מניית אפל עוד רחוקה מהשיא

התגובה החיובית של השוק לחדשות הרעות לכאורה שפירסמה אפל השבוע דווקא מאירה על החלקים הטובים בדו"חות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל אפל, טים קוק
מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: בלומברג

נדמה שאין צורך להציג את חברתאפל (סימול:AAPL) לקוראי הטור הזה. אחרי הכל, מדובר בחברה הציבורית בעלת שווי השוק הגבוה בעולם (לפחות עד שאראמקו הסעודית תונפק ב-2019; זה יהיה חלק מן הנושא של פוסט שיפורסם בהמשך השבוע). עם 931 מיליארד דולר נכון לסוף המסחר ביום שישי - זהו שיא של כל הזמנים עבור החברה שנוסדה ב-1976 כחברת מחשבים בשם Apple computer, אבל הפכה עם הזמן לחברת טכנולוגיה שהמוצר החשוב ביותר שלה הוא בכלל סמארטפון.

אפל עצמה הכירה בשינוי הזה ב-2007, כששינתה את שמה ל-Apple Inc. בדרך הלא-כל-כך ארוכה שעברה ב-42 שנות קיומה צברה לעצמה אפל מעריצים מושבעים, מה שגרם לכתב הבי.בי.סי. לכתוב ב-2011 ש"בעת הפתיחה של החנות החדשה של אפל בקובנט גרדן ראיתי מחזות שמתאימים יותר למפגש תפילה אבנגליסטי מאשר להזדמנות לקנות מחשב או טלפון".

כאמור, אפל נסחרת כיום בשיא של כל הזמנים של 183.83 דולר אחרי שמחיר המניה עלה בכמעט 14 דולר, ושווי השוק של החברה עלה בכ-80 מילארד דולר מאז פרסום הדו"חות הרבעוניים שלה לאחר סגירת המסחר ביום שלישי. לכאורה, אין פה שום דבר מעניין; הדו"חות היו מוצלחים, ומחיר המניה עלה. אה, לא?

אז זהו, שהסיפור טיפה מסובך יותר. נכון שהרווח הרבעוני עליו דיווחה החברה, 2.73 דולרים למניה, עלה בארבעה סנט על תחזיות האנליסטים ל-2.69 דולרים. אבל ההכנסות בפועל בסך 61.1 מיליארד דולר היו נמוכות מאשר התחזיות ל-61.15 מיליארד דולר, וגם מכירות האייפון – מוצר הדגל, ההוא שיצר יש מאין את קטגוריית הסמארטפון, אף שמבחינה מהותית כל התכונות שלו היו קיימות כבר במוצרים קודמים - היו נמוכות משמעותית מהתחזיות, 52.5 מיליון יחידות אל מול צפי ל-53 מיליון.

בפעם הראשונה מאז שהאייפון הפך למוצר החשוב ביותר של אפל (עם יותר מ-60% מסך המכירות של החברה ומתח רווחים יוצא דופן) מחיר המניה עלה בעקבות אכזבה לגבי מספר היחידות שנמכרו וגם לגבי שורת ההכנסות הכוללת. נכון אמנם שבמועד פרסום הדו״חות הודיעה החברה על buyback מפלצתי בסך 100 מיליארד דולר, אבל להערכתי זה היה צפוי מראש, ולא זאת הסיבה לעלית מחיר המניה.

העלייה במחיר המניה, לדעתי, נעוצה במספר נתונים שהתחבאו בדו״חות שפורסמו ביום שלישי ושביחד תומכים בטענה שאפל אינה חברת ״אייפון ועוד כמה מוצרים״ אלא אכן חברת טכנולוגיה שמוכרת מוצרי חומרה (בעיקר את האייפון) לצד מוצרי תוכנה ושירותים נוספים. למה זה כל כך חשוב? כי חומרה אינה מוצר עם רכישה חוזרת (recurring buy), בניגוד למשל לשירותים תחומים בזמן (כדוגמת מייקרוסופט 365), שרכישתם מתחדשת אוטומטית ומביאה לחברה הכנסות נוספות וצפויות מראש.

אייפון יכול לשרוד יותר משנה (אם לא מפילים אותו על משטח קשה), ולכן רכישה היום אינה גוררת בהכרח רכישה נוספת בעוד שנה; לעומתו, רכישה של שירות תחום בזמן לשנה גוררת אחריה, כמעט בוודאות, רכישה נוספת בעוד שנה.

זוהי אחת הסיבות שהמכפיל של אפל (x17, על בסיס 12 החודשים הקרובים) נמוך משמעותית מזה של מייקרוסופט (x25). אגב מייקרוסופט, מאז שינתה החברה ב-2015 את התמחור של אופיס מרכישה חד פעמית לרכישה מתחדשת בכל שנה (office 365) עלה המכפיל שלה מ-x17 ל-x25. המממ.

הסגמנט הראשון של אפל שמעבר ל״אייפון פלוס״ הוא Apple Services, שכולל בתוכו את ה App Store, את Apple Music, את שירותי הענן iCloud, ואת שירות התשלומים Apple Pay. אפל דיווחה על 270 מיליון משתמשים משלמים לשירותים האלו, עלייה של כ-60% מן השנה שעברה, שהכניסו 9.2 מיליארד דולר ברבעון האחרון, עלייה של 30% מן השנה שעברה. מדובר בשירותים עם רכישה חוזרת, ולכן ההכנסות מהם ״איכותיות״ יותר מבחינת מאזן החברה.

והסגמנט השני הוא סגמנט ה-wearables, שכולל את השעון (apple watch), את האזניות (Beats), ואת נגן המוזיקה iPod. הסגמנט הזה צמח בשנה האחרונה בכ-55%, כשאפל הצליחה לשכנע יותר ויותר מרוכשי האייפונים שלה לצרף את ה-wearable שלה לארסנל שלהם, מה שהביא לחברה הכנסות של כ-9 מיליארד דולר.

אפל צפויה למכור 25 מיליון יחידות של השעון שלה ב-2018, אל מול כ-225 מיליון אייפונים; מה יהיו ההכנסות כששיעור המשוכנעים יעלה מרוכש שעון אחד על כל תשעה רוכשי טלפונים לאחד מכל שלושה? מכל שניים? היכולת המדהימה של אפל לשכנע לקוחות לרכוש מוצרי פרימיום דווקא ממנה פוגשת כאן יעד שני: לא רק סמארטפון, אלא שעון שמתחבר אליו, מדבר אליו, וזורם איתו ביחד.במילים אחרות, התגובה החיובית של השוק לחדשות הרעות לכאורה שפירסמה אפל השבוע דווקא מאירה על החלקים הטובים בדו"חות.

התיזה האופטימית אומרת שאפל אינה חברת אייפון אלא חברת טכנולוגיה שמציעה ללקוחותיה מספר מוצרים ושירותים, ושגם בעתיד הנראה לעין יתבססו הכנסותיה על מוצר חומרה אחד (סמארטפון) שחדירתו לשוק קרובה לרוויה אבל במקביל תמשיך לצמוח בקצב מרשים בקטיגורית ה-wearables ותיצור לעצמה יותר ויותר הכנסות מבוססות רכישה חוזרת. אם התיזה הזו נכונה, האם ייתכן ש״מגיע״ לאפל מכפיל מכובד יותר ומחיר גבוה יותר? יכול להיות שהתמחור הנוכחי שלה – כזכור, בשיא של כל הזמנים – הוא נמוך מדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב