט של יומירה, וכיום יש לה תרופות מקור נוספות לטיפול בסוגים של סרטן, ל-HIV, לצהבת נגיפית ולטרשת עורקים. גם קצת מזל לא הזיק: למרות שהגנת הפטנט של היומירה פקעה ב-2016, לא הופיעו עדיין בשוק מתחרים גנריים, והצפי המוקדם ביותר לאישור FDA של גרסה גנרית ליומירה הוא ל-2020. כאמור, עם הנהלה מצוינת, הרבה תכנון מראש וקצת מזל, השיאה אבווי למשקיעים כ-41% מאז פרסום אותו פוסט. טבע, באותה התקופה, הנחילה בעיקר מפח נפש: 66%-. מינוס שישים ושישה אחוזים.

איפה הלקח? קשה לנחש מה יקרה למניית טבע בתקופה הקרובה. דווח שוורן באפט (שכבר החזיק בפוזיציה מכובדת במניה קודם לקריסה האחרונה) הוסיף עוד כמה עשרות מיליוני דולרים בשבוע האחרון. לא נדע בבירור עד שיתפרסמו דו"חות ה-13F לרבעון הנוכחי בעוד כשלושה חודשים, אבל בעיני זה לא באמת משנה. רובנו מחזיקים ממילא בחשיפה גדולה מדי למניית טבע דרך אחזקות צמודות למדדי הבורסה בתיקי ההשקעות המנוהלים עבורנו, ואין בעיני סיבה טובה להוסיף לחשיפה הזו רק משום שהמניה חוותה לאחרונה נפילה גדולה ומתוקשרת. לא חסרות הזדמנויות השקעה אחרות בשוק ההון הגלובלי, אפילו למשקיעים שמשום מה מרגישים מחויבים לתעשיית התרופות.

לבסוף, ה"מניה של המדינה" היא תיאור שחלף זמנו. אין בעיני שום סיבה לרכז כמשקיע את תשומת הלב בחברה כלשהי רק משום שהיא הגדולה (או אחת הגדולות) מאלו שבחרו – מסיבות מהותיות, היסטוריות, או מקריות - למקם את הנהלותיהן במדינת ישראל.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב