יש לנו עבודה לעשות: הקשר בין מעסיקים ועובדים עומד להשתנות - עורכי דין בעבודה - הבלוג של קרן שליט ואוהד גלעדי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יש לנו עבודה לעשות: הקשר בין מעסיקים ועובדים עומד להשתנות

אנחנו נמצאים בעיצומה של המהפכה התעשייתית הרביעית - והיא הולכת לשנות מהיסוד את יחסי העבודה כפי שאנו מכירים אותם. אז תגידו להתראות למשרה שלכם, ותגידו שלום לעתיד - חלטורות ובינה מלאכותית. עולם העבודה העתידי, חלק ראשון

רובוטים. לא מסתפקים בצווארון כחול
Sarah Holmlund / Shutterstock

קרן שליט

הטרנד האחרון בימי עיון, כנסים, הרצאות, מאמרים, ספרים ומה לא - הוא דיון בעולם העבודה העתידי. כולם כותבים עליו, כולם מתדיינים עליו, וכשראיתי לאחרונה הזמנה לכינוס על "השפעת האוטומציה על דיני העבודה", שיערך באוניברסיטת ניו יורק בחודש יוני השנה, תגובתי האינסטינקטיבית היתה: הם איחרו את המועד - עד יוני נקרא ונשמע כל כך הרבה על עולם העבודה העתידי, עד כי הדיון ההוא כבר יהיה בגדר העלאת גירה ותו לא.

מהו עולם העבודה העתידי שכולם מדברים עליו? זהו העולם של המהפכה התעשייתית הרביעית. העידן הראשון של המהפכה התעשייתית החל עם מנוע הקיטור והמיכון שהוא יצר; העידן השני היה במעבר לייצור המוני, עם המצאת החשמל; העידן השלישי היה במהפכת המחשוב; והיום אנחנו בעידן הרביעי - עידן הסייבר והבינה המלאכותית.

השלבים השונים של המהפכה התעשייתית הצריכו דפוסים חדשים של יחסי העבודה. עם המהפכה נולד ציבור חדש של מי שעובדים רחוק מנחלת אבותיהם ומחוץ לקהילתם המיידית, ונוצר הצורך במנגנונים של ניהול יחסי עבודה המוניים. בתהליך ששיקף הצטברות רבדים שונים במחשבה הכלכלית, החברתית והפוליטית, התגבש מבנה מקובל של יחסי עבודה סטנדרטיים (Standard Employment Relationship, SER).

המבנה הסטנדרטי מבוסס על מסגרת של קשר יציב וארוך טווח בין העובד למעסיק, כאשר נקודות הכניסה והיציאה ממנו הן מוגדרות ומוגבלות - תחילתן בחוזה וסיומן באקט ממוקד ויוצר מחויבות של התפטרות או פיטורים. קשר העבודה היררכי, אך העובד מתקדם במהלך העבודה, והמעסיק נתפש כנושא באחריות כלפיו. כך, המדינה מעבירה למעסיק חלק מהאחריות לביטחון הסוציאלי של העובד (חסכון פנסיוני לזיקנה, נכות ופטירה), והאיגוד המקצועי מעורב בהסדרה היומיומית של מקום העבודה, כמו גם בהתוויית ההסדרים הסוציאליים לעובדים. אם כן, לפי מבנה זה, מקום העבודה הוא עולם שלם ומוגדר המבוסס על התקשרות אינדיבידואלית בין העובד למעסיק, אך נושא גם מאפיינים כלל-חברתיים.

לצד עולם ה-SER, קיים עולם העבודה העצמאית והפרילנס - עולם הפעילות היצרנית של מי שאינם ביחסי עבודה עם גורם אחר אלא עובדים בעצמם ועבור עצמם, החל בשרברב השכונתי וכלה בסולן קונצרטים בינלאומי. בעולם הפרילנס, המאפיינים של יחסי מרות, קשר ממושך למקום עבודה וההסדרים סוציאליים הכרוכים בכך - אינם שוררים.

עובדים מבית הקפה

המבנה הדיכוטומי הזה מתערער והולך, ומאבד מהרלבנטיות שלו ומיכולתו לתת מענה להתרחשויות המתחוללות בחצרו, מתחת לאפו. כבר היום צומחת בחצרו של עולם העבודה "כלכלת החלטורה" (Gig economy). כלכלת החלטורה היא הכלכלה של העבודה שאינה קבועה, שאינה יציבה ושאינה לטווח ארוך. זו הכלכלה של מי שבונה אתרי אינטרנט ללקוחות שונים, או מייצר עבורם מסעות פרסום, בעודו מסב עם המחשב הנייד שלו אל שולחן בית הקפה; של מי שכותב תוכנות עבור חברות הטכנולוגיה, שלא בחצרותיהן; של מי שמלמד מוזיקה בבתי ספר שונים או מוליך להקות כלבים לטיול בחוצות העיר; או - הדוגמה שהיא אולי המוכרת ביותר - של מי שעובד באמצעות רכבו עבור שירותי אפליקציה כמו אובר.

מחשב נייד בבית קפה. תופעה רחבה בכלכלת החלטורה
תומר אפלבאום

האנשים האלה אינם מנהלים עסק או מפעל במובנים המקובלים של המונחים, הם אינם מעסיקים אחרים, וההתקשרות אתם נעשית כפרילנסר - הם נותנים את שירותיהם המזדמנים מעת לעת, או עבור פרויקט שיכול להימשך יום, שבוע או שנה.

ייחודה של התרחשות זו בעולם העבודה הוא בהיקפה: פרילנסרים היו גם בעבר (ונהרות של דיו נשפכו בניסיון להבחין בינם לבין עובדים) אך הם היו תופעה שולית; היום הם מהווים תופעה רחבה בכלכלת החלטורה, והיקפה נובע, במידה רבה, מההתפתחות הטכנולוגית והאפשרויות שהיא יוצרת.

הרובוטים נוהרים

התחזיות של גופי מחקר בינלאומיים לגבי שיעור העיסוקים הקיימים כיום שהולכים לעבור מן העולם נעות בין 5% לכמעט 50% - והכל בשל אוטומציה. גם גוף שקול ואחראי כמו ה-OECD קובע כי 9% מהתפקידים במדינות החברות בו נמצאים בסיכון גבוה של החלפה באוטומציה, וכי 50%-70% מהתפקידים אמנם לא יוחלפו במלואם בעבודה אוטומטית - אך חלק גדול ממשימותיהם יעבור אוטומציה, כך שצורת הביצוע הנוכחית של אותם תפקידים תשתנה באופן יסודי.

את מה יחליפו הרובוטים? אם הרובוטים הקודמים החליפו עבודות יצור של צווארון כחול, הרי שאלה החדשים, מונחי הבינה המלאכותית, מחליפים ויחליפו עבודות צווארון לבן. הבינה המלאכותית תחליף פונקציות שהיום ממלאים רואי חשבון, עורכי דין, כלכלנים, ורופאים. הרדיולוגיה כהתמחות, למשל, היא מקצוע דועך, משום שתוכנות של בינה מלאכותית מפענחות הדמיות ביעילות הולכת וגדלה. בינה מלאכותית תחליף שכבה רחבה של מנהלי ביניים - ולא רק: הבינה המלאכותית תהיה פלטפורמה עליה יצמחו חברות DAO) Decentralized Autonomous Organizations), ארגונים שעיקר ניהולם יהיה באמצעות תוכנות בינה מלאכותית.

רובוט אבטחה בסין. שכבה של אנשים תהיה מחוסרת עבודה
CHINA STRINGER NETWORK/רוי

מה זה אומר על עולם העבודה העתידי? זה אומר שאולי תהיה שכבה ניכרת של אנשים שיהיו מחוסרי עבודה, שיעבירו ימיהם במשחקי מחשב ויקבלו מהמדינה שכר בסיסי מבלי שיעבדו. זהו הרעיון של הכנסה אוניברסלית בסיסית - ניסוי מסקרן שכבר הונהג, בממדים מצומצמים, בכמה וכמה מקומות, אך עדיין לא הניב תוצאות ברורות. בשנה הבאה צפויות תוצאות של ניסוי שהתחיל בפינלנד בינואר 2017. בכל מקרה, כלכלת החלטורה צפויה רק להתרחב. גם מי שיעבוד - ימצא שוק שיציע הרבה פחות משרות קבועות לטווח רחוק, והרבה יותר חלקי משרות והתקשרויות אד-הוק לטווחי זמן משתנים.

כאן מתעוררת השאלה כיצד יתמודד עולם העבודה עם כלכלת החלטורה, כיצד ישתלבו המוסדות הדיכוטומיים של ה-SER מחד גיסא וההפרילנס מאידך גיסא בעולם החדש. את השאלה זו נדחה לטור בשבוע הבא.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#