לאכול אצל זרים בבית ולערוך סיור ברים עם בליינים מקומיים: מהפכת השיתופיות בתיירות

תחום החוויות בעולם התיירות המשתפת גועש ומתפתח; ההיצע גדול והתחרות רבה. הפלטפורמות המשתפות מנסות לעשות שימוש יצירתי ככל שניתן ביכולותיהם של אנשים פרטיים, בנכסים מקומיים ובמשאבים מגוונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנות אוכל
ארוחה של EatWithצילום: מוטי מילרוד

כולם מכירים בשינוי שקרה בתחום ההלנה בשל פלטפורמות כגון Airbnb, booking ו-hotels.com, אבל הכלכלה המשתפת משנה עוד תחומים רבים בענף התיירות.

לפני כשלוש שנים אירחנו בישראל כמה מרצים מחו"ל לכנס ShareIsrael השני, הכנס השנתי שלנו בנושא כלכלה משתפת, החלטנו, כחלק מהאירוח, לקחת אותם לארוחה שונה במקצת. בשעת ערב מאוחרת עשינו את דרכנו לשכונה מוחלשת במרכז הארץ, כזו שלרוב כלל לא נמצאת על מפת התיירות. הכניסה לחצר המטופחת, לבית הנאה ולשולחן הערוך במטעמים הפתיעה אותנו לטובה, והארוחה, שכללה מגוון עשיר של מנות טעימות ומקוריות מהמטבח המקומי הזכירה לכולנו, ישראלים, גרמנים, בריטים והולנדים, סיפורי אלף לילה ולילה.

מעבר לארוחת הערב הנפלאה, האווירה הייחודית ובעיקר הסיפורים המרתקים שסופרו במהלכה יצרו חוויה יוצאת דופן, שהתאפשרה הודות לכלים ולתפישה של התיירות המשתפת. ארוחות ביתיות כאלו נכנסות בשנים האחרונות לקטגוריה חדשה בעולם התיירות בכלל והתיירות המשתפת בפרט - "חוויות".

חברות כמו Eatwith, betzavta, אורחים לשבת (shabbatguests) ואחרות הן פלטפורמות משתפות (במקרה זה מדובר בפלטפורמות ישראליות, אך יש רבות כמוהן ברחבי העולם), המאפשרות לבשלנים ולשפים חובבים לארח, בתשלום כמובן, סועדים אצלם בבית לארוחה, ואילו הסועדים, מצדם, מדרגים את המארחים ומציינים לחיוב את הטובים שבהם.

מאז אותה ארוחה, הספקנו כבר להתארח בעוד כמה וכמה אירועים שכאלה, ואילו Eatwith הספיקה להירכש על ידי מתחרה צרפתית בשם VizEat, אלא שניכר שהזיכרונות מאותן ארוחות אינם דומים לזיכרונות מעוד ארוחה במסעדה, טובה ככל שתהיה. הרצון לייצר חוויה שונה וייחודית לתייר גורם למאות חברות ופלטפורמות לחפש דרכים יצירתיות להציע עניין, ריגוש, ובעיקר – אותנטיות וייחודיות שלא ניתן לחוות במקומות אחרים.

בין אם מדובר בארוחות גורמה, בסיורים או באירוח, הפלטפורמות המשתפות מנסות לעשות שימוש יצירתי ככל שניתן ביכולותיהם של אנשים פרטיים, בנכסים מקומיים ובמשאבים מגוונים שקודם לכן לא הופנו לכיוון תיירותי. היתרון הגדול של פלטפורמות התיירות המשתפת הוא בשימוש באותם משאבים, יכולות ומיומנויות רק על פי הביקוש והדרישה (ולא על בסיס קבוע) ובכך מורידים עלויות ומפחיתים סיכונים.

לאותה בשלנית-מארחת ב-Eatwith ,feastly או bonappetour אין צורך להקים מסעדה, לשלם לעובדים, לרכוש חומרי גלם מראש, לעמוד בתשלומי שכירות, ארנונה וכו', אלא פשוט להציע אירוע, ורק אם הוא מתמלא - לגשת לשוק ולרכוש את חומרי הגלם הנדרשים. כך נוצר ערך ייחודי וניתן לרתום משאבים ויכולות ולייצר ערך חדש ומשמעותי.

תחום החוויות בעולם התיירות המשתפת גועש ומתפתח; ההיצע גדול והתחרות רבה. עשרות רבות של פלטפורמות דוגמת Vayable מציעות סיורים חווייתיים באינספור ערים, ואפילו ל-Airbnb יש פעילות מוגדרת המציעה חוויות כגון ארוחות, סיורים ייחודיים והרצאות בערים שבהן היא פועלת, וזאת על מנת לייצר חוויה כוללת, שאיננה רק לינה בדירה או בבית.

פלטפורמות רבות כמו coolcousin הישראלית מציעות מדריכים מקומיים ברחבי העולם, המספקים המלצות מעודכנות ומאפשרים "לטייל בחו"ל כמו מקומי", ואילו אחרות, דוגמת explore-share.com, מחברות תיירים עם מדריכי דרך מורשים. ישנן אפילו פלטפורמות כגון zoola fix המחברות בין תיירים לבליינים מקומיים המציעים סיור בין ברים, פאבים ומועדונים, שאין באף מדריך.

במקביל, התיירות המשתפת משנה את כללי המשחק במרחב התיירותי-תחבורתי. לדוגמא חברת Turo (שנכנסה לאחרונה לישראל) מאפשרת לבעלי רכבים להשכיר את רכבם ולייצר הכנסה (כך למשל, בזמן שהם בחו"ל, ניתן להשכיר את הרכב במקום לשלם על חניה בשדה התעופה). Turo עוזרת להשכיר, מספקת ביטוח ומחזירה אותו לבעליו באחריות מלאה. Turo ודומותיה הן חברות השכרה שאין בבעלותן כלי רכב, אך ייחודן בכך שהן מאפשרות גישה לרכבים פרטיים כשאלה אינם בשימוש.

מלבד מכוניות ישנן עוד פלטפורמות רבות המנגישות מגוון אמצעי תחבורה, החל מסירות ויאכטות (דוגמת boatsetter), אופנועים (כגון Riders Share), קטנועים (כגון ecooltra), קורקינטים חשמליים (דוגמת Bird ו-Wind) וכמובן - אופניים (דוגמת תל-אופן התל אביבית).

מרבית אנשי התיירות, כמו גם התיירים, כבר מכירים בכך שפלטפורמות כלכלה משתפת שינו כבר, מקצה לקצה, את תעשיית התיירות, החל מ-TripAdvisor המציעה מידע מבוסס חוות דעת של תיירים (ובכך החליפה את ספרי הטיולים דוגמת Lonely Planet שהסתמכו על כותבים שסיפרו על חוויותיהם), המשך ב-Airbnb, HomeAway ,Wimdu ואחרות, המציעות דירות ובתים פרטיים להשכרה וכלה בפלטפורמות המחברות בתי מלון ותיירים דוגמת booking ו-Expedia.

אלא שגם בתחום ההלנה יש עוד תחומים רבים המאפשרים להציע ערך חדשני באמצעות הכלכלה המשתפת, כמו תחום החלפת הבתים (באמצעות פלטפורמות דוגמת homeexchange) או תחום "גלישת הספות" (couchsurfing) המציע אירוח חינמי בבתים של אנשים, אירוח המאפשר מפגש אנושי וישיר המייצר ערך תרבותי וחברתי.

התיירות המשתפת משפיעה ותשפיע עוד רבות על האופן שבו אנחנו מטיילים, חווים חוויות ומבלים. היכולת להזמין מגוון גדל והולך של טיסות, לינות, ארוחות וחוויות באופן בלתי אמצעי וללא מתווכים מאפשר יותר ויותר גמישות והתאמה, ומאידך, התחום מייצר עוד ועוד מישרות והזדמנויות לעשות שימוש יעיל יותר במשאבים, יכולות ומיומנויות שעשויים להוסיף ערך רב לתיירים ולטיילים.

ולבסוף, ערך רב טמון בשימוש בכלים שמציעה הכלכלה המשתפת לאירוח תיירותי של אירועים משמעותיים ורבי תיירים דוגמת האירוויזיון. באמצעות חשיבה נכונה ותכנון מתאים ניתן ליצור חוויות אירוח המתבססות על המשאבים והיכולות הקיימים בידי התושבים והאזרחים. כך ניתן לייצר את היצע שירותי התיירות הנדרש כך שיותאם לביקוש המסיבי, אלא שהשימוש בכלכלה משתפת דורש מהרשויות גמישות מחשבתית וחשיבה מחוץ לקופסה... אז מי מרים את הכפפה?

כלכלה שיתופית

צפריר בלוך-דוד, יאיר פרידמן ואיל בלוך | הבלוג השיתופי

ד"ר צפריר בלוך-דוד הוא מומחה לכלכלה משתפת וכלכלה התנהגותית, שותף מייסד ב-WEconomize, המתמחה בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים, חבר סגל באקדמית תל אביב יפו.

ד"ר יאיר פרידמן הוא מומחה בכלכלה משתפת, שותף מייסד ב-WEconomize. מרצה לאסטרטגיה תחרותית, מיזוגים ורכישות וכלכלה משתפת באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי הרצליה.

איל בלוך הוא מורה, פסל חברתי, מייסד שותף במכון לחינוך לקיימות מכללת דוד ילין, ושותף מייסד ב-WEconomize.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"