מה לעשות כשאיטליה עולה בלהבות? - הסוחר ק' - הבלוג של הסוחר ק' - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה לעשות כשאיטליה עולה בלהבות?

איך לסחור את הSPX ואת שוקי האג"ח בתקופה הקרובה. ומה אפשר ללמוד מהדג נחש?

6תגובות

אי שם בלימודי כלכלה ניסו ללמד אותי שהשווקים משוכללים. ושכל המידע כבר נמצא שם בחוץ, והשחקנים הם כולם רציונליים. כל מי שסוחר בשוק ההון לא אוהב את המחשבה שהשוק משוכלל - כי אם זה נכון, אז איזה EDGE יש לי על השוק? איך אני אמור להרוויח כסף?

בשיר "החליפות" של הדג נחש הם אומרים: "אם אין בזה חדש אז זה לא חדשות". ונזכרתי בזה כשאיטליה עלתה בלהבות בשבוע החולף. תסתכלו רגע על מה שקרה שם לשוק האג"ח שנפל באופן חד בשבוע שעבר:

Italy 2 year yield
bloomberg

אז למה חשבתי על השיר הזה? כי לא היה באמת משהו חדש באיטליה. הבחירות נערכו שם לפני כמעט 3 חודשים. התוצאות של הבחירות היו ידועות וגם העובדה שהולכת ונרקמת קואליציה בין המפלגה הימנית קיצונית "הליגה הצפונית" לבין המפלגה האנטי-ממסדית 5 STAR. בחייאת, אפילו אני כתבתי על זה לפני שבועיים וחצי בעצמי!  ומה אני לעזאזל יודע על פוליטיקה איטלקית? אז לא, לא היו "חדשות" מאיטליה. הזהרתי לפני חודש מפני "רעש" בשווקים וניסיתי לבחון מהו רעש. באותה הזדמנות מה שהיה בכותרות זה דווקא עזה. אמרתי שזה רעש. איטליה, שבקושי הייתה בכותרות - אמרתי שזה כנראה לא רעש.

אוקיי, לא מקבלים נקודות על להיות צודק. העלאת שכר מדה-מרקר אני לא אקבל. המלצתי היחידה לפני שבועיים הייתה לקנות אג"חים (שקליים ודולריים). הייתי יכול עכשיו בקלות להתרברב ולהגיד שצפיתי מראש את הקטסטרופה שהולכת להיות בשווקי האגח האיטלקיים (שהביאו משקיעים לקנות את האגח הדולרי בתור מקלט בטוח), אבל האמת היא, למרות שהזהרתי שצריך להישמר מהשאננות לגבי הממשלה החדשה שם, לא באמת יכולתי לדעת שזה יקרה תוך 3 ימים. פשוט חשבתי שהשוק לא מעריך נכון את ההסתברות למשהו רע שיקרה שם בטווח של כמה שבועות.

כמה דברים שהייתי רוצה להדגיש בטור הזה לגבי ריביות ולגבי מנטליות מסחר באופן כללי.

נתחיל רגע מהריביות:

היו כמה סיבות שקניתי אג"חים דולריים לפני 3 שבועות. וכאמור איטליה לא הייתה הסיבה הראשית.

US 10 year yield
bloomberg

אני משער שהרבה יזהו את הגרף הזה - זהו הגרף ארוך הטווח של האג"ח לעשר שנים בארה"ב. אבל כדאי מאד שכולכם תכירו את זה. כי זה לא רק "גרף ארוך הטווח של האג"ח לעשר שנים בארה"ב": זהו מחירו של כסף. THE PRICE OF MONEY. לא משנה איך תסובבו את זה, כשאתם באים לקנות נדל"ן בארה"ב או מקימים מפעל בסין - בסיכומו של דבר, בשרשור, הבנק או המשקיע שעומד מאחוריכם יתמחר את האשראי שאתם תקבלו או את הכדאיות הכלכלית של המיזם לפי מחירו של כסף. אם הריבית לעשר שנים בארה"ב היא 2%, אז לנכסים שיש לכם (נדל"ן, מניות, אגח קונצרני) יש שווי אחר לגמרי מאשר אם הריבית בארה"ב היא 5%.

אפשר להתווכח אם מה שמשנה הוא הריבית הנומינלית או הריאלית, אבל זה קצת פחות משנה. הנקודה שאני רוצה להדגיש היא שלפני שבועיים כל התקשורת הפיננסית דיברה על כך שנשבר אותו הטרנד של 32 שנה של תשואות יורדות. חגיגה! בואו נמכור אג"חים!! רוב השוק והתקשורת דיברו על כך שהנקודה הטכנית היא 3.05%. דווקא הגורו הטכני שלי טען שהנקודה היא בעצם 3.11% (שזו אגב הייתה הנקודה הגבוהה ומשם התהפך!). אבל בוא נניח לשם ויכוח שהנקודה כן הייתה 3.05. הסיבה שהמלצתי בכל זאת באותה נקודה לעשות הפוך ולמכור תשואות (לקנות אג"חים) הייתה שככה לא אמור להתנהג שוק שפרץ טרנד של 32 שנה.

התשואה עלתה ל-3.11, ירדה ל-3.05, חזרה ל-3.08, חזרה ל-3.06. ככה לא מתנהג שוק שפורץ נקודה כל כך קריטית וחשובה של עשרות שנים. וזה לא משנה אם אנחנו מדברים על תשואות אג"ח או מניה או מחיר כותנה. כי בסופו של דבר השוק מורכב מפסיכולוגיה של אנשים. וזה לא הריח כמו פריצה. ואם זו לא פריצה, אז זו פריצת שווא. ואז כל תירוץ קל יביא להיפוך אלים. איטליה הייתה חתיכת תירוץ, אבל שתבינו שזה רק תירוץ. אני מאמין שאם איטליה לא הייתה מתפוצצת, אז תירוץ אחר היה מזדמן. אבל זה כבר ההנחה שלי.

אז אמרתי שאני גם רוצה לדבר על מנטליות מסחר. יש הרבה תועלת בהצטרפות לטרנדים – THE TREND IS YOUR FRIEND וכל זה. אבל הציניקנים בשוק אוהבים לרטון את הגירסה שלהם שלפיה ONLY DEAD FISH GO WITH THE FLOW. בוא נגיד שאני חושב שיש זמן לזה - וזמן לזה. מה שאני רוצה בעיקר להדגיש, וזה יהיה נכון תמיד בגישת המסחר שלי, היא שאם אתם באים לבחון השקעה במשהו – שוק המניות, שוק האג"ח – תחשבו רגע על מה יכול לטרפד את הפוזיציה הזאת. בשנים האחרונות השווקים נוטים לעבור מקיצוניות אחת לשנייה – מתמחור של אפס סיכון (כמו נניח בינואר השנה בשיא האופטימיות) לתמחור של סיכונים מכל עבר (תחשבו תקופת האיומים מצד קוריאה הצפונית, רפורמת הבריאות של טראמפ לא עוברת והכל נראה נורא). בנקודות האלה צריך לחשוב האם הכל כבר מתומחר?

איך זה קשור לשווקים: כל עוד הריביות הארוכות בארה"ב לא מזנקות למעלה והפד ממשיך רק בהעלאות מתונות של הריבית הקצרה, כנראה שלא יקרה משהו רע לשוק המניות. מצד אחד השוק מתומחר יקר - אבל מצד שני הדוחות של החברות יוצאים טוב אז הגיוני שהמניות יתומחרו יקר. אז קשה להן לעלות משמעותית וקשה להן גם לרדת גם בעתות "משבר" כמו איטליה.

מה יש לי כרגע בתיק:

1. קיצצתי חלק מפוזיציית לונג אג"ח שלי. אני עדיין בפוזיציה למרות ש"איטליה נרגעה". בעיקר כי אם הסיבה שנכנסתי לפוזיציה לא הייתה כי חשבתי שאיטליה באמת הולכת להתפוצץ, מה איכפת לי שהיא לא הולכת להתפוצץ? אם התשואות ימשיכו לעלות שוב פעם לכיוון ה-3% (כרגע עלו מ2.78 ל-2.9) אז כנראה אקצץ עוד חלק משמעותי.

2. דולר שקל. הממ. מאחר שאין לי שם פוזיציה משמעותית כרגע, אני מרגיש שאני יכול להסתכל על המטבע באופן "נקי". מצד אחד נורא מדגדג לנסות לונג פה באיזור 3.55-56 כי כבר קפץ מכאן מספר פעמים ל-3.60. מצד שני, הדל"ש כל פעם חוזר ל-3.55...קטונתי. ואני ממשיך לשמור קצת מרחק ממנו. אם יסגור מתחת ל-3.55, אז שווה לנסות שורט כי אז הוא יפול מהר ל-3.48. מאידך, רק מעל 3.6250 אפשר באמת לטעון שהוא פרץ למעלה.

3. יורו-דולר ודולר-ין. תנועת מחיר מחשידה מאוד ביום שישי. יצא נתון תעסוקה טוב אבל הדולר לא הצליח להתחזק יותר מדי. אם הדולר ימשיך לדשדש ביום שני, אז כנראה יותר מדי "דברים טובים" מתומחרים בתוך המחירים ותנועת המחיר פשוט תגיד שהדולר צריך לרדת. אבל את זה כאמור רק נדע אם ימשיך לדשדש.

4. בורסות - כמו שכתבתי למעלה, אני לא רואה סיבה מיוחדת לעליות או ירידות חזקות. ממליץ פשוט לחכות לתנועה חדה לאחד הכיוונים עקב תירוץ (טוב או רע) כלשהו ואז לשחק את הריינג' הזה. הלקח של השנה האחרונה הוא שאסור להתרגש כשהבורסה עולה ועולה או להכנס לפחדים כשהיא נופלת. ממתין בסבלנות ל-2800 או 2620 ב-SPX. פה ב-2730 זה פשוט נייטראלי.


בהצלחה בשווקים
ק'

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

עמיר פרץ

האם עמיר פרץ יצליח להעביר קולות מהימין?

ההבטחה של יו"ר מפלגת העבודה הנבחר, עמיר פרץ, להעביר קולות מהימין למפלגת העבודה, גררה קריאות הטוענות שהקריצה ימינה לא עבדה לעולם, ולא תעבוד גם בעתיד. את העתיד קשה לנבא, אבל את העבר קל לנתח - האם באמת מדובר בצעד שלא עבד מעולם?

רכבת של חברת CSX

הכל מעוות, לא רק השווי של אובר. קחו לדוגמה חברת רכבות מטען אמריקאית

המקרה של חברת רכבות המטען CSX מראה כי גם חברות שאין להן יומרות לשנות את העולם או אפילו לצמוח משמעותית - נסחרות במחירים גבוהים מאוד ■ החברה נסחרת בשווי גבוה פי שלושה מב-2011 - אף שהכנסותיה לא גדלו באופן ניכר והשיפור ברווחיותה נבע מירידת מחירי הדלק

כתבות שאולי פיספסתם

*#