אשליות אופטיות בשווקים וכישרון נבואי שנמשך שבועיים

התהליך של WINNER TAKES ALL, שבו החברות הגדולות רק מגדילות נתח שוק ורווחים אפילו במשבר, הואץ במהלך משבר הקורונה. או לפחות, ככה השוק רואה את הדברים ומתמחר בהתאם

הסוחר ק'
הסוחר ק'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגדת עתידות
הסוחר ק'
הסוחר ק'

מאז הטור הקודם לא קרה הרבה. כביכול. מדד s&p500 היה בערך 3,220 בזמן כתיבת הטור הקודם, כשהזהרתי שאני לא מת על מניות באותה רמה. יצאתי גאון ונביא, והשוק ירד כ-6% במהלך של כמה ימים ממש אחרי הטור. זאת אומרת, הייתי גאון ונביא בערך לשבועיים ואז השווקים חזרו לאיפה שהיו קודם לכן. מדד נאסד"ק לעומת זאת כנראה רק יכול לעלות עוד ועוד. 

העניין הוא שמתחת לפני השטח המצב הוא כלל לא רגוע. נראה שמדד s&p500 תקוע בריינג', ומדד נאסד"ק מרקיע שחקים, אבל בפועל – מדובר במספר מניות גדולות שעולות בחדות מאד. כן, מה שקוראים FAANG (פייסבוק, אפל, אמזון, נטפליקס וגוגל). למעשה אני לא יודע מה נטפליקס קשורה וזה אמור להיות FAAMG (מיקרוסופט). התהליך של WINNER TAKES ALL, שבו החברות הגדולות רק מגדילות נתח שוק ורווחים אפילו במשבר, הואץ במהלך משבר הקורונה. או לפחות, ככה השוק רואה את הדברים ומתמחר את המניות הללו בהתאם. 

המנצחות לקחו הכל

אז האם "שוק המניות" במקום טוב? או שזו אשליה אופטית? הרי 5 המניות הגדולות הללו מהוות כ-28% ממדד s&p500, וכמעט 50% (!) ממדד נאסד"ק. אז כשאתם "מפזרים" השקעות וקונים את המדד – אתם לא באמת מפזרים שוב דבר. אתם בפועל קונים את 5 המניות הגדולות, ועל הדרך את כל האחרות. 

כרגע, אם מסתכלים ממבט מלמעלה על שוק המניות – הוא נראה יקר. למה? פשוט קחו את הרווחים שייצרו החברות ב-s&p500 ב-2019 – כ-140 דולר. השנה ההערכות הן לירידה לאיזור 125 ואז קפיצה אדירה לאזור 165-160 דולר ב-2021. יודעים מה, בוא ניקח את ה-165 הזה. נפעיל מכפיל 20? הגענו ל-spx של 3,300 (שזה איפה שאנחנו היום בתכל'ס). עכשיו קחו שנייה לחשוב מה זה אומר: הרווחים שנה הבאה יצמחו בחדות, הרבה מעל הרווחים של 2019 (לפני הווירוס), תוך כדי שיש מיתון קשה/קל (בחירה שלכם, אלא אם אתם רואים שגשוג), עם אבטלה הרבה מעל איפה שהיינו ב-2019, ולזה תוסיפו את הסיכון של ממשל דמוקרטי שיעלה מחדש את שיעורי מס החברות. ועל זה רוצים להפעיל מכפיל 20 שהוא די גבוה היסטורית. 

ללא ספק, התסריט האופטימי הזה יכול להתממש: ימצאו חיסון מהיר לווירוס, טראמפ ינצח בבחירות או הדמוקרטים לא יעלו את שיעורי המס. הכלכלה תזנק והאבטלה תרד בחדות לאיפה שהיינו קודם. הכל יכול לקרות – אבל לתמחר את זה בתור התסריט המרכזי שלי בתור משקיע? לא יודע, נשמע לי יותר מדי יומרני ואני גונב את הציטוט הזה ממישהו: HOPE ISN'T A STRATEGY. 

עכשיו, התעלמתי מפיל אחד מאוד מאוד גדול בחדר – הבנקים המרכזיים. כי זה טוב ויפה לנתח את השווי של שוק המניות על בסיס כלכלי, אבל אי אפשר להתעלם מכך שהפד ושאר הבנקים המרכזיים החליטו לקחת את הבסיס הכלכלי ולזרוק אותו לפח, או לפחות לנסות לזרוק אותו. כי כשאתה מדפיס טריליונים של דולרים וזורק לשווקים, מה לעשות – מודלים נורמלים של תמחור קצת משתבשים. 

לדעתי הגרף הבא מראה יפה את העיוות שהבנקים המרכזיים מייצרים ומנפחים בעיקר מאז המשבר הקודם של 2009.

עיוות אקספוננציאלי

הרי מה זו חברה זומבי? זו חברה שכל תכליתה לשרת את החוב שלה. אין לה אפשרות להשקיע כלום בעסק שלה והיא מונשמת למעשה על ידי נדיבותו של הפד שמאפשר (דרך ריבית נמוכה מאוד או רכישות של האג"ח של החברות) לחברה הזו ולדומיה להנפיק עוד חוב או לגלגל את החוב הקיים שלה הלאה והלאה. 

אבל אנחנו לא דנים בענייני חוב. אנחנו דנים במניות. האם הייתם קונים מניות של חברות זומבי? שוק המניות כרגע אומר "כן, ותביאו לי עוד!", ויודעים מה – זה בסדר אם בא לכם. אבל רק תבינו מה קונים כשאתם קונים את זה. ומה אתם קונים כשאתם קונים את מדד נאסד"ק "המפוזר". 

עכשיו, לענייני מט"ח: בטור הקודם כתבתי ששבירה של 1.1380 ביורו-דולר למעלה תביא למהלך נוסף. אני הנחתי רק 1%-1.5% מהירים. מסתבר שזה היה יותר כמו 5% מהירים. בהחלט וואו. מה שמעניין הוא שהדולר החלש בא לידי ביטוי רק בחלקים מסוימים של שוק המט"ח: הזהב טס ב-10%; הליש"ט הלך יחד עם היורו; אבל הדולר-שקל לעומת זאת ירד רק ב-1% ופחות. דולר מקסיקני היה 21.6 באותו זמן של הטור הקודם וכתבתי שהוא חשוד בעיני וצריך לעלות – והוא כיום 22.10, כלומר הדולר התחזק מולו בזמן שנחלש ב-5% מול היורו. כנ"ל דולר מול ראנד דרום אפריקאי, וכנ"ל דולר מול רובל (וזה למרות שהנפט עלה בכלל). אז בהחלט יש פה דברים מתחת לפני השטח. 

בואו ניקח רגע את הפד ונשליך ממה שהוא עושה באג"חים (ולכן במניות) למט"ח. אין ספק שהפד עושה בערך את כל שביכולתו להפוך את הדולר לסמרטוט: הדפסות פרועות של כסף, הורדת הריבית הריאלית לכמעט מינוס 1%. האם הדולר אמור להיחלש? בהחלט. האם הדולר עשה בחודשיים האחרונים מהלך חד ויכול לבוא תיקון עולה? גם בהחלט. מי שפספס את ירידת הדולר כנראה יקבל עוד הזדמנות למכור. לא הייתי ממליץ דווקא למכור דולר-שקל, כי פה יש בנק ישראל שקונה ומתערב והכלכלה פה נראית נורא ואיום, והפוליטיקה המקומית לא בדיוק עוזרת. אבל מול היורו כנראה שצריך לשחק את הדולר בעיקר מצד המכירה (כלומר לחפש איפה לקנות יורו בתיקונים יורדים). השיא שבוע שעבר היה 1.1910 ביורו ואז היה תיקון חד ביום שישי ל-1.1770. התמיכה הגדולה באזור 1.15. 

הדבר היחיד שיכול לעזור לדולר למעשה הוא שוק מניות יורד. מי שמאמין שיבוא תיקון חזק למטה בשוק המניות – אין לו מה למכור את הדולר. יש למכור את הדולר רק אם מאמינים ששוק המניות ימשיך לעלות גם מהרמות הנוכחיות או לא יירד הרבה. 

שבוע מוצלח בשווקים! 

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום