לגדל ירקות אצל השכן: המפה השיתופית שתראה לכם מה קורה בעיר

במטרה לקדם את כלכלת שיתוף בעיר, יצרה עיריית גטבורג שבשוודיה כלי מפות חכם, שכולל יותר ממאה ארגונים הפעילים בתחום כלכלת השיתוף. המפה החכמה מייצרת נגישות למיזמים שיתופיים בעיר, ומעודדת הן את המקומיים והן את המבקרים לקחת חלק בפעילויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גטבורג
גטבורג

כ-25 אלף איש מיותר מ-700 ערים ו-146 מדינות שיתפו זה את זה במידע, מוצרים, שירותים ורעיונות הקשורים לערים חכמות, בתערוכת Smart City Expo World Congress שהסתיימה לאחרונה בברצלונה.

החיבור של פלטפורמות שיתוף לתחום הערים החכמות טבעי למדי. עיר חכמה היא עיר המשתמשת בכלים טכנולוגיים ואחרים על מנת להקשיב ולסייע לתושבים שלה, ואין כמו שיתוף על מנת לסייע לתושבים, הן לייצר ערך והן כמקור פרנסה פוטנציאלי.

פלטפורמות ורשתות שיתופיות, בתמיכת הטכנולוגיה, מסייעות לערים ברחבי העולם לייצר ערך משמעותי לתושבים בכמעט כל תחום אפשרי: החל בתחבורה, נדל"ן, תשתיות ואיכות הסביבה, המשך בתיירות, פנאי וקהילה וכלה בשירותים מוניציפליים לתושב ולעסקים הקטנים והבינוניים בעיר. תחום הערים המשתפות קשור באופן הדוק למגוון רחב של נושאים נוספים הרלוונטיים לעיר החכמה, כמו בינה מלאכותית (AI), מערכות ניהול ובקרה, תחום הסייבר, שימוש בביג דאטה ועוד.

מעיר חכמה לעיר מקיימת ומתחשבת בזולת

אחד הנושאים שהיו במוקד הכנס השנה היה נושא הקיימות, שמשבר האקלים ומחאת בני הנוער העולמית דוחף יותר ויותר לקדמת הבמה ולמוקד השיח הציבורי. ביטוי בולט לכך בתערוכה היה שחברות שעד כה התמקדו אך ורק בטכנולוגיה, כוללות כיום את תחום הקיימות בסיפור שלהן. נדמה שמרבית המנהלים מבינים שהעשור הקרוב הוא קריטי, ושבפועל מדובר בכעשר שנים שבמהלכן יהיה עלינו, סליחה על הקלישאה, להציל את העולם, או לפחות להתיישר ליעדי הקיימות של האו"ם ל-2030.

יותר ויותר אנשים וגופים בעולם מבינים שחייבים לשנות את כללי המשחק. לאחרונה, הצהירו 20 מנהלי החברות המובילות בארה"ב שחייבים לשנות סדרי עדיפויות בניהול החברות ושאי אפשר להתייחס לשורת הרווח בלבד. הבורסה בלונדון הכריזה לאחרונה שחברות שלא תעמודנה ביעדים הקשורים למשבר האקלים תוצאנה מהמסחר בה. במקביל, עוד ועוד ערים ומדינות מכריזות על מצב חירום אקלימי.

כלכלת השיתוף בשירות הבינה מלאכותית

גורם נוסף שתפס חלק משמעותי בדיוני הכנס היה תחום הבינה מלאכותית. בכנס התקיימו דיונים על הבינה המלאכותית ועל השימושים (הפוטנציאליים) שלה, המתגלים כעת ונדמה שמדובר באחת המהפכות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה האנושית (ואולי זו שתביא לסיומה, אם מאמינים לסרטים וללא מעט מדענים).

טכנולוגיית זיהוי פנים
טכנולוגיית זיהוי פניםצילום: בלומברג

למשל, מה על החברות, הערים והממשלות שלנו לעשות עם הפוטנציאל של טכנולוגיית זיהוי הפנים? כיצד ניתן לוודא שהמערכות הנבונות אינן מוטות כנגד אוכלוסיות כאלה ואחרות? וכיצד אנו מאזנים בין בטיחות ופרטיות? (נושא הנוגע בלבה של כלכלת השיתוף, כפי שחוותה על בשרה אובר בשנים האחרונות). התערוכה השנה בירכה על הטכנולוגיה המתקדמת, אך במקביל התנהל דיון ער על הדרכים שבאמצעותן ניתן לחיות, לעבוד ולהתמודד עם אותן טכנולוגיות.

ערים משתפות ומפות חכמות

כלכלת השיתוף נהפכת לכלי עבודה עבור הערים החכמות, מהטעם הפשוט שכלכלת שיתוף מאפשרת לייצר יותר שירותים על בסיס המשאבים שכבר קיימים בעיר. מארגני התערוכה הזמינו ואירחו כמה ארגונים העוסקים בערים משתפות (ערים שהפכו את הכלכלה המשתפת לכלי לפיתוח עירוני). אחת הערים המובילות בנושא זה היא ברצלונה, שהקימה רשת של ערים שמשתפות ידע ופרקטיקות בתחום הכלכלה המשתפת העירונית.

במסגרת הכנס, הרשת אירחה דיונים במגוון נושאים, תוך התמקדות בשיתוף ככלי לפיתוח ופתרון בעיות במגוון תחומים, החל בחיבור בין עולם העבודה והחינוך, המשך בשיתוף ככלי לגישור על פערים חברתיים וכלכליים, בכלכלה מעגלית ועוד.

בנוסף, אירחה התערוכה רשת נוספת ומרתקת של ערים משתפות, שהוקמה על ידי ממשלת שוודיה. הרשת מחברת כמה ערים שוודיות משתפות, המתנסות ומנסות מגוון תהליכי שיתוף מתקדמים ומהפכניים. אחת הערים ברשת היא גטבורג, העיר השנייה בגודלה בשוודיה.

גטבורג
גטבורג

במטרה לקדם את כלכלת שיתוף בעיר, יצרה עיריית גטבורג, בשיתוף פעולה עם KEG, ארגון מקומי העוסק בכלכלה משתפת, כלי מפות חכם. הכלי כולל יותר ממאה ארגונים הפעילים בתחום כלכלת השיתוף בעיר. הכלי נבנה תוך שימוש במתודולוגיות של שיתוף ציבור ובמסגרתו חוברת העירייה ליוזמות מקומיות ולנציגי החברה האזרחית, וביחד ממפים את היוזמות השיתופיות בעיר ומעצבים את הפרויקט.

המפה החכמה מייצרת נגישות גבוהה לכלל שירותי ומיזמי הכלכלה המשתפת בעיר, ומעודדת הן את המקומיים והן את המבקרים והתיירים בגטבורג לעשות שימוש יעיל יותר ומושכל יותר בפלטפורמות שיתופיות בעיר. המפה החכמה מציגה פעילויות משתפות ורשתות הפעילות ברחבי העיר, כגון מקומות שבהם ניתן ללמוד לתקן אופניים; ספריות חפצים; אירועי החלפת בגדים ועוד.

אנשי העיר טוענים שנגישות המידע מגדילה את השימוש בכלכלה משתפת, וזו מקדמת את תחושת הקהילתיות, מייצרת דרכי חיבור חדשים בין אנשים ומקדמת דרך חיים מקיימת. כלומר, המפה מאפשרת לתושבים לשכור, לשאול, לשתף ולהחליף במקום לרכוש. כל זה מוביל בסופו של יום לשינוי התנהגות בקרב הציבור ולרוח יזמית בעיר.

המפה מאפשרת למשתמשים לחפש יוזמות לפי שם, מגזר או פעילות. המבקרים יכולים פשוט לגלוש ולקבל השראה מרעיונות כמו גידול ירקות בגן של שכנים, השכרת בגדים אופנתיים מאנשים פרטיים, הדפסת מוצרים במדפסת תלת מימד שיתופית או חללי עבודה שיתופיים הפתוחים לשימוש במרחב.

המפה החכמה
המפה החכמהצילום: צילום מסך: smartakartan

בנוסף, המפה מאפשרת לאנשים לייצר מפגשים חברתיים ולחוות חוויות. "פגוש את המקומיים" היא אחת התוכניות הפופולריות ביותר המוצעות למבקרים בעיר המשתמשים במפה. התוכנית מנוהלת על ידי מועצת התיירות של שוודיה המערבית, ומאפשרת למבקרים לפגוש תושבים, לחוות אורח חיים ותרבות שוודית מנקודת מבט מקומית, כמו גם להשתתף בארוחות משפחתיות של המארחים המקומיים.

בתוך חודשים מועטים מתחילת הפעילות, יותר מ-10 אלף תושבים עשו שימוש במפה החכמה, ורבים מהם הופתעו מהקלות והנגישות שלה, שאיפשרה להם להעלות את רמת החיים שלהם תוך קידום הקיימות. ב-2017 זכתה העירייה בפרס EUROCITIES על שיטות העבודה שפיתחה בתחום יצירת המפות החכמות, וכיום כלי המפה החכמה מאפשר לכל שכונה, עירייה או מטרופולין החפצים בכך, לעשות בו שימוש.

גם בישראל ניתן לעשות שימוש בכלי זה. ערים המעוניינות לחבר טכנולוגיה (פשוטה יחסית) לעשייה בשטח, יכולות לייצר מפות המנגישות את הפרויקטים והשירותים בעיר וכך להגביר את השימוש ואת שביעות הרצון של התושבים. וזו הרי מטרתן של הרשויות. לא?

כלכלה שיתופית

צפריר בלוך-דוד, יאיר פרידמן ואיל בלוך | הבלוג השיתופי

ד"ר צפריר בלוך-דוד הוא מומחה לכלכלה משתפת וכלכלה התנהגותית, שותף מייסד ב-WEconomize, המתמחה בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים, חבר סגל באקדמית תל אביב יפו.

ד"ר יאיר פרידמן הוא מומחה בכלכלה משתפת, שותף מייסד ב-WEconomize. מרצה לאסטרטגיה תחרותית, מיזוגים ורכישות וכלכלה משתפת באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי הרצליה.

איל בלוך הוא מורה, פסל חברתי, מייסד שותף במכון לחינוך לקיימות מכללת דוד ילין, ושותף מייסד ב-WEconomize.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker