ענקיות הסלולר האמריקאיות עולות לזירה לסיבוב נוסף

AT&T, חברת הטלפוניה ההיסטורית בארה"ב, קמה כמונופול חזק ודורסני, ונהפכה בסופו של דבר לשבע חברות שנהפכו לשלוש. מהפכת הסלולר שינתה את התמונה - וכיום ארבע חברות מתחרות על הלקוחות האמריקאים. באילו דרכים הן בחרו להתקדם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשת עסקים מדברת בטלפון
תזכיר לי איך קוראים לך?צילום: © H. ARMSTRONG ROBERTS/Corbis

בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ. וקצת אחרי זה הוא ברא את מא בל (Ma Bell), הכינוי של חברת הטלפוניה ההיסטורית American Telephone & Telegraph, ששלטה ללא מצרים בשוק הטלפוניה האמריקאי עד לאמצע שנות השמונים של המאה הקודמת. AT&T היתה מונופול חזק ודורסני, ששאב את כוחו מהעובדה שהורתו באלכסנדר גראהם בל, ממציא הטלפון השימושי הראשון, שרשם פטנט על המצאתו וייסד חברה שיישמה אותה.

ל-AT&T היתה היסטוריה ארוכה של חיכוכים עם רשויות הרגולציה האמריקאיות, כולל תביעה שהגיש משרד המשפטים האמריקאי ב-1974 כנגד החברה בטענה שהיא נוקטת פעולות לא חוקיות כדי למנוע תחרות בשוק הטלקומוניקציה. ב-1982 הסכים הממשל להצעת החברה להתפרק לשבע חברות (בפועל: להפסיק לתאם את הפעילות של שבע חברות בנות קיימות, ולהפוך אותן לעצמאיות) החל מה-31 בדצמבר 1983.

אם כן, ב-1984 היו בשוק האמריקאי שבע חברות עצמאיות (בייבי בלס) שפעלו לפי מפתח גיאוגרפי. הן הפעילו מרכזיות טלפון קווי והתחרו בין עצמן בתחומים כמו שיחות Long-distance, מדריכי טלפון (yellow pages, האם הרוחנית של דפי זהב שלנו) ועוד. במקביל פעלה עדיין החברה האם AT&T והתחרתה בחלק מתחומי הפעילות של בנותיה לשעבר.

אבל תנו לבנקי ההשקעות כמה שנים של פעולה בלי רגולציה, והם כבר יוכיחו באותות ובמופתים (קרי: בגליונות אלקטרוניים) שעדיף לקנות ולמכור - ובקצרה, להתאחד. עד ל-2001 נותרו משבע החברות הללו שלוש, אחת קטנה ושתיים ענקיות. הקטנה היא סנצ'ורי לינק (סימול: CTL), עם שווי שוק של 21 מיליארד דולר; ושתי הגדולות הן AT&T (סימול: T) וורייזון (סימול: VZ) שלכל אחת מהן שווי שוק של כ-200 מיליארד דולר.

בדרך לימינו אלה קרתה גם מהפכת הסלולר, שהביאה לשוק עוד שתי חברות בינוניות: ספרינט (סימול: S) וטי-מובייל (סימול: TMUS). ביחד עם AT&T וורייזון, אלה הן ארבע חברות הסלולר הגדולות בארה״ב: לוורייזון יש כ-151 מיליון לקוחות (לקוח מוגדר כ-sim card אקטיבי), ל-AT&T כ-144 מיליון, לטי-מובייל כ-74 מיליון ולספרינט כ-54 מיליון.

הסקטור הזה נחשב כבר תקופה ארוכה ל-utility כיוון שבפועל אין מה שמבדיל בעיני הלקוח בין חברה אחת למשנתה. התחרות היא בשוליים, בגימיקים של מבנה חוזה השירות וכיוצא באלה. אין באמת מעבר המוני של לקוחות בין חברות (אני, למשל, נשארתי עם הספק שלי במשך אחת עשרה שנה לפני שלאחרונה עברתי לשירות Google Fi, אבל זה באמת סיפור אחר).

בדרך לימינו אלה קרתה מהפכת הסלולרצילום: Getty Images IL

לכן, התמחור שלהן בשוק ההון לא הביא בחשבון צמיחה - שאין, השוק רווי - אלא רק את הדיווידנדים העתידיים מזרם התשלומים שיביאו הלקוחות הקיימים. כל זה, ביחד עם סטנדרט ה-5G שצפוי להתרגש עלינו בשנים הקרובות, מביא אותנו לדרכים השונות בהחלט שארבעתן בחרו כדי להתקדם הלאה.

ורייזון היתה הראשונה להחליט, ובחרה בכיוון של מדיה דיגיטלית. ב-2015 היא רכשה את AOL, שאחד מנכסיה החשובים היה programmatic ads, התאמה אישית של פרסומות לגולש. ב-2017 היא הוסיפה גם את רכישת העסקים של Yahoo!, מה שהפך אותה לחברת סלולר גדולה עם נוכחות צומחת בתחום המדיה הדיגיטלית.

מחיר המניה, עם זאת, לא התרשם במיוחד מן הרכישות הללו, גם בגלל עליית שערי הריבית (ריבית עולה = שווי נמוך יותר של דיווידנדים עתידיים): בסוף דצמבר 2014 היה שווי מניית VZ כ-47 דולר; היום היא שווה 48.62 דולר. בעלי המניות נהנו בדרך מתשואת דיווידנד של כ-5%, מה שהביא להם מאז דצמבר 2014 תשואה של כ-22%. זה לא מעט אבסולוטית, אבל יחסית ל-42% שהשיא מדד ה-SPX (כולל דיווידנדים), זה לא משהו.

לעומתה, AT&T (שניסתה ללא הצלחה לרכוש את טי-מובייל ב-2011) בחרה בכיוון של מדיה "מסורתית" כשהודיעה באוקטובר 2016 על רכישה של טיים וורנר (סימול: TWX), שלרשותה רשתות כבלים (כולל CNN), אולפני קולנוע, ועוד. לכשתושלם הרכישה (שנמצאת כרגע בבית המשפט לאחר שהממשל האמריקאי התנגד לה), AT&T מתכננת להוסיף את נכסי טיים וורנר לחטיבה שמפעילה את DirecTV, ספק הטלוויזיה בלווין שרכשה ב-2015. התשואה שהשיאה AT&T לבעלי המניות נמוכה עוד יותר מזו של ורייזון - כ-15% מאז דצמבר 2014.

החברות הקטנות יותר, טי-מובייל וספרינט, בחרו להתמקד בסלולר ולנסות לגנוב לקוחות מן המתחרות הגדולות. טי-מובייל (שרוב מניותיה שייכות לדויטשה טלקום הגרמנית), עם המנכ"ל הצבעוני והנגיש ג׳ון לגיר, הצליחה להעלות בעקביות את נתח השוק שלה ואיתו את מחיר המניה - והשיגה תשואה של 113% מאז דצמבר 2014. ספרינט (שרוב מניותיה שייכות לסופטבנק היפנית) הצליחה פחות, איבדה נתח שוק, והשיגה תשואה של 24% בלבד.

מאז תחילת 2017 מדווחת העיתונות הכלכלית על מגעים לאיחוד בין שתי החברות, ובסוף אפריל השנה הודיעו השתיים על איחוד, במסגרתו יעברו לקוחות ספרינט לרשת ה-GSM של טי-מובייל. העסקה טעונה כמובן אישור רגולטורי, שלדעת מומחים אינו מובן מאליו. החשש מסיבוך בן שנה-שנתיים אצל הרגולטורים יכול להסביר אולי את התגובה של המשקיעים - שהורידו את מחיר ספרינט ב-20.5% ואת מחיר טי-מובייל ב-7% מאז ההכרזה על העסקה.

ייתכן גם שחוסר ההתלהבות - בלשון המעטה - של המשקיעים נעוץ בכך שגם אם יאושר המיזוג, טי-מובייל החדשה תהיה בסך הכל אחת מתוך שלוש חברות סלולר שייאלצו להשקיע סכומי ענק כדי להעביר את המערכת שלהן לסטנדרט 5G, מבלי שלרשותה מנועי צמיחה כמו לשתי מתחרותיה.

בשורה התחתונה, למרות הכותרות הרבות שארבעת החברות זוכות להן לאחרונה, אני לא מתרשם שלטווח ארוך יש כאן משהו מעניין במיוחד. הירידה החדה בשער ספרינט יוצרת אולי הזדמנות לטווח הקצר, אבל אני לא מאמין שזו הזדמנות שאסור להחמיץ. הסיטואציה המעניינת יותר היא אולי מניית טיים וורנר, שבה יש אפסייד של כ-10% באם העסקה למכירתה ל-AT&T תאושר. גם אם היא לא תאושר, יש יסוד להניח שיהיה מי שירצה לקנות אותה, כולל אולי ורייזון עצמה.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב