אמזון נלחמה בהתארגנות העובדים עם פער של 8.05 דולרים לשעה - וניצחה

לאורך 25 שנות קיומה של אמזון נשמעו טענות חוזרות על תנאי העבודה שמהם עובדיה (אינם) נהנים. היו כמה ניסיונות להתארגן שנהדפו בקשיחות, ובשלהי השנה שעברה הצטבר רושם כי הגיעה העת וּבָשְלוּ הנסיבות לשינוי. אז למה זה לא קרה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד תנאי ההעסקה של עובדי אמזון
הפגנה נגד תנאי ההעסקה של עובדי אמזוןצילום: בלומברג

הכותבת היא מומחית בדיני עבודה ושותפה בנ. פינברג ושות'

5,800 עובדי מחסן של אמזון בבסמר, אלבמה, הוזמנו להצביע בבחירות שבהן צריכה היתה ליפול הכרעה בעלת משמעות רבה בחיי העבודה שלהם: האם ייוצגו על-ידי איגוד עובדים במגעיהם עם אמזון או לא. רק כמחצית מהעובדים הצביעו; לגבי כמה מאות קולות הגישה אמזון ערעור, ומבין האחרים הצביעו כ-1,800 נגד ההתארגנות, וכ-700 בעדה. הציפיות הגדולות שאיגודי העובדים האמריקאיים, פעילים חברתיים, אנשי אקדמיה ופוליטיקאים תלו בבחירות - הציפיות וההערכות נכזבו כולן.

האם - בהתחשב בתוצאות החד-משמעיות - היו הציפיות מוגזמות ולא-מבוססות?

הפגנת תמיכה בעובדי אמזוןצילום: בלומברג

לאורך 25 שנות קיומה של אמזון נשמעו טענות חוזרות על תנאי העבודה שמהם עובדיה (אינם) נהנים. היו כמה ניסיונות להתארגן שנהדפו בקשיחות, ובשלהי השנה שעברה הצטבר רושם כי הגיעה העת וּבָשְלוּ הנסיבות לשינוי: משאל דעת קהל שמכון גאלופ ערך מצא כי שני שלישים מהציבור האמריקאי תומכים בזכות ההתארגנות של העובדים; לא פחות מ-2,000 מעובדי המחסן בבסמר הצביעו בסתיו האחרון, בהצבעה מקדימה, בעד עצם קיום הבחירות בשאלת ההתארגנות (וחצו בכך את המינימום הנדרש לשם אכיפת בחירות כאלה במקום העבודה); נשיא חדש ואוהד לא היסס לפרסם - בעוד הבחירות בבסמר נמשכות - סרטון שבו גינה הפחדות ואיומים על עובדים מתארגנים והבהיר כי לכל עובד, כולל "העובדים באלבמה", הזכות להחליט אם להתארגן; פוליטיקאים ידועים מהשורה הראשונה – ברני סנדרס, צ'אק שומר, ננסי פלוסי – תמכו בהתארגנות, ואפילו כמה סנטורים רפובליקאים הצטרפו אליהם; רוח גבית נשבה מדו"ח של נציבות הסחר הפדרלית שפורסם במהלך הבחירות, בדבר 60 מיליון הדולרים שאמזון העלימה מנהגיה; רוח גבית נשבה גם מתביעה שהגיש התובע הכללי של ניו יורק, שבה נטען כי אמזון ממשיכה לעקוב בצורה קיצונית אחר עובדיה ולהתנכל למתלוננים ביניהם (אמזון הכחישה הטענות); וערב סיום תקופת הבחירות אפילו אושרה בקונגרס הצעת "החוק להגנה על הזכות להתארגן", הגם שברור כי היא לא תצלח את הסנאט; המדיה הכללית והרשתות החברתיות הידהדו את כל אלה, וכילכלו את האש בחומר בעירה לוהט כשפירסמו את אילוץ ההשתנה בבקבוקי מים ריקים ואת ההודאה של אמזון בכך, הודאה שבאה לאחר עדויות שעובדים נתנו לתקשורת.

לא היה זה בלתי-סביר לצפות, אם כך, לניצחון ההתארגנות בבחירות, כאשר אל ההֶקְשֵר של הגנה על זכויות העובד מצטרף גם הֶקְשֵר של הגנה על זכויות האזרח: כ-85% מעובדי המחסן בבסמר הם שחורים, ותעמולת הבחירות נכרכה בתנועה של Black Lives Matter.

ואולם אם 2,000 עובדים שהצביעו בעד קיומן של בחירות להתארגנות הצטמקו לכ-700 עובדים שהצביעו בעד ההתארגנות עצמה – מסתמא היה זה בלתי-סביר להתעלם מהטיעון המרכזי במתקפת-הנגד של אמזון - הטיעון הכלכלי. הטיעון הכלכלי של אמזון נשען על שלוש רגליים: ראשית, 15.30 דולר לשעה כשכר מינימום באמזון, לעומת 7.25 דולרים לשעה שכר המינימום הפדרלי; שנית, ביטוח בריאות מיום העבודה הראשון (איני יודעת עד כמה הביטוח מקיף); ושלישית - כל זאת ללא תשלום דמי חבר לאגוד המקצועי. זו היתה סיסמתה של אמזון במלחמת הבחירות: קבלו את התנאים מהמעסיק, בלי לשלם דמי חבר לאיגוד המקצועי. 

גם בהנחה שמלחמת הבחירות שאמזון ניהלה כללה מרכיב משמעותי של הפחדה, אין לזלזל בפיתוי שמציב  שכר שעתי כפול משכר השעה המינימלי לפי חוק. ואולם מה משמעותם של אותם 15.30 דולר לשעה? עובד במשרה מלאה בשכר שעה כזה ירוויח בשנה כ-31,000 דולר (בליווי שיעורים מזעריים של קידום בשכר עם הגידול בוותק), וסכום זה נמוך משמעותית מההכנסה החציונית של משפחה אמריקאית; הוא אפילו נמוך דיו כדי להבטיח, במקרים מסוימים, ארוחות צהריים שהמדינה מסבסדת בבתי-הספר לילדי משפחות נזקקות.

מתקן של אמזון באריזונהצילום: Ross D. Franklin/אי־פי

עבודה באמזון היא כיום אופציה מרכזית שהמשק האמריקאי מציע לאנשים חסרי הכשרה מקצועית, ומבחינה זו היא דומה לעבודה שהציעה בזמנה התעשייה המסורתית; אלא שהתנאים באמזון שונים ביסודם מאלו שהיו עד לא מכבר בתעשייה. למשל: בשנת 2000, כאשר מפעל הפלדה בבסמר, שבו שוכן כיום המחסן של אמזון, היה כבר בפרפורי גסיסה, עמד שכר השעה של עובד ותיק על יותר מ-50 דולר לשעה (בערך נוכחי), לפני בונוסים; שכר כזה יוצר ומבטיח קיומו של מעמד בינוני, היכול להתבסס ולשגשג. עובדי אמזון, גם הוותיקים, רחוקים מאוד משכר כזה, ובאמצעות שכר השעה שלהם לא ניתן לבנות מעמד בינוני צומח. 

הפער הגדול בערכי השעה אינו משקף את התפתחות הכלכלה האמריקאית: התוצר הנוכחי לנפש בארה"ב גבוה בהרבה מזה שהיה בשנת 2000, ובוודאי גבוה בהרבה מזה שהיה בימי גדולתה של בסמר, ובכל זאת שילמה התעשייה המסורתית הרבה יותר מהתשלום הנוכחי, והחזיקה שכבה חברתית רחבה. התהליכים שפתחו את הפער בין המצב הכלכלי הכללי לבין המצב הכלכלי של עובדים, ובעיקר כאלה שהם חסרי הכשרה מקצועית, הם, כמובן, תהליכי עומק מרובי פנים וסיבות, אך תוצאתם בולטת: אמזון מעסיקה כיום בארה"ב כמעט מיליון עובדים; עקב הדומיננטיות שלה בשוק היא משפיעה על תנאי העבודה של מעגלים רחבים בהרבה ממעגל מיליון עובדיה; בעוד את עסקיה באירופה היא מנהלת בכפיפות להסכמי עבודה ורגולציה מחמירים, בארה"ב היא משקיעה מאמצים גדולים והון רב כדי לשמר את המצב הקיים, למנוע התארגנות עובדים ולעכב חקיקת עבודה (אמזון היא אחד המשתמשים הכבדים ביותר בשירותי לוביסטים מול הממשל האמריקאי, אם כי האמת חייבת להיאמר: חקיקת עבודה נחסמת בארה"ב גם על-ידי גורמים רבים אחרים). כך חובֶרֶת אמזון, שהיא כיום המעסיק השני בגודלו בארה"ב, למעסיק הגדול ביותר בה, וולמארט: גם וולמארט מעסיקה בשכר נמוך, וגם היא הדפה כמה וכמה ניסיונות מושקעים ויקרים להתארגנות של עובדיה.

כיצד הגיבה הציבוריות האמריקאית להפסד באמזון? האיגודים המקצועיים שוקלים אסטרטגיות חלופיות, שעיקרן התמקדות בחקיקת עבודה במישור הפדרלי וצמצום הניסיונות להתארגנויות מקומיות; הנשיא ביידן, לעומת זאת, חתם לפני ימים אחדים על צו ליצירת צוות משימה שיקדם עבודה מאורגנת, במגמה לחזק את האיגודים המקצועיים. כלומר: החיפוש אחר הדרך שתשמור על פריחה עסקית ותאפשר, בד בבד, חיים כלכליים וחברתיים הוגנים ופוריים, נמשך. הרוצים להעמיק יוכלו לקרוא ספר חדש הבוחן את משק העבודה האמריקאי, בהווה ובעבר: זהו הספר Fulfillment, מאת Alec Macgillis; הספר עדיין לא הגיע לחנויות בארץ – אך ודאי ניתן לרוכשו באמצעות אמזון.

קרן שליט

קרן שליט | עורכי דין בעבודה

עו"ד קרן שליט היא מומחית בדיני עבודה ושותפה בנ. פינברג ושות'. היא החלה דרכה במשרד עורכי הדין נ. פינברג ושות' כמתמחה ביומה הראשון, ב-1983; למשרד הגיעה לקראת סיום לימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, לאחר שהשלימה קודם לכן לימודי היסטוריה כללית וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. מאז היא במשרד, עוסקת בליווי ויצוג מעסיקים רבים וגדולים במשק (ובשנים האחרונות בעיקר בתחום הבנקאות), וליוותה מהלכים מורכבים ביחסי עבודה קיבוציים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker