קרנית פלוג ומלחמתה ברובוטים של הדולר שקל - הסוחר ק' - הבלוג של הסוחר ק' - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קרנית פלוג ומלחמתה ברובוטים של הדולר שקל

הסוחר ק' על מה שהתרחש בשוק המט'ח לאחרונה ומה יש לעשות בנידון

30תגובות
בנק ישראל
האמן ד.כ

אני מנסה להימנע מלכתוב פה על הדולר שקל. כי זה מעורר אנשים להאשים שאני בשירות יצואנים/יבואנים/חייזרים (אני לא), גם כי זה גורם לאנשים להגיד שאני הפרשן יוסי פרנק (אני לא. באמת שלא). ברוב המקרים הסיבה היא שזה פשוט מטבע לא מעניין.

אבל מה לעשות שהדולר נהיה מעניין בשבועות האחרונים ונמצא בכותרות, אז אין ברירה אלא להעניק לו התייחסות. 

כפי שאפילו הנגידה קרנית פלוג הודתה, יש פעילות גדולה של קרנות אלגו/רובוטים/מודל בדולר שקל לאחרונה. לא שזה בא בהפתעה למי שמדבר עם חדרי העסקאות של הבנקים – זו עובדה ידועה. מה שנדיר הוא שבנק ישראל מודה בכך. מדובר בקרנות זרות שסוחרות אך ורק על בסיס ניתוח טכני, וברגע שהדולר שקל שבר את רמת התמיכה של 3.48-3.49, הן התחילו למכור בסכומים גדולים. אני מעריך לפחות כמה מיליארדים בשבועות האחרונים.

עכשיו, אני לא מהמתהלמים שאומרים שמדובר באיזו קונספירציה בחדרי חדרים של גופים זרים שמנסים "לעשות סיבוב" על השקל. זה אלגו: אין לו רגשות או כוונות זדון. והאלגו ישמח גם לקנות דולר שקל ולעזור ליצואנים הישראלים – אם הגרף יגיד לו לקנות. כך היה ב-2014 אחרי צוק איתן כשהדל"ש עלה מהר מאד מ3.4 ל-4.0.

אני מודה, אני עכשיו לונג דולר. גם כי מבחינה מקרו-כלכלית אני לא חושב שהשקל "שווה" להיות ב-3.39 וגם כי מבחינה טכנית אני רואה שהרמה הזאת מצליחה להחזיק מעמד. וגם כי אני חושב שיש סיכוי שבנק ישראל יהיה יותר אגרסיבי ברמות האלה של שקל חזק שפוגע בכלכלה.

עם זאת, מצערים אותי מספר דברים:
א- בנק ישראל. גבירתי הנגידה, אמרת שזיהית פעילות של גופים ספקולטיביים בשקל כן?  אז את לא אמורה לעשות משהו בנידון? מצער אותי שבנק ישראל חושב שהוא איזה גוף אקדמאי נייטראלי שלא רוצה לעשות משהו פן חלילה יאשימו אותו במשחק "לא הוגן". חברים, זה המטבע שלכם. אתם קובעים את החוקים בו. דין וחשבון אתם מגישים לממשלה ולציבור ולא למשקיעים בשוק המט"ח. אם בא לכם להטיל קנסות או חובת בטחונות גבוהים יותר על זרים – מי בדיוק יבוא אליכם בטענות. האוצר? היצואנים? תחליטו מה מדיניות המטח שלכם ואז תפעלו בהתאם. אחרת – למה אתם מתערבים בכלל בשוק המט"ח מלכתחילה? ואם אין לכם מדיניות מט'ח – אז תפסיקו להתערב וזהו. אבל אם החלטתם כבר להתערב – אז תתערבו בצורה חכמה.

ב- היצואנים. אתם...אתם...טוב נו מה עוד אפשר להגיד עליכם? לפני כשבועיים הדולר חזר למעלה (בעיקר עקב קנייה גדולה של חברת POTASH הקנדית שחיסלה את אחזקתה בחברת כי"ל). האלגוז התחילו להתהפך ולקנות מפני שהמגמה השתנתה מירידה לעלייה. ומה גאוני המטח של היצואנים עשו? מכרו בכמויות ענקיות והורידו את הדל"ש חזרה מ3.45 ל-3.40. תשמעו חבר'ה – אין לי בעיה איתכם ועם זה שאתם מגדרים את עצמכם ומוכרים דל"ש. זאת העבודה שלכם בסך הכל. אבל גם למכור ולהוריד את הדל"ש בעצמכם ואז לבכות בתקשורת שזה זרים מרושעים? זה כבר ילדותי. אתם מתעקשים לתת פרס לזרים ואתם לוקחים סטופלוס עליהם – בעיה שלכם.

תנו רגע להסביר קצת לגבי סעיף ב'. אם אינטל בונה מפעל חדש וצריכה להשקיע בישראל מיליארד דולר, אז התערבות מצד בנק ישראל להעלאת שער הדולר לא תרתיע אותה. אינטל תמכור את הדולרים בשער 3.60 או 3.3. כי היא חייבת. ואם MACRO HEDGE FUNDS רוצות להשקיע בישראל במניות או אג"חים או במטבע כי הן מאמינות שכלכלת ישראל בתנופה – גם אז העלאת הדולר על ידי בנק ישראל לא תרתיע אותן. זה פשוט ייתן להן להכנס שורט ברמה יותר טובה. ואני גם לא חושב שצריך לקנוס את מי שרוצה להשקיע בישראל. 

האלגו זה סיפור אחר. כי הן מוכרות אבל אז צריכות לקנות חזרה. תחשבו על זה שניה: אם אינטל או תעשיה אווירית מוכרות דולרים ב-3.40 והדולר עולה ל3.60, האם הן צריכות לקחת סטופלוס? לא ממש. אבל אם אלגו מוכר ב-3.40 כי הגרף אמר לו שהכיוון מטה ואז הדולר עולה ל-3.50 – האלגו ייקח סטופ. זה ההבדל. אלגו לטווח קצר שמוכר דולר שקל צריך למעשה שהיצואנים הישראלים ייקחו סטופלוס. כי רק ככה הוא יוכל לקנות חזרה מבלי שהדולר יטוס לו למעלה. הרי אם האלגו מכר בדרך למטה לבנק ישראל, ממי הוא יקנה חזרה ברגע שיחליט לסגור? הרי בנק ישראל לא ימכור לו בחזרה! אז היצואנים המיואשים הם אלה שנותנים להם לצאת. ואם בנק ישראל מצליח קודם לכן לשנות את המגמה על ידי קניה אגרסיבית של דולרים, המודלים יצטרכו להסתובב ולקחת סטופלוס בעצמם. זה משחק הפוקר של השוק והפעם נראה שהיצואנים הפסידו בו.

בקיצור, בתור צרכן ישראלי דולר נמוך זה דבר נהדר. אשתי מזמינה מוצרים באינטרנט והחופשות נהיו זולות. אבל למשק הישראלי כולו זה רע, כי בסופו של יום אנשים יפוטרו.

מכאן לשם, אני לונג דל"ש. לא עסקה קלה – כי ההתנהלות הן של בנק ישראל והן של היצואנים המקומיים לא ממש עוזרת. והנה אני מצרף תמונה שחברי ד.כ שלח לי כשסיפרתי לו על הפוזיציה שלי. תאמינו לי, עם חברים כאלה מי צריך אויבים?

דלש
האמן ד.כ

עכשיו, עוד משהו אחרון כי זה תפס כותרות. שר האוצר האמריקאי נתפס בחצי ציטוט שבוע שעבר בדאבוס אומר שדולר חלש זה טוב לארה"ב בטווח הקצר עבור הסחר האמריקאי. הוא חזר בו יום למחרת וגם טראמפ התבטא יום אח"כ שהוא בעד דולר חזק. הפרשנים עשו מזה מטעמים ושווקי המטח הגיבו באלימות לכל אמירה.

אני מודה, לא הבנתי על מה המהומה. יודעים מה, נניח ששר האוצר האמריקאי או אפילו הפד הם בעד דולר חלש. מה הם בדיוק יכולים לעשות בנידון? בוא נראה: יכולים להוריד ריבית (הם מעלים ריבית כרגע). הם יכולים לעשות עוד הרחבות כמותיות (אבל הם עושים כרגע הפוך). הם יכולים לעשות פיחות במטבע (הדולר הוא מטבע חופשי, זה לא רלוונטי) או הם יכולים לבצע התערבות יזומה במסחר במט"ח – ואת זה הם לא יעזו לעשות. אז למי איכפת מה מנוצ'ין או טראמפ מעדיפים בקשר למטבע שלהם? להיפך, הפעולות שהפד והאוצר עושים כרגע כולן פועלות לחיזוק המטבע: הפד מעלה ריבית ומפחית את כמויות האג"חים שהוא מחזיק ותוכנית המס החדשה תגרום לחברות אמריקאיות להחזיר כסף הביתה במיסוי נמוך.

תכלס זו הסיבה שלפחות בתקופה הקרובה אני יותר נוטה לקנות את הדולר. זה לא קל, כי זה נגד הזרם לעת עתה.

בהצלחה בשווקים,
ק'

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#