התנדבות - גם אם היא מכלה את מרב הזמן - אינה עבודה בשכר

לפעמים, החיים יותר חזקים מכל הגדרה משפטית, ולא כל פעולה או החלטה או השתייכות שלנו – ראוי שתסווג באופן משפטי דיכוטומי

קרן שליט
קרן שליט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהד צופה במשחק בליגה הבלארוסית
אוהד צופה במשחק בליגה הבלארוסיתצילום: VASILY FEDOSENKO/רויטרס

לכולנו יש זיכרונות ילדות. בעת הזאת ילדיי, אשתי ואני יוצרים חוויות שגם ילדיי יום אחד יאהבו להיזכר בהן - ואולי אפילו יתגעגעו אליהן. אחד מזכרונות הילדות החזקים שלי נוגעים לערבי ימי חמישי. אבא שלי ואני היינו נאספים יחד עם בני משפחה וחברים מול הטלוויזיה כדי לצפות במשחקי הכדורסל של מכבי תל אביב ביורוליג. היינו צועקים, מתחבקים וחווים מתח, שמחה ועצב.

אנחנו היינו אוהדים מתונים יחסית והסתפקנו בצפייה במשחקים בטלוויזיה הביתית, אולם ישנם כל מיני סוגים של אוהדי ספורט. יש כאלה שרוכשים מנויים להם ולכל בני ביתם ומגיעים למגרשים באדיקות ויש כאלה שמקפידים לא ללבוש בגדים בצבע הקבוצה היריבה. יש גם כאלה שמוכנים להקדיש את זמנם, כספם ומרצם עבור הקבוצה שלהם.

מדובר בעניין שגור יותר משנדמה. כך, למשל, ישנן קבוצות ספורט שונות שמצויות בבעלות של האוהדים שלהן – בישראל ובעולם. בישראל למשל, הפועל תל אביב בכדורסל והפועל ירושלים בכדורגל נמצאות בבעלות אוהדים. במסגרת זאת, אוהדים מבצעים מטלות שונות עבור המועדון, מתוך אהבתם הרבה לקבוצה שאותה הם אוהדים. האם בעקבות כך הם נחשבים הלכה למעשה עובדים של המועדון?

שאלה זו הגיעה לפתחו של בית הדין לעבודה ב-2011. אוהד של קבוצת כדורסל ליווה אותה בארץ ובחו"ל במשך שנים רבות ו"נשם" את הקבוצה מבוקר עד לילה. הוא עצמו העיד בשלב מסוים כי הקבוצה "נמצאת בוורידים שלו". הוא נהפך לבעל תפקיד בקבוצה וכמוהו אוהדים נוספים. הם לא קיבלו שכר תמורת מעשיהם עבור הקבוצה. 

בית הדין לעבודה בדק את ההגדרה המשפטית של מערכת יחסים זאת. האם אכן מדובר ביחסי עבודה? האם יש פה יחס בין עצמאי לתאגיד? בבסיס יחסי עבודה עומד העיקרון כי הצדדים מתקשרים אחד עם השני במטרה שאחד יבצע עבודה עבור האחר תמורת שכר. מדובר במסגרת קשיחה שיש בה מרות, אחריות, כפיפות, ומטרה – השתכרות.

לדעתי, אין למסגרת זאת מאפיינים רגילים של יחסים בין אוהד לקבוצה שבה הוא תומך – אז אולי צריך להגדיר את מערכת יחסים זאת כיחסי התנדבות. בבסיס של יחסי התנדבות, בדומה ליחסי עבודה, מתבצעת עבודה – אבל במסגרת זאת לא מתקבל תשלום. המתנדב הוא אינו צד לחוזה ואין בדרך כלל יחסי מרות בין הצדדים ושעות עבודה קבועים. מטרת ההתנדבות, בדרך כלל, היא לקדם מטרה חברתית שהמתנדב מאמין בה ולסייע לנזקקים לכך. לכן, ההתנדבות קיימת על פי רוב בגופים חברתיים, ארגונים קהילתיים, גופים פוליטיים וכד'.

באותו מקרה, בית הדין לעבודה התרשם שהיחסים בין אוהד שרוף שמכלה זמנו, מרצו וכספו בקבוצתו, דומה הרבה יותר להתנדבות מאשר ליחסי עבודה. ועדיין, יש משהו שלא מתיישב עד הסוף עם ההגדרה הזו ויוצר תחושת חוסר נוחות.

היחסים שבין אוהד לבין קבוצתו נחקרו גם בפן הפסיכולוגי. המסקנות היו שאהבת ה'אוהד השרוף' לקבוצתו נהפכת לחלק מהזהות של האוהד, ומשליכה על הרווחה הנפשית שלו. זאת, לעתים עד כדי בלבול בין האוהד עצמו לבין קבוצתו: ניצחון הקבוצה – ניצחונו וגאוותו; הפסד הקבוצה – הפסדו ותוגתו. זה עשוי להיות דומה לתחושה שיש לאדם כלפי ארץ מוצאו, ואפילו מגדרו.

ומה בין יחסים אלה ליחסי עבודה? ממש שום דבר. גם ההגדרה של יחסים אלה כהתנדבות לא קולעת. התנדבתי רבות בחיי. הרגשתי את חשיבות הדבר והגאווה שבכך. אולם מעולם לא חשבתי שההתנדבות שלי היא חלק מהזהות שלי – ממש כמו היותי ישראלי, יהודי וזכר. ספק אם מתנדבים רבים חשים כך. יש כאן יחסים אחרים שאני בספק אם יש מקום להכניס אותם לתבניות משפטיות.

לדעתי באותו מקרה גם בית הדין לעבודה הרגיש זאת. לפעמים, החיים יותר חזקים מכל הגדרה משפטית, ולא כל פעולה או החלטה או השתייכות שלנו – ראוי שתסווג באופן משפטי דיכוטומי. ואם יש מקום לסווג משפטית את ההשקעה בזמן ובכסף של אוהד ספורט כלפי קבוצתו – הרי שיש כאן מעמד אחר מעבר לתבניות המוכרות. לא יחסי עבודה, לא יחסי התנדבות, ולא שום התקשרות שבבסיסה עומדת תכלית של 'ביצוע עבודה' – עם או בלי שכר בצדה.  

זה דומה יותר לתחביב והתמכרות. מדובר ביחסים שבבסיסם עומד הצורך והרצון של האוהד לעשות ככל יכולתו לשם קידום קבוצתו – בין אם בנוכחות ועידוד בכל משחק ואירוע, ובין בצורך האישי להיות מעורב בעשייה עם השחקנים הנערצים ויתר הדמויות התקשורתיות, לשם קידום תחושת הזהות האישית.

כך גם קבע בית הדין לעבודה, אשר בכל זאת – על פי הדין עליו היה לפסוק. על כן, הכניס את היחסים לאחת התבניות המוכרות. זאת, תוך שהוא גם מאיר את הייחוד שביחסים אלה שבין אוהד לקבוצתו. 

ולסיום אאחל לכל האוהדים – השרופים והמתונים – שנחזור למגרשים בקרוב ושנה טובה.

קרן שליט

קרן שליט | עורכי דין בעבודה

עו"ד קרן שליט היא מומחית בדיני עבודה ושותפה בנ. פינברג ושות'. היא החלה דרכה במשרד עורכי הדין נ. פינברג ושות' כמתמחה ביומה הראשון, ב-1983; למשרד הגיעה לקראת סיום לימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, לאחר שהשלימה קודם לכן לימודי היסטוריה כללית וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. מאז היא במשרד, עוסקת בליווי ויצוג מעסיקים רבים וגדולים במשק (ובשנים האחרונות בעיקר בתחום הבנקאות), וליוותה מהלכים מורכבים ביחסי עבודה קיבוציים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker