לשוק אין מושג מה לעשות עם עצמו, והמשקיעים כבר מורטים שערות

נדמה שבעיקר מה שהשוק נהנה לעולל לעצמו בתקופה האחרונה זה לחפש איפה יש פוזיציות גדולות בכיוון מסוים ואז לקחת את המחירים לכיוון ההפוך. את זה אפשר היה לראות בתחילת השנה בכל טירוף הגיימסטופ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש מתוסכל

טעיתי. 

באחד הטורים הקודמים הקודמים כתבתי שכל הנזילות שמזרימים הבנקים המרכזיים ימשיכו כנראה לדחוף את מחירי הנכסים (נדל"ן, מניות) למעלה, כשרק אינפלציה תוכל להפריע למהלך כזה. 

אז זהו, שגם אינפלציה לא הצליחה לעצור את שוקי המניות, שנמצאים לא רחוק משיא כל הזמנים. מדד spx עלה בכ-14% ומדד נאסד"ק עלה בכ-9%. מה שכן קרה זה שתשואות האג"חים עלו בצורה חדה מתחילת השנה, ותשואת האג"ח האמריקאי לעשר שנים עלתה מ-0.9% עד כמעט 1.8% לפני חודשיים (והיום 1.45%). 

מבחינת מדדי המניות הכל בסדר, אבל כל מי שמשקיע בשוק המניות יודע שזה סוג של שקר. כמה פעמים כבר דיברתי עם חברים שמורטים שערות ואומרים לי "זה יפה שהמדד עולה היום ב-0.5% אבל התיק שלי נופל ב-3%". מניית אפל התחילה את השנה במחיר 133 דולר. היום היא עומדת על 130.5 דולר; טסלה התחילה ב-700 דולר, עלתה עד 900 דולר והיום היא 620 דולר. אז לא הכל ורוד בממלכת המניות וצריך כנראה לעשות שיעורי בית לפני שמחליטים מה לקנות (או מה למכור). 

זה נדמה שבעיקר מה שהשוק נהנה לעולל לעצמו בתקופה האחרונה זה לחפש איפה יש פוזיציות גדולות בכיוון מסוים ואז לקחת את המחירים לכיוון ההפוך. את זה אפשר היה לראות בתחילת השנה בכל טירוף הגיימסטופ, או מניות של חברות כושלות אחרות שפשוט היו בהן פוזיציות שורט ענקיות ומשקיעים עשו סקוויז על אותן פוזיציות. או תחשבו על מה כווולם אמרו בתחילת השנה לגבי הדולר – שהוא יירד. זוכרים? הרי מדפיסים מלא דולרים + הממשל החדש הולך להגדיל גירעון. משמע - דולר חלש. אז בואו תשמעו קטע – האינדקס של הדולר בכלל עולה בכ-3% מתחילת 2021. ויודעים מתי היה הנמוך של הדולר? בדיוק בתחילת השנה כשכולם הספידו אותו. 

טוב, אז עכשיו אחרי שווידאנו שלשוק אין מושג מה לעשות עם עצמו, ולחלק ניכר מהחזאים של הבנקים ובתי ההשקעות גם אין, בואו נעבור למה שמעסיק עכשיו את השווקים הפיננסים - וזה הפד האמריקאי. אני יכול להרגיע אתכם – גם לפד אין הרבה מושג מה לעשות עם עצמו. הבעיה של כולנו היא שהפד גם קובע דברים בפועל. 

הפד, בהחלטת הריבית ביום רביעי האחרון, הפתיע מאוד את השווקים כאשר צפה בתחזיות הארוכות טווח שלו, שיעלו ריבית פעמיים במהלך 2023. אז למה זה משנה ולמה זה לא:  

זה משנה כי זה מראה שלמרות מה שהם אומרים כבר חודשים, על כך שבתקופה הקרובה תהיה אינפלציה גבוהה אבל שזה מצב זמני, מסתבר שברגע האמת הם פשוט מיצמצו. זה הראה שהם לא חסינים מפני מבול הכתבות בתקשורת על אינפלציה, ושעל אף שהרבה עדויות מראות שהמצב הזה נגרם מצד צווארי בקבוק בצד הייצור, הם כנראה קצת נבהלו. 

זה לא משנה כי זה רק תחזית על מה הם (אולי) יעשו עוד שנה וחצי עד שנתיים מהיום. מי יודע מה יהיה עד אז. זה משנה לעכשיו? לא. הדבר היחידי שהם בפועל הולכים להחליט עליו בתקופה הקרובה הוא המועד שבו יתחילו לצמצם את קצב רכישות האג"ח שלהם, ולגבי זה לא חל שינוי וזה יהיה ככל הנראה לכל המוקדם בדצמבר. הם הבטיחו לתת התראה "מאוד ארוכה" לפני זה. אז זה לא יקרה בספטמבר. אז אם זה לא משתנה ותחזית הריבית היא רק לעוד שנתיים, אז על מה המהומה? 

כרגע מה שמשקיעים צריכים להחליט הוא איפה הם נמצאים בוויכוח הנוכחי על אינפלציה – האם היא זמנית או קבועה. זה לא סתם דיון אקדמי אלא מה שיכריע איזה סוגי השקעות יצליחו ואיזה לא בתקופה הנראית לעין.  

מי שחושב שהאינפלציה היא זמנית צריך לקנות מניות טכנולוגיה ואג"חים, כי שני אלה בעצם תלויים בהיוון של תזרים מזומנים עתידי. ולכן, אם האינפלציה תהיה זמנית (ולכן ריביות נמוכות לאורך זמן) זה יעזור למגזרים האלה. 

מי שמאמין שאינפלציה היא דבר שיישאר איתנו לאורך זמן – צריך להוריד את משקל הטכנולוגיה ולהוסיף דברים כמו בנקים או חברות שמייצרות תזרים שוטף (חברות VALUE). 

לגבי הדולר – השוק היה (ועודנו) ממוצב בפוזיציות שורט, ולכן הודעת הפד בשבוע שעבר שהם רואים תסריט סביר להעלאת ריבית פעמיים ב-2023 עירערה את הטרייד של השורט דולר. 

מה אני חושב? פול קרוגמן הוא עם פרס נובל בכלכלה ומאמין שהאינפלציה היא זמנית. מצד שני, יש משקיעים אגדיים כמו סטנלי דרוקנמילר ופול טודור ג'ונס שמאמינים שאנחנו על סף התפרצות אינפלציונית. אני חייב להגיד שאני יותר במחנה של קרוגמן – מ-2009 עד 2019 הבנקים המרכזיים הדפיסו טריליונים והאבטלה ירדה לשפל היסטורי, ועדיין לא הייתה אינפלציה. הלחצים של מסחר מקוון ושל פרישה מוקדמת של דור הבייבי-בום ואוטומציה של ייצור (ואני יכול להמשיך ולהמשיך) – כל אלה לא נעלמו רק כי היתה קורונה. 

פול קרוגמןצילום: בלומברג

אני מאמין שבהחלט נראה אינפלציה גבוהה ברבעון הקרוב וכנראה ברבעון אחריו. אבל ברגע שבעיות השינוע מסין ייפתרו וצווארי הבקבוק של הייצור ייפתרו, נחזור לאותם גורמים דיפלציוניים שהיו קיימים עד 2020. 

אז כרגע – להיזהר משורט דולר, כי השוק קיבל הפתעה לא נעימה מצד הפד, ויהיו גופים שירצו לצמצם את החשיפה הזאת. אבל אנחנו נדע את האמת לגבי אינפלציה וצמיחה ואבטלה (ולכן לגבי מדיניות הפד בהמשך) רק לקראת סוף השנה הזאת או ברבעון הראשון של 2022. אז כרגע אין מה להכנס לפוזיציות אסטרטגיות אלא רק טקטיות לפי מצב הרוח של השווקים באותו שבוע. 

בהצלחה בשווקים, 

ק' 

הסוחר ק'

הסוחר ק' | הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker