הפנתר השחור שעלול להדיח את נטפליקס

הסוחר מוול סטריט חוזר למניות דיסני שעשויה, אולי, להמציא את עצמה מחדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפנתר בהופעה מלאה. שליט בממלכה מתקדמת טכנולוגית
מתוך הסרט "הפנתר השחור"צילום: Matt Kennedy / Marvel Studios 20

בספטמבר האחרון הכו בפלורידה סופות הוריקן, ואני ניצלתי את הבמה שלי כאן כדי לכתוב פוסט על דיסני (סימול: DIS), אחרי שמחיר המניה ירד בשבוע של הסופה מכ-103 דולר לאזור 97 דולר. זה לא היה פוסט מפרגן במיוחד. לא המלצתי לקנות את המניה, אבל גם לא המלצתי למכור אותה בשורט. אמרתי שהיא יקרה מדי בעיני (עם מכפיל של x17.5 לחברת מדיה גדולה), וסיימתי את הפוסט באמירה "אני עדיין לא בשלב של שורט על דיסני, בגלל כל הסיבות שהזכרתי לעיל (…) אבל המניה יקרה מדי בשבילי, ולכן לא מדובר בהזדמנות קנייה. מה שכן, אפשר לדעתי למכור פוטים או פוט ספרדס (put spreads) כדי להוסיף קצת מזומנים לפורטפוליו".

בפרספקטיבה של שמונה חודשים, זו היתה עצה לא רעה. המחיר הנמוך ביותר שרשמה דיסני בשנה האחרונה היה 96.5 דולר לערך, כך שכל מי שהיה כותב פוטים מחוץ לכסף בעת פרסום הפוסט היה יוצא וידו על העליונה; צדקתי גם באמרי שזוהי אינה הזדמנות קנייה יוצאת דופן, כשהמניה הגיעה מאז עד לשיא של 111 דולר ונסגרה ביום שישי על 101 דולר, למרות ביצועים עסקיים לא רעים בכלל ומה שהתברר כנזק מינורי מהסופות של ספטמבר 2017.

אני מספר את זה כהקדמה לטור של היום, ששוב יעסוק בדיסני אבל מזווית אחרת, ובין היתר ימליץ למשקיעים לעקוב אחריה – כולל בשעת פרסום הדו״חות הרבעוניים, היום (ג') - כהקדמה להשקעה ארוכת טווח. מאז ספטמבר השתפרו ביצועי החברה משמעותית: ברבעון שהסתיים בדצמבר רשמה דיסני רווח של 1.89 דולר למניה (בניכוי רווחים חד פעמיים, כמו אלו הקשורים לרפורמת המס) - שיפור של 22% ביחס לאותו הרבעון בשנה שעברה. זה הספיק כדי להוריד את המכפיל שלה מ-x17.5 לכמעט x14 ולהפוך אותה לאטרקטיבית הרבה יותר. הקונצנזוס של תחזית האנליסטים לדו"חות הקרובים הוא לרווח של 1.69 דולר למניה - עלייה של 12.7% יחסית לאותו רבעון בשנה שעברה.

גיבורי "הנוקמים: מלחמת האינסוף"צילום: צ'ק זלוטניק / אי-פי

דיסני היא חברת ענק (שווי שוק של 153 מילארד דולר) בתחום המדיה, עם אולפני סרטים, תחנות טלוויזיה, פארקי שעשועים, ומוצרי צריכה ("אבא, תקנה לי"). אם לשים בצד חברות כמו פייסבוק וגוגל, דיסני היא חברת המדיה הגדולה בעולם, לפני קומקאסט (סימול: CMCSA, שווי שוק של 148 מיליארד דולר) ונטפליקס (סימול: NFLX, שווי שוק של 140 מיליארד דולר). לאחרונה היו לאולפני הקולנוע של דיסני הצלחות קופתיות משמעותיות; כך, למשל, עברו היום התקבולים של Avengers: Infinity War (גילוי נאות: לא צפיתי ואין לי שום כוונה לצפות ואין לי מושג מה נושא הסרט וזה גם לא מעניין אותי) את סף מיליארד הדולר אחרי אחד עשרה ימים בלבד מן הבכורה, מהר יותר מכל סרט אחר בהיסטוריה (התקבולים הללו יבואו לידי ביטוי רק בדו"חות החשבונאיים של הרבעון הבא). סרט נוסף, The Black Panther, יצא לאקרנים בפברואר וכבר רשם לזכותו תקבולים של כ-1.3 מיליארד דולר, והחברה עברה את סף 3 מיליארד הדולר תקבולים מסרטים מהר יותר מאי פעם.

ועדיין לא הזכרתי את החדשות הגדולות של דיסני בשנה החולפת. בדצמבר 2017 הודיעו דיסני ופוקס המאה ה-21 (סימול: FOXA) על עסקה בסך 52.4 מיליארד דולר (במניות דיסני), שלפיה תרכוש דיסני את מרבית נכס הבידור של פוקס - כולל אולפני הקולנוע, מקצת מרשתות הכבלים (אבל לא את פוקס ניוז ופוקס ביזנס, שיונפקו בנפרד), ואחזקותיה של פוקס בהולו, הספריה המקוונת שמרכזת בתוכה את התוכן הטלוויזיוני של ABC ,NBC ,TNT ועוד. העסקה כפופה כמובן לאישור רגולטורי והליך קבלתו נמצא כעת בעיצומו, אבל בניגוד למיזוג המוצע בין AT&T (סימול: T) לטיים וורנר (סימול: TWX) שנמצא כרגע בדיון משפטי, כאן ההנחה המקובלת על כמעט כולם היא שאין לממשל סיבה להתנגד.

וכל זה עדיין אינו הסיבה שבגינה אני מתעניין בדיסני לטווח הארוך. הסיבה לכך היא שבדומה למייקרוסופט, שמצויה באינינג החמישי-שישי של המצאת עצמה מחדש ולאינטל שבאינינג השני-שלישי, ייתכן שדיסני נמצאת באינינג אפס של תהליך ההמצאה של עצמה מחדש. עם הרכישה של נכסי פוקס, דיסני יכולה להחליט על התחרות בנטפליקס, שנהפכה לענק בשווי שוק שמתקרב לזה של של דיסני עם מוצר אחד בלבד: ספרית וידאו מקוונת שבה רוב התוכן לא שייך לנטפליקס, אלא לאולפני הסרטים וחברות הטלוויזיה, שמקבלות תשלום על כל סרט או סדרת טלוויזיה שלהן ש"מוקרן" דרך נטפליקס. החוזה שלפיו דיסני מאפשרת לנטפליקס לשדר את התוכן שלה פוקע ב-2019, ואז יכולה דיסני להתחיל להתחרות בנטפליקס ולהציע לצרכנים גישה מקוונת לספריה המגוונת שלה, לתוכן של הולו (עם השלמת רכישת פוקס תהיה דיסני בעלת מניות הרוב בהולו), ולתוכן אחר שתקבל ברשיון מבעליו.

היופי בתוכנית הזו, אם דיסני תחליט ליישם אותה, הוא שהיא תתחרה ראש בראש בנטפליקס ובו זמנית תנחית עליה מכה ניצחת משום שהתוכן העשיר של דיסני לא יהיה זמין בנטפליקס; כמה יזיק לנטפליקס אובדן התוכן הייחודי של דיסני כמו סרטי מלחמת הכוכבים, הסרטים המצויירים של שלגיה, סינדרלה, או מיקי מאוס, והבלוקבאסטרים של Marvel כמו סדרת ה-Avengers?

בצד השני, צעד כזה יגרור קניבליזציה מסויימת מהכנסות תחנות הטלוויזיה של דיסני, כולל רשת ABC וכולל התחנות שהיא עומדת לרכוש מפוקס, מכיוון שהתוכן יהיה זמין. האם ייתכן שזו אחת הסיבות שדיסני מהססת וטרם הכריזה על תחרות ראש בראש בנטפליקס? או משוםן שהיא ממילא מחויבת לנטפליקס עד ל-2019, אין לה מה למהר עם ההכרזה והיא מחכה להזדמנות הנכונה, לקראת סוף 2018?

כך או כך, שווה להזכיר שנטפליקס, המובילה בעסקי הספריה המקוונת, נסחרת במכפיל של x200, פחות או יותר. דיסני, שיכולה להיכנס לאותו העסק ואם תבחר לעשות כן תיהפך בין לילה לאחת משתי המובילות בו, נסחרת עם מכפיל של x14. בעיניי, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא האם דיסני אכן רוצה להמציא את עצמה מחדש?

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב