איך הפסקתי לשנוא את שוק האג"ח: הסוחר ק' בתחזית נגד הזרם ל-2017 - הסוחר ק' - הבלוג של הסוחר ק' - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך הפסקתי לשנוא את שוק האג"ח: הסוחר ק' בתחזית נגד הזרם ל-2017

השווקים סוחרים כרגע רק את הנרטיב החיובי של טראמפ וקשה מאוד ללכת נגד זה. אם טראמפ באמת יצליח להעביר את מה שהוא רוצה, אז כנראה שהשוק צודק. אבל האם טראמפ יכול לעצור תהליכים דמוגרפיים כמו העובדה שדור שלם בארה"ב פורש לפנסיה? לא נראה לי

14תגובות
אלק בולדווין מחקה את טראמפ בתוכנית אתמול

דצמבר אצל הבנקים הזרים מאופיין בשני דברים: איחולים וברכות לחג ולשנה החדשה, ותחזיות כלכליות לשנה הקרובה.

המשותף לשתי האפשרויות שאת שתיהן אני מקבל בחיוך. כי הרי רוב התחזיות לא מחזיקות מים, ואנשים מתחרים במי יכתוב משהו יומרני יותר (S&P ל-2,700? זהב ל-800? זהב ל-1,600?).

אבל כאן, תחת כובע כותב בלוג זה, אני מרגיש דחף בלתי נשלט לכתוב תחזית בהפוך מתפקיד הסוחר.

נתחיל מאירופה. ממנה/מהם אני לא מצפה להרבה – הכלכלה שם "בסדר",  כלומר לא ממש עושה הרבה. יש בחירות בצרפת באפריל-מאי ואלא אם לה-פן ממש קופצת בסקרים, זה לא הכי מעניין. גם הבחירות בגרמניה לקראת ספטמבר לא ממש מעניינות כי אין תחליף אמיתי למרקל. לאור העובדה שיש לפוליטיקאים הממסדיים מספיק על הראש עם הפליטים, הדבר האחרון שהם ירצו זה שוב רעש כלכלי מצד איטליה/ספרד/יוון. אז יש להם את כל האינטרס שה-ECB  לא יעשה להם צרות. ולכן גם ההחלטה של ה-ECB ביום חמישי הייתה הגיונית – להמשיך עם ההקלה הכמותית עד דצמבר 2017.

נמשיך עם הסיפור הגדול של 2016: ארה"ב. השווקים סוחרים כרגע רק את הנרטיב החיובי של טראמפ וגאות בשווקים וקשה מאוד ללכת נגד זה. התזה של השווקים, באופן פשטני, היא שטראמפ יוכל להעביר איזה חוק שירצה כי יש לו רוב בבתי הנבחרים ושהנתונים הם ממילא טובים בארה"ב, ולכן השילוב ייצור גאות ענקית וגם אינפלציה.

ואם הוא באמת יצליח להעביר את מה שהוא רוצה, אז כנראה שהשוק צודק. עם זאת, השוק לוקח בתוך ה-BASE CASE שלו את התרחיש האופטימי ביותר, וזה לרוב מסוכן. כשהתחלתי לכתוב את הטור הזה לפני כחצי שנה, התזה השלטת בשווקים הייתה של SECULAR STAGNATION, כלומר הדמוגרפיה בעולם המפותח וגורמים כלכליים ארוכי-טווח כמו יצרנות נמוכה ומעבר לאוטומציה בייצור יובילו את הכלכלה למצב של צמיחה מאוד נמוכה ולחצים דפלציוניים בלתי פוסקים. האם טראמפ יכול לעצור תהליכים דמוגרפיים כמו העובדה שדור שלם של BABY BOOMERS בארה"ב פורש לפנסיה? לא נראה לי.

הראלי של טראמפ מאבד מומנטום - תצלום מסך מרויטרס
תצלום מסך

לכן,  כמו שעד הבחירות השוק לקח בתור BASE CASE את התרחיש הפסימי ביותר - והמלצתי אז היתה להיזהר מאוד מכך - עכשיו אני מזהיר מאימוץ התרחיש האופטימי ביותר. אני גם מסתכל לראות האם טראמפ שינה את עמדותיו או את צורת התנהגותו. לצערי לא ממש. להתכתש עם אלק בולדווין בטוויטר בגלל תוכנית סאטירית? בחייאת טראמפ, אין לך משהו יותר טוב לעשות עם הזמן? עוד מעט אתה הולך לנהל את העולם, תתחיל להתנהג בהתאם. או למנות לראשות משרד איכות הסביבה (EPA) אדם שמצהיר שאינו מאמין בהתחממות גלובלית? הקבינט הזה הוא הסמן הימני השמרני ביותר שהיה לארה"ב מזה עשורים, אם בכלל. וזה לא תורם ליצירת אמון בין טראמפ לבין המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים וגם לא עם הממסד הרפובליקאי המרכזי.

אז לסיכום התחזית שלי הולכת בערך כך: עליית התשואות ועליית הדולר בשילוב עם עונתיות יובילו לנתונים מעט חלשים בארה"ב במחצית הראשונה של השנה. במקביל, הורדות המסים של טראמפ ותוכניות התקציב שלו לא יעברו כל כך מהר – פשוט כי אלה חבלי לידה של ממשל חדש שלא יודע איך לעבוד מהר עם הממסד הוושינגטוני; זה לא קשור לטראמפ – ככה היה גם עם אובמה או קלינטון בשנה הראשונה שלהם. ואגב, חלק גדול ממה שהוא רוצה להעביר מצריך רוב של 60 בסנאט ולא 50. ולכן טראמפ זקוק לתמיכת חלק מהדמוקרטים – הוא לא יוכל לעשות מה שהוא רוצה לבד עם הרפובליקאים, שגם אצלם יש הרבה שלא ממש אוהבים את הרצון לפזרנות תקציבית.

התוצאה תהיה אכזבה וחוסר סבלנות בשווקים – זה יגרום ליותר תנודתיות מאשר השווקים מתמחרים כרגע, וגם כנראה לירידת תשואות אג"ח וחולשה בסקטורים בשוק המניות שעלו בציפיה למימוש מהיר של הדברים "הטובים" שטראמפ מבטיח.

המשך השנה יהיה תלוי באיך טראמפ יגיב למהמורות הראשוניות שיש לממשל חסר ניסיון. האם יתמרכז ויתחיל לעבוד בשיתוף פעולה עם הקונגרס? או האם יתרגז, יתחפר ויפנה למה שקל לעשות: להשתלח במקסיקו, בסין, במהגרים וכדומה? אני משאיר לכם לנחש מה סביר יותר לאור ההיכרות עם הדמות הזו. בחירה בעבודה הקשה של עבודה עם הקונגרס תביא לגאות בשווקים שכולם מצפים, כי רפורמת מס אמיתית ותקציבים לתשתיות גורמים לעלייה (לפחות קצרת טווח) בשווקים. בחירה באפשרות הקלה של להאשים את האחר בצרות שלך תוביל לירידות בשווקים, אשר יחששו ממלחמת סחר.

לכן התחזית שלי היא שבמחצית הראשונה של 2017 נראה תנודתיות תוך כדי מהמורות של הממשל החדש. ובמחצית השנייה... מי יודע. תלוי לאיזה כיוון טראמפ יפנה. כמובן שאם הכל יזרום חלק וכל הרפורמות יעברו במהירות – פשוט תקנו מניות ותמכרו אג"חים ואל תחשבו יותר מדי. עם זאת, זה רחוק מלהיות התסריט שאני חושב שיקרה בהסתברות הגבוהה ביותר. אבל זה מה שהשוק מתמחר כרגע, כי השוק אוהב מסרים קצרים וקליטים ולא חפירות כמו שכתבתי עכשיו.

ואגב, נקודה אחרונה למחשבה: למי שזוכר, פעם כתבתי באריכות שאנשים קונים מניות כי תשואת הדיבידנד של ה-S&P היא בערך 2.2%, בעוד תשואת האג"ח לעשר שנים היא רק 1.5%; כתבתי אז "לכן אני שונא את שוק האג"ח".

עכשיו תשואת האג"ח עלתה ל-2.5% ושל ה-S&P ירדה ל-2.1%. מי שמאמין שטראמפ יגרום לאינפלציה מתמשכת ארוכת-שנים (לא שנה-שנתיים), אז שיישאר עם המניות שלו. אבל רק אם אתם מאמינים בתרחיש הזה! כי במצב של מכפיל 21-22 + תשואת אג"ח מעל תשואת דיבידנד + המון חוסר ודאות לגבי טיב הממשל הזה, אני אישית מעדיף את הביטחון של האג"ח. אני כבר בטח לא שונא את שוק האג"ח כמו שכתבתי ביולי. אני עוד לא אוהב אותו, אבל כבר לא אמליץ למכור אג"חים כמו שעשיתי במהלך השנה האחרונה. והעובדה ש-90% מההמלצות בזמנו היו לקנות אג"ח (במחירי השיא) ועכשיו 99% מההמלצות הן למכור אג"ח (במחירי שפל?) רק מחזקות את דעתי.

שיהיה ברור, האג"ח אינו ביטחון חסר סיכון, אבל אני מעדיף את הסיכון של אינפלציה לעשר שנים מאשר את הסיכון הגיאופוליטי/כלכלי של טראמפ וקנית מניות במכפיל 21. 

בהצלחה,

ק'תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#