תודה שטסתם אייר בנק ישראל - הסוחר ק' - הבלוג של הסוחר ק' - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תודה שטסתם אייר בנק ישראל

מה קרה לדולר-שקל פתאום? הסוחר ק' מסביר מה שקרה בשבוע האחרון לדולר

34תגובות

כל פעם ששאלו אותי פה בתגובות מה דעתי על הדולר-שקל, עניתי משהו בסגנון "הוא נמצא בטווח של 3.92-3.75 שקל ולכן לא מעניין מבחינה מסחרית". אבל בשבועות האחרונים הוא נהיה מעניין - אז בוא ניכנס פה לעניינים.

איור של ד.כ
איור של ד.כ

ראשית, ירדנו מתחת ל-3.75 שקל, ומאחר ובנק ישראל לא ממש הפגין עניין בכך (טעות קשה), מהר מאוד ירדנו לאזור 3.72 בערך. ואז יצאו נתוני התל"ג של הרבעון הרביעי של 2016, שהראו על צמיחה פנומנלית של מעל 6%, ומהר מאוד ירדנו מתחת ל-3.70 שקל. ואז התחילה מתקפה ספקולטיבית שהביאה את הדולר ממש בתוך כמה ימים ל-3.63 שקל.

אני יודע, לכתוב "מתקפה ספקולטיבית" מזמין מיד האשמות שאני בעצם איזה אינטרסנט, או עובד עבור יצואנים או שאני בעצם הפרשן יוסי פרנק (אני לא, לגבי כל השלושה). אבל אחרי שהוצפתי במיילים ממספר רב של בנקים זרים שהמליצו ללקוחותיהם למכור דל"ש + חבריי בחדרי העסקות של הבנקים הישראליים מספרים שזרים מכרו להם כמויות גדולות של דולרים, מה עוד נותר לקרוא למהלך החד הזה למעט מתקפה ספקולטיבית? לעתים גם יוסי פרנק צודק, מה לעשות.

עכשיו, מאחר ואני ספקולנט בעצמי, אני רוצה לעשות קצת סדר. בניגוד לנרמז בהמון טורים בתקשורת, הספקלונטים והזרים בכלל הם לא איזו חבורה מרושעת שהחליטה להשמיד את כלכלת ישראל על ידי הורדת שער הדל"ש. הם אנשים שיושבים בקרנות גידור וצריכים לספק תשואה למשקיעים שלהם. זה הדבר היחיד שמניע אותם, ולכן הם יצטרפו למגמות. והם יצטרפו למתקפה על הדל"ש למטה בדיוק באותה חדווה שבה יצטרפו למתקפה כלפי מעלה. להזכירכם זה בדיוק מה שעשו ב-2002-3 כשהכלכלה פה היתה על הקרשים והם הריצו את הדל"ש ל-5. הם גם הצטרפו למגמה אחרי "צוק איתן" בקיץ 2014 כשהדל"ש עלה בתוך כמה חודשים מ-3.4 שקל לאזור 4.0. אני לא זוכר את שרגא ברוש מתראיין אז ומצהיר שחייבים לעצור את הספקולנטים הזרים.

ניקח צעד אחורה ונבין מה מניע את הדל"ש: קודם כל תמונת המקרו היא פרו שקל, לא יעזור כלום. העודף בחשבון השוטף שלנו הוא בערך 12-10 מיליארד דולר בשנה, ולכן (ללא התערבות בנק ישראל) הנטייה הטבעית של הדל"ש תהיה לנדוד למטה. זה לא מתוך איזה רוע לב של מישהו, אלא פשוט עובדת חיים. בנק ישראל החליט, בצדק, שכלכלה מוטת-יצוא לא תוכל להשלים עם שער מטבע חזק מדי, ולכן הם מתערבים. במידה ובנק ישראל יקנה את כל העודף הזה, הדל"ש אמור להיות בערך יציב. וזה, אגב, מה שהיה לנו בשנה וחצי האחרונות: אותו ריינג' של 3.92-3.75 שקל שציינתי קודם. והטווח הזה היה משום שהדולר בעולם גם הוא היה בריינג'. היורו-דולר הרי היה בין 1.06-1.14 רוב הזמן. ולכן גם היורו-שקל בגדול היה די יציב והכל היה דבש.

אגב, מי שהצית אחרי "צוק איתן" את גל העליות מרמה של 3.4 שקל היו המוסדיים הישראליים, שהם בעצם עוד שחקן מאוד משמעותי בשוק המט"ח. המוסדיים (קרנות פנסיה וגמל) מחזיקים כ-30% מהנכסים בחו"ל. אני אעגל ואגיד שמדובר בערך ב-100 מיליארד דולר. חלק גדול מאוד מכך מגודר מט"ח. מה שקרה אחרי "צוק איתן" (בלי קשר למבצע עצמו) היה שהמוסדיים החלו להוריד חלק מאותם גידורים. זיכרו שהמאזן נטו פה בשוק הוא קטן למדי: עודף בחשבון השוטף של כ-10 מיליארד ומול זה בנק ישראל שקונה סכום די דומה. כשהמוסדיים החליטו מסיבה זו או אחרת להוריד חלק מהגידורים (לא יודע כמה) זה הוסיף עוד הרבה מאוד מיליארדים של רכישות. לא סתם עלינו מ-3.4 שקל ל-4 בכמה חודשים.

בשורה התחתונה, מבחינת הדל"ש, השוק נמצא רוב הזמן במצב של שיווי משקל, כי בנק ישראל מנטרל את העודף בחשבון השוטף. ואז יש שלושה דברים שיכולים להפר את האיזון:
1. תנועה גדולה של הדולר בעולם. זה לא מה שקרה הפעם. אם כבר, הדולר התחזק בעולם.
2. שינוי מצד המוסדיים הישראליים של אסטרטגיית הגידור שלהם. גם זה לא קרה הפעם.
3. זרים שמחליטים להיכנס לשוק בכיוון מסוים מסיבה זו או אחרת. זה מה שקרה הפעם.

בנק ישראל, לשם שינוי, עבד נכון בשבוע שעבר. וזה אחרי שקצת התרשל מיד לאחר פרסום נתוני התל"ג (כשלא עשו דבר). ב"נכון" אני מתכוון שמלבד רכישות מט"ח אגריסביות יותר מהרגיל הוא גם שילב חיזוקים תקשורתיים: שלחו את נאדין טרכטנברג, סגנית הנגידה, להתראיין ולומר שהם לא יפסיקו את רכישות המט"ח ושלפי בנק ישראל השקל חזק מדי. ואז, בהמשך השבוע, שלחו את אנדרו אביר, ראש חטיבת השווקים, להתראיין אף הוא ולומר שאין תקרה של 110 מיליארד דולר לרכישות המט"ח של בנק ישראל (כפי שדווח בכתבה מטעה באחד העיתונים). שני אלה הזניקו את הדולר מ-3.63 שקל ל-3.70 בשלושה ימים. האם זה יחזיק לאורך זמן? לא יודע – עכשיו זה בנק ישראל מול הזרים. נראה מי יכופף את מי.

בהצלחה השבוע,

ק'
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

סניף של Bed Bath & Beyond, בוושינגטון הבירה

הרווחים של Bed Bath & Beyond התבזבזו על רכישה חוזרת של מניות

רשת הקמעונות האמריקאית היתה חביבת המשקיעים במשך שנים ארוכות — ואולם מי שהשקיע בה לפני 20 שנה הרוויח מאז 2.5% בלבד ■ הטעות של המשקיעים היתה רכישה במכפילים גבוהים מדי, והטעות של החברה היתה רכישה עצמית של מניות כשמחירן היה בשיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#