סיפור על בנק נשכח - עם לקח שחבל שאף אחד לא רצה לשמוע - הסוחר מוול סטריט - הבלוג של הסוחר מוול סטריט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סיפור על בנק נשכח - עם לקח שחבל שאף אחד לא רצה לשמוע

הסוחר מוול סטריט נזכר בבר סטרנס - בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב, שלפני עשר שנים בדיוק סימן את הדרך למשבר הגדול

12תגובות
שימפנזה אוטומת את אוזניה

מה יותר גרוע בשביל בנק מאשר להתרסק ולהיעלם? להתרסק ולהיעלם כשאף אחד לא זוכר אותך. זה מה שקרה לבנק ההשקעות בר סטרנס (Bear Stearns; הסימול שלו היה פעם BSC) שנעלם מן העולם בסוף שבוע רחוק, בדיוק לפני תשע שנים, ב-14 במארס 2008, והיה הסנונית שבישרה על בואו של המשבר הפיננסי הגלובלי של 2008-09. כמו שאומרים, מעשה שהיה כך היה.

בר סטרנס הוקם ב-1923, שרד את השפל הגדול של 1929, וב-2007 היה בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב (ארבעת הבנקים הגדולים יותר היו ליהמן ברד׳רס LEH, מריל לינץ׳ MER, מורגן סטנלי MS, וגולדמן סאקס GS; רק שני האחרונים שרדו כישות עצמאית את המשבר של 2008-09). כל החמישה פעלו כבנקי השקעות ולא כ-Bank Holding Company, מה שאיפשר להם לפעול מחוץ למסגרת הרגולציה של הפדרל ריזרב או של אחד משלל רגולטורי הבנקאות האמריקאיים, ובאופן אפקטיבי להימנע מרגולציה בכלל. המינוף הממוצע של בנק השקעות היה באזור 35-30; כלומר די היה בירידה של כ-3% בשווי נכסי הבנק כדי למחוק את ההון העצמי שלו. בנקי ההשקעות היו בפועל בנקאים של חברות גדולות, ציבוריות ופרטיות, והרוויחו עמלות שמנות מכל עסקה. במקביל, סיפקו שירותי Sell-side לפירמות ניהול ההשקעות של וול סטריט.

בר סטרנס
בלומברג

בועת הנדל״ן של העשור הראשון של המאה ה-21 לא פסחה על בנקי ההשקעות. מחירי הנדל״ן טיפסו מעלה מעלה, והמשקיעים ברחבי העולם רצו להשתתף בחגיגה - בתנאי שהיא דורגה AAA על ידי חברות דירוג האשראי. פה נכנסו לפעולה בנקי ההשקעות, שבאמצעות אלכימיה פיננסית עשו סלט שלם מתיקי משכנתאות ברמות סיכון שונות, והצליחו לשכנע את חברות דירוג האשראי שהביזור (Diversification) שיצרו בסלט שלהם זכאי לדירוג ה-AAA הנכסף. אלא שבתהליך עשיית הסלט נותרו פיסות פחות אטרקטיביות, ואי אפשר היה להגיש אותן למשקיעי ה-AAA. אלו נמכרו לקרנות גידור, ביניהן כאלו שנוהלו על ידי בנקי ההשקעות עצמן.

כך קרה גם לבר סטרנס, שבנוסף לכל זה היה חשוף לשוק הנדל״ן האמריקאי יותר מבנקי המשכנתאות האחרים. אבל חשרת הסופה הגיעה לבר מוקדם יותר, עוד ביוני 2007, כששתי קרנות גידור שנוהלו על ידו והכילו שיירים ממלאכת הסלט נקלעו לקשיים בזמן משבר הסאב-פריים (המשבר שתקף את השיירים שלא נכנסו לסלט בכל רחבי וול סטריט) ולא יכלו לעמוד בהתחייבויותיהן. בר הודיע, לתדהמת השוק, שהוא נאלץ להזרים מיליארדים לקרנות הגידור שלו על מנת שלא יקרסו; זו היתה הסנונית הראשונה. זה לא עזר; עד סוף יולי הקרנות הנ״ל איבדו את כל נכסיהן, כולל הכסף שהוזרם אליהן.

בהמשך הקיץ, ולקראת סוף השנה, בר המשיך להידרדר עם החמרת מצבו הפיננסי בעקבות משבר הסאב-פריים והיעלמות הדרגתית של יכולותיו ללוות מזומן בשוקי הכספים. זאת, אף שהיו לבנק עדיין נכסים לא משועבדים (Unencumbered assets) שבאופן עקרוני יכלו לשמש ערבון להלוואות; המלווים פשוט לא רצו לעשות עסקים עם בר סטרנס. בנובמבר בר סטרנס הודיע על ההפסד הרבעוני הראשון מזה 83 שנה (!).

במקביל שווי המניה ירד פלאים: ביום שלישי, 11 במארס 2008 נסגרת מניית BSC על שער של 68.11 דולר, לאחר שבאפריל 2007 רשמה המניה את שערה הגבוה ביותר ל-2007, 159.36 דולר (כלומר ירידה של כ-57% בתוך פחות משנה). באותו יום מתחילות להתרוצץ בוול סטריט שמועות רציניות שבר מחפש בהיסטריה מזומן, והרבה - ובלעדיו לא יצליח לשרוד. השמועות הללו מביאות במישרין לשני דברים:

א. אף אחד לא רוצה להלוות כסף לבר, כי כולם מפחדים שיתרסק למרות ההלוואה וייקח עמו למצולות את הכסף שלוותה

ב. מחיר המניה ממשיך לצנוח, עד ל-30 דולר ביום שישי 14 במארס (כלומר ירידה של 58% נוספים, הפעם בשלושה ימים).

לאחר סגירת המסחר ביום שישי, 14 במארס, הודיע הפד (הבנק המרכזי של ארה"ב) שהוא מעמיד לרשות בר סטרנס הלוואה בסך 25 מיליארד דולר במזומן לתקופה של 28 ימים - תמורת ביטחונות בסך דומה של נכסים לא משועבדים שעומדים לרשות בר סטרנס. אני זוכר איך הלכתי הביתה באותו יום שישי בידיעה שהמשבר נמנע והבנק ניצל, גם אם לחודש שבמהלכו ינסו קברניטיו למכור נכסים או לגייס מזומן בדרך אחרת. נסעתי הביתה כשאני מהרהר בשאלה אם הפד פעל נכון כשסיכן כספי ציבור כדי להציל בנק, שהגיע לעברי פי פחת משום שקברניטיו כשלו - משום שקיבלו החלטות לא נכונות שסיכנו את ההון של בעלי המניות.

עדיין לא הספקתי להחליט אם הפד פעל כשורה או לא כששמעתי שהפד שינה את דעתו. הוא הודיע לבר סטרנס שהחליט לא להעמיד לרשותו את ההלוואה. עד היום אני לא יודע בדיוק מה קרה שם, מי לחץ על מי, מי החליט שכן - ואז שלא, אבל עובדה היא שביום ראשון, 16 במארס, נודע שבר סטרנס נמכרה לג׳יי פיי מורגן (סימול: JPM) עבור 2 דולר למניה (!), או פחות מ-7% ממחיר הסגירה של המניה רק יומיים קודם. במקביל הקים הפד חברה שקנתה מבר סטרנס נכסי משכנתאות בעייתיים בסך 30 מיליארד דולר (29 מיליארד דולר היו הלוואה מהפד, ומיליארד אחד הלוואה מ-JPM), כדי ש-JPM לא תצטרך לקבל את הנכסים הבעייתיים הללו יחד עם שאר נכסי הבנק.

בן ברננקי

הפד זכה לקיתונות של רותחין על ההחלטה לחלץ את בר בצורה כזו ולהעניק מתנה שכזו לג׳יי פי מורגן; נגיד הבנק, בן ברננקי, הגן על ההחלטה כשטען שלתת לבר סטרנס לקרוס היה מזיק לכלכלת ארה"ב (ולא רק לוול סטריט) ומביא לירידה משמעותית בשווי נכסי הסיכון בשוק. בדיעבד, כמובן, הוא צדק: חצי שנה אחר כן נוכחנו לדעת מה הנזק שנגרם כתוצאה מקריסת ליהמן ברד׳רס בעיצומו של המשבר הפיננסי. אבל במארס 2008 זה עוד היה רחוק, וברננקי זכה לביקורת שנשמעה אז מוצדקת.

בדיעבד התברר שמה שהביא לקריסתו של הבנק היה אי נכונות המשקיעים להלוות לבר סטרנס כספים, גם כנגד נכסים ״טובים״. ב-10 במארס עמדה לרשות הבנק נזילות בסך כ-18 מיליארד דולר; רק שלושה ימים אחר כך, ב-13 למארס, הסכום הזה הסתכם בכ-2 מיליארד דולר. איך אמר יורם ארבל פעם? ככה לא בונים חומה, וככה אי אפשר להפעיל בנק.

בסופו של דבר:

כמה ימים אחר כך הגישו חלק מבעלי המניות של בר סטרנס תביעה ייצוגית נגד הסכם המכירה לג׳יי.פי מורגן.

הסכם המכירה תוקן, והמחיר למניה נקבע על 10 דולר למניה. בתמורה בוטלה התביעה ועסקת הרכישה נסגרה במהרה. בר סטרנס מוזג אל תוך גיי.פי מורגן, שזכה לנכס רציני במחיר מצחיק.

וול סטריט הוזהרה שהמודל העסקי של בנק השקעות עצמאי וממונף כדבעי הוא מסוכן, לא ממש הקשיבה לאזהרה, והסוף העצוב ידוע. ברבות הימים, מחמשת בנקי ההשקעות הגדולים נשארו שניים: בר סטרנס מוזג אל תוך ג׳יי.פי מורגן; מריל לינץ׳ מוזג אל תוך בנק אוף אמריקה, ליהמן ברד׳רס פשט רגל ונכסיו נמכרו לברקליס הבריטית ולנומורה היפנית.

אבל את ליהמן ברד׳רס זוכרים: ספרים, סרטים, כתבות, וכו׳; את בר סטרנס שכחו כולם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

בטטת כורסה

האמריקאים בוחרים בפסיבי - הישראלים נוהרים לאקטיבי

בקרנות האקטיביות יש בדרך כלל צוות מנהלי השקעות ואנליסטים המנסים למקסם את התשואה ולהגביל את הסיכון הגלום בהשקעות הקרן. קרנות פסיביות עוקבות אחר מדד, ובניהולן לא מופעל כל שיקול דעת. המגמות השונות בשוק ממחישות בזמן אמת את היתרונות והחסרונות של כל מכשיר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא מקסיקו פניה נייט, בועידת ה-G20 בהמבורג, יולי 2017

דולר קנדי מול פסו מקסיקני – לסחור את המשא-ומתן על נפט"א בלי חשיפה לדולר

טראמפ יגיע סוף סוף למשא ומתן על נפט"א - הסכם הסחר של ארה"ב עם שכנותיה קנדה ומקסיקו - ביום שלישי ■ פנחס כהן מראה שהגרפים חוזים התחזקות של הדולר הקנדי לעומת הפסו המקסיקני - על המשמעויות הנגזרות מכך בנוגע לתוצאות הדיונים

מפעל טבע בירושלים

הנפילה של טבע: צבירת חוב ניכרת מול תזרים לא ודאי - מתכון לאסון

אסטרטגיית הרכישות של ענקית הגנריקה נועדה למנוע, כמעט בכוח, ירידה ברווחיות ביום שאחרי הקופקסון - תרופת המקור המצליחה היחידה שלה ■ מניית העם כבר התרסקה, עכשיו המשקיעים צריכים לחשוב מה אפשר ללמוד מהסיפור הזה

כתבות שאולי פיספסתם