מנהל מסעדה לא ענה למייל בעת חופשה - ופוטר. מה קבע בית המשפט?

העידן הדיגיטלי הביא לחיינו הרחבה כמעט בלתי מוגבלת של שעות העבודה - טלפונים, מיילים והודעות בלתי פוסקות, לפני ואחרי שעות העבודה, ובלי שכר על שעות נוספות. במדינות שונות נפסקו חוקים שונים שניסו להסדיר את הסוגיה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסעדה בקלימנוס
מסעדה בקלימנוסצילום: Anna Jedynak / Shutterstock.com

קרן שליט

ישבתי עם ליאורה חברתי בבית הקפה השכונתי החביב עלינו. ליאורה היא רופאה המטפלת בילדים חולים במחלה כרונית, וזקוקים לטיפול מתמיד. בפגישה קודמת שלנו, אצלה בבית, היתה ליאורה כוננית, וכך עבר חלק ניכר מזמן הפגישה בתשובות שנתנה בטלפון להורי הילדים החולים. הפעם, אמרה ליאורה לפני פגישתנו בבית הקפה, הפעם זה יהיה אחרת - אני לא כוננית, ונוכל לפטפט בנחת.

הפטפוט בנחת, הסתבר, הרחיב את ידיעותי בתחום התמחותה של ליאורה: גם כשלא היתה כוננית טילפנו אליה הורי ילדים שנתקלו בבעיות דחופות, כמו גם עמיתים לעבודה שביקשו להתייעץ לגבי אירועים שבהם טיפלו באותו רגע. אכן היו פחות שיחות משהיו כשהיתה כוננית, אבל היו. חלקן היה קצר, שיחה אחת היתה ארוכה יותר, וכללה בירור מפורט של האירועים שהביאו לשאלה.

בעוד ליאורה מדברת עם ההורים והעמיתים נזכרתי בעניין אדמיניסטרטיבי שעלי להסדיר במשרד, וחששתי ששוב יפרח מזכרוני; כיוון שכך טילפנתי מיד לטל, מנהלת משרדנו. זו היתה שעת לפנות ערב מאוחרת, טל כבר יצאה מהמשרד - אך כדרכה ענתה מיד וטיפלה מיד. אל טל (וגם לאחרים בצוות המנהלתי) מטלפנים כל אנשי המשרד, בכל שעה ובכל יום, וטל עונה ומטפלת. כשדיברתי איתה חשבתי: אולי גם היא מנסה עכשיו לפטפט עם חברה בבית קפה שכונתי? התנצלתי באזניה על השיחה בשעה כזו, אך הרי עצם ההתנצלות העיד על ההבנה שפגעתי בשעות הפנאי שלה, וחשוב ככל שהעניין היה - הוא סבל דיחוי לשעות העבודה של יום המחרת.

לא היתה לי "הגנה" טובה לתת לעצמי, למעט סוג של התרסה קוסמית: כך זה היום, גם אלי פונים אחרי שעות העבודה. ניחא שפונים אלי אחרי שעות העבודה - אבל פונים כך גם לעורכי הדין הצעירים, אלו המטופלים בילדים קטנים ובעלי צורך גדול לזמן נקי מהפרעות אחרי יום עבודה מלא, וכשהרוב הגדול של הפניות אינו דחוף וסובל דיחוי לשעות העבודה למחרת. מה עושים?

כבר לפני כמה שנים, עוד בטרם פרץ לחיינו הוואטסאפ (כלי אימתני בעוצמת החדירה והתובענות שלו), סיפרה לי מנהלת של מוסד פיננסי מרכזי כי אינה שולחת דואר אלקטרוני לעובדיה בערב ובסופי השבוע, מתוך החלטה לא להפריע להם בשעות הפנאי. איני יודעת אם היתה עומדת בכך גם היום, אך גישתה בוודאי מצביעה על כיוון אחד של התייחסות - כיוון ההימנעות.

כיוון זה מצוי בחוק עבודה צרפתי מ-2016, הקובע הכרה כללית ב"זכות העובד להתנתק" לאחר שעות העבודה (בדומה ל"זכות להישכח" מרשת האינטרנט). החוק האמור בא לאחר ששנתיים קודם לכן נחתם בצרפת הסכם קיבוצי בין המעסיקים והעובדים לבין חברת Blackberry, שלפיו חסמו שרתי החברה הודעות דוא"ל ששלחו המעסיקים אחרי השעה 18:00.

ומה עם המגע האישי, תשאלו; מה עם הקשר האנושי, עם נכונות לסייע גם לאחר שעות העבודה כשהאחר מבקש להסתייע בדיוק אז, עם תרבות של יחס חופשי וחם בין בני אדם? מזכיר קצת את הטענות כנגד החוק למניעת הטרדה מינית. גם לגביו עדיין שואלים לפעמים: ומה עם המגע האישי, האנושי, בין חברים למקום העבודה? מה עם חביבות בין בני-אדם, עם חיזור, עם הומור? הם חשובים, הקשר האנושי והמגע האישי והנכונות לסייע; הם חשובים - ואולם תרבות של הפרדה מקסימלית בין עבודה למנוחה (כמו סביבת עבודה נטולת סיכון של הטרדה מינית) חשובה יותר, בעיני, ואינה מונעת שימור הקשר האישי והחום האנושי גם מבלי לפרוץ את שעות העבודה השגרתיות.

תמצית הכתבה

ואולם יש גם עיניים אחרות וכיוון מחשבה אחר, ואל מול החוק הצרפתי, היחיד מסוגו, ניצב חוק יחיד אחר, המבטא גישה הפוכה בתכלית: ב-2014 נחקק בברזיל חוק הקובע כי גם עבודה וירטואלית, הנעשית במענה למסרים אלקטרוניים אחרי שעות העבודה, היא בגדר עבודה, כלומר, העבודה מחוץ לשעות העבודה נתפשת כלגיטימית מיסודה.

"זוטי זוטות"

זה לא מכבר ניתן פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בתביעה של עורכת דין בחברה ליזמות נדל"ן, שטענה כי מעסיקיה פנו אליה בטלפון "ללא הרף" לפני שעות העבודה השגרתיות וגם אחריהן, מבלי לשלם עבור אותו זמן.

בהיעדר תשובה מפורשת בדין הישראלי פנה בית הדין למדינות הים. ואולם הוא בחן את הסוגיה לא לפי גישת החוק הצרפתי ולא לפי גישת החוק הברזילאי, אלא על בסיס פסק דין שניתן במדינת אילנוי בארה"ב, שבו נקבע כך: עבודה באמצעות מכשיר סלולרי לאחר שעות העבודה תחשב כמזכה בשעות נוספות אם היתה חלק מהותי מהגדרת תפקידו של העובד, למשל אם מטבעה אינה סובלת דיחוי ליום המחרת; כלומר אם לא היתה מחויבת מכוח הגדרתה לא תחשב כמזכה בתשלום. ואולם גם אם לא היתה נחוצה מכוח הגדרתה, אך היתה בה הפרעה מצטברת ותדירה לשעות הפנאי של העובד - תהפוך הכמות לאיכות, והעבודה תזכה את העובד בגמול שעות נוספות; לא היתה בה הצטברות כזו - תהיה זוטי דברים. תביעתה של עוה"ד נדחתה, מאחר שהטלפונים אליה היו "זוטי זוטות".

את הפסיקה ממדינת אילנוי הביא בית הדין ממאמר רחב יריעה בנושא של "ענוחה - בין עבודה למנוחה בעידן הדיגיטלי" (ד"ר חני אופק-גנדלר, כיום שופטת בבית הדין הארצי לעבודה, עיוני משפט מ' 5, 2017). אני מאיצה בכם לקרוא את המאמר: בחלקו הגדול הוא אינו "משפטני" גרידא אלא דן בהיבטים סוציולוגיים ותרבותיים, מעניינים עד מאוד, של עבודה בעידן הנוכחי. ספוילר: המאמר קורא להסדרה (הסכמית או חקיקתית) שלפיה עבודה באמצעים דיגיטליים, מחוץ לשעות העבודה ולמקום העבודה, תהיה אסורה ככלל, למעט בהיענות לצרכים דחופים שתינתן על בסיס היתר מהאחראי שמונה לעניין זה במקום העבודה, ושאליו יתלווה דיווח לגורם שלטוני, לצורך פיקוח ובקרה.

בעוד אני כותבת טור זה הגיע אלי פסק דין חדש של בית המשפט לערעורים בלוקסמבורג: ממונה שלח בשעת ערב מאוחרת מייל לעובד, מנהל מסעדה, והתרעם על כי המנהל לא סייע בפתרון בעיה שהתעוררה במסעדה. למחרת היום ענה המנהל לממונה במייל בוטה, דיווח כי היה בחופשה משפחתית וביקש כי לא יוטרד עוד בשעה כה מאוחרת. המנהל פוטר. הערכאה הראשונה הצדיקה את הפיטורים; ערכאת הערעור קבעה כי נוכח היותו בחופשה ממילא לא יכול היה המנהל לסייע בפתרון הבעיה, וכי זכותו להתנתק מהעבודה בשעות הערב והלילה.

באחד הימים הקרובים אפגש לקפה עם ליאורה, או חברה אחרת, ואספר להן על מנהל המסעדה מלוקסמבורג.

קרן שליט ואוהד גלעדי

קרן שליט ואוהד גלעדי | |עורכי דין בעבודה

עו"ד אוהד גלעדי, שותף בנ. פינברג ושות' הוא מומחה בדיני עבודה ובמשפט העבודה הקיבוצי. עד 2011 עסק בייצוג צד העובדים ביחסי עבודה, עת שימש עורך דין באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הכללית החדשה.

עם המעבר למשרד החל לעסוק בייצוג מעסיקים בלבד. לגלעדי ניסיון עשיר ביחסי עבודה קיבוציים ואינדיווידואליים, לרבות ניהול מו"מ קיבוצי וניהול סכסוכים קיבוציים בחברות ממשלתיות, במפעלי תעשייה, בענף התקשורת ובתחבורה.

לגלעדי תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, 2004.

עו"ד קרן שליט היא מומחית בדיני עבודה ושותפה בנ. פינברג ושות'. היא החלה דרכה במשרד עורכי הדין נ. פינברג ושות' כמתמחה ביומה הראשון, ב-1983; למשרד הגיעה לקראת סיום לימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, לאחר שהשלימה קודם לכן לימודי היסטוריה כללית וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. מאז היא במשרד, עוסקת בליווי ויצוג מעסיקים רבים וגדולים במשק (ובשנים האחרונות בעיקר בתחום הבנקאות), וליוותה מהלכים מורכבים ביחסי עבודה קיבוציים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker