על הנגיד החדש והשווקים הרועדים

מי שנמצא בתוך שוק המניות לא יכול לצפות לעזרה כרגע מהפד. המניות יצטרכו לעלות או לרדת לפי השווי האמיתי שלהן

הסוחר ק'
הסוחר ק'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואלצילום: Carlos Barria/רויטרס
הסוחר ק'
הסוחר ק'

אני עצלן. זהו, אין דרך אחרת לסובב את זה. לא יצא לי לכתוב מזה חודש ולכן הצטברו המון נושאים שצריך להתייחס אליהם. קודם כל צריך לדבר על בנק ישראל ומדיניות הריבית והדולר ועל הנגיד החדש, אבל בשל הבלאגן בשוקי המניות נצטרך לקצר שם.

אז בזירה המקומית: בניגוד לשיגעון של התקשורת שמשום מה ניסתה לדחוף את בנק ישראל להעלות ריבית, בחרו בבנק ישראל בשבוע שעבר לא לעשות זאת. במסיבת העיתונאים (האחרונה שלה כנגידה) ביטאה ד"ר קרנית פלוג היטב את הרוח הנושבת בבנק ישראל מזה כמה שנים – אין העלאות ריבית. אין סיבה להעלות ריבית ולכן הם לא מעלים ריבית. כמה פשוט, כמה קל.

קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

היה רגע מצחיק במסיבת העיתונאים שבו אחד הכתבים שאל אותה משהו כמו "האם את לא חוששת שפיספסתם את חלון ההזדמנות שלכם להעלות ריבית"? המבט שעל פניה של פלוג היה מבולבל. היא אמרה שהיא לא ממש מבינה את השאלה. ואז ענתה שבנק מרכזי לא חושב במונחים כאלה בכלל והיא לא מבינה מה זה בכלל "חלון הזדמנות", כאילו שנקודת המוצא הטבעית אמורה להיות העלאות ריבית?

בכל מקרה, המלכה מתה – יחי המלך! קיבלנו את פרופ' אמיר ירון מארה"ב. אין לי מה להגיד עליו, כפי שאף כתב אחר לא יוכל להגיד עליו משהו, כי אין עליו כלום. יש הסכמה שהאיש הוא גאון ועילוי בתחומו – הבעיה היא שהתחום הזה לא קשור כלל למשימה שלו בבנק ישראל, שהיא מדיניות מוניטרית.

פרופ' ירון הוא מומחה לתמחור נכסים פיננסים – וזה מיקרו כלכלה. בנק ישראל זה מקרו כלכלה. לא שאני רוצה להשמיץ אנשים סתם כך, אבל הבחירה בו נראית לי קצת מוזרה, כי התחום של כלכלה מוניטרית הוא פשוט לא התחום שלו. זה כמו לקחת איזה רופא מנתח מצטיין ולשים אותו מנכ"ל של חברת היי-טק. אני בטוח שהוא אחלה רופא ועילוי בתחומו – אבל מה הוא קשור? בקיצור מאחל לו ולנו הצלחה בתפקידו החדש, כי יש לו מה ללמוד.

אמיר ירון

הנושא שמן הסתם מעסיק אותנו יותר הוא הבלאגן בשוקי המניות. לפני שבועיים הפד העלה את הריבית בפעם השלישית השנה. במסיבת העיתונאים לאחר העלאת הריבית אמר הנגיד פאואל משהו שתפס לי את תשומת הלב:

Powell: "Either a significant and lasting correction in financial markets or a slowing down in the economy that's inconsistent with our forecasts, those are the kinds of things that we'd react to".

אז פאואל אומר שירידה חדה בשווקים יכולה להביא לעצירת העלאות הריבית. טראמפ אמנם מעביר ביקורת על העלאות הריבית של הפד כי הוא חושש שהם יורידו את שוקי המניות (ואת הפופולריות שלו). אבל אולי פאואל פשוט מבטא את מה שטראמפ רוצה (בורסות עולות) בצורה אחרת: הוא יעלה ריבית כל עוד הבורסות לא עושות משהו רע. אבל יעצור ברגע שהבורסות מגמגמות.

את זה רשמתי לעצמי לפני שבועיים. בשבוע שעבר קיבלנו חתיכת גמגום: נאסד"ק ו-s&p500 ירדו בשלב מסוים בכ-10% מהשיא שלהם. יש פה כמה שאלות – מה גרם לירידות? האם זה ימשיך? האם לפד אכפת?

בנוגע לשאלה הראשונה והשנייה – אני מאמין שזה שילוב של תמחור יתר יחד עם מלחמת הסחר עם סין, אבל כנראה הקש ששבר את גב הגמל היה הקפיצה בתשואות האג"ח בארה"ב. בסופו של דבר שוק ההון הוא הרי מקום שבו עושים משקיעים אלוקציה של כסף לפי סיכון ותשואה. ואין מה לעשות, כשתשואות האג"ח עולות מעל רמה מסוימת ואפילו מזומן מניב כבר תשואה לא רעה, הדבר חייב לבוא לידי ביטוי בתמחור מחודש של שוק המניות. ולכן כנראה טראמפ צודק – העלאות הריבית של הפד הם לבטח חלק מהסיבות שהמניות פתאום נראות פחות אטרקטיביות.

האם זה ימשיך? לא יודע. ואל תאמינו לאף אחד שאומר לכם שהוא יודע. מצד אחד הגרף הטכני הוא במכירת-יתר, ו-90% מהכתבות שאני קורא טוענות שהירידות הסתיימו. מצד שני, שוק המניות היה במצב טכני של קניית-יתר במשך 3 חודשים וזה לא ממש הפריע למניות להמשיך לעלות; ותשואות האג"ח אמנם ירדו קצת בשבוע שעבר אבל לא מהותית, אז אני לא משוכנע שהמניות יצאו מכלל סכנה.

לפני כמה פוסטים כתבתי משהו על כך שהמניות "עוד לא עשו שום דבר רע". אז בשבוע שעבר הן בהחלט עשו משהו רע ולכן אני מאוד לא שאנן. המצב "הטבעי" הוא כבר לא ששוק המניות עולה בכל יום. השוק צריך "להוכיח" שהירידות מאחוריו.

משקיע במניות בארה"בצילום: בלומברג

האם לפד אכפת – זאת השאלה המעניינת יותר, כי זה כנראה מה שיחלץ או יטביע את שוק המניות בטווח הבינוני. יש מושג שנפוץ כבר שנים רבות על כך שלשוק המניות יש אופציית PUT מצד הפד. כלומר אם שוק המניות ירד "יותר מדי", הפד יעשה משהו – ב-1987 המשהו הזה היה הורדת ריבית של הנגיד-דאז גרינספן. ב-2009-2008 זה היה הורדת ריבית והרחבה כמותית. והפוט הנוכחי יהיה פשוט עצירת העלאות הריבית מצד הפד.

אז האם הגענו לנקודה של הפוט הזה? אתם תצטערו לשמוע שעוד לא. הבורסה ירדה 10% ולמעט זעקות מצד טראמפ שהפד "איבד את שפיותו", אף אחד מבכירי הפד לא התבטא שהירידות מפריעות להם. אז נכון לכרגע, אין מה לחשוב שהפד יציל את המצב.

איפה נמצא הפוט הזה? עוד 5% למטה? עוד 10%? אני לא יודע, אבל אני סקרן מאוד לגלות.

אינני יודע אם שוק המניות יעלה או יירד מכאן. אבל בינתיים, מה שאני כן יודע זה שהפד הוא לא מי שיבוא לעזרת המשקיעים, לפחות לא כרגע. השווקים רגילים כבר עשור שמישהו מציל את המצב – הפד באמצעות הרחבות כמותיות, או הממשל בדמות הקלות מס ותקציב פזרני מאז עליית טראמפ. זה כבר מאחורינו. חברות פשוט צריכות להראות דו"חות טובים ותוואי מכירות ורווחים עולה. או בקיצור - על מנת שמניות יעלו הן צריכות להיות שוות את המחיר שלהן. קונספט מוזר, נכון?

בהצלחה בשווקים,

ק'

הסוחר ק'

הסוחר ק' | הסוחר ק'

הכותב הוא סוחר בשוק ההון כבר 15 שנה בעיקר בשוקי המט"ח והאג"ח.
ניהל דסקים בכמה בנקים בישראל, וכיום סוחר בחברת השקעות גדולה

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה