שמתי כסף על התרחיש הרביעי לליל הבחירות של ארה"ב - ויש לי הימור

אם פלורידה ואוהיו שתיהן הולכות לטראמפ, אני חושב שהתגובה המיידית של השווקים תהיה ירידה במניות ובריחה למקלט הבטוח של אג"חים פשוט כי זה יעלה את ההסתברות לתסריט הרע של קרב צמוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו ביידן, דונלד טראמפ
ג'ו ביידן, דונלד טראמפצילום: MIKE SEGAR/רויטרס

אני לא מת על כתיבת פוסטים על פוליטיקה, אבל באמת שאין ברירה הפעם – כי לתקופה הקרובה (ובעיקר השבוע!) זה הולך להיות 100% פוליטי.

עכשיו, אני יודע שהמניות ירדו כבר ב-5%-6% משיא כל הזמנים, אבל עדיין מדובר ברמת מכפילים מאוד מאוד גבוהה היסטורית. נכון, הריבית אפסית ולכן There Is No Alternative. אבל יש משפט נוסף שצריך לחשוב עליו: בתור עיקרון - כשחוסר הוודאות גבוה, מחירי הנכסים צריכים להיות נמוכים. במקום זה, המצב לאחרונה הוא בדיוק הפוך - חוסר הוודאות מאוד גבוה ומחירי כל הנכסים מאוד גבוהים.

אני לא מתכוון לצדד פה באחד המועמדים, זאת לא המטרה. אני פשוט רוצה לעשות סדר (קצת) במה האפשרויות לליל הבחירות ואיך השוק אמור להגיב. בגדול האפשרויות לבחירות הן:

1. ניצחון סוחף של ג'ו ביידן + ניצחון דמוקרטי בסנאט;

2. ניצחון של ביידן + המשך שליטה רפובליקאית בסנאט;

3. ניצחון מפתיע של טראמפ;

4. קרב צמוד.

עכשיו, הערה חשובה על אפשרות 4: זאת לא בדיוק "אפשרות" כי בסופו של דבר או שיהיה 1,2, או 3. אבל אם בליל הבחירות לא נקבל תמונה ברורה של מי זכה, אז השוק מאוד לא יאהב את זה. וכשאני אומר "מאוד", אני מתכוון מ-א-ו-ד. כי זה אומר שהשוק יחשוש (ולדעתי זה מה שיקרה) מהפגנות המוניות ברחובות של שני הצדדים, שיטענו לרמאות, גניבת קולות, גניבת הבחירות וכדומה.

דונלד טראמפ וג'ו ביידן בעימות השני בנשוויל, טנסי
דונלד טראמפ וג'ו ביידן בעימות השני בנשוויל, טנסיצילום: JIM BOURG/רויטרס

לגבי שאר האלטרנטיבות, המחשבה כרגע (ואני מדגיש כרגע) היא:

1. ניצחון דמוקרטי ברור אמור להביא למסים גבוהים יותר על חברות (בטווח הבינוני רע לבורסה באופן כללי, ובעיקר לחברות שלא ייהנו מתמריצים, כמו טכנולוגיה); יותר תמריצים לאזרחים (טוב למניות צריכה); ויותר השקעה בתשתיות (טוב למניות של נדל"ן או תשתיות וסחורות). השוק מאמין שגירעון התקציב יזנק וזה יהיה רע לדולר ורע לאג"חים (תשואות עולות).

2. ניצחון רק של ביידן אבל בלי הסנאט, אומר שאין לו יכולת לבצע הרבה מהמדיניות המוצהרת שלו. זה אומר שאין העלאת מסים על חברות (בטווח הבינוני טוב לבורסה), אבל מצד שני פחות סיכוי לתוכניות תמריצים גדולות (בטווח הקצר רע לכלכלה). הדולר כנראה לא יעשה הרבה וכנ"ל האג"חים.

3. עוד 4 שנים של טראמפ? הדולר יתחזק, על הבורסה קשה להגיד כי תמריצים כנראה לא יהיו (הקונגרס עדיין יהיה דמוקרטי). האג"חים יתחזקו.

שימו לב, זה מה שהשוק חושב כרגע. תזכרו שב-2016 השוק האמין שטראמפ זה אסון למניות. אני הלכתי לישון ב-8 לנובמבר 2016 עם מניות LIMIT DOWN 7% ואז התעוררתי והן היו כבר בירוק. אבל כנראה שהתגובה המיידית צריכה להיות מה שכתבתי כרגע.

עכשיו, אני לא הולך להיכנס לכל הפינות של השיטה האלקטורלית האמריקאית, אבל מה שחשוב להבין זה... כמה זה לא מובן. בעיקר בגלל שכל מדינה סופרת אחרת את הקולות שנשלחים בדואר.

נתחיל מפלורידה. למה? כי בלי פלורידה אין כל כך אפשרות לטראמפ לנצח בבחירות האלה. זו מדינה עם 22 מיליון תושבים ו-29 אלקטורים. עכשיו, העניין הטוב בפלורידה הוא שהם סופרים מהר. מאוד מהר. קולות בדואר צריכים להגיע לעיר הבחירות שלך עד יום לפני הבחירות, ואז הם גם עושים אימותי חתימות וגם מתחילים לספור את הקולות האלה במהלך היום. משמע, בתוך 4-3 שעות מסגירת הקלפיות שם כנראה נדע את התוצאה. אחח, רק בעיה אחת: הם כאמור סופרים קודם, במהלך היום, את קולות הדואר. משמע, התוצאות הראשוניות משם יהיו של הדואר, והם אמורים להיות יותר לכיוון הדמוקרטי. אז תיזהרו מאוד מאוד אם בהתחלה זה ייראה כאילו ביידן זוכה בפלורידה ואז לטעות לחשוב שטראמפ גמור.

כמו פלורידה, גם אוהיו (שם הצבעתי בדואר) עושה אימותי חתימות לפני הזמן (שלי מאומתת, אגב!) וסופרת ביום הבחירות. טקסס גם תתן תוצאות די מהר כי הם לרוב יעילים, וגם אין שם הרבה הצבעה דרך הדואר.

הזוג טראמפ בעצרת בחירות בטמפה, פלורידה
הזוג טראמפ בעצרת בחירות בטמפה, פלורידהצילום: Evan Vucci/אי־פי

עכשיו, המדינה שמדברים עליה הרבה היא פנסילבניה. מדינה בינונית-פלוס, שנותנת 20 אלקטורים. היא רלוונטית כמובן רק בהנחה שטראמפ זוכה בפלורידה. הבעיה עם פנסילבניה היא ששם אסור לטפל במעטפות הדואר עד יום הבחירות עצמו, ולכן אימותי החתימה ייקחו זמן. ובאופן כללי זאת מדינה שידועה בחוסר היעילות שבה בהליך ספירת הקולות. ולכן, שם אין לצפות לתוצאות מהירות. האחראית שם במדינה התראיינה אתמול ואמרה שהתוצאות ייקחו כנראה "לפחות כמה ימים". תודה רבה לך.

בדומה לפנסילבניה, גם ויסקונסין ומישיגן מנועות מלספור את קולות הדואר עד יום הבחירות, וגם מעטפות שיגיעו כמה ימים אחרי יום הבחירות הן כשרות. אז אם פלורידה ואוהיו הולכות לטראמפ - ויש לו סיכוי - המדינות האלה יכריעו את הכף. והן, כאמור, אטיות ויש פתח לבלאגן ועורכי דין.

למה בלאגן? כי באופן הפוך לפלורידה, התוצאות הראשונות שייצאו מהן יהיו מהקלפיות ולא מהדואר – ושם סביר יותר להניח שיהיה רוב רפובליקאי. אז תארו מצב שבו טראמפ זוכה בפלורידה ואוהיו בתוך 5-4 שעות (לא משנה שבהתחלה ביידן "יוביל") ועכשיו צריך לחכות לתוצאות הסופיות מ-3 המדינות המתנדנדות, שבהתחלה הראו (מהקלפיות) שטראמפ הוביל? ואז עם הזמן התוצאות יילכו יותר לביידן? מהומת אלוהים. תסריט 4, כפי שכתבתי בהתחלה.

אז לסיכום: בלילה בין שלישי לרביעי העיניים יהיו על פלורידה ואוהיו (וגם קצת צפון קרולינה). בלי פלורידה טראמפ לא יכול לזכות. ואם אוהיו (או צפון קרולינה) הולכת לביידן אמנם יש לטראמפ סיכוי, אבל החשיבות היא שזה אומר שהסקרים צודקים וביידן כנראה יוביל גם במדינות האחרות.

אם פלורידה ואוהיו שתיהן הולכות לטראמפ, אני חושב שהתגובה המיידית של השווקים תהיה ירידה במניות ובריחה למקלט הבטוח של אג"חים, פשוט כי זה יעלה את ההסתברות לתסריט הרע של קרב צמוד.

ואני רוצה להדגיש שוב, מה שאני מדבר פה זה התגובות הסבירות לשעות הראשונות. מקסימום לימים הראשונים. האם השוק יראה ניצחון סוחף של ביידן (תסריט 1) ויחליט שזה דווקא טוב למניות, כי לפחות חוסר הוודאות העצום ירד מהפרק? אולי. אחרי ההיפוך החד של 2016 באמת שהכל אפשרי, ולכן אני ממליץ לא להקשיב למי שינפח את החזה ויגיד לכם "תעשו ככה אם יקרה X". נכון לכרגע – אלה התסריטים הסבירים. אני אישית קונה אופציות לתסריט הטוב ולתסריט הרע. והולך להכין המון פופקורן ולשבת לצפות במופע הקרקס הזה.

והימור קטן לסיום: אם אני צריך להמר על מי יזכה, אני אומר ביידן, ועם רוב מאוד קטן בסנאט. אבל זה בסוף. ואולי נדע את זה רק בעוד כמה שבועות.

נ.ב: אם משעמם לכם וצריכים להעביר את הזמן, אפשר לראות מה קורה כששמים מיקרוגל בתוך מיקרוגל בתוך מיקרוגל. לא יודע, זה היה היה נדמה לי אנלוגיה טובה למצב השווקים. וגם משעשע.

בהצלחה השבוע בשווקים!

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker