מאמצים רופאים ומאכילים קשישים: כלכלה שיתופית בצל הקורונה

וירוס קורונה אינו מהווה סכנה קיומית על האנושות, אך אין ספק שהוא מפחיד מאוד את האנשים, בין אם הם בסיכון ובין אם לא, ולכן הוא משפיע באופן מהותי על אבן היסוד של הכלכלה המשתפת - האמון. ללא אמון, הכלכלה השיתופית עשויה להיפגע קשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רופאה איטלקיה תופסת תנומה
רופאה איטלקיה תופסת תנומהצילום: AFP

על אף הדיווחים על השתלטות הסינים על הקורונה, לא ניתן להזמין עדיין דירות באמצעות airbnb בבייג'ין. הפלטפורמה עצרה את כל ההזמנות בשל הוירוס והמליצה למארחים ולמתארחים "לנקוט אמצעי זהירות נדרשים כדי להיות מוגנים בעת נסיעה". כל מי שהזמין דירות ובתים בבייג'ין בין 7 בפברואר ל-30 באפריל קיבל הודעת ביטול ואת כספו בחזרה. למעשה, airbnb הרחיבה את מדיניות "הנסיבות המקלות" שלה באופן גלובלי, מהלך שמבטיח שכמעט כל הזמנה ניתנת לביטול ללא תשלום.

במקביל, עוד ועוד פלטפורמות דיגיטליות חוות ירידה חדה בשימוש, ומצד שני שירותי שילוח מזון שיתופיים ברחבי העולם חווים עלייה של עד 75% בעסקות. אובר פירסמה הודעה שבה הודיעה כי הרחיבה את דמי המחלה לנהגיה, ותספק תמיכה כלכלית מסוימת לנהגים שנדבקים והושמו בהסגר של שבועיים. מנגד, הפלטפורמה המתחרה ליפט פירסמה הצהרה פשטנית למדי על כך שהיא "עוקבת מקרוב אחר מצב התפשטות הנגיף", וספגה ביקורת על כך שלא ביצעה פעולות משמעותיות בפועל.

פלטפורמות שילוח האוכל השונות, דוגמת Uber Eats, Deliveroo, Glovo, Just Eat ואחרות החלו להציע אפשרויות משלוח "ללא מגע", שבמסגרתן השליחים מתקשרים או שולחים מסרון כשהם מגיעים ומשאירים את המשלוחים במקום שהוסכם עם המזמין. seamless.com הגדילה לעשות, והחליטה לדחות את תשלומי העמלות המגיעות לה ממסעדות עצמאיות שנפגעו מהמשבר, וכך מסייעת להם.

השפעה הקורונה על כלכלת השיתוף

מומחים מסכימים שווירוס קורונה אינו מהווה סכנה קיומית על האנושות, אך אין ספק שהוא מפחיד מאוד את האנשים, בין אם הם בסיכון ובין אם אינם בסיכון, ולכן הוא משפיע באופן מהותי על אבן היסוד של הכלכלה המשתפת - האמון. ללא אמון, אנשים לא יסכימו להתארח בביתם של אנשים זרים, לא יסכימו לנסוע ברכבו של זר ולא יסכימו להלוות או לשכור ממישהו שהם לא מכירים. בקיצור - ללא אמון, כלכלת השיתוף עשויה להיפגע קשות.

להבנתנו, האמון הזה יוגבל רק למפגשים בין-אישיים ישירים ולא למפגשים וירטואליים, שבמסגרתם לא ניתן להידבק בקורונה. מכיוון שכך, כל הפלטפורמות הכוללות אינטראקציה בין אנשים (דוגמת שיתוף דירות, משרדים, רכבים, חפצים וכו') חוות בימים אלה האטה או עצירה מוחלטת בפעילותן. מצד שני, פלטפורמות המאפשרות אינטראקציה וירטואלית חוות כיום פריחה, שכן הן מאפשרות יצירת ערך בלי חשש להדבקה – בין אם מדובר בפלטפורמות למידה מרחוק, בפלטפורמות המחברות פרילנסרים ולקוחות ובין אם בפלטפורמות שיתוף ידע.

במקביל, נראה כי השפעות הקורונה גורמות להאטה בפעילות הסחר הבינלאומי, ועשויות להסתיים בכך שהכלכלות המקומיות תהפוכנה למשמעותיות יותר ויותר בעתיד הקרוב, ואולי אף בעצירה כמעט מוחלטת בכל פעילות הדורשת אינטראקציה ישירה והעדפה של אינטראקציות וירטואליות.

מה עוד אפשר לעשות?

בעולם הרפואי ישנן כבר עתה פלטפורמות שיתופיות המנצלות ידע, נתונים ומידע רפואי על מנת לקדם מחקר ומתן פתרונות מצילי חיים. פלטפורמה אפריקאית בשם youngafricalive.com מחברת מיליוני אפריקאים, כולל רופאים, חוקרים וחולים, לקהילה המתמקדת במחלת האיידס ומספקת מידע רב ואפשרויות פעילות מגוונות.

בדומה, cancerlinq.org היא פלטפורמה המחברת חברות תרופות, גופי מחקר, גופי ממשל וארגונים שונים לשם קידום המאבק בסרטן. כך גם אינספור פלטפורמות, דוגמת patientslikeme.com, מחברות בעלי עניין שונים לשם שיתוף ידע, משאבים רפואיים, ציוד רפואי ועוד - על מנת לייעל מערכות רפואיות במגוון תחומים ובמקביל לקדם את המלחמה במחלות כרוניות ולסייע לחולים ובני משפחותיהם במצב המורכב שאליו נקלעו.

700 אלף עובדים במגזר הפרטי הוצאו לחל"ת או פוטרו. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

באופן דומה, גם המלחמה בקורונה מסתייעת בכלכלה המשתפת. בשעה זו מהנדסים ומתנדבים אחרים ברחבי העולם חוברים יחדיו לפתח פתרונות הדרושים בימים אלה, החל מקבוצות התומכות בצוותים רפואיים, דוגמת קבוצת הפייסבוק "אמץ רופא.ה" וכלה בהתארגנויות במטרה לבצע התאמות במכונות הנשמה ובציוד רפואי החסרים לבתי החולים. באמצעות דפי פייסבוק, קבוצות וואטסאפ ואתרי אינטרנט המוקמים במהירות, מגוון קבוצות עושות שימוש בלוגיקה משתפת על מנת לפתח מענה לאתגרי הקורונה.

במקביל, שימוש במתודות שיתופיות עשוי לסייע לפתור חלק מהאתגרים הנמצאים לפתחם של מגזרים שלמים. מצד אחד, פלטפורמות שיתוף מזון עשויות לסייע לאוכלוסיות מוחלשות התלויות במפעלי הזנה שנסגרו עקב התקנות החדשות.

באמסטרדם, למשל, פלטפורמה בשם ShareYourMeal מאפשרת לעירייה להזין קשישים בודדים באמצעות השכנים שלהם. השכנים מבשלים ומביאים מזון טרי יותר לקשישים, ובמקביל נוצר קשר בלתי אמצעי ביניהם.

בהינתן שמרכזי היום לקשיש בישראל סגורים וכך גם ארגונים אחרים העוסקים בהזנה וסיוע, מדובר בפתרון יצירתי שעשוי לסייע רבות לציבור האזרחים הוותיקים (אך לא רק, מדובר גם בפתרון להזנת ילדים ומשפחות מעוטות יכולת, שעד כה היו תלויים בעמותות ומפעלי הזנה). בנוסף, ישנם אינספור חקלאים ומגדלים ש"נתקעו" עם הרבה מזון, ומעוניינים בצרכנים שירכשו ישירות מהם, עתה שחלק ניכר מהחנויות והמסעדות נסגרו.

לבסוף, ישנו עוד משאב לא מנוצל - הסטודנטים והתלמידים הנמצאים בבית בחוסר מעש. ניתן היה לרתום אותם לסייע לאותם קשישים ושאר אוכלוסיות מוחלשות, ואכן, ברחבי העולם, החל בשווייץ וכלה בקנדה, צצות כיום עוד ועוד התארגנויות המחברות סטודנטים ותיכוניסטים לקשישים הזקוקים לסיוע, בהיותם אוכלוסייה בסיכון.

ולסיום, עקב סגירת מרבית החנויות, בהחלט ייתכן שאנשים יידרשו לציוד או לכלי עבודה. פלטפורמת Peerby ההולנדית מאפשרת לאתר בסביבה אנשים שמוכנים להלוות ציוד וחפצים (החל מסולם וכלה בפטיש) וניתן לבקש ששליח יביא את החפץ הנדרש, ללא אינטראקציה ישירה עם המלווה. בדומה, פלטפורמה שווייצית מעניינת במיוחד היא Pumpipumpe, המציגה פתרון פשוט ביותר (ולא טכנולוגי) - מדבקות שניתן להדביק על תיבות הדואר ומעידות על החפצים המוצעים לשיתוף. ניתן להגיע להסדר עם המלווים ובין היתר לבקש שהחפץ יושאר בכניסה לדירה או לבניין.

כלכלת השיתוף יכולה לסייע בימים מורכבים אלו, הן באמצעות חיבור ורישות קהילות ויצירת ערך והן במתן מענה לאתגרים מורכבים באמצעות אינספור משאבים שיושבים כיום בחוסר מעש, מבודדים בביתם ומחכים שיאפשרו להם לפעול ולסייע.

כלכלה שיתופית

צפריר בלוך-דוד, יאיר פרידמן ואיל בלוך | הבלוג השיתופי

ד"ר צפריר בלוך-דוד הוא מומחה לכלכלה משתפת וכלכלה התנהגותית, שותף מייסד ב-WEconomize, המתמחה בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים, חבר סגל באקדמית תל אביב יפו.

ד"ר יאיר פרידמן הוא מומחה בכלכלה משתפת, שותף מייסד ב-WEconomize. מרצה לאסטרטגיה תחרותית, מיזוגים ורכישות וכלכלה משתפת באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי הרצליה.

איל בלוך הוא מורה, פסל חברתי, מייסד שותף במכון לחינוך לקיימות מכללת דוד ילין, ושותף מייסד ב-WEconomize.

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון