השווקים רואים שחור. הפד רואה לבן. מי צודק?

מבחינת השוק, הפד צריך להצדיק העלאות ריבית. מבחינת הפד, צריך להצדיק למה לא להעלות ריבית. ולמה אני חושב לקנות דולר ולמכור אג"ח

הסוחר ק'
הסוחר ק'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג

לפני שבועיים כתבתי על כך שהשוק מסתכל באופן שונה לחלוטין מהפד האמריקאי על הנתונים האמריקאיים. הוכחה טובה לעניין היא החלטת הפד האחרונה בשבוע שעבר ובמסיבת העיתונאים של ג'נט ילן. הכתבים שאלו אותה בין שלוש לארבע פעמים למה הפד ממשיך להעלות ריבית אם הכלכלה 'מאטה' ואם האינפלציה הפתיעה לרעה כמה חודשים ברציפות. ילן הדפה את כל השאלות האלה והבהירה שמבחינת הפד, כל הדברים האלה נובעים מאירועים חד-פעמיים וכי הם מסתכלים יותר על שוק העבודה החזק.

עזבו, בוא נתחיל אחרת: אתמול הלכתי עם אשתי לחנות רהיטים לחפש ספה, כן? כשנכנסנו היא אמרה "בוא נחפש את הספה שאהבנו בפעם הקודמת שהיינו פה". מוזר, מלמלתי לעצמי, אני לתומי לא זכרתי ש"אהבנו" ספה בפעם הקודמת. אולי היא "אהבה". ואני בכלל די אוהב את הספה הנוכחית אז מה אנחנו בכלל עושים פה בחנות?

Nevermind, הנקודה היא שבמשחק הזה של שוק מול בנק מרכזי – כל צד רואה את המציאות מזווית אחרת. שוק ההון (בעיקר האג"ח) מאמין שהמשק האמריקאי לקראת האטה כלכלית וכי הפד עושה טעות בהעלאות הריבית. פה אני נאלץ לעבור לאנגלית כי זה לא מיתרגם טוב. באנגלית כל הזמן תקראו שהפד is hiking rates או שהפד is tightening rates. הפד מבחינתו יטען שהוא בסך הכל normalizing rates.

FED homepage
צילום: FED homepage

נכון שזה נשמע שאני טרחן סמנטי, אבל אין דבר רחוק מכך. תחשבו ככה: אתם יושבים ביום שישי הראשון של החודש מול המסכים ומחכים לנתון התעסוקה החודשי. "אמרו לכם" שהתחזית של השוק היא 180 אלף אז עכשיו אתם יודעים בדיוק מה לעשות: אם ייצא 200 אלף זה נתון טוב, ואם ייצא 150 אלף זה נתון רע. אבל רגע – מי אמר שה-180 אלף זו הרמה הניטרלית? רק כי ככה החליטו 15-10 אנליסטים בבנקים הגדולים? נניח שיצא 200 אלף אבל תחזית השוק היתה 230 אלף? אז זה אומר עכשיו ש-200 אלף זה בעצם רע?

מה שאני מנסה להגיד זה שכדי לקבוע אם יש האטה, האצה, מצב טוב או מצב רע – זה סובייקטיבי לעומת איזשהו baseline. אז עכשיו השאלה הנכונה היא האם הפד והשווקים משתמשים באותו בייסליין? בפוסט הקודם ניסיתי להסביר שהפד אומר שוב ושוב שמבחינתם, נתון ניטרלי של תעסוקה הוא 60,000-100,000 משרות חדשות בחודש. זהו! זה שהשוק רצה 180 אלף וקיבל רק 138 אלף לא הפך את זה לחלש. לפחות לא בעיני הפד.

אז בחזרה רגע לקטע של hiking vs normalization: נקודת המוצא של השוק היא שהמצב הנוכחי הוא "ניטרלי" בריבית. פשוט כי ככה היה קודם. אם היה טוב, למה לשנות? אז אם זו נקודת המוצא, אז בהכרח כל העלאה בריבית היא מכשול בפני הצמיחה ובעצם הפד צריך להצדיק העלאת ריבית בכך שיצאו נתונים טובים בחודש-חודשיים לפני ההעלאה. ולכן, לפי הגישה הזו, אם הפד מעלה ריבית עכשיו זו טעות, כי הנתונים לא יצאו "מספיק טובים". הפד רואה את זה אחרת לגמרי – הוא חושב שהריבית הנוכחית היא ריבית של מצב משבר. ולכן הוא בסה"כ עושה "נורמליזציה" של המצב. ולכן כל מה שצריך הוא שהנתונים ייצאו סביר-מינוס והם ימשיכו להעלות את הריבית. מבחינת הפד, הנתונים לא יצאו "מספיק רעים" על מנת להצדיק אי-העלאה. מדובר בהבדלי השקפה עמוקים בין השוק לבין הבנק המרכזי. פחות או יותר כמוני שחושב שהספה המרופטת הנוכחית שלנו היא סבבה וצריך להוכיח לי מדוע להחליף, לבין אשתי שרק מחפשת לקנות את הספה החדשה (כן כן, זאת שכביכול "אהבנו").

קחו את זה עוד צעד: עושים בתקשורת המון המון רעש מזה שהאינפלציה האטה מתחת ליעד של 2% של הפד. ירדנו ל-1.7 (אוי לא!!!). אז אם אנחנו מתחת ליעד האינפלציה, כך צועקות לי הסקירות שאני מקבל, מדוע הפד מעלה ריבית? אנשים שוכחים שלפד יש מנדט כפול: יציבות מחירים ושאיפה למקסימום תעסוקה. זה המנדט שלהם שניתן בחוק בקונגרס. לא מפורט שם מה זה "יציבות מחירים". למעשה, רק ב-2012 (הפד נוצר אי שם ב-1913) הפד קבע לעצמו את היעד של 2%. מי אמר ש-2% הוא ניטרלי? הוא נקבע שרירותית מאוד (פשוט כי לאירופאים גם יש יעד של 2%) ובאותה מידה יכלו לקבוע יעד של 2.5% או 1.5%. אז אם היו קובעים בזמנו את היעד ב-1.5% אז כעת ב-1.7 האנליסטים היו צועקים שהפד הוא "מאחורי העקום" וחורג למעלה באינפלציה ולכן חייבים תיכף ומייד העלאות ריבית? מישהו פה באמת מאמין ש-2% אינפלציה הוא קו בינארי קדוש שמעליו יש שגשוג ומתחתיו האטה?

בסיכומו של דבר, מה שילן הבהירה במסיבת העיתונאים שלה הוא שיש להם אמנם מנדט כפול, אבל שהם מקבלים כעת את ההחלטות שלהם יותר על סמך שוק התעסוקה ורק מעניקים מס שפתיים ליעד האינפלציה. עכשיו, זה לא משנה אם אני או אתם מסכימים שזה נכון לעשות ככה – זה פשוט ככה. השוק מתעקש להסתכל על מה שהוא חושב הוא הדבר הנכון בזמן שאנשי הפד מנסים להסביר בנאומים שלהם שהם מסתכלים על הדברים אחרת. האם להקשיב להם? מי צודק?

לדעתי הפד צודק – והשוק טועה. המשק האמריקאי במצב סביר. אולי סביר מינוס (כן, אני פסימי). אבל משק במצב סביר לא אמור להיות בריבית ריאלית שלילית (הריבית כעת 1.15% אבל האינפלציה הרבה מעל). ולכן הפד ימשיך להפתיע את השווקים עם עוד העלאות ריבית. כי מבחינת הפד, הם לא עושים שום tightning אלא בסך הכל חוזרים לריבית ניטרלית ועושים נורמליזציה. זה אומר ריביות עולות (אג"ח יורדות) ודולר עולה. אל תצפו שזה יקרה מיד – ייקח זמן לשוק להבין את הפד החדש הזה.

בהצלחה בשווקים,

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker