ההחלטה של Airbnb היא הזדמנות לייצר מדיניות ברורה

בהינתן ההחלטה של Airbnb והשפעתה על התיירות, ברור למדי כי יצירת מדיניות ברורה והחלטית היא קריטית לעידוד פיתוח חברתי-כלכלי בהתאם לאינטרסים שלנו כחברה. בהקשר זה, לרשויות יש שלוש אפשרויות עיקריות: לקיים מדיניות פסיבית, מסדירה או אקטיבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבת ההתנחלות עדי עד בבית שהיא משכירה באתר Airbnbצילום: AFP

הסערה הפוליטית והציבורית של הימים האחרונים סביב ההחלטה של Airbnb למחוק כמאתיים דירות המצויות בשטחים, הביאה את משרד התיירות לבחון דרכים להגביל את פעילות החברה בישראל. ככל הידוע לנו, מדובר במקרה הראשון בעולם שבו פלטפורמה כלשהי מחליטה להפסיק לשתף חלק מיצרני הערך שלה (המארחים במקרה זה) על רקע פוליטי.

בין אם אנו מתנגדים להחלטה של Airbnb ובין אם אנו מסכימים לה, חשוב להבין את הבעייתיות הקיימת בעצם יכולתה של פלטפורמה לקבל החלטות בעלות השפעה פוליטית, כלכלית או חברתית באופן חד צדדי, מבלי לקחת בחשבון את האינטרסים המקומיים.

בהיעדר מדיניות קיימת הנוגעת לכלכלה משתפת, הפלטפורמות כיום פועלות בריק ומגדירות, על דעת עצמן, מי "בפנים" ומי "בחוץ" (את מי משתפים ואת מי לא). חשוב להבין שהחלטה זו היא בסיסית במהותה לפלטפורמה משתפת. כך למשל, איביי בודקת מעת לעת את הסוחרים והעסקים המוכרים את מרכולתם באמצעותה, וכל אותם עסקים שנדמים לה שהם מפרים את כללי המשחק שהיא עצמה קבעה נענשים, ולעתים אף מורחקים מהפלטפורמה.

פלטפורמות בינלאומיות גדולות פועלות מטבען על פי האינטרס הגלובלי של הפלטפורמה, ומסוגלות בלחיצת כפתור להוציא לפועל מדיניות שמשפיעה על אזורים שלמים בעולם. כיום, אין מנגנונים אפקטיביים שיאלצו פלטפורמות לקחת בחשבון אינטרסים מקומיים. בעיה זו ייחודית לפלטפורמות משתפות, שכן יצרני הערך בפלטפורמות הם-הם אותם תושבים מקומיים שהאינטרסים שלהם ושל שכניהם נפגעים.

כך למשל, שתי הפלטפורמות הגדולות בעולם, אובר ו-Airbnb, מביאות מצד אחד תועלת רבה למשתמשים ולערים שבהן הן פועלות, אך בו זמנית הן לעתים פוגעות במרקם העירוני. פגיעה זו יכולה להתבטא בהשפעה על מחירי הדיור, פגיעה בזכויות הסוציאליות של ספקי השירותים ועוד.

עלינו להיות מוטרדים מהיכולת של פלטפורמות לייצר מדיניות בלחיצת כפתור, ללא התחשבות באינטרס המקומי, משום שיש כיום פלטפורמות כלכלה משתפת בכמעט כל תחום - החל מתחבורה, המשך בתיירות וכלה בעיצוב. מיעוטן גדלות במהירות ונהפכות למונופולים גלובליים, שחברות, ארגונים ואף רשויות מתקשים להתמודד עמן. זאת, בראש ובראשונה משום שהמדיניות והרגולציה הקיימת, אינם מותאמים ללוגיקת הפעולה של פלטפורמות משתפות.

שלט נגד Airbnb בניו אורלינסצילום: NYT

בהינתן ההחלטה של Airbnb והשפעתה על התיירות, ברור למדי כי יצירת מדיניות ברורה והחלטית היא קריטית. היא קריטית, לא רק להסדרה של מה מותר ומה אסור, אלא גם לעידוד פיתוח חברתי-כלכלי בהתאם לאינטרסים שלנו כחברה. בהקשר זה, לרשויות יש שלוש אפשרויות עיקריות: לקיים מדיניות פסיבית, מסדירה או אקטיבית.

מדיניות פסיבית, בכל הקשור לכלכלה משתפת, מאפיינת את מרבית הממשלות והרשויות בעולם. בפועל, מדובר בהיעדר מדיניות ורגולציה, וכפועל יוצא, רשויות אלה נאלצות להגיב במקרי משבר, כמו במקרה הנוכחי של החלטת Airbnb שלא לפעול בשטחים.

בנוסף, היעדר מדיניות מביאה לעתים קרובות גם לתגובת נגד של הרחוב, כמו הפגנות של נהגי מוניות נגד אובר או של תושבים נגד Airbnb. כמי שעוקבים אחרי התפתחותה של הכלכלה המשתפת, אנו מעריכים שאירועי משבר ימשיכו להפתיע רשויות עוד זמן רב.

הבעיה המשמעותית ביותר הטמונה במדיניות פסיבית אינה רק בכך שהאפקטיביות שלה נמוכה, אלא בעיקר בכך שהיא פעמים רבות מאופיינת בשפיכת התינוק עם המים. במקרה זה, משרד התיירות תומך זה שנים בפעילות Airbnb בישראל, דבר שנתן מענה למחסור בפתרונות הלנה, בשל הגידול במספר התיירים ובשל היעדר פתרונות הלנה במחירים סבירים. כעת נאלץ משרד התיירות להגיב למדיניות של Airbnb בשל ניגודי אינטרסים. אנו תקווה שמשבר זה הנו הזמנה והזדמנות לעבור ממדיניות פסיבית לאקטיבית או לכל הפחות מסדירה.

מדיניות מסדירה, היא מדיניות יותר פעילה מצד רשויות המבינות שהכלכלה המשתפת יוצרת אתגרים שיש להתייחס אליהם. מדיניות ציבורית זו מתייחסת לאינטרסים מקומיים תוך מעקב אחר התפתחויות וכניסת פלטפורמות משתפות למרחב הציבורי. כך נוהגות, לדוגמה, ברלין ולונדון, הפועלות להסדרת פעילותן של פלטפורמות, בעיקר בהקשר של תחבורה משתפת ותיירות משתפת. על פי רוב, מדיניות זו מאופיינת ביצירת הגבלות שימוש. לדוגמה, הגבלת מספר הימים בשנה שבהם ניתן להשכיר דירה לשכירות קצרת מועד. עם זאת, מדיניות זו לא מייצרת בעצמה הזדמנויות או פותרת אתגרים; לשם כך נדרשת מדיניות אקטיבית.

מדיניות אקטיבית, היא מדיניות שמטרתה למנף את ההזדמנויות הטמונות בכלכלה המשתפת. מדיניות אקטיבית היא מדיניות שבה העירייה או הממשלה מייצרת או מעודדת פתרונות משתפים לאתגרים שיש לכלכלה המשתפת יתרון מהותי בפתרונם. כך למשל, באולימפיאדת 2016, עיריית ריו דה-ג'נרו השכילה ליצור בשיתוף עם Airbnb פתרונות אירוח בבתי התושבים, במקום לבנות כפרי אירוח יקרים ולא יעילים.

האתר של Airbnbצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי

גולת הכותרת של המדיניות האקטיבית אלו עיריות כמו סיאול, אמסטרד, גנט (בלגיה), ניו יורק ועוד, שמייצרות תוכניות אסטרטגיות בנושא ומוציאות אותם לפועל. בעיריות אלה ניתן למצוא שהעירייה מקדמת יצירת פלטפורמות שתואמות לאינטרס של העיר ותושביה. כך למשל עיריית סיאול דחפה להקמת פלטפורמת אירוח שמתמחה באירוח קוריאני מסורתי. החשוב הוא שלעיריית סיאול יש תוכנית עבודה רב שנתית בנושא כלכלה משתפת עירונית במגוון רחב של אתגרים עירוניים: תחבורה, גיל שלישי, תרבות ופנאי, יוקר מחיה ועוד.

לסיכום, התנגשות האינטרסים של מדינת ישראל עם Airbnb יכולה להיות הזמנה והזדמנות לייצר בישראל מדיניות אקטיבית ולא רק בתחום התיירות. מדיניות ויוזמה שיוכלו למשל לעזור לפתח את הפריפריה הישראלית באמצעות המשאבים והיכולות שכבר קיימים בפריפריה. שם אין כרגע פעילות משמעותית של כלכלה משתפת.

צפריר בלוך-דוד, יאיר פרידמן ואיל בלוך | הבלוג השיתופי

ד"ר צפריר בלוך-דוד הוא מומחה לכלכלה משתפת וכלכלה התנהגותית, שותף מייסד ב-WEconomize, המתמחה בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים, חבר סגל באקדמית תל אביב יפו.

ד"ר יאיר פרידמן הוא מומחה בכלכלה משתפת, שותף מייסד ב-WEconomize. מרצה לאסטרטגיה תחרותית, מיזוגים ורכישות וכלכלה משתפת באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי הרצליה.

איל בלוך הוא מורה, פסל חברתי, מייסד שותף במכון לחינוך לקיימות מכללת דוד ילין, ושותף מייסד ב-WEconomize.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker