מי שלא מפחד הוא אדיוט

הסוחר ק' מתלבט אם הירידות הן שיא הפניקה וצריך לקנות, או שהירידה עוד לא הגיעה לסיום

הסוחר ק'
הסוחר ק'
סוחר בוול סטריט
סוחר בוול סטריטצילום: בלומברג

ביום שישי האחרון ביליתי מול המסכים האדומים, תוך כדי שברקע צפיתי בסרט על וינסטון צ'רצ'יל, "שעה אפלה", שעוסק בימים במאי 1940, כשאירופה כולה נפלה לידיו של היטלר תוך כמה חודשים. הולנד, בלגיה, דנמרק - כולן תוך כמה שבועות. צבא צרפת המהולל התמוטט, וכמעט כל הצבא הסדיר הבריטי היה נצור בדנקרק ועמד בפני השמדה.

הסרט הצליח להעביר בצורה מושלמת את הפחד והאימה שהיו בבריטניה ובעולם לאור נפילת "המערב" לידי החושך הנאצי. רקע מלנכולי מתאים מאוד, בזמן שצפיתי בשוק המניות מנסה להתרומם אך מקבל מכה אחר מכה ומסיים את יום שישי (לפני חג המולד!!) בנמוך השבועי. בנמוך השנתי. 7% בשבוע. 13% בחודש. 18% מהשיא לפני 3 חודשים.

קודם קפץ לי לראש המשפט של לורד רוטשילד מלפני 200 שנה: הזמן לקנות מניות הוא כשהדם זורם ברחובות. ואז קפץ לי לראש המשפט השני (שלי): מי שלא מפחד הוא אדיוט.

איזה משני המשפטים מתאים כרגע?

במקור הטור הזה היה אמור להיות בנושא ריבית בנק ישראל, והאם היה מוצדק או לא להעלות ריבית לפני 3 שבועות. כמובן שנאלצתי לאפסן את הטור ההוא למועד קצת יותר רגוע לאור מה שקורה בשווקים. עם זאת, אני לא יכול להימנע מלשגר עקיצה אל עבר בנק ישראל – שאפו על התזמון המצוין של העלאת ריבית, רגע לפני שהעולם הפיננסי עולה בלהבות. שאפו.

בהערת אגב אצטט מפרוטוקול החלטת הריבית ב-26 בנובמבר, שבה החליטו להעלות את הריבית: "אחד החברים העיר שנראה כי הירידה בשוק המניות אינה אלא תיקון". כאמור, זה היה לפני 13%. שוב, שאפו.

חבר כתב לי כשעה לפני סגירת השווקים "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר". כתבתי לו בחזרה שאני לא בטוח שהגענו לחושך המוחלט. אמנם כתבתי ממש בטור הקודם לפני פחות מחודש שצריך למכור SP ב-2760 (לשם אכן הגיע וטיפה מעל). אבל לא ציפיתי שנהיה ב-2415 כמה שבועות לאחר מכן. למרות שאני פסימי על שוק המניות ועל הכלכלה האמריקאית, זה לא אומר שאני חושב שהכל הולך לרדת לביוב.

אולי יש עוד רגל אחת מפחידה מאוד מאוד למטה במניות. אבל לדעתי מי שהסתכל על המסך ביום שישי בערב ולא פחד – הוא טיפש. אני מספיק זמן בשוק כדי לדעת מתי שוק הוא בריא או חולה – ותנועת המחיר ביום שישי היתה נוראית. ניסיונות חלשים לעלות מספר נקודות וישר התנפלות של המוני מוכרים. מצד שני, זוהי גם התנהגות קלאסית של מהלך של CAPITULATION. כלומר, הפניקה שרואים לא רחוק מסיום מהלך יורד.

אני רוצה להדגיש משהו – בתור סוחר, שעובד בצורה ממונפת, שוק המניות כרגע מאוד מסוכן. בתור משקיע פרטי לטווח ארוך, שאינו ממונף, כנראה כבר אפשר למצוא הרבה הזדמנויות זולות כרגע. חברות תזרימיות, שאין להן הרבה חוב ולא תלויות בשוק ההון על מנת להתממן – שם צריך כנראה להתחיל לקנות.

עכשיו נעזוב לרגע את ההתפלספות ונגיע לתכלס. איך אני רואה את הדברים ומה (אם בכלל) לעשות.

כמו שכתבתי בטור קודם, אני מסתכל על שוק המניות, שוק הסחורות, שוק המטח והשוק הקונצרני והאג"ח על מנת לקבל תמונה רחבה של WHAT THE F IS GOING ON. שוק המניות כבר הבנו שנראה נורא. שוק המט"ח האמת ממש לא. לא ראינו מהלך שבו דולר-ין נופל בכמה אחוזים, ולא קיבלנו היחלשות מסיבית של מטבעות של שווקים מתעוררים. להפך, חלקם הגדול אפילו התחזק. אם הייתי מסתכל רק על מסך המטח זה היה נראה כמו יום שישי די רגוע.

שוק הסחורות הוא סיפור שונה ומזכיר את שוק המניות. הנפט והנחושת שידרו מצוקה עוד לפני שהמניות התחילו לרדת בחדות. למעשה היו קולגות ששלחו לי הודעות חיוביות במהלך בוקר יום שישי שהמניות נראות לא רע והיום נראה עליות. אמרתי להם בחזרה שאני רואה שהנפט קרוב לנמוך היומי ולכן אני חשדן מאד מאד לגבי ההתאוששות-כביכול של המניות באותה עת.

הקונצרני הוא איפשהו באמצע. העובדה שמרווחי התשואות בין הקונצרני לממשלתי התרחבו היא כמובן לא מבשרת טובות. אבל ביחס לגודל הירידה במניות, הקונצרני "יחסית" בסדר. שוק האג"ח הממשלתי בהתחלה רשם ירידת תשואות חדה אבל דווקא שמר על יציבות יחסית בימים האחרונים שבוע שעבר, כאשר שוק המניות המשיך לרדת.

לא פה ולא שם

אז מה זה משאיר לנו בסוף? מניות וסחורות – מצב נורא. מט"ח משעמם. תשואות אג"ח ממשלתי שבהתחלה ירדו בחדות אבל עכשיו יציבות. וקונצרני איפשהו באמצע. הממ.

אני לא אוהב לסחור כשהתגובה שלי היא "הממ". כי הממ אומר שאני מתלבט מה כל זה אומר. וסוחר צריך לסחור כשכל חלקי הפאזל מסתדרים לו בראש לתמונה אחת בהירה של מה הוא צריך לעשות. והוא עוצם את עיניו ומה שהוא רואה זה שביל זוהר מרוצף זהב שמוביל אותו לערימה גדולה של כסף (אוקיי, ראיתי עם הילד קצת ערוץ דיסני, אז תסלחו לי על הדמיון המודרך אבל אני מקווה שאתם מבינים למה אני מתכוון).

לצערי אין לי את זה כרגע. אני לא משוכנע שהגענו לסוף הירידות. אני ממש לא אוהב את העובדה שאנחנו בדצמבר הרע ביותר של שוק המניות האמריקאי מאז 1931. ואם הירידות ימשיכו אז אולי זה יהיה רע מאותה שנה. אבל אפילו אני, שלא ידוע באופטימיות היתר שלו לשוק המניות (או למדיניות הכלכלית המקולקלת של הנשיא טראמפ), יכול להגיד שקצת הגזימו. יש כבר הרבה מניות שהן זולות מדי, גם אם מלחמת הסחר לא הולכת לפתרון וגם אם אני צודק בכך שהכלכלה האמריקאית תיכנס להאטה, ותחזור לצמיחה של 2% מקצב הצמיחה הנוכחית של 3.5%.

CNBC
צילום: cnbc

כאמור, תפחדו. מי שלא מפחד הוא שאנן. מי שלא מפחד משוק מניות שיורד ב-18% בכמה חודשים וב-13% בחודש של חגים, כשכולם אמורים להיות במצב רוח מרומם – אין לו מקום לסחור בשוק המניות. אבל לפחד לא אומר שצריך למכור פה מניות בפניקה ולא אומר שצריך לפחד לקנות. זה אומר שצריך להיות מאד מאד סלקטיביים ולהיות ערניים לכך שאולי אנחנו כבר קרובים לתחתית.

ובנימה אופטימית (יחסית) זו שאינני רגיל לה,

בהצלחה בשווקים,

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | |הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker