על חטאים וזיכרון בתיק המניות

יש שני סוגים של חטאים שאפשר לעשות בבניית תיק השקעות מנייתי: נכסים שנכללו בתיק למרות שבדיעבד הזיקו לו; ונכסים שחבל שלא נכללו בתיק. רוצים לנחש מה יותר גרוע?

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש בודק גרפים של מניות
צילום: Dreamstime
הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט

הפוסט של היום יהיה רפלקטיבי ולא שגרתי: אין היום המלצה על מניה מעניינת שחייבים להעיף בה מבט, לא סיפור מעניין על שינוי אסטרטגי שעובר על חברה מוכרת ולא על משהו שהשוק לא מבין. למען האמת סביר שזה פוסט לא מעניין במיוחד, אז מי שמחפש משהו כזה מוזמן לחזור באמצע מאי, ועד אז אני אשתדל לחזור עם המלצה על משהו מרתק יותר.

היום אני רוצה לדבר על חטאים שעושים בבניית תיק השקעות מנייתי ולחלק אותם לשניים: sins of commission ולמולם sins of omission. החטאים הראשונים הם נכסים שנכללו בתיק למרות שבדיעבד הזיקו לו; האחרונים הם נכסים שחבל שלא נכללו בתיק.

הסוג הראשון של חטאים הוא ההתרסקויות שאתה זוכר להרבה שנים: אוי, למה השקעתי ב-LendingClub בזמן ההנפקה ב-2014? זו חברת פינטק מעניינת עם סיפור צמיחה מושך על מתן אשראי חוץ-בנקאי עם נגיעות של מדיה חברתית, או במלים אחרות כל מה שמחפשים בכלכלה החדשה. עם גיוס של כמעט מיליארד דולר זו היתה הנפקת הטכנולוגיה הגדולה ביותר ב-2014 והמניה עלתה ב-56% (!) ביום ההנפקה. ארבע שנים וחצי מאוחר יותר, שווי השוק של החברה הוא כ-25% מהשווי שגולם בהנפקה. אויש, איזו קטסטרופה, חבל שהשקעתי בזה. אה, לא?

הסוג השני של חטאים? מתברר שבתחילת 2011 חשבתי על השקעה במניית נטפליקס. היה להם מודל חדשני לאספקת תוכן לצרכנים ולא היו להם מתחרים. בכלל. מצד שני, ב-2010 עלתה המניה ב-220% למרות שהחברה בקושי הרוויחה כסף ומכפיל הרווח שלה היה כמעט 60. שנתיים אחרי המשבר הפיננסי, זה היה מפחיד וההחלטה שלא להשקיע היתה כמעט מתבקשת. עזבו מתבקשת, אפילו מוצדקת בדיעבד, כי ב-2011 המניה נחתכה ב-60% למרות שהרווח למניה עלה ב-50%. במקום זה, המשקיע המבריק שאני השקיע במניית נטפליקס בספטמבר 2015, בדיוק לפני שהתחילו שלוש שנים שבהן הרווח למניה עלה פי 7.5 (!) והמניה רשמה תשואה של 260%. איזה סיפור מופלא של משקיע מבריק. אה, לא?

אז זהו שלא. נניח שהשקעתי 1% מהתיק ב-LendingClub; הירידה בת 75% בשווי המניה משמעותה הפסד של 0.75% במונחי התיק כולו על LendingClub. לעומת זאת, לו הייתי משקיע בנטפליקס ב-2011 הייתי נהנה לא רק מהשנה הקשה שרשמה המניה ב-2011 אלא גם מהטיפוס המטאורי שלה (כמעט אלף אחוזים!) בין 2012 ל-2015, ובסך הכל הייתי רושם עד 2019 תשואה של 1,425% (!) על ההשקעה, במקום 260% בפועל.

בהנחה של גודל פוזיציה של אחוז אחד מהתיק, עלות ה"הצלחה" בנטפליקס היתה 11% מהתיק, או פי כמעט 15 מעלות הכישלון ב-LendingClub. יתרה מזאת, עלות ה-Sins of commission חסומה מלמעלה, כל עוד לא מתעסקים בשורט אפשר להפסיד עד 100% מן ההשקעה; עלות ה-Sins of omission היא בלתי מוגבלת.

מדוע זה קורה? מדוע עד שהגענו לפסקה הקודמת היה נדמה שההשקעה בנטפליקס היא הצלחה עצומה וזו ב-LendingClub היא כישלון? בעיקר כי קשה להתעלם מ-Sin of commission כמו ההשקעה ב-LendingClub. היא נמצאת שם, בראש הרשימה (או בתחתיתה) כשמסדרים את הפוזיציות לפי רווח/הפסד. נטפליקס? זה sin of omission, וקל הרבה יותר להתעלם ממנו, להדחיק אותו, למצוא לו מסגור חיובי ולא שלילי (אחרי הכל, הרווחנו שם כסף, לא? חצי הכוס המלאה ולא הריקה, וכו') ולספר עליו כהצלחה בערב יציאה לפאב עם חברים.

אבל בהסתכלות פנימית בין אדם לבין עצמו (או בין בלוגר אנונימי לקוראיו המועטים), אפשר לומר בסוד, ככה בין חברים, שבקריירה יחסית ארוכה בוול סטריט השגיאות היקרות ביותר שלי היו דווקא sins of omission, שמופיעות רק בזיכרון של מנהל התיקים - וגם אז רק בלילה, לפני השינה - ולא מופיעות בשום עמודת PnL (רווח/הפסד בפועל), ולא Sins of commission המרהיבות יותר אבל מזיקות פחות.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב