המניות יקרות להחריד, אבל רק אינפלציה תוכל להוריד אותן

עברנו משבר רפואי וכלכלי ענק, הממשלות חילצו את הכלכלות על ידי הדפסה אדירה של כסף וחלוקה לכולם... ו... זהו ? איפה העונש על זה שהדפיסו כסף מהאוויר וחילקו אותו ברחובות?

הסוחר ק'
הסוחר ק'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריט
וול סטריטצילום: Nicole Pereira/אי־פי

בספר המפורסם "זיכרונותיו של סוחר מניות", מתוארת סצנה שבה אחד הסוחרים הצעירים מנסה לשכנע סוחר ותיק למכור את אחזקותיו כי עומד להגיע תיקון למטה. הסוחר הוותיק משתכנע שאכן יש סיכוי לא רע לתיקון, אך מסרב למכור. מדוע? Because it’s a bull market, you know, הוא עונה.

זה בערך מה שקורה בשווקים בחודשים האחרונים. כמובן שזה פשטני, אבל בפועל כשיש טרנד (ולא משנה למה נוצר הטרנד), אז אנשים ינסו לפרש כל נתון וכל מאורע בתור משהו שמחזק את הטרנד הזה.

דוגמאות? רק תסתכלו היום: אחרי הבחירות בארה"ב בנובמבר, המניות חגגו את התוצאה של ממשל מפוצל, כאשר הנשיא דמוקרט אבל הסנאט יישאר בידי הרפובליקאים. היו כל מיני הסברים, אבל מה זה באמת משנה? עכשיו הדמוקרטים ככל הנראה לוקחים בחזרה את השליטה בסנאט - ומסבירים לי שגם זה למעשה מ-ע-ו-ל-ה למניות. בקיצור, קשה להילחם בנרטיב ברגע שהוא התקבע בראש של אנשים.

אני לא הולך להיכנס פה ליתרונות או חסרונות של מכוניות חשמליות או קריפטו. את זה אני משאיר לאנליסטים מתחום המיקרו, ואני מנסה להיצמד למאקרו.

במאקרו יש מאבק מאוד גדול בין כוחות מנוגדים.

מצד אחד, והכי פשוט: הכסף מחולק בחינם. הריביות אפסיות, העמלות מסחר הן אפס - אז אנשים נדחפים למסחר במניות. בסופו של דבר הרי (בטווח הקצר וגם בינוני) מניות עולות כי יש יותר קונים ממוכרים, ויורדות אם יש יותר מוכרים. הקטע של "מה זה בעצם שווה באמת?" זה עניין שיתברר רק בטווח היותר ארוך. לי לדוגמה אין מושג למה טסלה משוערכת ב-700 מיליארד דולר. אבל מאחר וכרגע יש קונים במחיר הזה, אז שם השווי הנוכחי.

בצד השני של הכסף הזול הזה: תשמעו, השוק יקר. ממש ממש יקר. רמת מכפילים של קרוב ל-30 זה לא זול. למעשה, שוק המניות יותר יקר היום ממה שהיה ערב קריסת בועת הדוט קום.

אה... אבל הכסף. הכסף זול יותר בהשוואה לשנת 2000.

כשמכניסים למשוואה את הכסף הזול, כבר קל להצדיק כמעט כל שערוך.

בסופו של דבר, המניות גבוהות כי הבנקים המרכזיים יצרו בועה בשוק האג"ח על ידי ריבית נמוכה וקניית אג"ח. והבועה בשוק האג"ח גדולה יותר מהבועה בשוק המניות. המניות זולות אגב - אם משווים אותן לאג"חים היקרות. אבל זה משחק של השוואה ולא של ערך מוחלט. האם המניות יקרות ביחס להיסטוריה? בהחלט. האם הן יקרות ביחס לנכסים אחרים כמו אג"חים? לא.

הגענו לנקודה הנוכחית כי משהו מהותי "נכשל" במאקרו כלכלה. המשהו הזה הוא אינפלציה. עברנו משבר רפואי וכלכלי ענק, הממשלות חילצו את הכלכלות על ידי הדפסה אדירה של כסף וחלוקה לכולם... ו... זהו ? רגע, איפה העונש על זה שהדפיסו כסף מהאוויר וחילקו אותו ברחובות? אמורה לבוא אינפלציה, לא? והיא זו שתנפץ את בועת האג"ח ואז תנפץ את בועת המניות. אבל כל עוד אין אינפלציה, אז האג"חים לא בבועה. ואז המניות גם לא בבועה.

במצב הנוכחי, כשאין (עדיין?) אינפלציה, כל ירידה בשוק המניות זו הזדמנות קנייה. כן, למרות שהמניות גבוהות בהרבה מעל השווי ההוגן שלהן. והדולר ימשיך לפיכך להיות שק חבטות. כי אם אין צפי להעלאות ריבית בארה"ב, אזי קל לשכנע אנשים למכור את הדולר כדי לגדר את אחזקות המניות שלהם, או כי מספרים להם שהגירעון הגדול בארה"ב זה רע לדולר (לדעתי זה ממש לא, אבל זה עניין לטור אחר).

בהצלחה בינתיים בשווקים,

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker