מי יקבל לעבודה את קונצ'יטה וורסט?

מה יעלה בגורלו של דייל בחברת תעופה, הנמצא בתהליך של שינוי מגדרי - האם תוכל חברת התעופה לאסור עליו ללבוש את מדי המגדר המיועד, ולהתיר לו ללבוש אותם רק לאחר שישלים את שינוי המגדר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קונצ'יטה וורסט מבצעת את שירה בגמר האירוויזיון
קונצ'יטה וורסט מבצעת את שירה בגמר האירוויזיון

קרן שליט

בסוף הטור בשבוע שעבר, לאחר שתיארתי את המקרה של מרינה, טרנסג'נדרית לסבית שפוטרה מעבודתה כחונכת במתמטיקה לבני נוער, שאלתי מדוע אין די בהגנה שהחוק נותן נגד אפליה בעבודה בשל מגדר (גבר/אישה) או נטייה מינית (הומוסקסואליוּת); מדוע מצא בית הדין לנכון לקבוע גם הגנה ספציפית נגד אפליה בשל זהות מגדרית טרנסג'נדרית.

פחות מעשרים וארבע שעות לאחר שהטור עלה ניתנה התשובה בעמוד הראשון של העתון המודפס; סוּפַּר שם על צעיר טרנסג'נדר אשר עמותה לחינוך חקלאי ביטלה את השתתפותו בתוכנית שאליה קיבלה אותו  קודם לכן, כשהיא תולה את הביטול בזהותו המגדרית. אכן אותו מקרה לא נגע ביחסי עבודה, אך גם הוא מצביע על הקשיים המיוחדים של טרנסג'נדרים.

נחזור ליחסי עבודה ולמרינה, המורה למתמטיקה. מרינה עברה את הניתוח לשינוי מינה עוד לפני שהתחילה לעבוד, ובתקופת עבודתה נראתה אישה. דוידה, לעומתה, החלה לעבוד במסעדה תל אביבית ב-2010, בעת שהיתה בעיצומו של תהליך לשינוי מגדר. על-פי בקשתה פנו אליה רוב חבריה לעבודה כדוידה ולא כדויד, וכך אף חתמה את שמה במחשב המסעדה.

כשלושה חודשים לאחר שהתחילה לעבוד, הגיעה דוידה (השם בדוי - התיק נוהל בחסיון) למשמרת עם איפור ולק על הציפורניים, ובחלוף חודש נוסף התייצבה לעבודה כשהיא לבושה בשמלה ועם חזייה מלאה. בחודשים אחרי כן היו התנגשויות חוזרות בינה לבין הממונים עליה, והיא נדרשה להתייצב לעבודה בבגדי גבר וללא איפור - למרות שכל העובדות האחרות יכלו לבוא מאופרות.

הממונה אמרה לדוידה כי היא מודעת לתהליך שינוי המגדר שדוידה עוברת ומכבדת אותו, וכי היא מתירה לה לבוא לעבודה מאופרת בצבע שחור בלבד בעיניים, ואולם כי הופעתה החיצונית כאישה "מצחיקה" ולא מכובדת, ולכן, אם תמשיך להופיע כך, תפוטר.

ואכן, כשדוידה הגיעה למשמרת פעם נוספת לבושה כאישה, פוטרה. דוידה היתה אחת העובדות הוותיקות והמנוסות ביותר במסעדה, ומנהל המסעדה אמר לה כי ישקול החזרתה לעבודה אם תתלבש כגבר, ללא שום סממנים נשיים.

דוידה ביקשה כי בית הדין יחייב את המסעדה להחזירה לעבודה כשהיא זכאית להתלבש כאישה ולשאת סממנים נשיים, וכן כי ישית על המסעדה פיצוי מרתיע בגובה 100 אלף שקל.

המסעדה ודוידה הגיעו לפשרה כספית, ולפיכך אין לנו פסק דין, אולם גם מהתביעה לבדה אנחנו יכולים להבין את המצב המיוחד של עובד הנמצא בתהליך לשינוי מגדר. זוהי נקודת זמן רגישה במיוחד: האדם העובר את השינוי המגדרי נכנס למגדר המיועד, אך עדיין מתפקד במגדר הקודם.

באותו שלב הוא עדיין חסר את הכישורים החברתיים של בן המגדר המיועד, הופעתו עדיין אינה משדרת בטבעיות את הזהות המגדרית שהוא בדרך אליה, והבלבול והמבוכה האופפים אותו אופפים, קרוב לוודאי, גם את סביבתו.

זוהי נקודת זמן שבה מי שעובר את השינוי זקוק להגנה רחבה במיוחד, והגנה כזו ניתנה לסמית', לוחמת אש: לאחר שבע שנות עבודה כלוחם אש במחלקת הכבאות של עיריית סיילם בארה"ב, החל סמית' ליטול הורמונים נשיים. התנהגותו, הופעתו ואופן דיבורו נהפכו לנשיים יותר - ועמיתיו לעבודה החלו להביע חשש ולהעיר לו כי אינו "גברי" מספיק. כשהודיעה סמית' כי בזהותה המגדרית היא אישה, וכי ייתכן שתעבור ניתוח לשינוי מין, פוטרה. בית המשפט קיבל את תביעתה לפיצוי (2004).

מה יעלה בגורלו של דייל בחברת תעופה, הנמצא בתהליך של שינוי מגדרי - האם תוכל חברת התעופה לאסור עליו ללבוש את מדי המגדר המיועד, ולהתיר לו ללובשם רק לאחר שישלים את שינוי המגדר? והאם דינם של הדייל, או המלצר, או פקיד הבנק, הנמצאים בתהליך של שינוי מגדרי ונותנים בעבודתם שירות פרונטלי לקהל, יהיה שונה מזה של עובדי חברת התעופה או המסעדה או הבנק שהם פקידי הנהלת חשבונות, ואינם נותנים שירות פרונטלי לקהל?

ויש שאלה חריפה יותר: מה יהיה דינם של הדייל או המלצר או פקיד הבנק שזהותם המגדרית נמצאת בנקודה כלשהי בטווח שבין הקוטב הנשי לקוטב הגברי, לא משום שאליה הגיעו באותה עת בתהליך השינוי המגדרי - אלא משום שזו הנקודה הקבועה של זהותם? חוויית המגדר של האדם אינה חייבת לנוע בתוך מודל בינארי של אישה/גבר. זהות מגדרית של אדם שחווית המגדר שלו שונה ממינו הביולוגי אינה בהכרח "היפוך מגדרי" (אישה במקום גבר ולהיפך); זהותו המגדרית האותנטית יכולה להיות בכל מקום בין הקוטב הנשי לקוטב הגברי, כפי שהאדם חווה באופן ייחודי ופרטני, וכפי  שחווה  זאת, למשל, קונצ'יטה וורסט - הזמרת בעלת הזקן הלובשת שמלות.

האם המשפט יתן לקונצ'יטה וורסט הגנה אם לא תתקבל לעבודה כדיילת או מלצרית או רופאת ילדים? אני מניחה שבסופו של דבר המשפט יתן לה הגנה. תחילתו של דבר נמצאת, אולי, ב"חוק הגנת הג'נדר" הקליפורני, שנכנס לתוקף ב-1 בינואר השנה: תושבי קליפורניה יכולים לבחור במין לא-בינארי, כלומר לבחור כי ברישיון הנהיגה שלהם למשל, ובכרטיסים מזהים אחרים, לא יוגדר מינם "זכר" או "נקבה", אלא "X".

כבר חצי שנה קודם לכן תוקן החוק במדינת אונטריו בקנדה, כך שאדם יכול לבחור כי בתעודת הלידה שלו ירשם מינו X, בבחינת לא זכר ולא נקבה - או אף שסעיף המין ימחק מהתעודה לחלוטין. קנדי טרנסג'נדר בן 35, המבקש כי יתייחסו אליו כאל "they" ולא כאל "he" או "she", היה הראשון לקבל תעודת לידה חדשה שבה סומן מינו X.

ואולם זו, אכן, רק תחילתה של תשובה פורמלית; את התשובה של "החיים עצמם" לְבקשה של קונצ'יטה וורסט לעבוד כרופאת ילדים, או בְּמחסן או בְּמשרד עורכי דין, יתנו החיים עצמם, בקצב שלהם.

בינתיים אפשר ליהנות מעבודות יפות ועצובות של רועי ויקטוריה חפץ – אמנית המתארת את תחושותיה כטרנסג'נדרית בציורים וסרטי וידיאו; ואפשר ליהנות גם ממאמרו החדש של פרופ' אייל גרוס על ה"מטבח" האנושי, הסוציולוגי, אפילו ה"רכילותי", שמאחורי שלושה פסקי הדין שדנו בפרשת הדייל דנילוביץ'.

קרן שליט ואוהד גלעדי

קרן שליט ואוהד גלעדי | עורכי דין בעבודה

עו"ד אוהד גלעדי, שותף בנ. פינברג ושות' הוא מומחה בדיני עבודה ובמשפט העבודה הקיבוצי. עד 2011 עסק בייצוג צד העובדים ביחסי עבודה, עת שימש עורך דין באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הכללית החדשה.

עם המעבר למשרד החל לעסוק בייצוג מעסיקים בלבד. לגלעדי ניסיון עשיר ביחסי עבודה קיבוציים ואינדיווידואליים, לרבות ניהול מו"מ קיבוצי וניהול סכסוכים קיבוציים בחברות ממשלתיות, במפעלי תעשייה, בענף התקשורת ובתחבורה.

לגלעדי תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, 2004.

עו"ד קרן שליט היא מומחית בדיני עבודה ושותפה בנ. פינברג ושות'. היא החלה דרכה במשרד עורכי הדין נ. פינברג ושות' כמתמחה ביומה הראשון, ב-1983; למשרד הגיעה לקראת סיום לימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, לאחר שהשלימה קודם לכן לימודי היסטוריה כללית וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. מאז היא במשרד, עוסקת בליווי ויצוג מעסיקים רבים וגדולים במשק (ובשנים האחרונות בעיקר בתחום הבנקאות), וליוותה מהלכים מורכבים ביחסי עבודה קיבוציים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker