השווקים התאכזבו מנתוני התעסוקה ביום שישי. הסוחר ק' לא מבין למה

הציפייה ליצירת כ-200 אלף משרות בחודש לא הגיונית ולכן האכזבה אינה הגיונית. הפד חושב אחרת לגמרי מהתקשורת וכדאי להקשיב לפד ולא לתקשורת.

הסוחר ק'
הסוחר ק'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צעירים עומדים בתור לריאיון עבודה
תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

שלא כהרגלי, הפעם אין לי כוונה לדבר על טראמפ. פשוט כי הטור הזה נולד במקור על מנת לתקן מה שנחשב בעיניי כעיוותים בסיקור של אירועים או נתונים בשוק ההון. נתוני התעסוקה שיצאו ביום שישי הם דוגמה בולטת לכך.

על פניו, הנתון היה רע, נכון? ציפו ל-185 אלף משרות חדשות וקיבלו רק 138 אלף משרות. ובנוסף נתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה בכ-60 אלף משרות נוספות. "דו"ח תעסוקה מאכזב", כך גם כתוב בעיתון זה, שמצטט כתבות שנכתבו בעולם. שוקי ההון הגיבו במכירת הדולר והורדת תשואות האג"ח מתוך מחשבה שהנתון ישכנע את הפדרל ריזרב להאט את קצב העלאות הריבית.

כמה שעות אחר כך צפיתי בנאום של אחד מחברי הפד, פטריק הרקר, שדיבר על הכלכלה האמריקאית. לפי הרקר, "בתקשורת מספרים שיצא נתון תעסוקה רע. חבר'ה, זה נתון ממש טוב!". אז לא, הרקר לא טמבל. 138 אלף זה נמוך 185 אלף, וזה לא מסובך נכון? אז למה הוא לא טמבל והתקשורת הפיננסית היא דווקא זו שטועה לחלוטין?

מתנצל מראש על החפירה במקרו כלכלה, אבל ככה: בכירי הפד כבר אומרים יותר משנה שהם מאוד מתפלאים שכל חודש נתוני התעסוקה הם כל כך גבוהים 180 אלף בממוצע. הסיבה היא שהפד חשב שב-5.5% אבטלה, המשק האמריקאי הגיע לתעסוקה מלאה. בתעסוקה מלאה המשק האמריקאי לא אמור לייצר 180 אלף משרות כל חודש - כי פשוט אין מספיק אנשים! משק בתעסוקה מלאה אמור לייצר בערך 60-100 אלף משרות מקסימום בממוצע בחודש - פשוט כי זה קצב הגידול באוכלוסייה של אנשים בגיל העבודה.

למעשה, העובדה שנתוני התעסוקה יצאו כל הזמן באזור ה-180 אלף או יותר היוותה הוכחה למחנה היוני בפד שבעצם המשק לא בתעסוקה מלאה ולכן אסור להעלות ריבית במהירות. והם צדקו – שיעור האבטלה המשיך לרדת ולרדת ל5% ואז ל4.4% לפני חודש.

אז למה הנתון הנמוך הוא דווקא חדשות טובות לדולר ולתשואות האג"ח? התשובה היא שזה מאד תלוי מדוע הנתון יצא נמוך. הרקר, וגם חברי פד אחרים שדיברו השבוע, אמרו שלאחרונה כל אנשי הקשר שלהם במגזר הפרטי מדווחים על אותה בעיה: מחסור בעובדים מיומנים. מפעלים רוצים רתכים, אנשי נדל"ן מחפשים אינסטלטורים ואנשי גבס וחברות משלוחים זקוקות לנהגים. ופשוט אין מספיק. אז כנראה הכלכלה כן הגיעה (או מתקרבת) למצב של תעסוקה מלאה. ובמצב כזה פשוט לא הגיוני לצפות לנתוני תעסוקה חודשיים שקרובים ל-200 אלף. המספר צריך להתכנס יותר לאזור ה-100 אלף.

איך יודעים שזה כנראה המצב וכי לא מדובר בהאטה כלכלית כפי שהתקשורת בטעות מדווחת? כי מספר המשרות החדשות ירד, אבל גם שיעור האבטלה ירד. אם הייתה פה האטה כלכלית היינו מקבלים ירידה במספר המשרות אבל עלייה בשיעור האבטלה, ירידה בשבוע העבודה הממוצע, עלייה במספר משרות חלקיות וזמניות וכדומה. אבל קיבלנו בדיוק להיפך. ולכן מדובר בסימן שנוצרו פחות משרות פשוט כי המשק מתקרב מאד למיצוי מאגר העובדים הפוטנצאליים.

מצב זה לא יגרום לפד להאט את קצב העלאות הריבית – הוא יגרום לו להאיץ אותו. כי אם מגיעים למיצוי מאגר העובדים, הדרך היחידה לגייס עובדים היא על ידי העלאות שכר, מה שלמעשה לא התרחש עד כה. במהלך הנאום שלו ביטל הרקר מכל וכל את החששות מדפלציה ולהיפך, הביע חשש שהפד בכלל נמצא behind the curve, כלומר לא מעלה את הריבית מספיק מהר.

מי שמכיר את הטורים שלי יחשוש שהשתבשתי ושכחתי את הסקפטיות שלי בנוגע לכלכלה או טראמפ. אז לא, אני לא אופטימי על הכלכלה האמריקאית וטראמפ לא הולך ליצור 3-4% צמיחה. זו כנראה פנטזיה. אבל כרגע שוק האג"ח האמריקאי מתמחר הסתברות של כ-20% להורדות ריבית בעוד פחות משנתיים. ולכן גם הדולר כזה חלש. אז לא, אני לא חושב שזה תמחור הגיוני. גם אם המשק האמריקאי יצמח "רק" ב-2%-2.5% מאכזבים לכאורה, זה אומר שמי שמוכר כאן את הדולר וקונה אג"חים אמריקאים כנראה לא יראה ברכה בעמלו.

בהצלחה בשווקים,

ק'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker