פוסטים אחרונים

עסקת המיזוג הענקית שאולי נישאה ברוח

לא בטוח שעסקת המיזוג בין AT&T לטיים וורנר תצא לפועל, אבל הניסיון הוכיח שמרגע ההכרזה עליה, לפני כשנה, היא צלחה כמעט את כל המשוכות האפשריות - כולל התנגדות נחרצת של המועמד לנשיאות דאז, דונלד טראמפ

8תגובות

באוקטובר 2016, קצת לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, הודיעו AT&T (סימול: T) וטיים וורנר אינק (סימול: TWX) על עסקת מיזוג ביניהן, שבמסגרתה תרכוש AT&T את טיים בעבור 107.5 דולר למניה, או 85 מיליארד דולר. מניית טיים וורנר זינקה מיד בכ-8% אל אזור 90 הדולר, אבל שמרה על פער ארביטראז' מסוים ממחיר היעד של העסקה, בגלל אי הוודאויות הכרוכות בה.

בין היתר עלתה אז השאלה בנוגע לאישור העסקה, גם משום שהמועמד דאז, דונלד טראמפ, הבטיח בנאום הסיכום של מערכת הבחירות שלו בגטיסברג, פנסילבניה, שלא יאשר את העסקה, וכן בשל היות רשת CNN, שבבעלות טיים וורנר, תפוח אדמה לוהט בעקבות הבחירות לנשיאות.

תצלום דונלד טראמפ בשער מגזין "טיים", נדב קנדר, 2016
אי-פי
להמשך הפוסט

היום שבו הבנקים האמריקאיים קיבלו 250 מיליארד דולר - בלי לבקש

כך נהפך שר האוצר האנק פולסון מהקפיטליסט הגדול שהקדיש את חייו להגנה על השוק החופשי, לשר המתערב ביותר בשוק מאז השפל הגדול של שנות השלושים

34תגובות

חזרו אתי בדיוק תשע שנים אחורה, אל אחר הצהריים של ה-13 באוקטובר 2008. זה היה היום שבו ממשלת ארה״ב, כשהיא מיוצגת על ידי שר האוצר האנק פולסון ועוזריו הקרובים, ובתמיכתם של יושב ראש הפדרל ריזרב, בן ברננקי, טים גייטנר, נשיא הפדרל ריזרב בנק אוף ניו יורק, ושילה בייר, יושבת ראש ה-FDIC (תאגיד ביטוח הפקדונות הפדרלי), החליטה לחלק 250 מיליארד דולר לבנקים - שלא רצו את הכסף הזה.

ארה״ב מצויה באוקטובר 2008 בשיאו של משבר פיננסי חמור, והציבור מאבד את אמונו במוסדות הפיננסיים כמו בנקים, חברות ביטוח, וקרנות נאמנות. כתבי שוק ההון מתחרים זה בזה בסופרלטיבים שהם מעניקים (בצדק) למתרחש בשוק המניות: האם הירידה של היום היא התמוטטות, קריסה, או פשוט נפילת שערים בלתי נשלטת. חברות גדולות כבר הולאמו ו/או התמוטטו, והעתיד נראה שחור.

שר האוצר האנק פולסון
בלומברג
להמשך הפוסט

האם המניה ששרדה שתי מלחמות עולם תשרוד גם חילופי מנכ"לים?

הסוחר מוול סטריט מגיב לפנחס כהן וטוען שזו הזדמנות מצוינת לרכוש את מניית ג'נרל אלקטריק, שבינתיים מאבדת מערכה בשוק

9תגובות

רק חברה אחת נכללת במדד דאו ג'ונס מיום היווסדו, ב-25 במאי 1896 ועד עתה, כבר יותר מ-120 שנה. ג'נרל אלקטריק (סימול: GE) שנוסדה ב-1892 על ידי תומאס אלווה אדיסון, שרדה שתי מלחמות עולם, שפל כלכלי, משברים פיננסיים, ועוד תהפוכות כלכליות אין ספור, וגם אחרי שמנייתה ירדה ב-26% מאז דצמבר 2016, שווי השוק שלה עדיין עומד על יותר מ-200 מיליארד דולר.

אתמול פורסם פה פוסט של עמיתי פנחס כהן, שקרא על בסיס ניתוח טכני למכור את המניה; ברשותו וברשותכם אני אציג פה מקצת מהטיעונים שמנגד, כיון שאני סבור שמדובר בהזדמנות לרכוש חברה מצוינת במחיר אקרקטיבי יחסית, למרות שהשוק כולו קובע, כדבר יום ביומו, שיאים של כל הזמנים.

מלחמת העולם השנייה
אי־פי
להמשך הפוסט

אוהבים לשאול כלכלנים "מה לקנות"? הנה תשובה

בדרך כלל, העצה שלי למשקיעים שאינם יודעים מה עושה חברה - היא לא להשקיע בה. כדי שתבינו ולא תפספסו הזדמנות, הנה הסבר קצר על קרן ריט

10תגובות

אחת השאלות שקשה לי במיוחד לענות עליהן בשיחות סלון היא "אז תגיד, מה כדאי לי לקנות?" כי התשובה היא תמיד "תלוי". תלוי במה רמת הסיכון שאת רוצה לקחת, תלוי ברמת הסיכון שאת צריכה לקחת, תלוי ברמת הסיכון שאת יכולה לקחת. בקיצור, תלוי במה שאת רוצה. התשובה הזו, כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, לא מחבבת אותי במיוחד על השואלת. מה שכן, היא עלולה לפתוח את השער לשיחה של חצי שעה על רמת הסיכון שהשואל רוצה/צריך/יכול לקחת. לפעמים זו שיחה מעניינת ופרודוקטיבית, לפעמים לא. אז מה בכל זאת, ישאל השואל, עונים לשאלה "מה כדאי לי לקנות?"

ובכן, מה שאני עושה בדרך כלל כששואלים אותי שאלה שאני לא רוצה לענות עליה הוא לשאול שאלה שאני כן רוצה לענות עליה - ולתת עליה תשובה. במקרה של שיחת הסלון שהוזכרה לעיל אני לרוב עונה: "שמעי, בואי ואומר לך במה אני ממליץ לא להשקיע". בלי יוצא מן הכלל, זה מעלה את רמת העניין בתשובה, ולפעמים גורם אפילו למישהו משיחה אחרת להצטרף. ואז אפשר לתת את שורת המפתח, שהיא באמת עצה טובה: "לעולם אל תשקיעו בעסק שאתם לא מבינים".

ניו יורק
להמשך הפוסט

הטבח בווגאס: האם הפה הגדול של טראמפ יעשה סוף-סוף משהו טוב

התגובה הפבלובית של שוק ההון האמריקאי לפיגועי ירי, שנובעת מחשש מחקיקה שתגביל את יכולת האזרחים לרכוש נשק או תחמושת, תיתקל לראשונה בנשיא שלא הולך לפי הכללים והפוליטיקה של קודמיו. האם הפעם התגובה תהיה מוצדקת?

13תגובות

‏הלב נחמץ למשמע החדשות על אירוע הטרור בלאס ווגאס ביום ראשון בלילה, כשרוצח נתעב ירה בנשק אוטומטי אל תוך המונים שכל חטאם היה שבאו ליהנות ממוזיקת קאנטרי. הוא הרג עשרות, פצע מאות, ונרשם בדפי הסטטיסטיקה כמחולל הירי ההמוני הרצחני ביותר בתולדות ארצות הברית. ואחרי שהלב נחמץ מזה, הוא נחמץ בשנית מהעובדה שקהה ליבנו, שהתגובה הטבעית היא צער על ״עוד אירוע של ירי בארצות הברית״ ותהייה מה הרקע של אירוע הטרור הזה, האם מדובר במטורף בודד או שיש מאחוריו אידאולוגיה כלשהי (בעת כתיבת שורות אלו, נראה שלא), ואז עוברים לסדר היום.  

שוק ההון כיבד ביום שני בבוקר את זכר הנרצחים בדקת דומיה, ב-9:20 שעון ניו יורק, עשר דקות לפני פתיחת המסחר ב-NYSE וב-נאסדא״ק. וב-9:30, כבכל יום, פנה לעסקיו. ועסקיו היו, בהקשר של אתמול ושלשום, עליות מתונות על בסיס התקווה שרפורמה במס, ובמיוחד במס החברות, תועיל לשוק המניות.

טראמפ ואשתו מלניה מדברים עם עיתונאים לפני היציאה ללאס וגאס
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט

לאט ובטוח או מהר ומסוכן - כך רוכשים חברה ציבורית

מכירת הענק של קייט פארמה לגילעד וקניית מונסנטו על ידי באייר הגרמנית משקפות שתי דרכים לביצוע עסקות מהסוג הזה ■ לכל אחת מהדרכים יתרון אחר, אך שתיהן טומנות בחובן גם חסרונות

9תגובות

קצב העניינים המטורף במדינה שלנו עשוי להשכיח מהלב חדשות לא כל כך ישנות, כמו למשל העסקה שהוכרזה ב-28 באוגוסט, לפיה חברת גילעד (סימול: GILD) רוכשת את חברת קייט פארמה (סימול: KITE) בעסקה שמשקפת מחיר מניה של 180 דולר.

מי זוכר את הכותרות הנרגשות על עוד אקזיט עתיר מיליארדים (11.9 מיליארד דולר למען הדיוק) של חברה ישראלית, ולמולן התזכורות (גם מעל עמודיו הווירטואליים של בלוג זה) שהחברה אינה ישראלית במיוחד, למעט היותה מכורתו לשעבר של המנכ״ל והמייסד, ד״ר אריה בלדגרון.

מעבדות גילעד
Eric Risberg/אי־פי
להמשך הפוסט

"ישפיע על מרבית אזרחי העולם": המינוי החשוב הבא של טראמפ

בקרוב ייאלץ טראמפ להכריז על מועמדו לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי. במי הוא יבחר, והאם זה בכלל משנה?

3תגובות

בסוף השבוע הזה היה לי הרבה פנאי, ונזכרתי בעובדה שהשוק מתעקש להתעלם ממנה, כמעט בהפגנתיות. כהונתה של יושבת ראש הבנק המרכזי, ג׳נט ילן, תסתיים בתחילת פברואר 2018, ובחודשים הקרובים ייאלץ הנשיא טראמפ להודיע מי המועמד המועדף עליו לכהונת האיש (או האשה) המשפיע ביותר על חיי היומיום של רוב האמריקאים, ובעקיפין גם על חייהם של מרבית אזרחי העולם המערבי.

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, מופקד בין היתר על המדיניות המוניטרית של הכלכלה הגדולה בעולם. בחוק (The Federal Reserve Act, 1913) מוגדרים יעדי המדיניות המוניטרית הזו: אבטלה נמוכה, יציבות מחירים ומיתון שערי הריבית ארוכי הטווח. בארבע השנים האחרונות הצליח הפד - תחת שרביטה של ילן - במשימות הללו בצורה יוצאת דופן. למעשה, אפשר לומר שאחרי בן ברננקי, הרופא שטיפל בכלכלה האמריקאית בזמן המשבר הפיננסי, עברה האחריות לילן במחלקת ההתאוששות, וזו עשתה שם עבודה ראויה לציון: שיעור האבטלה הוא 4.4%, לעומת 6.6% בינואר 2014 (חודש לפני כניסתה של ילן לתפקיד) ולעומת שיא של 10.0% באוקטובר 2009, בשיא גלי הפיטורין שבעקבות המשבר הפיננסי של 2008-09;

טראמפ בפגישה עם ראש ממשלת יפן ונשיא דרום קוריאה בניו יורק, אתמול
Evan Vucci/אי־פי
להמשך הפוסט

האם תוצאות הבחירות בגרמניה יגרמו למרקל וליורו לגדל ראסטות

המנדט של מרקל מבוחריה נחלש - מה שמחליש את גרמניה ואת היורו בכלל. ועוד לא התחלנו לדבר על יוון

4תגובות

ביום ראשון הלכו אזרחי גרמניה לתחנות ההצבעה בבחירות שכביכול תוצאותיהן היו ידועות מראש, קדנציה רביעית לקנצלרית אנגלה מרקל. בפועל, אמנם, תוצאות (המדגם) הפתיעו, עם חלוקת מנדטים שמשמעותן הפסדים גדולים למפלגות הגדולות, CDU/CSU (השמרנים) ו-SPD (הסוציאל-דמוקרטים), ועלייה משמעותית בכוחה של מפלגת הימין הקיצוני AfD (אלטרנטיבה לגרמניה). עבור השמרנים זוהי התוצאה הגרועה ביותר מאז 1949; עבור הסוציאל-דמוקרטים, מאז 1945. כעת מסתמן שאחת הקואליציות האפשריות היחידות, אחרי שהסוציאל-דמוקרטים פסלו את האפשרות של ישיבה בקואליציה עם השמרנים, היא מה שנקרא קואליצית ג׳מייקה: השמרנים (שצבעם שחור), הליברלים (שצבעם צהוב), והירוקים (שצבעם ירוק). הקואליציה הזו תהפוך את הסוציאל-דמוקרטים (ולא את מפלגת הימין הקיצוני AfD) למפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר; אבל יש בה קשיים: השמרנים רוצים לזוז ימינה ולהעמיק את האינטגרציה בגוש היורו, הליברלים לא רוצים שום אינטגרציה כזו, ובכלל לא ברור איך הירוקים משתבצים בבלאגן הזה. כמובן שהבטחות בחירות הן הבטחות בחירות, וכמובן שהמשא ומתן הקואליציוני טרם החל, והסוציאליסטים עוד מסוגלים לשנות את דעתם ולהיכנס לקואליציה מסיבה כזו או אחרת.

משום שצר עולמי כעולם נמלה, הפוסט הזה יעסוק בהשלכות של הבחירות בגרמניה על שוקי ההון בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל. אתם הרי כבר מכירים אותי. בקצרה: אלה תוצאות די מאכזבות מבחינת שוק ההון, שציפה לנצחון סוחף יותר למרקל ולשמרנים בדרך לקדנציה רביעית שלה כקנצלרית.

ג'מייקה
להמשך הפוסט

הלקח החשוב שחייבים ללמוד בשנה החדשה

הסוחר מוול סטריט נזכר בימים של שלהי ספטמבר לפני תשע שנים, בעיצומו של המשבר הפיננסי, ומציע למדינת ישראל של ספטמבר 2017 ללמוד לקח חשוב

29תגובות

ספטמבר 2008. העולם, ובמרכזו ארצות הברית, מצוי במרכזו של משבר פיננסי חמור, החמור ביותר מאז השפל הגדול והמפולת של 1929. בלי שכולנו מבינים את זה בזמן אמת, ארצות הברית נמצאת כפסע מאובדן אמון הציבור במערכת הבנקאות שלה. גרוע מזה, הציבור עומד לאבד את אמונו בכל המערכת הפיננסית, זו שבגללה הממשלה יכולה להדפיס כל מיני ציורים על פיסת נייר כותנה ולקרוא לה ״מאה דולר״ ובכך לאפשר מסחר מודרני שאינו כולל ברטר של שק אורז תמורת גדי צעיר.

(בזמן המשבר הייתי מנהל תיקים בקרן גידור בינונית, אני מוכן להתערב שאף אחד מכם לא שמע עליה. ניהלתי ישירות כשני מיליארד דולר באסטרטגיות לא ממש קונבנציונליות, אבל לא על זה נדבר היום)

מתוך הסרט "מכונת הכסף". ברוקרים הנחו את הלקוחות לשקר
אי־פי
להמשך הפוסט

מה יעצור את צניחת סקטור האנרגיה האמריקאי?

הסנטימנט יכול להשתנות בעיקר בגלל מחירים נמוכים, שישכנעו את מחפשי המציאות שהגיע הזמן;

ביום שישי סגר מדד ה-S&P 500 על שער של 2,500, הגבוה בכל הזמנים, וכאשר מוסיפים את הדיווידנדים ששילם המדד מדובר בעלייה של יותר מ-400% מאז נקודת השפל של המשבר הפיננסי הגדול (666.66 בתשעה במארס 2009). בשמונת החודשים הראשונים של 2017 רושם המדד (כולל דיווידנדים) עלייה מכובדת מאוד של 12.35% (כולל דיווידנדים) מה שאומר שאם בארבעת החודשים שנותרו עד לסוף השנה ישמור המדד על רמה זו תהיה זו שנה סבירה פלוס. או לפחות, כך עבור המשקיעים ברוב הסקטורים.

חברת S&P מחלקת את השוק לעשרה סקטורים, וחברת סטייט סטריט מציעה תעודת סל על כל אחד מהם. ביניהם בולטת, כמובן, התשואה השלילית של סקטור האנרגיה (יותר מ-15%-) על רקע התשואות החיוביות של כל השאר בשנת 2017.

-S&P שמצוי מתחת לממוצע הנע של 200 הימים האחרונים
להמשך הפוסט

מניית הטכנולוגיה הקטנה שעלתה על המסלול המהיר

למרות האיום של כניסת גוגל כמתחרה, המסחר במניית חברת התקשורת הקטנה מרמז על התפתחויות חיוביות ■ גם הביצועים מצדיקים מבט נוסף, אפילו בהתעלם מהשמועות על פוטנציאל להירכש על ידי שחקניות בינוניות בשוק

11תגובות

היום נשוחח על מניית טכנולוגיה קטנה, אוקלארו – Oclaro (סימול: OCLR), שמייצרת ציוד, מודולים ןעוד לתעשיית התקשורת האופטית. כבר כמה שבועות שהיא מושכת את תשומת לבי, בעיקר משום שהמסחר בה מתנהל באחרונה בצורה יוצאת דופן.

נתחיל עם המסחר באופציות. ביום רביעי, 13 בספטמבר למשל, עלה ה-open interest באופציות Call על אוקלארו, עם מחיר מימוש של 10 דולר - 14% מעל מחיר הסגירה של המניה אתמול - ב-18,670 אופציות (וזאת בשעה שרק 7 אופציות put מקבילות נסחרו). לפי דלתא של כ-45% לאופציה, מדובר ברכישה מקבילה לזו של חבילת מניות ששוויה כ-9 מיליון דולר. זהו סכום משמעותי עבור חברה ששווי השוק שלה עומד על 1.5 מיליארד דולר. אין פלא שהמניה זינקה ביותר מ-5% ביום רביעי. זוהי רק דוגמה אחת לעסקות באופציות על המניה שאני רואה בתקופה האחרונה, ושהמשותף להן הוא שהן מקבילות לרכישה של חבילת מניות גדולה, ומקפיצות את מחיר המניה למעלה.

סיבים אופטיים
VIA BLOOMBERG NEWS
להמשך הפוסט

למה לונג על מחירי הנפט הוא רעיון לא רע

יש נפט בארה״ב, ויש לו מחיר. יש נפט בים הצפוני, ולו יש מחיר. ויש נפט במזרח אסיה, וגם לו יש מחיר. וכל המחירים הללו לא בהכרח זהים

2תגובות

היום נדבר מעט על שוק הנפט. לא על מניות חברות האנרגיה, אליהן נגיע בהזדמנות, אלא על מחיר חבית נפט. נתחיל עם העובדה שזהו שוק מקומי מאוד. יש נפט בארה״ב, ויש לו מחיר. יש נפט בים הצפוני, ולו יש מחיר. ויש נפט במזרח אסיה, וגם לו יש מחיר. וכל המחירים הללו לא בהכרח זהים. למען האמת, לרוב הם אינם זהים.

ראשית נדבר על חוזים עתידיים. למשל, החוזה הרלוונטי כרגע בארה"ב הוא WTI, מה שנקרא West Texas Intermediate, וסימולו CL. החוזה הסחיר ביותר כרגע הוא זה למסירה באוקטובר; החוזה ייסחר עד ל-20 בספטמבר, ועד אז אפשר לקנות ולמכור אותו בשוק. מי שיישאר בעל החוזה אחרי ב-20 בספטמבר ייאלץ לקחת (Take physical delivery) 1,000 חביות נפט ממתקן הנפט שבקושינג, אוקלהומה, במהלך אוקטובר.

צילום משאבת נפט וצינורות נפט בשדה נפט
Dreamstime
להמשך הפוסט

העכבר שרד את הסופה: האם זה הזמן לקנות את מניית דיסני?

הסוחר מוול סטריט מקדיש עוד פוסט לנזקי הסופה בפלורידה, ומתמקד הפעם בחברת הענק שמחיר המניה שלה חזר לרמתו מנובמבר 2015

2תגובות

הוריקן אירמה מתקרבת כעת לאטלנטה, ג'ורג'יה, כסופה טרופית, כמה ימים אחרי שבהיותה עדיין הוריקן בקטגוריה 5 היא הוכתרה לסופה החמורה ביותר באוקיינוס האטלנטי בעשור האחרון. היא זרעה בדרכה נזק עצום בנפש כשגבתה את חייהם של 46 בני אדם, מרביתם באיים הקריביים ומקצתם בארצות הברית. ועדיין, ככל שהנזק בנפש וברכוש הוא חמור, התוצאות הגרועות ביותר האפשריות נמנעו בזכות היחלשות הסופה והנתיב המערבי יחסית שבו חלפה, כשהיא עוקפת ממערב את מיאמי-פורט לודרדייל, מטרופולין שבו כ-6 מיליון בני אדם. לפעמים צריך רק טיפת מזל.

החדשות הטובות לא הפסיקו להגיע, כשגם הוריקן חוסה, שעדיין מסתובב לו במערב האוקיינוס האטלנטי, נחלש יחסית. הדבר איפשר לקומיקאים לנשום לרווחה ולומר שאירמה עשתה מערוף למיאמי כשעקפה אותה ממערב, החרידה אלפי אליגטורים מרבצם בשמורת האוורגליידס (Everglades National Park) ובכביש I-75 (הידוע גם כ-Alligator Alley) והמשיכה צפונה לאורך החוף המערבי, הפחות מיושב של פלורידה, בואכה ה-Florida Panhandle וג'ורג'יה.

בחנות "עולמו של דיסני" בניו יורק
בלומברג
להמשך הפוסט

מי ירוויח מההוריקנים בארה"ב?

הסוחר מוול סטריט מרחיב על תגובת השוק השוק לאיתני הטבע שהתרגשו על ארצות הברית בשבועיים האחרונים

15תגובות

בשבועות האחרונים, באמצע עונת ההוריקנים האטלנטיים, נפגעת ארצות הברית של אמריקה ממזג האוויר הקיצוני. הוריקן הארווי ביוסטון, הוריקן אירמה שעומד להכות בפלורידה, והוריקן חוסה שמחכה בשוליים, מאחוריו. האם מדובר בשינויי אקלים והתחממות גלובלית כתוצאה מהשפעתו ההרסנית של האדם, כמו שסוברים רוב המדענים, או מקרי קיצון סטטיסטיים כמו שטוענים המתנגדים לתיאוריה הזו, בעיקר אלו השמרנים - בזאת לא אפסוק בפוסט זה. מה שכן, הואיל וצר עולמי כעולם נמלה, אנסה להאיר על כמה מקומות שבהם יושפע שוק ההון מפגעי מזג האוויר, תוך שאני מביע כאן את תקוותי (ותקוות כל קוראיי) שהנזק לנפש ולרכוש יהיה מינימלי.

ראשית נבדיל בין צד השורט לצד הלונג. את השורט נשמור לחברות שיושפעו לרעה מהסופות, והזמן להכנס לפוזיציית שורט הוא קודם שהאירוע משפיע על המניה לרעה. זה לא בהכרח אומר לפני הסופה, כיון שיש מקרים שבהם השוק מבין את האפקט על החברה מאוחר יותר. כאן נכנס כמובן שיקול הדעת של המשקיע. צד הלונג מתאים לחברות שעסקיהן יקבלו דחיפה מהסופה, או לחברות שהשוק העניש אותן יתר על המידה בגלל הסופה. ביתרת הפוסט אנסה לתת מספר דוגמאות מכל סוג.

הוריקן אירמה
HANDOUT/רויטרס
להמשך הפוסט

הצלחת המתחרה היא סיבה נוספת להאמין במניית גילעד - הרוכשת של קייט פארמה

הסוחר מוול סטריט חוזר לחדשות האתמול - ומסביר למה הן לא רעות בכלל עבור גילעד

5תגובות

אמש פירסמתי פוסט על עסקת גילעד (Gilead - סימול: GILD) – קייט פארמה (סימול: KITE), ובו סקרתי את ההשפעה של העסקה על מספר חברות פארמה וביוטק. בין היתר ציינתי שאני אופטימי למדי לגבי מניית גילעד בתקופה הקרובה, במיוחד לנוכח האפשרות ש-FDA יאשר לשימוש תרופתי בחולים הסובלים מלוקמיה מסוג DBLCL את הAxi-Cel שלה, שכבר סיימה את הניסוי הקליני (stage 3) בהצלחה וזכתה לפטור FDA מחלק מהליכי האישור המוקדמים. כמו כן הזכרתי את העובדה שעם פתיחת המסחר אתמול (רביעי) קיבלה נובארטיס (סימול: NVS) - עוד חברת פארמה שפיתחה מוצר על בסיס טכנולוגית CAR-T - אישור FDA לשימוש בקימרייה להתוויה של ALL (סוג של לוקמיה) בחולים שלא הגיבו לטיפול כימותרפי או שמחלתם חזרה פעמיים אחרי הטיפול הכימותרפי. (לא ציינתי אתמול שנובארטיס מתכוונת לגבות סכום של 475 אלף דולר מכל חולה - וזאת בתלות בתוצאות, כלומר - רק מאותם חולים שהטיפול ירפא אותם כך שבעקבותיו מחלתם תגיע לרמיסיה בעקבות הטיפול).

הבוקר פירסם כתב TheMarker יורם גביזון, כתבה תחת הכותרת "חדשות רעות ל-GILEAD: נובארטיס קיבלה אישור ראשון לתרופה פורצת דרך לסרטן". בכתבה טען גביזון כי האישור שנתן אתמול ה-FDA לנובארטיס הוא בגדר חדשות רעות עבור קייט, ולכן עבור גילעד שעומדת לרכוש אותה. כביכול מדובר במסקנה הגיונית. המתחרה הגדולה של קייט-גילעד מגיעה לקו הסיום ראשונה, ותשווק את המוצר שלה במחיר נמוך מהצפוי, מה שיסייע לה לכבוש את השוק. אלו חדשות טובות לנובארטיס ורעות לקייט-גילעד, לא? אז זהו, שברשותו של מר גביזון אני חולק על המסקנות שלו, וסבור שאלו דווקא חדשות טובות עבור קייט-גילעד, ובכך יעסוק רוב הפוסט של היום.

מעבדות גילעד
Eric Risberg/אי־פי
להמשך הפוסט

הצלחת מתחרה היא סיבה נוספת להאמין בגילעד - הרוכשת של קייט פארמה

הסוחר מוול סטריט חוזר לחדשות האתמול - ומסביר למה הן לא רעות בכלל עבור גילעד

אמש פירסמתי פוסט על עסקת גילעד (Gilead - סימול: GILD) – קייט פארמה (סימול: KITE), ובו סקרתי את ההשפעה של העסקה על מספר חברות פארמה וביוטק. בין היתר ציינתי שאני אופטימי למדי לגבי מניית גילעד בתקופה הקרובה, במיוחד לנוכח האפשרות ש-FDA יאשר לשימוש תרופתי בחולים הסובלים מלוקמיה מסוג DBLCL את הAxi-Cel שלה, שכבר סיימה את הניסוי הקליני (stage 3) בהצלחה וזכתה לפטור FDA מחלק מהליכי האישור המוקדמים. כמו כן הזכרתי את העובדה שעם פתיחת המסחר אתמול (רביעי) קיבלה נובארטיס (סימול: NVS) - עוד חברת פארמה שפיתחה מוצר על בסיס טכנולוגית CAR-T - אישור FDA לשימוש בקימרייה להתוויה של ALL (סוג של לוקמיה) בחולים שלא הגיבו לטיפול כימותרפי או שמחלתם חזרה פעמיים אחרי הטיפול הכימותרפי. (לא ציינתי אתמול שנובארטיס מתכוונת לגבות סכום של 475 אלף דולר מכל חולה - וזאת בתלות בתוצאות, כלומר - רק מאותם חולים שהטיפול ירפא אותם כך שבעקבותיו מחלתם תגיע לרמיסיה בעקבות הטיפול).

הבוקר פירסם כתב TheMarker יורם גביזון, כתבה תחת הכותרת "חדשות רעות ל-GILEAD: נובארטיס קיבלה אישור ראשון לתרופה פורצת דרך לסרטן". בכתבה טען גביזון כי האישור שנתן אתמול ה-FDA לנובארטיס הוא בגדר חדשות רעות עבור קייט, ולכן עבור גילעד שעומדת לרכוש אותה. כביכול מדובר במסקנה הגיונית. המתחרה הגדולה של קייט-גילעד מגיעה לקו הסיום ראשונה, ותשווק את המוצר שלה במחיר נמוך מהצפוי, מה שיסייע לה לכבוש את השוק. אלו חדשות טובות לנובארטיס ורעות לקייט-גילעד, לא? אז זהו, שברשותו של מר גביזון אני חולק על המסקנות שלו, וסבור שאלו דווקא חדשות טובות עבור קייט-גילעד, ובכך יעסוק רוב הפוסט של היום.

מעבדות גילעד
Eric Risberg/אי־פי
להמשך הפוסט

עוד על גיליעד

הסוחר מוול סטריט חוזר לחדשות האתמול ומסביר למה הן לא רעות בכלל עבור גיליעד

תגובות

אמש פירסמתי פוסט על עסקת גילעד (Gilead - סימול: GILD) – קייט פארמה (סימול: KITE), ובו סקרתי את ההשפעה של העסקה על מספר חברות פארמה וביוטק. בין היתר ציינתי שאני אופטימי למדי לגבי מניית גילעד בתקופה הקרובה, במיוחד לנוכח האפשרות ש-FDA יאשר לשימוש תרופתי בחולים הסובלים מלוקמיה מסוג DBLCL את הAxi-Cel שלה, שכבר סיימה את הניסוי הקליני (stage 3) בהצלחה וזכתה לפטור FDA מחלק מהליכי האישור המוקדמים. כמו כן הזכרתי את העובדה שעם פתיחת המסחר אתמול (רביעי) קיבלה נובארטיס (סימול: NVS) - עוד חברת פארמה שפיתחה מוצר על בסיס טכנולוגית CAR-T - אישור FDA לשימוש בקימרייה להתוויה של ALL (סוג של לוקמיה) בחולים שלא הגיבו לטיפול כימותרפי או שמחלתם חזרה פעמיים אחרי הטיפול הכימותרפי. (לא ציינתי אתמול שנובארטיס מתכוונת לגבות סכום של 475 אלף דולר מכל חולה - וזאת בתלות בתוצאות, כלומר - רק מאותם חולים שהטיפול ירפא אותם כך שבעקבותיו מחלתם תגיע לרמיסיה בעקבות הטיפול).

הבוקר פירסם כתב TheMarker יורם גביזון, כתבה תחת הכותרת "חדשות רעות ל-GILEAD: נובארטיס קיבלה אישור ראשון לתרופה פורצת דרך לסרטן". בכתבה טען גביזון כי האישור שנתן אתמול ה-FDA לנובארטיס הוא בגדר חדשות רעות עבור קייט, ולכן עבור גילעד שעומדת לרכוש אותה. כביכול מדובר במסקנה הגיונית. המתחרה הגדולה של קייט-גילעד מגיעה לקו הסיום ראשונה, ותשווק את המוצר שלה במחיר נמוך מהצפוי, מה שיסייע לה לכבוש את השוק. אלו חדשות טובות לנובארטיס ורעות לקייט-גילעד, לא? אז זהו, שברשותו של מר גביזון אני חולק על המסקנות שלו, וסבור שאלו דווקא חדשות טובות עבור קייט-גילעד, ובכך יעסוק רוב הפוסט של היום.

להמשך הפוסט

החברה שנמכרה, אלו שעוד לא, ואיך ישראל הצליחה לפספס בגדול

הסוחר מוול סטריט חוזר מחופשת הקיץ ומתייחס לעסקת הביו-טק הגדולה של השבוע

11תגובות

ביום שני השבוע פורסם שגילעד (סימול: GILD) תרכוש את קייט פארמה (סימול: KITE) עבור 11.9 מיליארד דולר במזומן. זוהי העסקה הגדולה ביותר אי פעם לרכישת חברה בשלב הקליני בביו-טק (כלומר, ללא מוצר מאושר כתרופה). וול סטריט אהבה את העסקה, וכמובן שגם משקיעי קייט, שכבר ביום שני ראו תשואה של כמעט 30% על מחיר הסגירה ביום שישי.

המחיר מצטרף לתשואה אסטרונומית על המניה בחודשים האחרונים; מניית קייט סיימה את 2016 בשער של כ-45 דולר וכעת היא מגיעה ל-178 דולר לקראת עסקת רכישה ב-180 דולר.

דגל ישראל מתנוסס לצד שלט הרחוב של וול סטריט
רויטרס
להמשך הפוסט

קצת סימפטיה, מה כבר ביקשתי

רוב הסוחרים בוול סטריט באמת דומים לגורדון גקו, אבל לפעמים - כשחברה מפרסמת תוצאות רעות במיוחד, פתאום השוק מתמלא סימפטיה למניות של חברות דומות

10תגובות

עונת הדו"חות החשבונאיים בעיצומה והיום יש לי הזדמנות להדגים דבר שקורה לא פעם בשוק ההון. הדימוי של הסוחרים בשוק ההון, שטופח בהוליווד על ידי סרטים כמו "וול סטריט", הוא של גורדון גקו (מייקל דאגלאס) חסר העכבות והאיש חסר הסימפטיה לזולתו, שמתעניין רק בשורה התחתונה – שלו – ולא איכפת לו איזה סבל הוא גורם לאחרים. בהכללה, התיאור הזה די נכון, יש לומר.

אבל יש מקום אחד שבו סוחרי וול סטריט מלאי סימפטיה וחמלה, וזה הטרייד שאני מקדיש לו את הפוסט הנוכחי. לטרייד אפילו קוראים The Sympathy Trade, תאמינו או לא, והוא נפוץ במיוחד בעונת הדו"חות החשבונאיים. מדובר במקרה היחסית שכיח שבו חברה אחת, נקרא לה לצורך הנוחות STX, מדווחת תוצאות רבעוניות רעות במיוחד, או לפחות מאכזבות במיוחד יחסית לתחזיות האנליסטים. מחיר STX צונח באופן טבעי, כי החברה הרי פירסמה נתונים רעים, ועל המניה אומרים שהיא crapped the bed (אני מניח שהביטוי הזה לא דורש תרגום). ואז נכנסת לפעולה הסימפטיה, לא עבור מנית STX שדיווחה על התוצאות שלה ונפלה בדין - אלא למניות אחרות, של חברות דומות לה שלא בהכרח התפרסמו לגביהן חדשות, טובות או רעות. לצורך הנוחות נקרא למניה אחת כזו WDC. בעגה שלנו אומרים ש-WDC נופלת מתוך סימפטיה עם STX.

מייקל דאגלס בדמות ברוקר העל גורדון גקו בסרטו של אוליבר סטון "וול סטריט", 1987
להמשך הפוסט

לא רק גנור ותשובה - את ההסבר להתנהגות השקל דווקא צריך לחפש בדיקסי לנד

מדד הדיקסי נסחר ברמה של כ-103-102 מאז בחירתו של הנשיא טראמפ בנובמבר 2016 ועד לתחילת ינואר השנה, אלא שעם האכזבות מהממשל החדש ומיכולתו לממש את הבטחותיו, גם הדולר החל לאבד גובה

13תגובות

בשבוע האחרון זכינו לקרוא הרבה על שער השקל מול הדולר, בעיקר לאחר שביום שלישי התפרסמה הידיעה על העסקה המתרקמת בין מיקי גנור למערכת התביעה סביב האפשרות שיהפוך לעד מדינה בפרשת הצוללות. התגובה המיידית לידיעה היתה היחלשות מיידית של השקל בכ-2%, מרמה של 3.56 שקלים לדולר ל-3.63 שקלים לדולר. בניגוד לכותרות ולציוצים ביום שלישי אחר הצהריים, 2% הם לא ירידה חדה, על אחת כמה וכמה כשהיא נמחקת כמעט מיד (ראו גרף מצורף) והשקל חוזר לרמה של 3.58-3.57 לדולר.

אז מה קרה פה? הפרשנות המיידית היתה שנכונותו של גנור להיות עד מדינה בפרשה, המגיעה לכל הפחות לפתחה של הלשכה החשובה במדינה, היא התפתחות שלילית בכל הנוגע ליציבות השלטונית בישראל. כשמסתכלים על הגרף רואים משהו שנראה יותר כמו תגובת fat finger לידיעה חדשותית חשובה אמנם - אבל כזו שלא משנה סדרי עולם. ביום רביעי כבר פורסם שההיחלשות המינורית בשער השקל (מבערך 3.545 ביום שני בבוקר ל-3.58 ברביעי אחר הצהריים) היתה קשורה לעסקות מט"ח של חברות הגז הטבעי. בתוספת ל-fat finger שהוזכר לעיל, ולהתאוששות טכנית (dead cat bounce) משפל של 3.475 בסוף יוני (רמה שלא ראינו מאז ספטמבר 2014) זה כבר נשמע לי הרבה יותר סביר.

חלף עם הרוח
להמשך הפוסט