!!Sell Mortimer. SELL

כמעט כל הנכסים הניבו תשואה שלילית השנה. מה עושים?

הסוחר ק'
הסוחר ק'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתוך הסרט "משנה מקום משנה מזל"
מתוך הסרט "משנה מקום משנה מזל"קרדיט: paramount pictures

אין על משנה מקום משנה מזל.

כשאני מתיישב בבוקר מול המחשב אני מסתכל על 4 שווקים: שוק האג"ח, שוק המניות, שוק המט"ח ושוק הסחורות. ואז אני מנסה לעשות סדר ולראות מה קרה בכל אחד מהשווקים, מנסה להחליט אם הכל "מסתדר לי" ואז מתחיל לחשוב מה לעשות. האם יצא מידע חדש? האם שוק אחד נראה חריג מול השווקים האחרים?

לא תמיד יש מה לעשות. לפעמים הכל מסתדר, כמו למשל: המניות נמוכות יותר, האג"חים גבוהים יותר (אנשים "ברחו מסיכון"), הדולר התחזק מול מטבעות שווקים מתפתחים ונחלש מול היין (שוב, שנאת סיכון) וסחורות כמו נחושת ונפט ירדו (חולשה כלכלית בעולם).

ריבית עשר שנים ארה"ב מול נפט
ריבית עשר שנים ארה"ב מול נפטצילום: בלומברג

כל זה בעולם נורמלי שבו המקרו "עובד". הבעיה היא שהשנה הכל התחרבש. תסתכלו לדוגמה על הגרף של נפט מול תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים.

זה לא אמור להפתיע שנפט יהיה עם קורלציה חזקה לתשואת אג"חים – נפט תופס מקום כל כך משמעותי באינפלציה, ולכן עלייה או ירידה משמעותית בנפט אמורה להשפיע על האינפלציה ולפיכך על תשואות האג"חים. מאידך, מי שניסה לסחור את זה בחודש האחרון הפסיד הרבה כסף, עד שממש בשבוע האחרון תשואות האג"ח ירדו. האם מדובר בתגובה אטית של השוק או שהתשואות ירדו על משהו אחר?

עכשיו בואו נחשוב מה קורה למי שסוחר מניות ולוקח הגנות דרך דולר-ין. זאת קורלציה שאמורה לעבוד מצוין ולספק הגנה לתיק מנייתי. באוקטובר ה-sp ירד בשלב מסוים 10% והנאסד"ק סביב 15%. ודולר-ין? בקושי הצליח לרדת מ-114 ל-112. לא הגנה ולא כלום. אפילו עכשיו, שהירידות התחדשו, הspx הוא ב-2630 (10% מהשיא שלו) אבל דולר יין עדיין 113, כלומר בקושי 1% מהגבוה השנתי שלו. עם הגנות כאלה מי צריך אויבים?

בקיצור, לא קלים הם חייו של המשקיע השנה. ובטח לא קלים הם חייו של הספקולנט שמנסה לסחור שוק אחד מול שוק אחר.

למעשה, אם תסתכלו על מרבית הנכסים השכיחים בעולם – מניות, אג"ח, סחורות – תראו שכרגע כולם נמצאים בהפסד מתחילת שנה. NOWHERE TO HIDE. סליחה, שכחתי נכס שכיח אחד משמעותי: מזומן. הוא דווקא הרוויח יפה מאד השנה. אל תשכחו שמזומן דולרי מרוויח כ-2.5%. ואם גם קניתם במקרה דולר-שקל, אז אתם מרוויחים יפה השנה. 

בטור קודם התייחסתי למה שמכונה ה-fed put, אותה אמונה (די מבוססת) שמניות לא באמת יכולות לרדת הרבה כי מתישהו הפד יבוא ו"יציל את השוק" על ידי הורדת ריבית (בעבר) או עצירת העלאות הריבית (בהווה).

הממ. יוסטון, יש לנו בעיה. שוק המניות ירד כבר 10% מהשיא. למעשה הנאסד"ק חביב-הקהל ירד אפילו יותר. אבל איפה האמירות המרגיעות מצד הפד? אין כרגע. כפי שכתבתי הרבה פעמים בעבר, הפד ימשיך להעלות ריבית עד "שמשהו יישבר". והירידות האחרונות הראו לי ולשאר השוק משהו חשוב – 10% זה לא שבירה בעיניי הפד.

מי שקנה מניות ומאמין שהמכפילים טובים והכלכלה על בסיס איתן וקיצוץ המס של טראמפ שינו את תוואי הכלכלה האמריקאית – אין לכם מה למכור. אין לכם גם מה לצפות מהפד שיעזור לכם כי לא קניתם מניות בגלל הפד. אתם קניתם כי אתם מאמינים שטראמפ ושר האוצר שלו סטיבן מנוצ'ין צודקים וקיצוץ המס "ישלם את עצמו" באמצעות האצת הצמיחה הכלכלית האמריקאית ל-3 ו-4% שנתית לאורך זמן. אני מקנא בכם על האמונה הזאת. אני לא מאמין.

אני מאמין בגדול בשני דברים:

1. שתוואי הצמיחה האמריקאי לא השתנה על ידי הפחתת מס חד פעמית. ושאין קיצורי דרך בחיים ואין מתנות חינם. הנתונים הכלכליים המעולים הם זמניים כי אני רואה שהמגזר העסקי לקח את המתנה שקיבל מהממשל ועשה איתה בדיוק מה שעשה ב-8 השנים האחרונות – ביזבז אותה על רכישה עצמית של מניות ועל מיזוגים ורכישות במחירים מנופחים. חברות אמריקאיות עשו השנה BUYBACKS של 800 מיליארד דולר – והמניות בנטו בירידה השנה.

קצב הצמיחה של המשק האמריקאי ישוב לאזור ה-2% פלוס מינוס. זה לא אומר קריסה, זה לא אומר מיתון. זו פשוט צמיחה אטית.

2. אני מאמין שיותר מדי אנשים קנו מניות לא כי הם מאמינים אמיתיים. הם קנו כי זה היה אופנתי. כולם דיברו על גוגל ונטפליקס ופייסבוק ואמזון והתלהבו שהם הגיעו (חלקן) לשווי של טריליון דולר וקשה מאד לשבת בצד כשלידך מרוויחים בקלות. זה טבע האדם להיות טרמפיסט במצב כזה. אבל טרמפיסטים, בניגוד למאמינים אמיתיים, צריכים סיפוק מיידי להשקעה שלהם. והם בהחלט מקווים עכשיו לחבל הצלה מצד הפד.

בקיצור, אני יודע שאני נשמע פסימי אבל באמת שאני לא חושב שאני כזה. כל פעם שיש ירידות של 2% בבורסה הכותרות מבשרות על "קריסה" או "ירידות חדות". ואני מקבל סמסים ששואלים אם הולכים למיתון. לא – זו לא קריסה ומיתון כנראה שלא נקבל כרגע. מותר למניות לרדת – אפילו משמעותית. זה לא נורא.

כל מה שיש לנו זה שהשווקים קצת התלהבו יותר מדי ואנשים התפתו לקנות מניות בשערוכים גבוהים יותר מדי. יש מניות שיורדות עכשיו ובצדק ויש מניות שיורדות שלא בצדק ומהוות הזדמנות קנייה.

לעצם העניין:

אני עדיין לונג אג"חים בישראל וארה"ב. בישראל כי אינני מאמין שבנק ישראל הולך לפתוח בסדרה של העלאות ריבית כפי שהשוק מתמחר. ובארה"ב כי לדעתי אנחנו מתקרבים לסיום סייקל ההעלאות עוד כחצי שנה.

אני יחסית פלאט דולרים ברמה הזו (דלש 3.73 ויורו 1.14). ולמעשה אני חושב שהשלב הבא שנה הבאה יהיה שורט דולרים, כי השוק לא יאהב את העובדה שהחלום האמריקאי של צמיחה מעל 3% יתפוגג לו.

מניות – אני טקטי. אולי תהיה תמיכה באיזור 2580 ב-spx אז אני לא מוכר כרגע ב-2630. מאידך ב-2760/2800 אני אשמח למכור.

נפט ואינפלציה – עם ירידה כזאת דרמטית בנפט אני מתקשה להבין איך האג"ח הצמוד בארץ מצליח למצוא קונים. אולי מאמינים שהירידה בנפט היא זמנית? כך או כך אני חושב שהאינפלציה תתחיל להפתיע כלפי מטה עקב קריסת מחירי הסחורות.

בהצלחה בשווקים,

ק'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker