IT'S THE MONEY TIME

ה-SPX ושאר השווקים חזרו 10% מהתחתית. האם זה מוצדק? או האם זו חנינה? השבוע מתחילים הדו"חות ועוד מעט נדע

הסוחר ק'
הסוחר ק'
אישה עם כסף ביד
צילום: unsplash

בפוסטים קודמים דיברתי על ה-fed put – במשמעות של "הפד יציל את המצב אם המניות ירדו יותר מדי". והשאלה ששאלתי היתה משהו כמו: "מעניין איפה יותר מדי זה יותר מדי?". נראה לי שקיבלנו תשובה לפני שבוע, כשהנגיד האמריקאי פאוול למעשה הרים דגל לבן. פתאום זה אינו הפאוול האופטימי והזחוח של לפני חודשיים (באמת עברו רק חודשיים??) כשהוא אמר שהכלכלה האמריקאית היא פשוט נפלאה והוא לא רואה שום סכנה באופק. או אותו פאוול של לפני פחות מחודש אחרי העלאת הריבית של דצמבר, כשאמר שהפד ימשיך לצמצם את המאזן בסכום של 50 מיליארד בחודש "על טייס אוטומטי".

פתאום הפד גילה שיש בעיה בכלכלה. פתאום אין יותר טייס אוטומטי אלא "אנחנו נהיה גמישים" בצמצום המאזן. פתאום אין יותר העלאות ריבית צפויות אלא "אנו יכולים להיות סבלניים" במדיניות המוניטרית.

ברגע שהשווקים שמעו את המילה "סבלני", התחילו העליות במניות. והן המשיכו גם בשבוע שעבר. מישהו זוכר שרק לפני שבועיים וחצי היינו ב-spx של 2,330? לפתע ב-2,600 הכל נראה כמו חלום רע.

טוב, בוא נגיע לתכלס כי המטרה פה היא לא לתת סקירת שווקים.

כמו שכתבתי בפוסט הקודם, מי שלא מפחד מהשווקים הוא אדיוט. אבל כתבתי גם שאני לא חושב שהכלכלה יורדת לביוב. עכשיו אנחנו 10% מעל אותה נקודה במניות ומרבית הסקירות שאני קורא הן (איך לא) שופעות אופטימיות. האם אנשים לא לומדים?

אוקי, אז הפד נבהל והרגיע את השווקים. האם זה אומר שכל הרע מאחורינו? אין מצב שאני מאמין לזה. העלאות הריבית של הפד מן הסתם לא עזרו בכל מהלך הירידות של השווקים, אבל אני לא חושב שהן היו הסיבה לירידות. בסופו של דבר, רוב החברות בשוק האמריקאי הורידו תחזיות רווח במשך כמה חודשים – ושום הרגעה של הפד לא תוכל לשנות את העובדה שאפל מוכרת פחות אייפונים ולכן מרוויחה פחות. ולכן היא גם שווה פחות.

האם כשאתם (כן כן, אתם) קניתם מניית אפל, או מניה אחרת, עשיתם חישוב בראש של "הממ, אוקיי, אז אני קונה את המניה כי ריבית הפד היא 2% אבל אם הפד יעלה ל-2.5% אני אמכור את המניה"? תרשו לי להמר שלא. אז אם זה המצב, למה אתם חושבים שכל מיליוני המשקיעים האחרים בעולם עשו ככה? למה אתם כל כך ממהרים להנהן ולהגיד שהפד הוא זה שהציל את השווקים ועכשיו הכל בסדר? זה בסך הכל הסיפור שהתקשורת מוכרת לכם. תחשבו מה הניע אתכם לקנות מניות. האם הסיבות הללו עדיין קיימות? אם כן – קנו. ואם לא, נא להתרחק מהשוק.

לפני בדיוק חודש, באמצע מהלך הירידות, היה ראיון באמת מעניין של ג'פרי גונדלך, שמנהל את אחת מקרנות הגידור הגדולות בעולם. מבחינתו, שוק המניות נכנס לשוק דובי. הוא ישר שלל את ההגדרה "המילונית" של שוקי דובי, שהיא ירידה של 20% במניות, כי עד אותה נקודה בסך הכל ירדו כ-10%. הוא פשוט דיבר על הדינמיקה של איך השוק מתנהג. ולטעמו השוק התנהג כמו שוק דובי. הראיון היה ב-17 בדצמבר, לפני הירידות החדות של חג המולד. אם תשימו לב בצד ימין של המסך תוכלו לראות שה-SPX היה... בדיוק איפה שהוא היום – 2,600.

עכשיו, האם אנחנו נמצאים בשוק דובי? אני לא משוכנע לגמרי כמו גונדלך. מצד שני, מה שאני בהחלט יכול להגיד הוא שהעלייה החדה מ-2,330 ל-2,600 לא מהווה בשום צורה צפירת הרגעה. בשום צורה. לדוגמה, תקחו את השוק הדובי מאוד של 2002-2000 אחרי בועת הדוט-קום. ה-spx ירד 50% באותם שנתיים. אבל במהלך השוק הדובי הזה היו 6 תיקונים למעלה של יותר מ-10%, ו-3 מהם תיקונים של יותר מ-20%!

תסתכלו רגע על הגרף של ה-spx.

בלומברג
צילום: בלומברג

אני חושב שלא צריך להיות מומחה גדול לניתוח טכני כדי להבין שהרמה הנוכחית של אזור 2,600 פלוס-מינוס היא מאוד מאוד חשובה. למזלנו, השבוע מתחילה עונת הדו"חות בארה"ב ואנחנו נדע מהר מאד אם שוק המניות שווה 2,600 או שהוא שווה 2,300 או 2,900.

רק בבקשה, אל תקשיבו להבלים של התקשורת על כך שחברה X "הביסה את התחזיות". אני מתעב את זה. מה שמשנה זה כמה היא מכרה/הרוויחה בשנים קודמות וכמה היא מוכרת/מרוויחה היום. אם בשנה קודמת חברה הרוויחה 100 אבל הורידו את התחזית ל-70 ויצא בפועל 80 – האם תקנו את המניה כי היא הביסה את התחזיות? כן, אבל רק אם המחיר של המניה שיקף את ה-70 הזה. אבל בוא נזכור שאנחנו ב-spx של 2,600 כלומר 10% בלבד משיא כל הזמנים. חלק מהחברות הן זולות מאד. חלק מהן יקר מאוד. אבל בממוצע, השוק כולו הוא רק 10% מהשיא.

אני לא אומר לא לקנות. אני גם לא אומר למכור. אני אומר שעכשיו זה המאני-טיים. האם העלייה של 10% במניות היתה מוצדקת או האם זו רק חנינה? עכשיו יש את הדו"חות ואפשר יהיה לראות מי זול ומי יקר.

בהצלחה בשווקים,

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | |הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

תגובות