אינסטגרם ובדלי סיגריות: כך ניקתה עיריית סן פרנסיסקו את הרחובות

שינוי תפישה מתושב כצרכן והעירייה כספקית שירות למצב שבו הצרכן הוא גם יצרן הוא יעיל יותר - והנה כמה דוגמאות שמראות איך עושים את זה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדלי סיגריותצילום: REUTERS

אנו בסופה של תקופת הבחירות לשלטון המקומי ובתחילתה של קדנציה. זו הזדמנות לבחון מחדש כיצד ניתן להתמודד עם סוגיות עירוניות. הכלכלה המשתפת מאפשרת לנו לחשוב מחדש על יחסי הגומלין בין הרשות והתושבים שלה - יחסים שבאופן מסורתי רואים בתושב משלם מסים ובעל זכות בחירה אחת לכמה שנים, וברשות כספקית שירותים לתושב.

בפוסט זה נביא דוגמאות לכך שתפישה חדשה של תפקיד התושב ושל תפקיד הרשות יכולים להפוך את מה שנתפש כאתגר עירוני קשה, לאפשרי וממשי. בתפישה החדשה תפקיד התושב הוא צרכן ויצרן של שירותים ופתרונות עירוניים והרשות תפקידה לאפשר ואף לעודד את התושבים להיות "יצרכנים" ולא רק לשמש כספקית שירותים. מבחינתנו כלכלה משתפת מתרחשת בכל פעם שחלק משמעותי ממוצר או שירות נוצר על ידי המשתמשים, והמשתמשים בעיר הם תושביה.

מפת בדלי הסיגריות של סן פרנסיסקו

רובנו מכירים את המצב של בדלי סיגריות שמתגוללים ברחובות. חלקנו משליכים אותם מבלי לחשוב, חלקנו רואים את הלכלוך ומתעצבנים. זה מטרד לכל תושבי העיר והבאים ברחובותיה. בנוסף, זוהי משימה תפעולית המכבידה על שמירת ניקיון הרשות שיש לה משמעויות כלכליות. עיריית סן פרנסיסקו העריכה שחלק משמעותי מהמשאבים המושקעים בניקיון העיר מופנה לניקוי בדלי סיגריות המושלכים כלאחר יד על ידי המעשנים. מתוך תפישה שהמעשנים הם אלה שצריכים לשאת בעלויות, החליטה עיריית בסן פרנסיסקו להטיל מס ניקיון על הסיגריות.

על מנת לאמוד את החלק היחסי של בדלי הסיגריות מהזבל שמושלך לרחוב ,שכרה העירייה חברת סקרים שבחנה את מספר בדלי הסיגריות ברחובות העיר. בעקבות הסקר הוחלט להטיל מס של 20 סנט לקופסה. בעקבות זאת, חברות הסיגריות תבעו את העירייה בטענה שהסקר אינו מהימן וכי אין דרך לאשש את ממצאיו. העירייה בתגובה גייסה את מיזם הכלכלה המשתפת Litterati לייצר מידע אמין בנושא. 

מיזם Litterati קם בכדי לטפל בבעיית האשפה המפוזרת במרחב הציבורי: פחיות, בקבוקים, בדלי סיגריות ועוד. באמצעותו של  מיזם זה, פנתה העירייה אל תושבי העיר וביקשה מהם להעלות צילומים של בדלי סיגריות באמצעות האינסטגרם (מאוחר יותר החברה בנתה אפליקציה ייעודית לכך). לכל תמונה שנשלחה, צוין מיקום התמונה והזמן שבו צולמה. תוך ארבעה ימים בלבד נאספו 5,000 תיעודים ונוצרה מפת בדלי הסיגריות של העיר.

כך, באמצעות כלכלה משתפת, המשימה של יצירת תמונה מהימנה של פסולת סיגריות בתוך ימים ספורים נהפכה לאפשרית. זאת, באמצעות רתימתם של תושבי העיר לסקר מפגע עירוני עבור העירייה ועבור עצמם. בעזרת המידע החדש שנאסף, חזרה העירייה לבית המשפט, איששה את תביעתה ואף הכפילה את גובה מס הניקיון פי שניים. מהלך זה הוביל לתוספת של ארבעה מיליון דולר לקופת העירייה. מס זה ככל הנראה לא שיכנע אנשים לא לזרוק בדלים, אבל הוא לפחות הבטיח שהמעשנים משלמים על הניקיון.

מיזם Litterati נהפך לחברה המבוססת על תפישת הכלכלה המשתפת. כיום, החברה מוכרת את שירותיה לשיפור ניקיון הסביבה לרשויות וארגונים ברחבי העולם. המידע נאסף, ההשפעה  נמדדת, רשויות וחברות מייצרות מדיניות ופועלות בהתאם לניתוח הנתונים והתובנות מניתוח זה, והתוצאה: שינוי מורגש ובר השגה.

מעבר ליצירת מפות לכלוך ומדיניות מסים, דוגמה זו מעידה על תפישה שבה התושב נרתם באופן אקטיבי להשפיע על סביבתו. תפישה אקטיבית של התושב, כמשפיע ויוצר פתרונות, יכולה לבוא לידי ביטוי כמעט בכל הנושאים שמעסיקים את העיר ותושביה.

הפתרון לחופש הגדול

נניח שאנו כראשי ערים רוצים לעזור למשפחות הצעירות במהלך החופשות למצוא פעילויות משמעותיות לילדיהם. באופן מקובל, עיריות מעורבות ביצירת מגוון הקייטנות בעיר. אולם מי שמגדל ילדים בארץ מכיר היטב את האתגר של פעילויות לילדים במהלך אוגוסט (כמה כבר אפשר לרתום את הסבים?).

העירייה יכולה למנף את התופעה של קייטנות הורים. הורים רבים מתארגנים בקבוצות שבהם כל פעם הורה תורן מעביר יום קייטנה. התופעה מתרחשת באופן ספונטני במקומות רבים בארץ. תארו לכם מה יקרה אם העירייה תקים פלטפורמה משתפת שבה ניתן יהיה ליזום יצירה של קייטנות הורים, להצטרף לקבוצות הורים קיימות, לשתף בידע ורעיונות לפעילויות, להפחית עלויות באמצעות רכישות משותפות לאירועים ואטרקציות שונות ועוד.

קייטנה בירושליםצילום: תומר אפלבאום

בפועל העירייה מייצרת מרחב ציבורי משתף בעולם הווירטואלי והממשי. דרך פעולה זו מאפשרת לעירייה לתת שירות חשוב לתושב באמצעות תושבים אחרים, באופן מהיר ובעלויות נמוכות יחסית לכל הצדדים.

דוגמאות אלה הן רק קצה המזלג של מה שניתן לעשות כשהעירייה מאמצת את תפישת הכלכלה המשתפת ככלי עבודה. כך למשל, ישנן עיריות שמאפשרות לאזרחים להשפיע באופן שוטף על תקציב העיר, היכן ואיך הוא יושקע. יש יותר מ-200 ערים בעולם שכבר מנהלות תקציב משתף, ועל כך באחד הפוסטים הבאים.

צפריר בלוך-דוד, יאיר פרידמן ואיל בלוך | הבלוג השיתופי

ד"ר צפריר בלוך-דוד הוא מומחה לכלכלה משתפת וכלכלה התנהגותית, שותף מייסד ב-WEconomize, המתמחה בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים, חבר סגל באקדמית תל אביב יפו.

ד"ר יאיר פרידמן הוא מומחה בכלכלה משתפת, שותף מייסד ב-WEconomize. מרצה לאסטרטגיה תחרותית, מיזוגים ורכישות וכלכלה משתפת באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי הרצליה.

איל בלוך הוא מורה, פסל חברתי, מייסד שותף במכון לחינוך לקיימות מכללת דוד ילין, ושותף מייסד ב-WEconomize.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker