האם שוק השכרת הדירות לטווח קצר הוא בועה שעומדת להתפוצץ?

ברחבי העולם צצות עוד ועוד פלטפורמות המציעות מיליוני נכסים להשכרת קצרת טווח, אלא שמבחר הנכסים באזורי הביקוש מוגבל בסך הכל. אלא שחלק ניכר מהנכסים הללו חופפים, מצב שמייצר מראית עין של מבחר וגידול בהיצע ואף מגדיל את שווי הפלטפורמות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה מחפשת מלון באתר בוקינג
אתר בוקינגצילום: Getty Images IL

ישראלים רבים מחפשים דירות לשכירות לטווח קצר לטיול הבא שלהם, ורובם נעזרים בפלטפורמות השכרת הנכסים הגדולות, דוגמת Airbnb או HomeAway. אלא ששיטוט בין הנכסים המוצעים להשכרה בפלטפורמות מלמד כי חלק ניכר מהנכסים חופף, ולמעשה הפלטפורמות, המתהדרות במיליוני נכסים להשכרה, לעתים מציעות את אותם הנכסים.

שוק השכרת הנכסים לטווח קצר גדל במהירות בשנים האחרונות, ומחקרים מראים שב-2018 כבר הגיע להיקף מוערך של כ-169 מיליארד דולר ברחבי העולם. בתל אביב לבדה יש כיום קרוב לעשרת אלפים נכסים (בעיקר דירות), כשמרביתם מושכרים באופן קבוע ובצורה מקצועית והצפי הוא שעוד נכסי נדל"ן ברחבי ישראל ישמשו, לפחות מדי פעם, לשכירות קצרת מועד. עד לפני כמה חודשים השחקנית היחידה בישראל היתה השחקנית הגדולה בתחום - Airbnb, אבל כיום גם HomeAway (השייכת לאקספדיה) ו-Booking.com מציעות נכסים שונים - חדרים, דירות ובתים לשכירות קצרת מועד בארץ.

הגידול בפעילותם של שחקנים אלה מושפע מכמה גורמים. ראשית, הצמיחה המרשימה של כלכלת השיתוף כוללת עוד ועוד פלטפורמות העוסקות בניצול נכסים ויכולות תיירותיים הנמצאים בתת-שימוש: החל מחדרים, דירות, בניינים וחללי אירוח, המשך בכלי רכב ובציוד רלוונטי וכלה ביכולות תיירותיות דוגמת אירוח, בישול ועוד. בנוסף, מגמות עולמיות כגון תופעת הנוודים הדיגיטליים מביאות עוד ועוד תיירים המטיילים ברחבי העולם, תוך שהם מסתייעים בטכנולוגיה על מנת לעבוד מרחוק בזמן הטיול.

מגמה זו הולכת יד ביד עם מגמה נוספת - ירידת מחירי התיירות ברחבי העולם בשל התחרות הגוברת והפיכת נסיעות בינלאומיות למוצר צריכה בסיסי. עלות החופשות, הטיולים והטיסות ירדה בשנים האחרונות עוד ועוד והפכה מנחלתם של העשירונים העליונים לנחלת הכלל. ולבסוף, ישנו גורם כלכלי המהווה שיקול משמעותי - השכירות לתקופות קצרות מביאה לעתים לתשואות גבוהות מאלה של השכירות לטווח ארוך וזאת למרות הטרחה והקושי שבניהול פעילות זו.

במקביל, גוברת הדרישה מצד תיירים (הן תיירים מחו"ל והן תיירים מקומיים) לפתרונות דיור אלטרנטיביים למלונות, ובעיקר בישראל, שבה מחירי המלונות גבוהים במיוחד. יהיו הסיבות אשר יהיו, מצטרפים לענף עוד ועוד בעלי ומנהלי נכסים להשכרה כמו גם פלטפורמות המרכזות את פעילותם. הגידול בענף מפתח לא רק את תחום השכירות קצרת הטווח אלא גם תעשיות ותחומי פעילות משלימים ולפיכך קמות עוד חברות המציעות שירותים לבעלי הנכסים במטרה לייעל ולפשט את עבודתם, הכוללת אין ספור מטלות: החל מניהול תקשורת עם האורחים, תשלומים, הפקת מידע פיננסי, ניהול תחזוקת הדירות ועוד.

ב-Guestyval, הכנס השנתי של חברת גסטי (Guesty) הישראלית, שהתקיים לפני כמה ימים בתל אביב, נפגשו Airbnb, HomeAway ו-Booking.com כמו גם עשרות חברות תיירות שיתופית נוספות עם משכירי נכסים וגופים מתעניינים אחרים במטרה לייצר שיח בין השחקנים בתעשייה הצומחת. בזמן שעיקר השיח בכנס נסב סביב יצירת קשרים בין החברות וקידום אקוסיסטם ענפי, כמה נקודות מעניינות עלו מתוך ההרצאות ומסקירת הפעילויות השונות.

אפליקציית Airbnb
אפליקציית Airbnbצילום: Bloomberg

קונסולדציה

מחירי הטיסות והחופשות היורדים מאפשרים לרוב מי שרוצה בכך לטייל, והחברות בתחום מחפשות דרכים נוספות לאגד תחת פעילותן את כלל השירותים התיירותיים האפשריים. במקביל, נראה שתיירים כיום מעוניינים יותר ויותר במציאת השירותים השונים בפלטפורמה אחת, ויותר ויותר גופי תיירות מציעים מגוון רחב של שירותים, כשהמובילה שבהן היא Airbnb, המציעה לאחרונה שירותים משלימים דוגמת חוויות וטיולים מאורגנים. פלטפורמות תיירות שיתופית מחברות יחדיו נכסים, חברות ואנשים המספקים שירותי תיירות ייחודיים, ומכיוון שהן עצמן לא צריכות לספק את השירותים, מלאכתן פשוטה יותר.

את הצורך הגובר בשוק מנסות לספק גם החברות המסורתיות בתחום התיירות כגון חברות תעופה, רשתות מלונות (דוגמת הילטון) וגופי תיירות נוספים. חברות התעופה, לדוגמה, מציעות כיום למזמינים טיסות גם חדרי מלון והשכרת רכב ומספקות חבילות תיירות שלמות. באופן דומה, רשתות המלונות השונות מנסות להתחבר למגמה ולספק שירותים שונים שיסייעו להם לייצר בידול ולהתחרות בפלטפורמות השיתופיות, ובייחוד שמות דגש על חוויה איכותית בסטנדרטים קבועים וברורים, ללא קשר למדינה ולעיר שבה מבקרים התיירים.

ולבסוף, מציעות החברות השונות חוויות ייחודיות במטרה לבדל את עצמן בשוק צומח המקשה לייצר יתרון תחרותי. לא ירחק היום שבו במסגרת מרבית הפלטפורמות נוכל לבחור בחבילה הכוללת הסעות, טיסות, לינה, אירועים וטיולים, ולבחור מבין אינספור אפשרויות תיירותיות ייחודיות, בין אם מדובר בסיור בין מפלים בקוסטה ריקה ובין אם בסיור אוכל בשווקים של טוקיו, רומא או בנקוק. מנגד, קמה לה קהילה עצומה של נותני שירותים ברחבי העולם המציעה ידע תיירותי, שירותים ייחודיים והיכרות עם אטרקציות מקומיות, בין אם מדובר בארוחת טעימות ספרדית, סדנת סושי יפנית או בסיור בשוק מחנה יהודה הירושלמי בצהרי יום שישי.

על מנת לספק את הביקוש ואת רצונות התיירים, ישנם אינספור מיזוגים ורכישות בתחום ובעיקר על ידי הפלטפורמות הגדולות. כך לדוגמה Airbnb רכשה עד כה יותר מעשרים חברות, הגדולה שבהן תמורת כ-400 מיליון דולר - HotelTonight, פלטפורמה העוסקת בהזמנות "הרגע האחרון" של חדרי מלון.

האם מדובר בבועה?

בישראל קשה להבחין בכך, אבל ברחבי העולם צצות עוד ועוד פלטפורמות המציעות מיליוני נכסים  להשכרת קצרת טווח, אלא שמבחר הנכסים באזורי הביקוש מוגבל בסך הכל. כך יוצא שבעלי ומנהלי הנכסים משכירים את החדרים, הדירות והבתים שלהם באמצעות מספר רב של פלטפורמות שונות וכך מצליחים לשווק ליותר ויותר תיירים את הנכסים.

מנגד, מגוון הפלטפורמות המתהדרות בנכסים רבים מאוד גדל (לדוגמה, Booking.com לבדה מציעה יותר מחמישה מיליון נכסים ברחבי העולם, בנוסף למיליוני הנכסים המוצעים על ידי Airbnb ו-HomeAway) אלא שחלק ניכר מהנכסים הללו חופפים. מצב זה מייצר מראית עין של מבחר וגידול בהיצע ואף מגדיל את שווי הפלטפורמות, בדומה לבועת האינטרנט של תחילת שנות האלפיים (כשהיו מעריכים את שווי אתר האינטרנט כפונקציה של מספר הגולשים בו, אך הקשר להכנסותיו היה דל ביותר). בעתיד, יש להניח, ייחלש הקשר הנ"ל או שהקשר בין הפלטפורמות לנכסים ישתנה וייהפך (אולי) לבלעדי.

אפליקציית בוקינג
אפליקציית בוקינגצילום: בלומברג

בין אם מדובר בבועה ובין אם לאו, ובין אם יוותר על כנו (או יוקצן) המצב הנוכחי שבו ישנם רק מספר קטן של שחקני ענק השולטים בשוק, נראה כי שוק השכירות לטווח קצר צפוי, לפחות בתקופה הנראית לעין, לצמוח ולהתרחב. אלא שלצד הפלטפורמות הגדולות יש בהחלט מקום לפלטפורמה מקומית ישראלית שתייצר בידול לנכסים בישראל, לצד אותם מיליוני נכסים המתפרסמים בפלטפורמות הגדולות ברחבי העולם.

לפלטפורמות הענק אין, לפחות בשלב זה, עניין משמעותי בישראל, הנחשבת לשוק קטן, עם כארבעה מיליון תיירים (בשנה הטובה ביותר עד כה) בעוד שלשם השוואה, בלונדון לבדה מבקרים בשנה כ-20 מיליון תיירים ובפריז כ-16 מיליון תיירים.

פלטפורמה מקומית יכולה להסתייע בהיכרות מעמיקה עם התרבות המקומית ועם ספקי השירותים המקומיים, וניתן לשלב בפעילותה מגוון רחב של בעלי עניין מקומיים, הן בערים הגדולות והן בפריפריה, החל מאירוח בדואי באוהלים וכלה בארוחות שבת ירושלמיות. האתגר של פלטפורמה מקומית שכזו יהיה להתחבר לגופי שיווק בינלאומיים ואולי להשתמש בקמפיינים שממשלת ישראל מקדמת בחו"ל, המתמקדים, לפחות כיום - בתל אביב ובירושלים, ערים מוכרות ואהודות ברחבי העולם.

כלכלה שיתופית

צפריר בלוך-דוד, יאיר פרידמן ואיל בלוך | הבלוג השיתופי

ד"ר צפריר בלוך-דוד הוא מומחה לכלכלה משתפת וכלכלה התנהגותית, שותף מייסד ב-WEconomize, המתמחה בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים, חבר סגל באקדמית תל אביב יפו.

ד"ר יאיר פרידמן הוא מומחה בכלכלה משתפת, שותף מייסד ב-WEconomize. מרצה לאסטרטגיה תחרותית, מיזוגים ורכישות וכלכלה משתפת באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי הרצליה.

איל בלוך הוא מורה, פסל חברתי, מייסד שותף במכון לחינוך לקיימות מכללת דוד ילין, ושותף מייסד ב-WEconomize.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker